mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Přenesení čísla za 4 dny bude realitou na podzim (aktualizováno)

autor:
, vydáno:

Mobilní operátoři finišují v přípravách na zásadní změnu v přenositelnosti mobilních čísel. Přechod ke konkurenci se stejným číslem se již brzy díky razantnímu zkrácení doby přenosu stane daleko jednoduší a přijemnější záležitostí, než tomu bylo doposud. Nyní jsme se dozvěděli i termín, kdy by zkrácená přenositelnost čísel měla být uvedena do praxe.

Aktualizováno 9. 7. 2013

O očekávaném razantním zkrácení dobu přenosu čísel na 4 dny jsme vás již před časem informovali v odstavcích níže. Na konci minulého měsíce jsme ovšem ještě nevěděli, kdy přesně se tato změna dostane do praxe. Právě dnes do redakční pošty dorazila tisková zpráva od APMS, kde se kromě zopakování, jak obtížná byla cesta k uzavření dohody napříč všemi operátory, objevilo na konci i to nejdůležitější: "Sama APMS chystá k novým pravidlům přenositelnosti čísla informační kampaň, kde by chtěla vysvětlit základní technologické procesy a jejich náročnost. Možnost přejít ke konkurenci za pouhé 4 dny by se měla otevřít už letos na podzim."

Původní informace z 29. 6. 2013

Sousloví “mobilní operátoři”, které jsme použili v perexu článku není v ČR ani zdaleka tak jednoznačně určující, jako tomu bylo ještě relativně nedávno. V posledních měsících se totiž na našem trhu doslova vyrojili noví operátoři na různých úrovních. V zásadě se ale vždy jednalo o nějakou formu virtuálního operátora, tedy operátora, který nevlastní fyzickou síťovou infrastrukturu.

 
APMS logo

Dnes se ovšem budeme bavit o změně doby přenosu čísel, kterou má plně pod svou režií (samozřejmě pod drobnohledem ČTÚ) APMS, tedy asociace provozovatelů mobilních sítí. Pokud to nevíte pak vězte, že tento subjekt u nás existuje od roku 2003, a funguje jako jakýsi kulatý stůl jediných tří síťových GSM operátorů, tedy Telefónicy O2, Vodafone a T-Mobile. Řeší se zde pravidelně všechny důležité věci ohledně provozu telekomunikačních služeb v ČR.

 

Více o APMS se dozvíte na oficiálním webu www.apms.cz

Od teď vše jen za čtyři dny

Zpět ale k dnešní zprávě. APMS dnes v raních hodinách médiím oznámila, že finišuje s přípravami na sjednocení technologického postupu v rámci přenosu čísel mezi stávajícími síťovými operátory (virtuální operátory logicky nevyjímaje). Toto sjednocení umožní, aby se doba přenosu čísel zkrátila jednotně v každém případě přesně na 4 dny.

„Abychom byli schopni garantovat tuto službu na tak vysoké úrovni, musí pravidla platit pro všechny stávající, ale také pro všechny nové poskytovatele mobilních služeb. Jde o souhru tří stran, zákazník – operátor – operátor, přičemž technická náročnost leží právě mezi dvěma operátory. Nelze připustit, aby jeden operátor byl procesu schopný, druhý ne a ve výsledku by to odnesl koncový zákazník,“ říká prezidentka Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) Michaela Vrbová Renčínová.

Tip: přečtěte si také článek - ČTÚ smetl námitky stávajících operátorů ze stolu, aukce pokračuje

Sama prezidentka APMS odhaduje, že závazná pravidla budou definitivně schválená během několika dnů. Zrychlení přenositelnosti čísel má podle jejích slov především dokázat, že i přes zostřenou konkurenci se operátoři dokáží dohodnout na postupu, kterým vyjdou vstříc všem zákazníkům.

„Nicméně neočekávám, že by tento krok nějakým výrazným způsobem ovlivnil poptávku po změně operátora. Dnes je souboj o klienty skutečně veliký a každý z operátorů se snaží zákazníka udržet. Pokud se ale přesto klient rozhodne, chceme garantovat vysoký standard této služby pro koncového zákazníka,“ uzavírá prezidentka asociace Michaela Vrbová Renčínová.

Tagy článku: , , , , ,

Související články

Vývoj přenosu čísla za 4 dny stál desítky milionů korun | vydáno
5
Operátoři varují: pozor na nový typ podvodů s autentizačními SMS | vydáno
14
GTS: další virtuální operátor bude jenom pro firmy | vydáno
2

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

A vy pracujete u mobilního operátora, že víte, že to trvá pouze minutu?? Já shodou okolností ano a vím, že to minutu netrvá. Honza
Je hezké, že tlačí na operátory, aby zrychlili přenos čísla. Ještě by mohli nařídit, aby to bylo zdarma, protože jak znám naše operátory, tak za takové zrychlení budou chtít cca 200 Kč, za práci, která trvá asi 1 minut u PC :-(. Martin
To byl přesně můj případ, "omlouváme se, z technických důvodů nemůžeme dodržet plánovaný termín přechodu...". Dokázali vyjebat (sry za slovník) se 3 týdenní lhůtou, jistě si hravě poradí i se 4 denní. Naštěstí v mém případě jsem narazil na ochotného operátora, který mi snížil za 1 den paušálu cenu na 100 Kč. Jirka
Jenže přechod mezi O2 a Tesco Mobile není klasický přenos, když se de facto jedná o stejnou síť. Fíla
Když jsem odcházel od Vodafone s předplacenkou do O2, tak to trvalo 26 dní !!! Potom jsem přecházel do TESCOmobile a to trvalo 25 minut !!!!!! Jirka1or
To mě to napálili rovnou přes zúčtovací období, o dva dny, paráda Michal
to dělají účelově, oni to začnou řešit ale až to protáhnou alespoň o 1 den přes zúčtovací období aby ti mohli napálit poslední platbu za 2 měsíce jirka
Že to bude jen 4 dny je hezké, ale OP mají jiné finty. Teď přecházím od VF a když se týden nic nedělo (nepřišla sms o plánovaném termínu přechodu), tak tam volám a oni ten požadavek úplně stopili, takže jsem jim musel znovu nahlásit přenosový kód a běží lhůta od začátku.. Naštěstí na to nespěchám, ale jsou to parchanti a cestičky si najdou. Petr
režIÍ - kdo tohle psal? :D Ach
fYzickou... Ach

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 10 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

1mobilecast #126: opravdu znovu potřebujeme Nokii 3310?
Poslední dobou se hodně mluví tom, že by novodobá Nokia mohla znovu oživit slávu modelu 3310. Opravdu si ale tento model zaslouží dnes takovou pozornost? Při vzpomínání na doby dávno minulé zamáčkneme také slzičku nad BlackBerry. Dále se ale podíváme spíše do budoucnosti, pod pokličku Nordic Telecom, Xiaomi, Lenova a mobilní virtuální reality od HTC. Tentokrát od 16:30.