Antivirové aplikace šířily bankovní malware, byly přitom i v obchodě Google Play

1
Antivirové aplikace šířily bankovní malware, byly přitom i v obchodě Google Play
Fotografie: pixabay.com
  • Malware Sharkbot krade přihlašovací údaje a bankovní informace
  • Útočníci nespustili škodlivé funkce, pokud se zařízení nacházelo v Číně, Indii, Rumunsku, Rusku, na Ukrajině nebo v Bělorusku

Check Point Research odhalil v obchodě Google Play šest nebezpečných aplikací, které šířily bankovní malware a vydávaly se za antivirová řešení. Malware Sharkbot krade přihlašovací údaje a bankovní informace.


Sharkbot používá push notifikace a snaží se nalákat oběti, aby zadaly své přihlašovací údaje do věrohodně vypadajících formulářů. Jakmile uživatel data zadá, malware je odešle na servery útočníků.

  1. Uživatelé jsou nejdříve požádání, aby aplikaci udělili speciální práva.
  2. Malware následně získá kontrolu nad velkou částí zařízení.
  3. Útočníci mohou obětem zasílat push notifikace obsahující škodlivé odkazy.

Malware zároveň nespustí škodlivé funkce, pokud se zařízení nachází v Číně, Indii, Rumunsku, Rusku, na Ukrajině nebo v Bělorusku.

Check Point detekoval během jednoho týdne více než 1 000 unikátních IP adres infikovaných zařízení, většinou se jednalo o Velkou Británii a Itálii, ale zasaženi byli i uživatelé v dalších zemích. Statistiky Google Play ukazují, že celkově byly nebezpečné aplikace stažené více než 15 000krát. Z vyšetřování vyplývá, že útočníci mluví rusky, ale zatím chybí další důkazy pro bližší určení konkrétní skupiny. Uživatelé by měli být při stahování antivirových aplikací z Google Play velmi opatrní.

Aplikace pochází od tří vývojářů: Zbynek Adamcik, Adelmio Pagnotto a Bingo Like Inc. Některé aplikace spojené s těmito účty byly již dříve z Google Play odstraněny, ale stále je lze najít v nabídce neoficiálních obchodů. Útočníci se tak nadále snaží šířit malware, ale zároveň na sebe nechtějí příliš upozorňovat.

Check Point o aplikacích šířících malware Sharkbot informoval společnost Google, která aplikace z obchodu Google Play odstranila. „V Google Play jsme objevili šest aplikací, které šířily malware Sharkbot. Jedná se o velmi nebezpečnou variantu malwaru, protože krade přihlašovací údaje a bankovní informace. Podle počtu stažení je zřejmé, že jsou útočníci úspěšní. Uživatelé totiž většinou aplikacím na Google Play slepě důvěřují. Poměrně neobvyklé je použití push notifikací. Každopádně pokud si z Google Play chcete stáhnout nějakou antivirovou aplikaci, měli byste být velmi obezřetní,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Více informací najdete v analýze výzkumného týmu Check Point Research na tomto odkazu.

Související články
Diskuze ke článku
Janek Fanek
Janek Fanek
Uživatelé by měli být obezřetní: tzn zejména proti Google? Jak je možné, že takový gigant, který tvrdí, že má nejlepší zabezpečení a pracuje na něm již dvacet let, není schopen objevit tak závažnou činnost ve svém obchodu! Asi bude nutné vyčkat na oficielní oznámení firmy Google, protože dnes lže každý.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze