Co je blesková recenze?
Blesková recenze je nový typ recenze serveru mobilenet.cz. Do redakce se nám často dostává velké množství zařízení různých výrobců, většina z nich se liší pouze v drobnostech, základ je stejný. Abychom však zachovali informovanost našich čtenářů i u levnějších typů mobilních zařízení, připravili jsme nový projekt „bleskových recenzí“. V těch se vždy dozvíte především hlavní výhody a nevýhody daného zařízení, odpovíme si také na základní otázky, které potenciální zájemce není schopen vyčíst z tabulky parametrů. Všechna takto testovaná zařízení samozřejmě projdou hloubkovým testem ze strany redaktora.
Technické parametry Oukitel U8
Kompletní specifikaceKonstrukce | 155 × 76,7 × 7,9 mm, 198 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,5" (1 280 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx (4 160 × 3 120), LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS |
Chipset | MediaTek 6735M, CPU: 4×1 GHz, GPU: ano |
Paměť | RAM: 2 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne |
Operační systém | Android 5.1 |
Akumulátor | 2 850 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 3:05 hodin |
Dostupnost | říjen 2015, 5 500 Kč |
Design a konstrukce: doba kovová
I když ani levné přístroje z plastu většinou nemají problémy s kvalitou konstrukce, hned po prvním uchopení vás přístroj nenechá na pochybách, že tady jde o zcela jinou ligu. Masivní kovový rám příjemně chladí v rukou, dodává telefonu luxusní vzhled a hlavně pocit, jenž by se dal zhruba popsat tak, že by se s telefonem, obrazně řečeno, daly zatloukat hřebíky. Daní za to je však hmotnost blížící se dvěma stovkám gramů, což už je pořádně znát. Stejně tak úhlopříčka 5,5 palce je spíše pro větší ruce a kapsy. Telefon se prodává v černé a bílé.
Rozmístění konektorů a ovládacích prvků je naprosto standardní a nemáme k nim výtek. Tlačítka pod displejem jsou senzorová a nejsou podsvícená. Detaily by se ale našly. Jakmile vysunete šuplíček na boční straně, zjistíte, že má pouze dva sloty. Jeden zabere primární SIM karta, do druhého se vkládá microSD, anebo sekundární SIM. Oboje ve velikosti microSIM. Určitě by se ale našlo nemálo uživatelů, kteří by chtěli používat obojí.
Pokračovat v hledání malých mušek můžeme i na zadní straně. Čočka fotoaparátu vystupuje nad okolí asi o dva milimetry a o podložku se opírá právě v místě krycího skla. To určitě není šťastné řešení. A další chyba – nikde nenajdete notifikační diodu. Ta by měla být samozřejmostí i u těch nejlevnějších přístrojů.
Líbilo se nám:
- kvalitní zpracování
- použité materiály
Nelíbilo se nám:
- sdílený slot SIM/microSD
- vystupující fotoaparát
- chybějící notifikační LED
Displej: radost pohledět
Jednou z velkých slabin většiny levných přístrojů je displej, a proto nám dělá radost, že ani zde výrobce moc nešetřil - tedy v případě, že budete souhlasit s tvrzením, že 1280 × 720 bodů na úhlopříčce 5,5 palců je dostatečná hodnota. Jemnost je tedy 267 ppi, což není oslnivé, ale stačí to. Stejně tak dobré je podání barev, pozorovací úhly i maximální jas. Nezapomnělo se ani na čidlo pro automatickou regulaci jasu. Jeho chod je bezproblémový, ale osobně bych uvítal o něco nižší nastavený jas.
Líbilo se nám:
- podání barev, pozorovací úhly
Zvuk: auvajs
Zvuk ve sluchátkách nebo reproduktoru pro hovor dosahuje běžných kvalit, u hlasitého reproduktoru už pozitivní slova docházejí. Samozřejmě zde zcela chybí basy, už u poloviční hlasitosti navíc začíná být zvuk značně zkreslený. Slyšíte prakticky jen vysoké tóny, a tak máte problém poznat, co za skladbu to vlastně posloucháte. Ve vlastním zájmu tak tento reproduktor používejte pouze na vyzvánění. Volání je bez problémů.
Líbilo se nám:
- slušný výstup do sluchátek
Nelíbilo se nám:
- méně kvalitní hlasitý reproduktor
Baterie: solidní držák
Výrobce osadil telefon baterií s kapacitou 2 850 mAh. Ta není uživatelsky přístupná. Nejedná se o nijak závratnou hodnotu, ale také to není žádný propadák. Vzhledem ke slabšímu hardwaru to z telefonu dělá přístroj, na který se můžete spolehnout. Jednodenní výdrž je samozřejmostí, s trochou snahy by se dalo dostat i na dva dny.
Pokud telefon doslova nepustíte z ruky, pak čekejte výdrž kolem šesti hodin. V našem redakčním testu, kdy přehráváme streamované video v kvalitě 720p s polovičním jasem displeje a poloviční hlasitostí ve sluchátkách, se telefon vypnul po 5 hodinách a 25 minutách. Nabíjení na 80 % pak trvá 2 hodiny 15 minut, dalších 50 minut zabere dosáhnutí hodnoty nabití 100 %.
Líbilo se nám:
- solidní výdrž
Nelíbilo se nám:
- baterie není uživatelsky vyměnitelná
Hardware: pro nenáročné
Tajemství nízké ceny se skrývá uvnitř telefonu. Zatímco zvenku vzbuzuje přístroj zdání, že spadá do vyšší třídy, uvnitř je to jen tak tak. Ale žádný problém to nepřináší. 64bitový čtyřjádrový MT6735P s taktem jádra 1 GHz, grafika Mali T-720 a operační paměť o velikosti 2 GB (po zapnutí volných asi 1,5 GB) si poradí se všemi běžnými aplikacemi a úkony, které byste od telefonu očekávali. Zklamáni tak mohou být jen náruživí hráči nejnáročnějších titulů - zde má telefon rezervy.
Co se vnitřní paměti týče, ze slibovaných 16 GB je k dispozici 11,5 GB. Dalších pár desítek megabajtů můžete získat odinstalováním nepotřebných aplikací, kterých je v telefonu opravdu hodně. A samozřejmě si lze vypomoci i jejich přesunem na paměťovou kartu, i když to nejde u všech. Karty jsou podporovány oficiálně až do velikosti 64 GB.
V kapitole o hardwaru samozřejmě nemůže chybět zmínka o čtečce otisků prstů. Ta se nachází na zadní straně pod čočkou fotoaparátu a má čtvercový tvar. Stejně jako u jiných značek musíte i zde načíst svůj otisk několikanásobným přiložením a zvolit PIN jako pojistku.
Bohužel v tomto případě ještě nebyl senzor tak vyladěný, jak by měl být. Čtečka častokrát hlásila chybu, na odemčení bylo potřeba více pokusů a mnohdy se musel zadávat PIN. I když během psaní recenze dorazila aktualizace, která měla tento problém odstranit, kvality snímače byly pořád na hranici použitelnosti. Jinými slovy, nejspíše se brzy naštvete a vypnete jej.
Líbilo se nám:
- dostatek jak vnitřní, tak operační paměti
Nelíbilo se nám:
- špatně pracující čtečka otisků
Prostředí: Android 5.1 plus barvičky navrch
Telefon pohání operační systém Android ve verzi 5.1. Jsme rádi, že i u relativně levných telefonů bylo upuštěno od nejrůznějších čtyřkových verzí a i méně známí výrobci se snaží držet krok s dobou. Nejedná se o čistý Android, ale výrobce jej osadil nadstavbou. Ta ze všeho nejvíce připomíná prostředí telefonů značky Xiaomi. Ikonky jsou velice pestrobarevné a chybí menu pro aplikace - namísto toho je všechny najdete na úvodních obrazovkách. Hodně podobné je i přestavění nastavení, aby vyniklo, kolik položek se zde nachází. Ve skutečnosti toho moc navíc není. Nechybí gesta pro ovládání základních funkcí, nějaké zlepšení spotřeby, ale to je asi tak všechno.
Všechno se pohybuje plynule, jen při otevírání náročných aplikací (jako například mapy) si počkáte o něco déle než u high-endových telefonů.
Líbilo se nám:
- Android 5.1
- doplňkové funkce
Nelíbilo se nám:
- grafika nemusí sednout všem
Fotoaparát a videokamera: neurazí
Vystupující zadní fotoaparát jako by chtěl naznačit, že půjde o nějaký výjimečný fotomobil, ale skutečnost už tak růžová není. Třináct megapixelů s autofokusem a dvojitým LED přisvícením vypadá sice lákavě, výsledné fotografie však nijak nevybočují z průměru. V první řadě potřebují mnoho světla - jakmile padne šero, je každý druhý snímek rozmazaný. Pokud není, pak je z něj takový „akvarel“, že se na to nedá koukat.
Za dobrého světla vypadají snímky o poznání lépe, ale nesmíte je samozřejmě moc přibližovat, abyste si nevšimli chybějících detailů. A nakonec ještě jeden častý nešvar, kterým je problém s expozicí dynamických scén. Jinými slovy, obloha je přepálená anebo země moc tmavá.
To všechno jsou ale chyby, které se v této cenové třídě (a i v těch vyšších) vyskytují skoro všude. Proto i přes slova kritiky můžeme fotoaparát označit za zdařilý.
Záznam videa zanechává tytéž dojmy. Jde sice natáčet jenom v HD (1280 × 720 pixelů) s 30 snímky za sekundu a natáčí se do 3GP, ale až na chybějící detaily nevypadá špatně.
Oukitel U8 Universe Tap – testovací video, 720p, exteriér
Líbilo se nám:
- dobré snímky za světla
- koukatelné video
Nelíbilo se nám:
- snímky za horšího světla
Konektivita: tenhle mobil není pro Vodafone
U těchto levných telefonů se obvykle debata hned stočí k přítomnosti LTE. A pokud je odpověď kladná, jako je v tomto případě, pak se vede diskuse ohledně podporovaných pásem. Jejich výčet je u tohoto přístroje následující: 800, 1800, 2100 a 2600 MHz. Pro českého uživatele tedy chybí méně obvyklých 900 MHz potřebných v síti Vodafone.
Ve výčtu chybějících technologií bychom pak mohli zmínit ještě NFC, ale to je drobnost. Navíc ji nahrazuje funkce HotKnot, která slouží k přenášení informací přiložením displejů k sobě. Dále už nic zásadního nechybí: máme tu Bluetooth 4.0, GPS s A-GPS (avšak bez GLONASS), FM rádio s RDS a také USB OTG s konektorem microUSB.
Líbilo se nám:
- v datech nechybí nic podstatného...
Nelíbilo se nám:
- ...až na frekvenci 900 MHz u LTE
Zhodnocení: když máte rádi železo
Kdo si u telefonu potrpí na materiály a zpracování, nevadí mu úhlopříčka displeje nemalých 5,5 palců a zároveň neřeší gigahertzy, megapixely a body v AnTuTu, ten je dobrou cílovou skupinou pro koupi tohoto přístroje. V ničem jiném telefon nevyniká, ale můžeme jej pochválit, že se jeho vlastnosti drží alespoň v průměru. Ale slibovanou čtečku otisků nelze brát jako výhodu, tedy alespoň ne v takovém stavu, v jakém je nyní. Navíc konkurence v segmentu kolem pěti tisíc je velká.
Konkurence
Největším konkurentem bude o pět set korun levnější Vodafone Smart Ultra 6, který nabízí Full HD displej nebo frekvenci 900 MHz pro LTE tohoto operátora. Stejně stojí Lenovo VIBE P1m určeno pro ty, kteří potřebují pořádnou kapacitu baterie - zde je to 4 000 mAh. Pokud netrváte na Androidu, nabízí se Microsoft Lumia 640 XL za 6 tisíc korun s Windows Phone 8.1, která má displej s 5,7palcovou úhlopříčkou. Má sice slabší hardware, ale vzhledem k dobře optimalizovanému operačnímu systému to tolik nevadí.