Na Česko opět útočí prozváněcí podvodníci. Nevolejte zpět na neznámá čísla

Na Česko opět útočí prozváněcí podvodníci. Nevolejte zpět na neznámá čísla
  • Vodafone v těchto dnech zaznamenal vyšší počet prozvánění z různých telefonních čísel se zahraniční předvolbou
  • Jde o různá telefonní čísla s předvolbami exotických zemí (například +225, +247, +678 a další)
  • Podvodnému prozvánění zvanému „wangiri“ se sice nelze zcela vyhnout, ale Vodafone doporučuje, jak situaci řešit

Vodafone prostřednictvím sociálních sítí informoval o skutečnosti, že v posledních dnech zaznamenal vyšší počet prozvánění z různých telefonních čísel se zahraniční předvolbou (například +225, +247, +678 a další), což záhy potvrdili i sami zákazníci. Jedná se o podvodnou prozváněcí metodu, tzv. „wangiri“, o které už v minulosti informovala APMS. Vodafone dodává, že podvodná volání přicházejí hlavně z čísel, která mají podobný tvar jako české pevné linky, tak buďte opatrní. Operátor je postupně blokuje.

Jak wangiri funguje?

Podvodníci, kteří wangiri (nebo také „one ring and cut“) scénář organizují, ho realizují skrze alternativní či IP operátory, jimž je ukraden číselný rozsah. Zákazník, který volá zpět například do Alžíru, hovor do těchto zemí nikdy neuskuteční, protože je přesměrován. Podvodník následně profituje z propojovacích poplatků. Dopátrat se původce je v těchto případech téměř nemožné.

Jak situaci řešit?

  • Na neznámá telefonní čísla ze zahraničí nikdy nevolejte zpět. Šlo by o zpoplatněný hovor podle cen volání do zahraničí.
  • Situaci operátor průběžně monitoruje a podvodná čísla blokuje, aby na ně nebylo možné volat zpět. Podvodníci však mohou telefonní čísla měnit, proto nelze zcela zabránit tomu, aby k prozvonění nedošlo.
  • Pokud do zahraničí běžně nevoláte a chcete mít jistotu, že omylem nezavoláte nazpět na takové číslo, můžete si odchozí volání do zahraničí zablokovat, a to například přes Můj Vodafone v sekci Nastavení služeb – Blokování.
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze