Senzor okolního světla je tak samozřejmou výbavou prakticky všech telefonů, že už ho ani nevnímáme. Jeho hlavním úkolem je poskytovat data o míře okolního osvětlení, na jejichž základě pak telefon může automaticky upravovat jas obrazovky. Pomáhá to nejen zvyšovat uživatelský komfort, ale také šetřit energii. V dnešních telefonech je tato funkce obvykle bezproblémová a rychlá. Je zde ovšem jedna výjimka, která vychází už z podstaty návrhu funkce: míra potřebného jasu se stanovuje až po zapnutí displeje.
"Use a brightness sensor to determine the screen's initial brightness"
— Mishaal Rahman (@MishaalRahman) March 23, 2023
Test: Use the device in a bright room, turn the screen off, go to a dark room, turn the screen on, see that the screen doesn't start as too bright.https://t.co/r59GQDBWbM
V praxi tak dochází k nepříjemným okamžikům, kdy vás váš telefon může oslnit, podobně jako světla protijedoucího automobilu. Když například pracujete s telefonem na slunné ulici, a pak jej znovu zapnete v tmavé místnosti (například v kině), na pár okamžiků vám bude do očí svítit stále maximálním jasem. Vývojář Mishaal Rahman si při analýze zdrojového kódu QPR2 Androidu 13 všiml, že operačním systém toto chování změní. Nově by měl určit úroveň jasu ještě před tím, než se displej rozsvítí.
Tato drobná, leč poměrně praktická úprava, by se do telefonů s Androidem měla dostat nejpozději s příchodem Androidu 14.