I přestože používám více telefonů, mým primárním je Apple iPhone 15 Pro Max. Nijak se netajím tím, že využívám Google služby, které považuji za nejlepší – na domovské stránce tak mám Google Mapy, Gmail, Chrome a další aplikace. Konkrétně Chrome oceňuji v tom, že jde o multiplatformní prohlížeč, který se mi líbí jak vzhledem, tak funkcemi. Mám rád také sdílení záložek, kterých mám ve svém účtu více než 8 tisíc. Tedy pardon, měl jsem, až donedávna, kdy mi Chrome nabídl novou „vychytávku“.
Je tomu zhruba týden, kdy mi Chrome nabídl možnost záložky „Uložit do účtu“ s textem „XYZ položek je uloženo pouze v tomto zařízení. Pokud je chcete používat i na jiných zařízeních, uložte je do svého účtu Google.“ I přestože jsem do té doby žil v dojmu, že záložky mám standardně synchronizované, tuto možnost jsem potvrdil a dál pokračoval v práci – přeci jen, o záložky jsem nechtěl přijít teď ani v budoucnu. Menší šok přišel den poté, kdy mi všechny záložky z mého účtu zmizely, a to jak v iPhonu, tak v MacBooku a všude tam, kde jsem byl svým účtem přihlášen. Následovala detektivní činnost, kdy jsem záložky „hledal“ na dalších zařízeních, kde jsem měl přidaný svůj Gmail účet. Bohužel, záložky nebyly k nalezení, ani v detailech účtu, kde Google shromažďuje veškerá vaše data.
Během pár hodin jsem našel mnohá vlákna, kde si uživatelé stěžují na identický problém, například na oficiálním fóru Googlu. Bohužel, i zde je jediná rada v tom, že má takto zasažený uživatel kontaktovat podporu, ovšem ani během jednoho týdne se nic nezměnilo.
Výsledek? Žádný, Google se prozatím k problému blíže nevyjádřil, já tak žil pár dnů v domnění, že jsem přišel o své důležité záložky. Jistě, ne všech 8 tisíc bylo důležitých, ale pár stovek z nich určitě ano. Stalo se vám něco podobného? Pokud ano, podělte se o vaše zkušenosti v diskuzi pod článkem.
Poučení na závěr? Zálohujte si i záložky, sdílení je sice praktické, ale ne neomylné – já našel dva měsíce starou zálohu a navrátil zhruba 95 % záložek. Pokud jste o záložky přišli a zálohu nemáte, bude třeba vyčkat na to, zda Google přispěchá s nějakou opravou.