Cube1 G44
recenze

Cube1 G44

Povedená kompaktní cihlička
48

Jednou za čas se objeví telefon, který vystupuje z davu. Cube1 G44 je jedním z nich a v době 5palcových monster působí jako trpaslík na castingu obrů. Má totiž kompaktní tělo a 4palcový displej, což je sen mnoha uživatelů, kteří nepotřebují žádné pádlo. Přičtěte k tomu povedenou konstrukci, cenu kolem 2 400 korun a máme zaděláno na vánoční dárek.

Cube1 G44 na oficiálních snímcích

Na začátku srpna letošního roku se česká společnost Setos rozhodla založit vlastní značku telefonů. Tu nyní známe pod názvem Cube1 a na trhu ji prozatím reprezentuje trojice levných modelů – G503, K55 a právě dnes testovaný G44. Ze všech jmenovaných je jednoznačně nejmenší a také nejlevnější. Právě kompaktní telefony jsou dnes poměrně žádané zboží a s úhlopříčkou 4 palce má model G44 zaděláno na úspěch. Přičtěte k tomu kvalitní konstrukci, slušně optimalizovaný systém a sen o levném a kompaktním telefonu se naplnil. To, jestli má nějaké mouchy si zodpovíme v naší recenzi.

Obsah balení

  • telefon Cube1 G44
  • microUSB kabel
  • headset s klipem
  • nabíječka
  • ochranná fólie na displej (předem nainstalovaná)
  • poukaz ke stažení magazínu 100+1
Balení telefonu

Cube1 G44 – videopohled

Technické parametry Cube1 G44

Kompletní specifikace
Konstrukce123,9 × 63,9 × 8,7 mm, 129 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4" (800 × 480 px)
Fotoaparát8 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetMediatek 6582, CPU: 4×1,3 GHz, GPU: ARM Mali-450 MP
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 4 GB, paměťové karty: microSD
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.4
Akumulátor1 400 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:05 hodin
Dostupnostlistopad 2014, 2 490 Kč

Design a zpracování: černá šamotka

Jestli někde dojde k lehkému zklamání, tak je to určitě design. Ten totiž připomíná černou šamotovou cihlu a originalita je u tohoto modelu neznámý pojem. Nesmíme se však divit, u telefonu za 2 400 korun se designu od Pininfarina jednoduše nedočkáte. Samotný kvádřík má velmi pěkné rozměry 123,9 × 63,9 × 8,7 milimetrů a hmotnost 129 gramů. Tím automaticky spadá do segmentu těch nejmenších telefonů, které jsou dnes na trhu k dispozici. A v ruce je to rozhodně znát – ovládání je jednoduše bezproblémové, není problém dosáhnout na horní stavovou lištu a tělo vám poskytne pevný úchop.

Cube1 G44

Přední strana nabídne všechny klasické prvky, které bychom od telefonu čekali. Rozhodně podprůměrný (velikostně) je displej, který dostal úhlopříčku 4 palce, rámečky na tom naštěstí nejsou tak špatně, jak bychom v této cenové kategorii očekávali. Přední strana je od výroby krytá ochrannou fólií, tu jsem ale po týdnu sundal, jelikož se na ní dělaly rýhy velmi jednoduše a fólie vypadala jak staré rytířské brnění.

Přední část telefonu

Pod displejem je trojice kapacitních tlačítek s haptickou odezvou. Podsvícení byste zde hledali marně, a proto budete v noci a za šera trochu tápat, kde je jaké tlačítko. Nad samotným panelem najdeme samozřejmě přední kamerku s rozlišením 1,3 megapixelů, sluchátko pro hovory a hlavně také senzor pro automatickou regulaci jasu a velmi (myslím opravdu hodně) výraznou notifikační diodu, kterou nepřehlédnete ani z větší dálky. Té lze navíc změnit barvu blikání pro hovory a příchozí SMS díky nastavení v menu. Na výběr máte z modré, červené a zelené barvy. Blikání ostatních notifikací v základu nastavit nejde.

Cube1 G44

Zadní panel je z na dotek příjemného měkčeného plastu, který je však magnetem na otisky prstů a nejednou se nachytáte, jak bez přemýšlení čistíte zadní kryt jen proto, že špinavý prostě bude prakticky pořád. Pokud ale dokážete přehlédnout tuto lehce estetickou vadu, odmění vás zadní část velmi pevným úchopem a pocitem jistoty při držení. Na zadní straně se nachází samozřejmě optika fotoaparátu, který nabízí jak automatické ostření, tak i přisvětlovací diodu. Hlasitý reproduktor se usadil na dnes již typickém místě a je posazen téměř na hraně přístroje. Při používání jsem si ho omylem nezakrýval a neměl jsem tak problém s jeho umístěním i přes to, že je telefon malý a pří úchopu zakryjete většinu jeho zadní plochy.

Zadní část telefonu

Zadní skořepinu lze sejmout a v útrobách telefonu najdeme dvojici slotů na SIM karty (jednou micro a jednou miniSIM) s podporou 3G sítí a slot na microSD karty až do velikosti 32 GB. Aktivní zájemce však zaujme možnost výměny baterie s kapacitou 1 400 mAh. Ano, již na první pohled můžeme vydedukovat, že kapacita je žalostně malá a troufám si říct, že je prakticky nutností si zakoupit druhou baterii. Jinak pod krytem nic důležitého nenajdeme.

Prostor pod krytem

Co se bezpochyby povedlo, jsou boční tlačítka. Jak tlačítko zapínání na pravé straně, tak i tlačítko regulace hlasitosti na levé straně mají adekvátní umístění vzhledem k velikosti telefonu a naprosto perfektní zdvih a pocit stisku. Rozhodně se vám nestane, že budete tápat, jestli jste tlačítko domáčkli, nebo ne. Přes kopírák šlo také umístění 3,5mm jacku na horní straně a napájecího microUSB konektoru na spodní hraně. Oba konektory jsou bez problému přístupné a nemám k nim žádné výtky.

Boky telefonu

Nuda a šeď popisují Cube1 G44 zvenčí naprosto dokonale. Bez jakéhokoliv rozlišujícího prvku působí G44 jako nudná cihla bez nápadu. Díky kompaktním rozměrům však nevadí ani ostřejší hrany na přední straně telefonu. Záda jsou naopak pěkně zaoblená a hrany zkosené, takže telefon výborně padnou do ruky. Ano, G44 není módní doplněk jako například telefony od Sony, ale svůj účel konstrukce plní. Neskřípe, nevrže a jak si moderní trend žádá – neohýbá se. Osobně nemám k zevnějšku modelu výtku a jsem spokojený s tím, jak telefon vypadá a jak padne do dlaně.

Displej: Fiat 500 mezi kamiony

„Kéž by ten displej byl menší.“ Tak toto si u G44 rozhodně říkat nebudete. 4 palce jsou naprosto výborná hodnota jak pro uživatele s menšíma rukama, tak i jakékoliv fanoušky malých úhlopříček. Díky rozměrům displeje lze dosáhnout ze strany na stranu, a dokonce i na horní část displeje, bez nutnosti přehmatávat. Samotný panel má rozlišení 800 × 480 bodů, tedy nic světoborného, ale na malé úhlopříčce to znamená výslednou jemnost 233 bodů na palec, která je na oko celkem příjemná a rozhodně nepůsobí negativně, spíš naopak. Displej je překvapivě ostrý a dobře se na něj dívá.

Cube1 G44

Panel se sice chlubí technologií IPS, ale na žádné velké filmové večery to nebude. Při lehkém náklonu jsou barvy věrné, ale při větším náklonu začne displej hrát všemi barvami a „IPS sliby“ jsou pryč. Moc pochvaly si nezaslouží ani maximální jas, který je venku jen velmi špatně čitelný a lépe uděláte, když se s telefonem budete pohybovat ve stinných oblastech. Na druhou stranu nelze nepochválit přítomnost automatické regulace jasu, která funguje výborně a spousta dražších telefonů by jí mohla závidět. Notifikační dioda, jak bylo zmíněno v části o konstrukci telefonu, je neuvěřitelně silná a nebojím se jí nazvat tou nejsilnější notifikační diodou, jakou jsem kdy viděl. Poblikávání na Nexusu 4, který běžně používám, je ve srovnání až vtipně slabé.

Zvuk: další příjemné překvapení

Nejedná se sice o žádný hudební telefon s dedikovanými tlačítky pro ovládání hudby nebo přibalenými profesionálními sluchátky, ale Cube1 G44 je více než schopný hudebník. Začněme u hlasitého reproduktoru, který mě upřímně příjemně překvapil a kromě výrazně hlasitého přednesu je zvuk i celkem čistý. Kde se to v tomto malém ďáblovi bere, netuším, ale přesto tu jedna chybička je. Při maximální hlasitosti a přehrávání rockové hudby trpí zvuk distorzí a nepříjemně tahá za uši. U „klidnější,“ nebo basově těžší hudby o žádný problém nejde.

Cube1 G44

Rozepisovat se o sluchátku moc nebudu a zmíním pouze to, že problémy se slyšením druhé strany rozhodně mít nebudete. Přednes je čistý a dokonce i překvapivě hlasitý, takže i pokud hůře slyšíte, nebudete mít problém. Prostor pro zlepšení je u 3,5mm jacku, který je jednoduše podprůměrný a jeho zvuk je jak plochý, tak i nepříliš hlasitý. Na jednoduchá pecková sluchátka vám to postačí, ale pro větší supraaurální sluchátka by to chtělo trochu víc „šťávy.“

Baterie: ze sta na nulu v rekordním čase

Telefon je velmi kompaktní, jak již bylo řečeno v úvodu recenze. Z hlediska fyziky to znamená jedno značné úskalí, kterým je malá baterie. Ta má naprosto žalostnou kapacitu 1 400 mAh a to se velmi negativně projevilo i na výdrži zařízení. Ta je totiž nejhorším článkem celého telefonu a budete proklínat den, kdy se inženýři pro tuto kapacitu rozhodli. Při naprosto nenáročném využívání, kdy máte zapnutou synchronizaci přes Wi-Fi a sem tam něco na telefonu zkontrolujete, se dostanete na dva až tři dny výdrže. V případě, že hodláte zapnout displej, vám budou procenta mizet prakticky před očima. A to pouze v případě, že bude fungovat ukazatel nabití, který se chová velmi podivně – například i po 5 hodinách provozu zobrazuje plnou baterii a po čase se telefon jednoduše vypne kvůli absolutnímu vybití. Naprostou nutností tak je zakoupení náhradní baterie, která vám dá možná den a půl relativně skromného používání. Při častém hraní her a navigování si raději pořiďte velkou powerbanku..

Velmi špatnou výdrž při zátěži potvrdilo i naše testování, při kterém jsme nechali telefon streamovat HD video přes Wi-Fi s jasem displeje na 50 % a se zapojenými sluchátky na 50 % hlasitosti. Telefon vydržel běžet velmi podprůměrných 202 minut, tedy 3 hodiny a 22 minut. Pokud tedy hledáte levného společníka pro dlouhé hraní her, poohlédněte se spíše jinde. Následně se ale telefon velmi rychle nabíjí, a to díky nízké kapacitě – na 80 % se dostal po 82 minutách a plné nabití trvalo 125 minut.

Hardware: jeden z mnoha

Jako na běžícím páse sype MediaTek své čipsety do telefonů hlavně nižší a střední třídy, kde sice nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon, ale jeho efektivita i energetická náročnost jsou daleko za čipsety od Qualcommu. Čipset telefonu tak představuje MediaTek 6582, jenž obsahuje 4jádrový procesor na frekvenci 1,3 GHz a plynulý běh systému je tak zajištěný. Nebudete dlouho čekat na načítání aplikací a ani si nemusíte odpouštět náročnější aplikace. Grafické zobrazení obstará starší dvoujádrový akcelerátor Mali-400.

Výbava telefonu

Operační paměť o velikosti 1 GB je v dané třídě standardem a pro veškeré úkony bohatě postačí. K dispozici vám bude běžně mezi 500 až 600 MB RAM, což jsou rozhodně nadprůměrné hodnoty a Android 4.4 KitKat dostává své pověsti nižší hardwarové náročnosti. Interní paměť je bohužel menší a nabídne pouze 4 GB, ze kterých vám pro vaše data zbyde velmi malých 900 MB. Nemějte však strach, přítomný slot na microSD karty podporuje instalaci aplikací a není tak problém si interní paměť rozšířit.

Výsledky benchmarků

Telefon jsme prohnali také benchmarky, a to AnTuTu a Vellamo. Z AnTuTu si telefon odnesl celkem pěkný příděl, a to 18 772 bodů. Vellamo obsahuje tři testy – prohlížeč, multicore a metal. V prohlížeči telefon skóroval 1 732 bodů (mezi Nexusem 4 a HTC One), v multicore testu 1 038 bodů (za Samsungem Galaxy SIII) a v metalu 714 bodů (mezi Motorolou Moto G a Nexusem 4). To se projevuje i v praxi a na telefonu si s omezenými detaily zahrajete i Asphalt 8, který díky nižšímu rozlišení běží s konstantní snímkovací frekvencí.

Diskuze ke článku
x)
1400 baterka? ehm nejak malo ne ? jak to vydrzi nabity dlouho ? :D 12hod. (16) :D
Martin Š
Dobrý deň, chcem len dodať, že vo videu hovoríte o 5 megaixelovom símači fotoaarátu, no v ísaných parametroch uvádzate 8 megapixelový snímač. Recenzia inak výborná :) .
Lukáš Pavelka
Lukáš Pavelka
To radši Ice Cuba než tenhle paskvil:-)
Dominik
Nemá být v androidu 4.4 už indikátor baterie a signálu Bílý? co to tam ti ťamani zkouší?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze