Android 10 se šíří rychleji než starší verze. Je již na 400 miliónech zařízení

Android 10 se šíří rychleji než starší verze. Je již na 400 miliónech zařízení
Fotografie: Google
  • K dosažení 400miliónové mety došlo po 10 měsících
  • Za stejnou dobu byly starší verze na menším počtu zařízení
  • Google více spolupracuje s jednotlivými výrobci

Aktualizace softwaru jsou vděčným tématem nesmiřitelných táborů uživatelů Androidu a iOS. Rychlost šíření nových verzí je u Applu samozřejmě mnohem lepší, a to nejen protože jde o uzavřený systém, ale také z hlediska mnohem menšího počtu koncových zařízení. Konkurenční Android od Googlu na tom byl vždy velmi špatně a výrobci vydávali aktualizace spíše jen sporadicky a zpravidla pro dražší modely. Situace se však v posledních letech začíná výrazně měnit a nejlépe to dokumentuje statistika, kterou zveřejnil samotný Google na svém vývojářském blogu android-developers.googleblog.com.

Rychlost šíření OS Android
Rychlost šíření operačního systému Android 8, 9 a 10 během prvních 10 měsíců

V přiloženém grafu můžete vidět rychlost šíření posledních tří generací systému Android v časovém úseku 10 měsíců. Zatímco Android 8 Oreo se během 10 měsíců dostal na pouze 100 miliónů zařízení, předloňská verze 9 Pie už za stejný časový interval atakovala 300 miliónů zařízení. Ještě lépe si vede prozatím nejnovější Android 10, který se po 10 měsících nachází na více než 400 miliónech zařízení.

Vše jde na vrub snaze Googlu o užší spolupráci s výrobci. Například výrobcům umožňuje včasné testy beta verzí společně s jeho Pixely, což samozřejmě celý proces přípravy aktualizace urychluje. Některé dílčí funkce navíc může Google nově aktualizovat také skrze obchod Play a nemusí se ohlížet na jednotlivé výrobce. Ještě rychleji by se pak měl šířit budoucí Android 11, z čehož samozřejmě budou těžit jen a jen uživatelé.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze