Britský KAZAM na našem trhu působí sotva pár měsíců a již přinesl několik různých modelů s operačním systémem Android. Dnes testovaný model TV 4.5 spadá mezi levné telefony se systémem od Googlu, což dokazuje cenovka kolem 3 600 Kč. Jeho hlavním trumfem je integrovaný DVB-T tuner pro příjem pozemního digitálního vysílání. Není však tento tahák jediným světlým bodem telefonu? Povedla se i celková výbava? Na to vám odpoví dnešní recenze.
Technické parametry KAZAM TV 4.5
Kompletní specifikaceKonstrukce | 133 × 64 × 8,7 mm, 97 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 4,5" (854 × 480 px) |
Fotoaparát | 5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 29 FPS |
Chipset | Broadcom BCM23550, CPU: 4×1,2 GHz, GPU: ano |
Paměť | RAM: 512 MB, vnitřní paměť: 4 GB, paměťové karty: microSD |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ne |
Operační systém | Android 4.4 |
Akumulátor | 1 800 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:05 hodin |
Dostupnost | říjen 2014, 3 999 Kč |
Kazam Thunder TV 4.5 – rychlý videopohled
Obsah balení
Pokud čekáte, že u televizního mobilu získáte v balení třeba i program, budete zklamání. Sestava je ryze tradiční a tedy: v popředí telefon, pod ním nabíječka, USB kabel a sluchátka.
Design a konstrukce: podoba zaměnitelná
V případě vzhledu si výrobce na nic nehraje a sází na osvědčené a mnoha lety prověřené. Tedy oblé rohy i boky, což je plus pro držení, mínus pro všechny, kteří nehodlají s telefonem zapadnout do davu. Všednosti napomáhá i černé provedení bez oživujících prvků. Potěšit by vás však mohla malá tloušťka pouhých 8,7 milimetrů. Zbylé rozměry činí 133 milimetrů na výšku a 64 milimetrů na šířku. Velice nízko se dostala také hmotnost, o tři gramy pod hranici 100 gramů.
Držení telefonu je velmi pohodlné a příjemné, za což vděčíme měkčenému zadnímu krytu, který zároveň zabraňuje nechtěnému vyklouznutí z dlaně. Čelní strana nenabízí žádná loga a viditelná jsou tak jen tlačítka pod displejem. Jsou senzorová, podsvětlená a mohou vibrovat. Nad displejem nechybí nezbytný reproduktor, čidla a malá kamerka. Na informační LED dioda již místo nezbylo.
Pochválit KAZAM musím za vhodné umístění odemykací klávesy do horní partie pravého boku, kam přesně dopad palec pravé ruky. Naopak horší to je s dvojklávesou regulace hlasitosti, která je nezvykle na levém boku. Ideální není ani umístění microUSB konektoru na horní hranu po bok 3,5mm jack konektoru. Raději bychom nabíjecí konektor viděli na spodní hraně. Omezovat vás to může například při uchycení telefonu v automobile, kdy je pak nabíjení poměrně nepraktické.
Na zadní straně můžete prvně spatřit logo britského výrobce. Jinak na ni nechybí průduchy hlasitého reproduktoru, fotoaparát a překvapivě hned dvojice LED diod pro přisvětlení scény. Ačkoliv je telefon plastový a má odnímatelný zadní kryt, můžete počítat s velice slušnou bytelností. Nic nevrže, nic se nehýbe, to se nám líbí.
Baterie a výdrž: obvyklý průměr
Pod zadním krytem se skrývá uživatelsky vyměnitelná baterie s kapacitou 1 800 mAh. To věru není mnoho, avšak nenáročný hardware a menší displej jsou k baterii milosrdní. Při středně náročném používání, kdy je telefon sice připojen k internetu, ale displej není zapnut neustále, se lze dostat i na dva dny výdrže. Při náročném využívání je však jeden den pomyslným stropem. Výdrž při využívání televize si rozebereme v příslušné kapitole.
Náš standardizovaný test výdrže, kdy telefon streamuje video v kvalitě 720p, je připojen k Wi-Fi, přihlášen s jednou SIM kartou do 3G sítě, aktualizace jsou potlačeny a jas se zvukem jsou na polovičních úrovních, vykázal KAZAM TV 4.5 výdrž 6 hodin bez jedné minuty. Například Nokia Lumia 630 dosáhla na 7 hodin a 19 minut. Nabíjení KAZAMU zabere na 80 % 1 hodinu a 39 minut, k úplnému nabití je potřeba 2 hodin a 5 minut.
Zvuk: pro nenáročné
Výrobce zřejmě mírně šetřil na zvukovém výstupu a tak se především z hlasitého reproduktoru nedočkáte nijak oslňujícího zvuku. Počítejte s plechovou reprodukcí, kde je důraz kladen spíše na výšky. O něco lepší je výstup do sluchátek, který již zcela postačí na občasné poslouchání pro méně náročné posluchače. Doporučuji však investici alespoň do obyčejných peckových či špuntových sluchátek. Ta dodávaná nehrají vůbec dobře.
Displej: je to IPS
Dnes testovaný KAZAM má vše důležité přímo ve svém názvu. K televizi se brzy dostaneme a displej má 4,5 palce. To je dnes populární a lze snad říci i ideální úhlopříčka pro konzumaci obsahu. Rozlišení se zastavilo na solidní hodnotě 854 × 480 pixelů a jemnost činí 218 ppi. Jednotlivé body tedy můžete při bližším zkoumání spatřit, avšak při běžné práci si rastru rozhodně nevšimnete. Naopak vás potěší, že je displej typu IPS a má velmi dobré pozorovací úhly. Na slunci to již sice taková paráda není, avšak telefon si vás udobří automatickou regulací jasu, což je funkce u levných telefonů méně obvyklá.
Televizní tuner: oblíbené pořady v kapse
V historii mobilních telefonů jsme již pár modelů s příjmem nejprve analogové a posléze digitální televize viděli. Nicméně šlo vždy o výrobce méně známé a od tohoto faktu se odvíjel nejen úspěch daných modelů, ale i celkově této funkce v telefonech. KAZAM tak jakoby si uvědomil, že určitá skupina uživatelů dychtících po televizi v mobilu se najde.
Levný KAZAM TV 4.5 tak v sobě integruje přijímač digitálního pozemního vysílání. Vše začíná vysunutím teleskopické antény. Ta je ukryta v levém horním rohu a je dlouhá přibližně 20 centimetrů. V místě největšího vytáhnutí je již však velmi tenká a k jejímu zlomení bude stačit jeden neopatrný pohyb. Jakmile je anténa venku, můžeme spouště aplikaci CTV, která je jako první v menu. Prostředí je vcelku intuitivní a brzy už telefon automaticky ladí dostupné stanice.
Nutno podotknout, že samozřejmě záleží, kde se v době ladění nacházíte. V husté městské zástavbě nemusíte chytnout ani jeden kanál. V libereckém bytě jsem běžně naladil druhý multiplex a také regionální síť 8. Paradoxně chyběl multiplex 1, který by měl mít vůbec nejsilnější signál a nejlepší pokrytí. Pokud budete ladit venku na volném prostranství, není problém chytit i 30 různých kanálů. Kvalita obrazu je na slušné úrovni a pokud je signál jen trochu silný, nedochází ke kostičkování. Potěší přítomnost programového průvodce EPG, díky kterému budete vědět, co se zrovna vysílá a vůbec budete mít k dispozici celý program.
Menší radost vám již udělá nedotažená čeština, kdy má aplikace CTV problém s českými znaky. V jednoduchosti lze říci, že interpunkci posouvá vždy o jeden znak nazpět. Stanete se tak svědky písmena N s háčkem či B s čárkou.
Výrobce slibuje, že s plně nabitou baterií můžete až tři hodiny sledovat televizní vysílání. Chválíme za skromnost, neboť 3 hodin opravdu bez problémů dosáhnete. Pokud například snížíte jas displeje nebo hlasitost zvuku, lze televizní vysílání sledovat bezmála 4 hodiny.
Hardware: nutný základ
U levného telefonu se většinou šetří nejvíce na hardwaru a KAZAM TV 4.5 to jen potvrzuje. V jeho těle tepe čtyřjádrový procesor Broadcom BCM23550, který rozhodně nepatří mezi výkonnější typy. Radost neudělá ani 512 MB RAM, ze kterých vám bude běžně zbývat jen něco kolem 160 MB. Ani interní paměť o velikosti 4 GB neoslní, neboť je pro vás připravena zhruba polovina. Naštěstí jsou podporovány paměťové karty, na které je možné podporované aplikace i přesouvat.
Uživatelské prostředí: tyčinka KitKat
Prostředí KAZAM svěřil plně do rukou Googlu a jeho Androidu 4.4 KitKat, který se zde nachází v takřka čisté podobě, což je jen dobře, neboť už tak slabý hardware nedostává práci navíc v podobě nějaké těžkopádné nadstavby.
V prostředí vás tak nic zvláštního nepřekvapí. Pět obrazovek může být poseto widgety, zástupci aplikací či složkami. Stavová lišta zobrazuje vše potřebné a snadno se z ní přepnete na druhou lištu se zástupci. Hlavní menu je orientováno horizontálně a nenabízí možnosti uzpůsobení.
Optimalizace je relativně slušná, avšak při rychlém spuštění několika aplikací za sebou telefonu začne docházet operační paměť a najednou si je nutné počkat i na načtení domovské obrazovky. Občas také došlo k pádu aplikací, přeborníkem v této disciplíně byl fotoaparát. Je tedy nutné být na telefon spíše obezřetnější a používat jej s rozmyslem. Co však radost rozhodně neudělá, je nedotažená lokalizace. Na anglické popisky narazíte v nastavení či fotoaparátu.
Multimediální funkce: hudbu spustíte
V případě multimediálních funkcí počítejte jen s nutným základem. Hudební přehrávač obstarává aplikace Hudba Google Play a nabízí standardní dělení a dostalo se i na uživatelsky upravitelný ekvalizér. Nechybí pak ani FM rádio s podporou RDS.
Své video soubory najdete v galerii. Nativní přehrávač si poradí s formáty AVI i MKV až do kvality 1080p. Narazíte až při přehrávání externích titulek, které se nezobrazí, to však řeší například instalace přehrávače MX Player.
Fotoaparát: jen jako nouzovka
Stranou zájmu výrobce zůstal fotoaparát, který nabízí rozlišení 5 megapixelů, automatické ostření a dvojitou přisvětlovací LED diodu stejné barvy. Prostředí fotoaparátu je velmi jednoduché. Můžete si vybrat, zda budete fotit, natáčet nebo pořizovat Panorama. V nastavení je například hodnota ISO, různé režimy nebo samospoušť. Bohužel půlka menu je v angličtině, což mnohé jistě nepotěší.
Více si však budete žehrat nad kvalitou samotných snímků. Telefon produkuje snímky mdlých barev, které trpí nedostatečnou ostrostí. Ta samozřejmě navíc klesá s ubývajícím světlem. Ostřit lze automaticky nebo dotykem a tak lze alespoň snadno pořídit makro snímky. Celkově se však fotoaparát hodí jen na nouzové focení a prohlížení pouze na displeji telefonu. Čelní kamerka dostala jen základní VGA rozlišení a je vhodná jen pro účel videohovorů.
Ukázkové fotografie
Záznam videa je umožněn v rozlišení 720p s 29 snímky za vteřinu, avšak kvalita opět není nijak oslavy hodná. Video působí trhaným dojmem a barvy opět nejsou realistické.
KAZAM TV 4.5 (testovací video) – 720p, 29 FPS
Zprávy, telefonní a organizační funkce
KAZAM prostředí telefonu nijak nemění a ponechává vše, co Google do Androidu 4.4 sám dal. Setkáte se tak s jednoduchým dialerem, službou pro zprávy nebo kalendářem od Googlu. Může to velmi dobře stačit a pokud ne, máte více než širokou nabídku aplikací třetích stran.
Telefon zvládne pracovat se dvěma SIM kartami. I zde je všechno stejné jako u ostatních telefonů s Androidem – pouze první karta zvládá 3G sítě a v menu si pak můžete nastavit, jaká SIM karta má obsluhovat zprávy, jaká hovory anebo je individuálně přiřadit konkrétním telefonním číslům.
I klávesnici samotnou má plně v režii Google, opět to ale znamená, že nejspíše nebudete nespokojeni. Klávesnice totiž obsahuje velké množství nastavení, umí predikci slov a umí rovněž psaní postupným tažením po jednotlivých písmenech.
V telefonu najdeme pouze určování pomocí satelitů GPS, případněse lze spolehnout na určení polohy Google. Díky A-GPS je nalezení satelitů rychlé a přesnost vysoká, i když obzvláště náročným uživatelům by mohla chybět schopnost sledovat ruské satelity Glonass.
Datové funkce: na internet se podíváte
I když se funkce LTE usilovně rozrůstají i v české kotlině a stejně tak se tato funkce objevuje i v levnějších telefonech, u tohoto přístroje se tak neděje. Bylo by ostatně překvapení, kdyby ano, protože mobil se nijak nesnaží oslnit svými hardwarovými parametry.
Stejné je to i u dalších technologií, které se starají o komunikaci s okolím. Bluetooth je ve starší verzi 3.0, Wi-Fi umí jen standardy b/g/n, NFC chybí úplně. Stejně tak zapomeňte na pokročilé funkce microUSB konektoru, umí jen prostý přenos prostřednictvím MTP. KAZAM zkrátka není telefon pro technické nadšence, spíše cílí na ty, kteří se v technice tak moc neorientují.
Závěrečné zhodnocení: televize je jasným trumfem
KAZAM TV 4.5 je telefonem pro úzké spektrum mobilních uživatelů. Pokud toužíte mít televizi stále při sobě a vědět, že její sledování nezávisí na internetu, je tento model od KAZAMu takřka jasnou volbou, neboť konkurence na současném trhu není.
Pakliže však televizi berete jen jako okrajovou záležitost, nemá KAZAM TV 4.5 už příliš mnoho co nabídnout. Jeho aktuální cena činí přibližně 3 600 Kč, což se nemusí zdát nijak moc, avšak získáte jen nutný základ a nic navíc. Naopak se musíte smířit s velmi slabým hardwarem, podprůměrným fotoaparátem nebo horším zvukovým výstupem.
Konkurence
Mezi konkurenty KAZAMU lze zařadit hned tři Lumie a to modely Lumia 520/Lumia 530/Lumia 630. Všechny nabízejí výkonnější hardware, lepší fotoaparáty či svižnější prostředí. Až na poslední model jsou navíc vždy levnější.
Velmi podobně je na tom Sony Xperia E1, která je levnější, ale přesto nabídne modernější hardware a lepší zvukový výstup.
Silným protivníkem pak bude též Huawei Ascend Y550, který se prodává přibližně za stejnou cenu jako KAZAM. Jenže má lepší hardware a navíc přidává podporu NFC a dokonce i sítí LTE.