Co je blesková recenze?
Blesková recenze je nový typ recenze serveru mobilenet.cz. Do redakce se nám často dostává velké množství zařízení různých výrobců, většina z nich se liší pouze v drobnostech, základ je stejný. Abychom však zachovali informovanost našich čtenářů i u levnějších typů mobilních zařízení, připravili jsme nový projekt „bleskových recenzí“. V těch se vždy dozvíte především hlavní výhody a nevýhody daného zařízení, odpovíme si také na základní otázky, které potenciální zájemce není schopen vyčíst z tabulky parametrů. Všechna takto testovaná zařízení samozřejmě projdou hloubkovým testem ze strany redaktora.
Technické parametry Oukitel U2
Kompletní specifikaceKonstrukce | 143 × 70,5 × 8,3 mm, 166 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5" (540 × 960 px) |
Fotoaparát | 8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS |
Chipset | MediaTek 6735M, CPU: 4×1 GHz, GPU: ARM Mali-T720 MP3 |
Paměť | RAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne |
Operační systém | Android 5.1 |
Akumulátor | 2 050 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:35 hodin |
Dostupnost | listopad 2015, 3 500 Kč |
Design a konstrukce: nevěříte vlastním očím
Zatímco u vyššího modelu U8 Universe Tap byl kovový rám příjemným překvapením, zde je to opravdu něco nevídaného. Jedná se skutečně o kov a ne o stříbrnou barvu na plastu, jak s gustem předvádějí mnozí ostatní. Velice dobře působí i zadní strana. Na plastovém rámu zadního krytu je nalepena plocha, nejspíše z polykarbonátu, která však připomíná sklo. Když si odmyslíme všudypřítomné otisky prstů, telefon vypadá opravdu luxusně a klidně byste věřili tomu, že mohl stát dvakrát až třikrát tolik, než za kolik se skutečně prodává. V obchodech narazíte na černou a bílou variaci.
Jedinou vadou na kráse, byť odstranitelnou, je nepříliš dobře nanesená fólie na čelní straně. Tam dále nalezneme trojici senzorových tlačítek (nepodsvícená, ale vibrují), obvyklá čidla (jasu a blízkosti) a také přední fotoaparát s rozlišením 5 Mpx. Notifikační LED diodu byste však hledali marně.
Prvky na hranách telefonu jsou uspořádány trochu netradičně. Nahoře je 3,5mm jack pro sluchátka a microUSB, vpravo vypínač a nalevo ovládání hlasitosti. Rozmístění je ergonomické, nahmátnete je snadno a taktéž odezva na stisk velmi příjemná.
Zadní kryt s průchody pro fotoaparát s přisvětlovací LED drží na svém místě velice pevně a dobře lícuje. Pod jeho povrchem se nachází vyměnitelná baterie a trojice slotů, kdy dva pojmou microSIM a jeden microSD kartu. Rozměry 143 × 70,5 × 8,3 mm jsou adekvátní pětipalcovému telefonu, hmotnost 166 g je o něco vyšší, ale nijak nevadí.
Líbilo se nám:
- kvalitní zpracování
- použité materiály
Nelíbilo se nám:
- chybějící notifikační LED
Displej: domácí kino to není
Následující kapitoly se už neponesou v tak optimistickém duchu, protože v dalších oblastech je patrné šetření. Kupříkladu u displeje. Pět palců je přijatelná hodnota, dalo by se přežít i rozlišení 960 × 540 bodů a z toho plynoucí jemnost 220 PPI. Nelze se však smířit s podáním barev, které působí, jako byste měli přes displej šedou fólii. Stejně tak barvy docela rychle mění svoji intenzitu při natočení. Budeme výrobci věřit, že se jedná o IPS panel, ale rozhodně jsme viděli lepší.
Nelíbilo se nám:
- podání barev
- fólie na displeji
Zvuk: trhá uši
Zvuk ve sluchátkách nebo reproduktoru pro hovor dosahuje běžných kvalit, u hlasitého reproduktoru už pozitivní slova docházejí. Samozřejmě zde zcela chybí basy. Už u poloviční hlasitosti navíc začíná být zvuk značně zkreslený. Slyšíte prakticky jen vysoké tóny, a tak máte problém poznat, co za skladbu to vlastně posloucháte. Ve vlastním zájmu tak tento reproduktor používejte pouze na vyzvánění. Volání je bez problémů, stejně tak jako výstup do sluchátek..
Líbilo se nám:
- slušný výstup do sluchátek
Nelíbilo se nám:
- méně kvalitní hlasitý reproduktor
Baterie: příjemné překvapení
Li-Ion baterie s papírovou kapacitou 2050 mAh jeví zdání, že ve směru výdrže nebude telefon žádný favorit, ale v praxi si vedl více než dobře. Není to tedy zásluha samotné baterie, ale spíše hardwaru telefonu, který není moc energeticky náročný.
Začněme naším redakčním testem. Při něm přehráváme z internetu video odpovídající rozlišení displeje (zde 360p), s 50% jasem a 50% hlasitostí ve sluchátkách. Při této zátěži se Oukitel U2 vypnul po 7 hodinách a 10 minutách. K rekordům to má daleko, ale je to solidní výsledek.
Převedeno do praxe: můžete se těšit na dva dny výdrže. Výbava telefonu totiž k multimediálním hrátkám příliš nesvádí. A pokud se do nich pustíte, pak i tak dáte jeden den s přehledem. Nabíjení na 80 % proběhne za 1 hodinu 55 minut, pro plnou nádrž si přičtěte dalších 40 minut.
Líbilo se nám:
- velmi dobrá výdrž
- uživatelsky výměnná baterie
Hardware: jen základ
64bitový čtyřjádrový MT6735P s taktem jádra 1 GHz a grafika Mali T-720 – tuto výbavu sdílí telefon s dospělejším sourozencem U8 Universal Tap, takže zde problém nehledejte. Ten by mohl přijít až u RAM paměti, které je 1 GB (po startu volných asi 700 MB). Pokud půjdou počty nainstalovaných aplikací a tím pádem i na pozadí běžících procesů nahoru, začne se telefon velmi brzy nepříjemně zasekávat.
Od něčeho takového vás ale odradí relativně nízká kapacita vnitřního úložiště. Z papírových 8 GB je přístupných jen 4,4 GB. Pro běžné použití to stačí, další prostor lze získat smazáním nepotřebných aplikací nebo jejich přesunem na paměťovou kartu. Karty jsou podporovány oficiálně až do velikosti 64 GB.
Líbilo se nám:
- dostačující procesor
Nelíbilo se nám:
- relativně málo vnitřní paměti i RAM
Prostředí: obarvený Android 5.1
Telefon pohání operační systém Android ve verzi 5.1. Jsme rádi, že i u relativně levných telefonů bylo upuštěno od nejrůznějších čtyřkových verzí a i méně známí výrobci se snaží držet krok s dobou. Nejedná se o čistý Android – výrobce jej osadil nadstavbou. Ta ze všeho nejvíce připomíná prostředí telefonů značky Xiaomi. Ikonky jsou velice pestrobarevné a chybí menu pro aplikace – namísto toho je všechny najdete na úvodních obrazovkách. Hodně podobné je i přestavění nastavení, aby vyniklo, kolik položek se zde nachází. Ve skutečnosti toho moc navíc není. Nechybí gesta pro ovládání základních funkcí, nějaké zlepšení spotřeby, ale to je asi tak všechno.
Navíc nejsou některé části nastavení přeložené, a to právě ty, které se týkají gest a doplňkových funkcí. Pro méně znalé a zkušené uživatele to může být problém.
Líbilo se nám:
- Android 5.1
- ovládání gesty
Nelíbilo se nám:
- grafika nemusí sednout všem
- chybějící překlad částí menu
Fotoaparát a videokamera: stydět se nemusíte
Osm megapixelů s autofokusem, HDR a přisvětlovací LED – to je sestava, se kterou jde Oukitel do boje. Za výrobou čipu stojí Sony a naštěstí je to na snímcích znát, i když k ideálu mají daleko.
Pokud si budete snímky prohlížet pouze na displeji, bez přiblížení a budete fotit pouze za dobrého světla, pak se dostaví spokojenost. Jakmile ale začnete fotografie blíže zkoumat, odhalíte celou řadu nedostatků. Spousta snímků je neostrých po celé ploše, objevují se typické přepaly oblohy a detailů je zde jako šafránu. Navíc je telefon mnohdy velice líný při ostření a zdá se, že je pravá strana více neostrá než ta levá.
Oukitel U2 – testovací video, 720p, exteriér
Video je spíše špatné. Papírové parametry má stejné jako větší U8 (1280 × 720, 30 FPS), ale v praxi je výrazně horší: má nevýrazné barvy, je špatně zaostřené a jen s obtížemi si poradí se změnou expozice.
Líbilo se nám:
- množsví funkcí fotoaparátu, HDR
- přední kamera
Nelíbilo se nám:
- ostrost snímků
- slabé video
Konektivita: tenhle mobil není pro Vodafone
U těchto levných telefonů se obvykle debata hned stočí k přítomnosti LTE. A pokud je odpověď kladná, jako je v tomto případě, pak se vede diskuse ohledně podporovaných pásem. Jejich výčet je u tohoto přístroje následující: 800, 1800, 2100 a 2600 MHz. Pro českého uživatele tedy chybí méně obvyklých 900 MHz potřebných v síti Vodafone. Vzhledem k ceně to lze přehlédnout, jiné takto drahé telefony neumí ani 800 MHz. U druhé SIM je pak k dispozici pouze 3G.
Ve výčtu chybějících technologií bychom pak mohli zmínit ještě NFC, ale to je drobnost. Navíc ji nahrazuje funkce HotKnot, která slouží k přenášení informací přiložením displejů k sobě. Dále už nic zásadního nechybí: máme tu Bluetooth 4.0, GPS s A-GPS (avšak bez GLONASS), FM rádio s RDS a také USB OTG s konektorem microUSB.
Líbilo se nám:
- v oblasti mobilních dat nechybí nic podstatného...
Nelíbilo se nám:
- ...až na frekvenci 900 MHz u LTE
Zhodnocení: zajímavý počin
Jsem rád, že tento přístroj rehabilituje kategorii levných telefonů s Androidem. Za tři a půl tisíce nabízí vskutku příkladnou konstrukci a materiály a žádný z aspektů jeho funkční výbavy není vyloženě špatný tak, aby zabraňoval běžnému používání.
Samozřejmě, náročnější uživatel by se asi jen těžko smiřoval se slabším displejem nebo jedním gigabajtem RAM, ale pro něj je zde vyšší model U8 Universal Tap. Pokud ale sháníte nějaký levný Android a vzhled je pro vás na prvním místě, tak toto je horký favorit.
Konkurence
Jestli se vám líbí konstrukce a zpracování, ale mrzí vás některé nedostatky, pak zkuste zapřemýšlet nad vyšším modelem Oukitel U8 Universe Tap. Je o dva tisíce dražší. Další zástupce levných stylových telefonů se jmenuje Coolpad Modena. Má o něco větší displej (5,5 palce), srovnatelné parametry a stojí zhruba 4 tisíce. Za tři a půl také můžete mít novou Microsoft Lumii 550 s Windows 10 Mobile, která má přibližně stejné parametry.