Pozor! Tento e-mail není od České pošty, stojí za ním hackeři

Pozor! Tento e-mail není od České pošty, stojí za ním hackeři
Fotografie: pixabay.com
  • Cílem kyberzločinců je vylákat z vás údaje o platební kartě a ty zneužít
  • V případě, že jste e-mail otevřeli a vyplnili citlivé údaje, nechte si zablokovat kartu

Analytikům ze společnosti Avast se podařilo zachytit podvodný e-mail, v němž se kyberzločinci vydávají za Českou poštu. Informují o tom na blog.avast.com, stejně jako na skutečnost upozorňuje sama Česká pošta na oficiálních stránkách, kde dodává, že během posledních několika dní se na ní obrátilo hned několik klientů. Ti obdrželi e-mail, který předstírá, že byl odeslán z České pošty a zákazníky informuje o tom, že jejich balíček čeká na doručení. Hackeři vyžadují potvrzení platby 1,0 Kč na uvedeném odkazu, s tím, že proces ověření musí být proveden do 2 dnů.


Dvě verze falešných e-mailů

Níže na obrázku můžete vidět, jak konkrétně e-mail vypadá. Jeho součástí je i odkaz, jenž uživatele přesměruje na podvodný web, kde je po nich vyžadováno ověření pomocí kreditní karty. „Důrazně doporučujeme, abyste na zaslaný e-mail neodpovídali a odkazované webové stránky nenavštěvovali,“ radí experti z Avastu. Cílem útoku je vylákat z vás údaje o platební kartě a ty zneužít.

Česká pošta - falešný mail

Variant podvodných mailů je ale více, další můžete vidět níže. V něm kyberzločinci snažící se vydávat za Českou poštu informují napadeného o tom, že nebylo možné doručit balíček, neboť nebylo uhrazeno clo 1,10 CZK. Samozřejmě opět e-mail obsahuje odkaz směřující na podvodný web s žádostí o ověření pomocí kreditní karty.


Co dělat, když jste e-mail otevřeli a zadali citlivé údaje?

V případě, že jste e-mail otevřeli a vyplnili citlivé údaje, zablokujte kartu, neprodleně zavolejte do banky a informujte ji o této skutečnosti.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze