Původně vyšlo na tabletnet.cz, autor: Marek Vacovský
RECENZE: Acer Iconia Tab A700
Jak už jsme zmiňovali, minulý týden se nám podařilo do naší redakce získat tablet Acer Iconia Tab A700 a dnes Vám přinášíme jeho recenzi.
Jako první si ale nejdříve osvěžíme technické specifikace tohoto Full HD tabletu.
Obsah balení
Předtím, než se vrhneme na samotné testování tabletu, podíváme se na to, jak nám tablet přišel zabalený, a také, co se uvnitř bílé krabice skrývá. Na přední straně krabice se nachází obrázek samotného tabletu a samolepka EA Games, jež nasvědčuje, že tablet bude obsahovat nějakou tu předinstalovanou hru. Boční strany nejsou nikterak zajímavé, a tak se jimi nemusíme zabývat. Zadní strana je polepena nálepkou, která nám představuje technické specifikace tabletu, na které se můžeme těšit.
První, co po rozbalení krabice uvidíme, je samotný tablet. Po jeho vyjmutí je na řadě provizorní bílá fólie, po jejím odstranění zjistíme, že krabice je rozdělená na tři části. V pravé části se ukrývá USB redukce, uprostřed se nachází podrobný návod, mezinárodní záruka a ještě jeden zjednodušený návod. V poslední, levé přihrádce spatříte nabíječku. V kostce řečeno se jedná o standartní vybavení. To, co jsem postrádal, jsou např. sluchátka a hlavně antistatický hadřík, který by se velice hodil, protože dotyková obrazovka tabletu se velice rychle ušpiní.
Konstrukce a vzhled
V dnešní době je poměrně těžké zavděčit se po stránce designu co nejširšímu spektru zákazníků a nejspíše kvůli tomu se společnost Acer rozhodla, pro, dá se říci, konzervativní design, který nenadchne, ale ani neurazí. Už na první pohled je jasné, že designéři tabletu se nechali silně inspirovat první Iconií.
Přední strana 10,1 palcového tabletu obsahuje kromě samotné dotykové plochy, také 1 MPx přední kamerku logicky umístěnou v horní části, nápis Iconia Tab a logo společnosti. Horní bok zařízení obsahuje regulátor zvuku a tlačítko pro zamknutí/odemknutí automatického otáčení displeje. Na dolní straně se nachází, jen micro USB konektor pro nabíjení či připojení redukce a také dvojice stereo reproduktorů Dolby Digital Plus. Levá strana nabízí power tlačítko a 3,5 mm Jack pro připojení sluchátek. Poslední, pravá strana před námi skrývá micro HDMI port a také krytku, po jejímž odklopení spatříme slot pro rozšíření uživatelské paměti pomocí micro SDHC karet a zaslepený slot pro SIM kartu, který je k dispozici pro model s označením A701.
Zleva: přední, levá a horní strana tabletu.
Největší změny oproti loňské A500 se dočkala zadní strana tabletu na které už se nesetkáme s hliníkem, ale pouze s tvrzeným plastem, který je ovšem na první pohled i následný omak až překvapivě příjemný a i po delším používání se neprohýbá ani nevrže, i tak jednu nevýhodu plastová záda mají a to když je tablet v delším zápřahu, tak se levá dolní strana lehce zahřívá. Dále se na zadní straně nachází už jen logo Acer a zadní 5 MPx fotoaparát bez přisvětlovací LED diody.
Zleva: zadní, dolní a pravá strana tabletu.
Asi největším vylepšením oproti loňskému modelu je změna poměru stran z 16:9 na přívětivějších 16:10 a zmenšení rozměrů a váhy samotného zařízení, tablet zeštíhlil na kompaktnější rozměry 260 x 175 x 10,95 mm a váhu 655 gramů, což je ztenčení tabletu skoro o 2,5 mm a snížení váhy o něco málo přes 60 gramů. I tak jsou bohužel tyto rozměry oproti konkurenci poměrně pozadu.
Displej, fotoaparát a zvuk
Tablet disponuje 10,1 palcovým WUXGA LCD displejem s Full HD rozlišením 1920 x 1200 pixelů, což je alespoň, co se rozlišení displeje týká naprostá špička mezi dnešními zařízeními. Podání barev v režii Acer Iconia Tabu A700 je poměrně kvalitní a to samé se dá říci i o kontrastu. Jas bych hodnotil jako vynikající a při jeho nastavení na 100% se dá s tabletem poměrně obstojně pracovat i na přímém slunečním svitu. Pokud jsme hodnotili jas jako vynikající, to samé musíme říci i o pozorovacích úhlech tabletu, které zaručují vynikající barevné podání při pohledu ze všech stran. Displej by měl být hlavním a vlastně jediným hardwarovým rozdílem mezi Iconia Tabem A700 a A510 a doopravdy tomu tak je a A700 tak nabízí slibovaný výjimečný obraz.
Už po letmém pohledu na zadní stranu tabletu zjistíme, že integrovaný fotoaparát postrádá přisvětlovací LED diodu, kterou ještě předprodukční vzorek disponoval, a i díky tomu nemůžeme od 5 MPx fotoaparátu čekat zázraky. I přesto se fotoaparát s autofocusem chlubí tím, že dokáže natáčet Full HD video, ale o jeho kvalitě se dá přinejmenším hodně spekulovat.
Uživatelské prostředí fotoaparátu.
Kvalita pořízených fotografií se dá celkově hodnotit jako průměrná a fotoaparát tabletu bychom doporučovali spíše ke skenování dokumentů a podobným úkonům. Přední webkamera s rozlišením 1 MPx primárně určená pro videohovory poskytuje k těmto nenáročným úkonům dostatečný komfort, ale i tak je celkem zarážející, že tchajwanský výrobce zhoršil rozlišení kamery o 1 celý MPx (loňský model Acer Iconia Tab A500 obsahoval 2 MPx přední kameru).
Zkušební fotografie
Jedním z hlavních taháků tabletu je dvojice stereo reproduktorů, které se ukrývají na zadní straně tabletu a chlubí se certifikací Dolby Digital Plus. Zvuk, který vychází právě z této dvojice stereo reproduktorů je doopravdy kvalitní a určitě neurazí ani velké milovníky hudby. Kvalitu zvuku oceníte i při hraní akčních her jako Max Payne či Dead Trigger, kdy posouvá zážitek ze hry na vyšší úroveň. Bohužel naše zkušenost s připojením sluchátek do 3,5mm Jacku je negativní, neboť tablet pouštěl zvuk jen do jednoho sluchátka, to samé se opakovalo i při připojení dalších dvou odlišných typů sluchátek, ale pravděpodobně jsme jen narazili na vadný kousek, neboť na zahraničních fórech se o tomto problému nedočtete. I přes tuto negativní zkušenost hodnotíme celkový zvukový přednes tabletu veskrze pozitivně.
Výkon a výdrž
Jak už jsme zmiňovali, Acer Iconia Tab A700 v sobě obsahuje vysoce výkonný čipset nVidia Tegra 3 s pátým extra úsporným jádrem a tak nemusíme mít strach o dostačující výkon pro náročné 3D hry či přehrávání Full HD videí. Takt jednotlivých jader je nastaven na solidních 1,3 GHz. Tablet zvládal dostatečně dobře vykreslovat grafiku ve hrách jako Dead Trigger, Realy Racing 2 HD či Max Payne. V nastavení tabletu existuje mimo jiné možnost zvolit si mezi dvěma módy, konkrétně Balanced a High Performance. Už podle názvů jednotlivých módů je asi všem jasné, který z nich bude výkonnější. Pro lepší představu o výkonu níže přikládáme výsledky několika benchmark testů.
Zleva: Quadrant benchmark, AnTuTu Benchmark a NenaMark 2 benchmark
Jedna věc je výkon a druhá životnost baterie. Tablet má v sobě zabudovanou Li-Ion baterii s kapacitou čítající 9800 mAh. V životnosti baterie logicky jednoznačně vítězí Balanced mód. V Hight performance módu jsme se pohybovali jen velice krátký čas, ale i tak bylo na první pohled poznat, že procenta baterie ubíhají nepoměrně rychleji, ale zpátky k běžnému čili Balanced módu. V něm tablet dokázal přehrávat Full HD video 1080p puštěné ve smyčce se zapnutou Wi-Fi a s jasem nastaveným na 50% 7 hodin a 12 minut. Při běžném používání, které v sobě skýtá kombinované surfování na internetu, sledování YouTube videí, čtení dokumentů a sporadického hraní her se výdrž baterie prodloužila cca o 1 hodinu na 8 hodin a 16 minut, což není hodnota k zahození. V úsporném režimu se zapnutou Wi-Fi si tablet vezme 1% za cca 5-6 hodin, z čehož vyplývá, že by teoreticky vydržel ve stand-by režimu cca 550 hodin (téměř 23 dní). Nabíjení tabletu z totálního vybití do plné kapacity trvá průměrně necelé 4 hodiny a pokud se spokojíme s 90% kapacitou musíme vyčkat cca2 hodiny a 45 minut hodiny. Pro ilustraci životnosti baterie níže přikládáme několik screenshotů.
Zleva: výdrž při přehrávání Full HD 1080p videa, zbylé dva screeny představují běžné využívání tabletu
Software, multimédia a aplikace
Společnost Acer pro svou řadu Iconia Tab s označením A volí jako operační systém Android, v tomto tabletu se konkrétně nachází ve verzi 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Jak všichni víme, toto uživatelské prostředí je stavěno na míru pro tablety a ve spojení s výkonnou Tegrou 3 povětšinou zajišťuje velmi přívětivé prostředí včetně plynulého vykreslování všech animací a přechodů. Ovšem právě o plynulosti animací a přechodů se dá u A700 hodně spekulovat. Tento nemilý jev se dá připsat na vrub Full HD rozlišení tabletu, a tak ani poměrně nadupaný hardware nestíhá dostatečně rychle a plynule vykreslovat všechny pixely, ale v blízké budoucnosti se snad dočkáme, alespoň menšího zlepšení vydáním vylepšujícího firmwaru či přechodem na Android 4.1 Jelly Bean. Acer se nechal inspirovat konkurenčními společnostmi a k Androidu přidal také grafickou nadstavbu pojmenovanou Acer Ring. Ta se doopravdy povedla a např. takový Samsung by si měl z Aceru vzít ponaučení. Ring vůbec nezpomaluje prostředí a naopak přináší poměrně užitečné funkce jako je vytvoření screenshotu či rychlá volba záložek a mnoho dalších užitečných funkcí.
Zleva: úvodní plocha, hlavní menu a nastavení nadstavby Ring
Tegra 3 přináší oproti starší Tegře 2 velké vylepšení a to hlavě, co se grafického výkonu týká. To naplno pocítíte hlavně při hraní náročný her postavených na míru právě pro nejnovější čipset společnosti nVidia a díky tomu si hraní pecek jako Dead Trigger atp. doopravdy užijete se vším všudy. Full HD video v 1080p už také není problém a Tegra 3 si s ním poradí bez sebemenších problémů a zaškubnutí nejlépe za pomoci BS či MX playeru. Poslouchání písniček v předinstalovaném hudebním přehrávači ze stereo reproduktorů Dolby Digital Plus je také velmi příjemné a tablet díky této inovativní technologii mnohem lépe vykresluje basy.
Jak jsme u zařízení s operačním systémem Android zvyklí, v tabletu je integrován poměrně velký počet užitečných aplikací a Acer k tomu dokonce přidal některé z vlastní dílny. Samozřejmostí je zápisník Evernote, YouTube prohlížeč či TegraZone ze které můžete stahovat nejnovější herní tituly pro čipset nVidia Tegra 3, Acer přidal např. užitečnou aplikaci Acer Print, která Vám usnadní synchronizaci s tiskárnami. Ale asi vůbec nejužitečnější aplikace je podle mého názoru předinstalovaný Polaris Office v plné verzi, který umožňuje čtení a editaci souborů Microsoft Office.
Zleva: YouTube, Polaris Office, TegraZone
Závěr a hodnocení
Acer Iconia Tab je velmi zajímavé zařízení, ovšem i přesto, že se jeho cena pohybuje okolo hranice 12 000 Kč neobejde se bez některých kompromisů. Tím, co mi asi nejvíce vadilo byly občasné záseky systému a ne úplně plynulé vykreslování animací způsobené právě Full HD rozlišením, kterým se tablet chlubí a je jeho hlavní zbraní v konkurenčním boji. Další negativa jsou zadní fotoaparát bez LED diody a také přední kamera, která nepochopitelně zvládá rozlišení o 1 MPx horší, než její předchůdkyně v modelu A500. Mezi hlavní pozitiva tabletu se řadí hlavně několikrát zmiňovaný Full HD displej, který jsem osobně moc nevyužil, stereo reproduktory s certifikací Dolby Digital Plus a v neposlední řadě špičkový hardware v podání čipsetu nVidia Tegra 3. Jako potencionální výhoda se dá brát také fakt, že tablet nejvyšší modelové řady společnosti téměř na 100% obdrží aktualizaci na Android 4.1 Jelly Bean, který by měl vylepšit plynulost systému.
Pokud sháníte tablet s Full HD displejem nezapomeňte A700 zohlednit ve Vašem výběrů, ovšem pokud se obejdete bez rozlišení 1920 x 1200 pixelů doporučoval bych ohlédnout se po konkurenčních tabletech, které poskytnou stejný, ne-li lepší požitek za nižší cenu.
plusy | mínusy |
+ Full HD displej + Reproduktory Dolby Digital Plus + Acer Ring + Předinstalovaný Polaris Office v plné verzi + Pravděpodobná aktualizace na JB |
- Lacinější konstrukce - Konzervativní design - Zahřívání tabletu - Občasné záseky a neplynulost OS - Cena - Horší fotoaparát a webkamera |