9. ledna 2007 vypukla jablečná revoluce. Byl představen první iPhone

9. ledna 2007 vypukla jablečná revoluce. Byl představen první iPhone

Dnes je to přesně 11 let, co Steve Jobs představil světu opravdu revoluční produkt. Řeč je samozřejmě o první generaci iPhonu, který způsobil obrovský poprask a změnil svět. V čem byl tak revoluční? Na to se pojďme společně podívat.

Pokud máte čas, rozhodně se podívejte na keynote, na které Steve Jobs iPhone představil. My ale půjdeme rovnou k samotnému iPhonu.

Jednou z hlavních novinek, se kterou přišel Apple první, byl bezpochyby dotyk prstem. Žádné stylusy. Celý iOS byl od začátku navržen pro ovládání prsty a fungoval skvěle. Navíc se podpory dočkalo i vícedotykové ovládání právě třeba pro již zmíněné zoomování fotek.

Apple iPhone 2G
V malém těle prvního iPhonu se nacházel samozřejmě telefon, hudební přehrávač, fotoaparát, emailový klient či internetový prohlížeč. Tyto funkce nabízely například i telefony s Windows Mobile. Zdaleka ne však tak elegantně, rychle a uživatelsky přívětivě. Ostatně Windows Mobile byl systém spíše pro geeky a ajťáky než pro lidi, kteří si prostě chtěli přečíst zprávy na internetu.

Co se týče hardwarové výbavy, iPhone 2G měl na tu dobu velký 3,5" displej s rozlišením 480 × 320 pixelů, jednojádrový procesor Samsung S5L8900 taktovaný na 412 MHz či 128 MB RAM paměti. Nabízen byl ve třech různých paměťových variantách, a to 4, 8 a 16 GB.

O rok později Apple představil vylepšenou verzi první generace. Po hardwarové stránce zůstal telefon stejný, ale přinesl podporu 3G sítí či GPS a byl dostupný v bílé barvě. Prodával se v 8/16GB variantě. V roce 2009 Apple vylepšil svůj původní model po hardwarové stránce a nastavil „eskový“ trend, kdy nová generace iPhonu chodí každý druhý rok. V iPhonu 3GS tikal rychlejší procesor, zdvojnásobila se operační paměť a vylepšil se také grafický čip, který měl podporu OpenGL 2.0. Kromě jiného bylo možné natáčet videa ve kvalitě 480p.

iphone 3g white

Keynote, která se konala v září roku 2010, byla pro Steva Jobse poslední a osobně na ní představil nový iPhone. Čtvrtá generace nabídla hranatý design, skleněná záda, lepší fotoaparát, přední kameru a také zvýšenou paměť, která měla hodnotu 512 MB. Premiéru si zde odbyl také Retina displej. O rok později vyšel vylepšený iPhone 4S, který měl dvoujádrový čip Apple A5 a hlasovou asistentku Siri. Je to zároveň poslední iPhone, kterého se Steve Jobs, který zemřel 5. října 2011, dožil.

Apple iPhone 4

O rok později Apple přišel s iPhonem 5. Jeho displej narostl z původních 3,5" na 4" a byl v něm čip Apple A6. Opět se zde zdvojnásobila operační paměť konkrétně na 1 GB. V roce 2013 však spatřil světlo světa jeho mladší „eskový“ bratr, který nabídl jako vůbec první iPhone 64bitový čip Apple A7, čtečku otisku prstů a vylepšený fotoaparát. Měl také novou šampaňskou barvu. Spolu s iPhonem 5s přišel i iOS 7, který kompletně změnil dosavadní styl systému. Byl barevnější a přinesl ovládací centrum.

Apple iPhone 5S

V roce 2014 po spoustě spekulací představil Apple na své poměry velký iPhone 6 a 6 Plus. Displej opět narostl a iPhone 6 disponoval 4,7" zobrazovačem, zatímco 6 Plus měl dokonce 5,5" displej. Design nového iPhonu vyvolal spoustu diskuzí a celkem velkému množství uživatelů se nelíbila plastová anténa, která narušovala celý design telefonu. O rok později se představila další dvojice iPhonů – 6s a 6s Plus. Měly vylepšený fotoaparát, druhou generaci čtečky otisků prstů a také novou Rose Gold variantu.

Apple iPhone 6

Design iPhonu už některé uživatele nudil, a tak se od iPhonu 7 čekalo opravdu hodně. Ten, kdo čekal revoluci v podobě nového designu, se ale nedočkal. Přibyla voděodolnost, odebrán byl 3,5mm jack a změnami prošel také Home Button, který reaguje na sílu pomocí vibračního motůrku Taptic Engine. iPhone 7 Plus navíc dostal druhou čočku fotoaparátu.

Apple iPhone 7 Plus

V roce 2017 se dlouho spekulovalo, zda konečně Apple přijde se zásadnější změnou a odstraní poměrně velké rámečky okolo displeje. Apple nakonec ukázal celkem tři telefony. Vůbec poprvé vynechal „eskové“ iPhony a představil iPhone 8, 8 Plus a iPhone X. Osmičky nabízí jako vůbec první jablečné telefony bezdrátové nabíjení, mají záda kompletně ze skla a vylepšený fotoaparát. Jinak se od Sedmiček nijak neliší a tak majitelé iPhonů 7 a 7 Plus příliš neměli důvod k upgradu. Zásadní telefon přišel ale až po představení Osmiček. V divadle Steva Jobse se totiž objevil nápis „One more thing“. iPhone X nabízí bezrámečkový displej, Face ID, což je nástupce čtečky otisků prstů, a bezdrátové nabíjení. Jako vůbec první iPhone nemá žádný Home Button a vypadá podstatně jinak, než jak jsme jablečné telefony doposud znali.

iPhone X

Zdroj: cs.wikipedia.org