Hodinky zaznamenají EKG, pojišťovna zajistí zhodnocení a objedná vás k lékaři

Nyní i v ČR
8
Hodinky zaznamenají EKG, pojišťovna zajistí zhodnocení a objedná vás k lékaři
  • OZP jako první zapojuje běžně dostupnou nositelnou elektroniku do denní péče o své klienty
  • Zajistí online vyhodnocení záznamu EKG z komerčních chytrých hodinek atestovaným kardiologem
  • A pokud lékař z partnerského MDT (Mezinárodního centra pro telemedicínu) objeví v křivce EKG zdravotní problém, může se klient nonstop obrátit na Asistenta zdraví OZP, který mu vše vysvětlí a doporučí návštěvu praktika

OZP intenzivně rozvíjí využití nových technologií souvisejících s péčí o zdraví. Ať už je to nedávno představená robotická kontrola lékových interakcí naších klientů, automatická detekce chronických nemocí a následné poskytování rad pojištěncům nebo nejnovější vyhodnocování EKG z chytrých hodinek. Jsem rád, že je OZP první zdravotní pojišťovna, která udělala z nositelné elektroniky standardní součást rutinní péče o klienty v oblasti zdravotní prevence. Předpokládám, že právě tímto směrem, tedy směrem rozsáhlejšího využívání nositelné elektroniky, se bude zdravotnictví stále intenzivněji ubírat,“ říká Radovan Kouřil, generální ředitel OZP.

EKG
Stačí pomocí aplikace exportovat svůj záznam...

Některé druhy srdečních arytmií jsou poměrně obtížně detekovatelné. Pacient může pociťovat chvilkové obtíže, které ale zpočátku rychle odezní, a tak jim nevěnuje pozornost. Tento typ medicínských problémů nemusí zachytit ani dlouhodobější sledování pomocí EKG Holteru, protože epizoda nemusí přijít právě v den, kdy má pacient Holter nasazený. V tom je velká síla nositelné elektroniky, protože pacient stihne zaznamenat ataku choroby a může svůj stav začít řešit s lékařem mnohem dřív, než se nemoc rozvine do dalších stádií,“ říká Veronika Bulková, ředitelka a majitelka MDT-Medical Data Transfer, Mezinárodní centrum pro telemedicínu.

EKG
...a odpověď vám přijde e-mailem.

Oproti standardnímu vícesvodovému záznamu EKG má jednokřivkové EKG z chytrých hodinek nejedno omezení. Proto nikdy nemůže nahradit návštěvu kardiologa. Umí nicméně upozornit na některé závažné poruchy srdečního rytmu, zejména na fibrilaci síní. Algoritmus v hodinkách záznam sám analyzuje a zobrazí strojové zhodnocení signálu. Přesto by tento jednoduchý záznam měl zhodnotit zkušený kardiolog, který z něj dokáže vyčíst více, respektive může nesprávný závěr matematického algoritmu opravit. Nicméně to hlavní je, že pokud se člověku podaří pořídit záznam EKG v době občasných subjektivních pocitů srdečních obtíží, může to být cesta k včasnému záchytu potenciálně nebezpečného onemocnění,“ říká Martin Fiala, předseda České asociace pro srdeční rytmus.

Apple Watch 4

Konzultaci záznamu EKG z chytrých hodinek můžou využívat majitelé chytrých telefonů se systémem iOS, jejichž aplikace Zdraví má příslušnou certifikaci platnou i pro Českou republiku. OZP nicméně počítá s tím, že jakmile to bude možné, rozšíří možnost vyhodnocení EKG i na elektroniku spolupracující s Androidem.

Klienti si mohou nechat lékařem ověřit až pět zaznamenaných křivek EKG měsíčně. V rámci pilotního provozu systému náklady na vyšetření hradí MDT-Medical Data Transfer (Mezinárodní centrum pro telemedicínu) a OZP pro ně poskytuje infrastrukturu v podobě své aplikace mVitakarta a asistenční služby Asistent zdraví. Pro klienty Oborové zdravotní pojišťovny je lékařské vyhodnocení zaznamenaných křivek EKG zdarma.

Aplikace mVitakarta nabízí řadu pokročilých medicínských funkcí. Vedle vyhodnocování EKG je to například také robotická detekce potenciálně nevhodných kombinací léků. Tu VITAKARTA zvládá plně automaticky, aniž by uživatel musel seznam svých léků do aplikace ručně zadávat, a to díky tomu, že je VITAKARTA přímo napojena na interní informační systém Oborové zdravotní pojišťovny, který eviduje platby za léky vydané na předpis; ručně je do VITAKARTY možné přidat volně prodejné léky zakoupené v lékárně. Dále aplikace umožňuje například také bezpečně ukládat data z lékařských vyšetření.

Apple Watch 4

V aplikaci VITAKARTA je registrováno 451 tisíc klientů Oborové zdravotní pojišťovny, má ji tedy už 6 z 10 klientů pojišťovny. Do telefonu si mobilní aplikaci nainstalovalo 50 tisíc lidí, zhruba 20 tisíc z nich má iOS. Aktivně se do VITAKARTY každý den přihlásí průměrně téměř čtyři tisíce uživatelů, a v loňském roce si VITAKARTU spustilo více než 213 tisíc klientů.

Přes VITAKATU lze kontrolovat výdaje na zdravotní péči a platit zdravotní pojištění. Jejím prostřednictvím si také klienti OZP nechávají proplatit příspěvky z Fondu prevence, kdy stačí pouze vyfotit doklad o zaplacení benefitu, například očkování, permanentky do bazénu nebo třeba účtenky za brýle. OZP navíc svým klientům umožňuje přes VITAKARTU například také hodnotit své lékaře v nemedicínských parametrech, jako je kvalita komunikace lékaře a sestry nebo prostředí ordinace a čekárny. Hodnocení jsou pak veřejně dostupná na atlasdoktoru.cz.

Stáhnout Vitakarta

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Technické parametry Apple Watch 4 40 mm

Kompletní specifikace
Konstrukce40 × 30,4 × 10,7 mm, 40 g, odolnost: ano
Pásekkožený, kovový, umělý, vyměnitelný: ano, zapínání: přezka
DisplejAMOLED, 1,57" (394 × 324 px), tvar: hranatý
SystémwatchOS, kompatibilní s: iOS
Datové funkceBluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11b/g/n, mobilní sítě: ?, NFC: ano
ChipsetApple S4,
Paměťvnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: ne
Akumulátor? mAh, nabíjení: bezdrátové
Dostupnostzáří 2018, 11 290 Kč
Diskuze ke článku
Joe Black
Joe Black
Tak to bude zase pěkný průser, protože EKG na AW nebo i jiných smartwatch vykazuje 80% falešných poplachů u mladší generace.
To je tak, když se marketing a tupost střetne s lékařskou praxí ...
Adal
Ano, co nevidět nás moderní technologie budou upozorňovat na to, že je čas se vyhonit.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze