Megapixely nejsou vše. Porovnali jsme 108Mpx Xiaomi Mi 10 Pro a 12Mpx Google Pixel 4 XL

Megapixely nejsou vše. Porovnali jsme 108Mpx Xiaomi Mi 10 Pro a 12Mpx Google Pixel 4 XL
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • Snímky jsme pořídili se zapnutým i vypnutým nočním režimem
  • Pořízené fotografie nebyly dodatečně upravovány

Přestože se nás většina výrobců telefonů snaží přesvědčit o tom, že u fotoaparátů hraje prim počet megapixelů a velikost senzoru, není tomu tak. Skvělým příkladem toho, že na počtu megapixelů zase až tolik nezáleží, jsou smartphony Pixel či iPhone, které spoléhají na 12Mpx rozlišení. I přesto jsou výsledné snímky zpravidla lepší než u konkurence s 48Mpx, 64Mpx či dokonce 108Mpx fotoaparáty. Rozhodli jsme se proto porovnat, jak si ve srovnání s vyhlášeným Pixelem 4 XL vedl nový Xiaomi Mi 10 Pro.

Google Pixel 4 XL Xiaomi Mi 10 Pro
Rozlišení 12 Mpx 108 Mpx
Světelnost objektivu f/1.7 f/1.7
Velikost snímače 1/2,55 " 1/1,33 "
Ohnisková délka 27 mm 24 mm
Rozteč pixelů 1,4 μm 0,8 μm
Ostření a stabilizace Dual Pixel PDAF, OIS PDAF, Laser AF, OIS

První snímek u všech fotografií v tomto článku (posuvník úplně vpravo) patří Pixelu 4 XL, druhý pak Xiaomi Mi 10 Pro (posuvník umístěn vlevo). Každá druhá dvojice snímků byla pořízena s dvojnásobným přiblížením. Na konci si můžete prohlédnout dvojici fotografií pořízených s aktivovaným nočním režimem.

Ukázkové snímky v původním rozlišení

Testovací snímky byly pořízeny ve stejnou chvíli s automatickým nastavením (poslední dva snímky byly pořízeny s aktivovaným nočním režimem u obou dvou telefonů). Prohlédnout si je můžete v plné kvalitě rovněž v galerii níže (pro přiblížení stačí kliknout na ikonku lupy).

Google Pixel 4 XL
Xiaomi Mi 10 Pro
Diskuze ke článku
Borland
Borland
Ja fandím redakcii, že si dáva námahu pustiť sa do takýchto testov, ale opäť a znova skúsim priateľský komentár: objektom drvivej väčšiny vašich snímkov je nejaká neurčitá zeleň, stromky... Tu veľa toho nenaporovnáme. Chce to väčšiu rozmanitosť podmienok. Krajinka / makro / portrétny režim / režim clony neživého objektu / nočná snímka / zoom. V každej disciplíne sa totiž prejaví každý telefón inak.

Ja zhodou okolností oba telefóny mám a potvrdzujem, že hoci Pixel 4 XL je výborný fotomobil, nevyhráva za každých podmienok. Najmä pri režime clony, resp. portrétnom režime neživých objektov Pixel pomerne zle vyrezáva hrany objektu a Xiaomi naopak exceluje. Situácia sa ale otáča pri fotení živých objektov, resp. tvárí, kde naopak Pixel zachytí oveľa viac detailu a vyrezávanie je na jednotku.

Ďalšou kategóriou je približovanie, kde Xiaomi ťaží zo svojho objektívu pre 5-násobný zoom maximum, a to najmä za šera. Pixel v tomto bohužiaľ stráca. Takže ak ste na fotenie cez zoom, určite treba popremýšľať o Xiaomi.

No a nočný snímok nie je opäť úplne jednoznačný. V exteriéri Pixel exceluje, ale v interiéri je paradoxne Xiaomi na tom z neznámych príčin lepšie.

Chcem tým povedať, že oba telefóny sú skutočne dobré na fotenie, ale nedá sa jednoznačne určiť, že Pixel vyhráva na plnej čiare a za každých podmienok, ako sa to dá vyrozumieť z nadpisu testu. Pre potenciálneho kupcu môžu byť tieto rozdiely podstatné.

Mám asi 300 porovnávacích záberov oboch telefónov, ak by niekto náhodou potreboval poradiť.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze