Polohu s aplikací Mapy.cz kvůli boji s koronavirem sdílí už přes milion lidí

1
Polohu s aplikací Mapy.cz kvůli boji s koronavirem sdílí už přes milion lidí
Fotografie: mapy.cz
  • Kromě toho seznam oznámil, že aplikace je nově při sdílení polohy o 30 % úspornější, a to na Androidu
  • Aktualizace pro iOS se připravuje

Měsíc po aktualizaci eviduje mapová aplikace Mapy.cz více než milion uživatelů, kteří sdílí svá polohová data, aby dobrovolně pomohli zamezit přenosu koronavirové nákazy v České republice, jak společnost uvádí v tiskové zprávě. Kromě sběru anonymizovaných dat má aplikace i vlastní reportovací systém, do kterého se prostřednictvím online formuláře přihlásilo téměř 300 nakažených, či potenciálně nakažených, lidí. Díky jejich zapojení mohla aplikace svým uživatelům rozeslat už stovku upozornění na zvýšenou pravděpodobnost nákazy COVID-19. Vývojový tým navíc zapracoval na optimalizaci spotřeby baterie při sdílení polohy a připravil novou podobu webových stránek projektu.

O vylepšení mobilní aplikace Mapy.cz pro platformu Android, kdy došlo na přání uživatelů ke snížení spotřeby baterie telefonu při sdílení polohy, jsme vás už už informovali. Seznam nyní dodává, že nově aplikace ušetří až 30 % energie. Pro platformu iOS se řešení připravuje a bude dostupné během několika dnů. Vylepšení se dočkaly i webové stránky projektu, které jsou nyní dostupné na adrese seznam.cz/zastav-covid.

Uživatelům chceme poskytnout co nejvíce relevantních informací o šíření koronaviru v ČR, proto jsme v mobilní aplikaci do lišty o sdílení polohy přidali i možnosti zobrazit si počty nakažených lidí v jednotlivých okresech a počet vzájemných setkání zapojených uživatelů. Jen zlomek z nich ale proběhlo s pozitivně testovaným člověkem. Právě tato setkání vyhodnocujeme a v případě zvýšené pravděpodobnosti nákazy zasíláme lidem upozornění. Zatím jsme jich poslali přibližně stovku,“ upřesňuje Martin Jeřábek, manažer služby Mapy.cz, s tím, že tato funkce bude v aplikaci dostupná v průběhu několika následujících dnů.

Od začátku celého projektu aktivně jednáme prostřednictvím platformy COVID19CZ se státními institucemi, abychom identifikovali všechny uživatele Mapy.cz, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus. Čekáme na zahájení spolupráce s call centrem Chytré karantény, kdy by se operátoři měli pozitivně testovaných lidí dotazovat, zda jsou uživateli aplikace Mapy.cz a souhlasí s poskytnutím ID své aplikace,“ říká Jeřábek, a dodává, že rozesílat notifikace při zvýšené pravděpodobnosti nákazy koronavirem jsou Mapy.cz zatím schopné jen díky vlastnímu reportovacímu řešení. Tento ucelený mechanismus zatím nenabídl žádný jiný obdobný tuzemský projekt.

Aplikace Mapy.cz je již zmíněna na oficiálních stránkách MZ ČR jako součást Chytré karantény, proto Jeřábek věří, že spolupráce hygienických stanic a mapové aplikace je na spadnutí a stát brzy využije milion zapojených uživatelů, aby došlo k rychlejšímu zamezení šíření koronaviru napříč společností. Nastavení sdílení polohy lze v aplikaci také kdykoli ukončit. Společnost Seznam.cz deklaruje, že polohová data svých uživatelů nikomu nepředá a po ukončení epidemie je smaže.

Stáhnout Mapy.cz

Google Play (zdarma) App Store (zdarma) Microsoft Store (zdarma)

Diskuze ke článku
Mio
Vzhledem k těm výsledkům je celé to sdílení polohy prakticky zbytečné. A kdyby jsem dostal upozornění tak co? Zavolám na hygienu, že kolem mě možná projel někdo s COVID-19, hygiena mě tak akorát pošle do prdele ať sedím doma.
Celý svět zblbnul kvůli neskutečné mediální masáži a celý COVID-19 je ve výsledku vlastně taková slabší chřipka. A ty úmrtí... no jako v Itálii je věkový průměr zemřelých s pozitivním výsledkem COVID-19 až 80 let (střední délka života je 83 let). A to jen pár procent z těch úmrtí bylo způsobeno COVID-19.
Státy si dobrovolně a bezdůvodně likvidují svoje ekonomiky a můžeme jen doufat, že z toho nebude ještě větší průser a krize jakou jsme tu již dlouho neměli.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze