mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

TouchWiz vs. čistý Android na Samsungu Galaxy S4: co je lepší?

autor:
,
Jan Pospíšil
, vydáno:

Čistý Android s plynulým během, nebo prostředí customizované výrobcem, které často nabízí více funkcí, ale s kompromisy ve svižnosti? Vyzkoušeli jsme Samsung Galaxy S4 ve standardní podobě a poté jako takzvanou Google Play Edition, tedy s čistým Androidem a snažili se zodpovědět otázku, která verze je lepší. Která zabodovala více a odnese si vavříny?

srovnání cen
Samsung i9505 Galaxy S 4 16GB

Dilemata začínají...

Čistý Android nebo ne? Pokud vypustíme alternativní romky, je to dilema mnohých uživatelů s Androidem. Na jednu stranu máme čistý Android tak, jak jej připravuje Google, jehož silnou stránkou je elegantní čistý vzhled a zejména výborná odladěnost a rychlost, na druhou stranu ale často postrádá mnoho funkcí, na které jsou uživatelé zvyklí z různých uživatelských nadstaveb. Zejména v minulosti čistému Androidu chyběly i naprosto esenciální věci pro komfortní používání (jako například zkratky v liště), nyní je ale situace mnohem lepší a i čistý Android má množství vychytávek. Zdaleka se však v tomto ohledu čistý Android nemůže rovnat uživatelským nadstavbám výrobců, zejména pak TouchWizu od Samsungu, který přináší přehršel více či méně užitečných vychytávek, a to zejména u své nové vlajkové lodi Galaxy S4.

Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy S4 s TouchWizem nebo v Google Play edici s čistým Androidem? To je oč tu dnes běží

Donedávna tak uživatelé řešili dilema, zda si koupit Nexus s čistým Androidem a plynulým během nebo konkurenta s uživatelskou nadstavbou s bohatšími funkcemi, ale kompromisy v rychlosti a spolehlivosti.

Nyní ale všem Google zamotal hlavu ještě více. Uvedl totiž ve spolupráci se Samsungem a HTC jejich vlajkové lodě Galaxy S4 a One v takzvané Google Play edici, tedy s čistým Androidem. Žádný TouchWiz nebo Sense, žádná softwarová vylepšení, jen čistý Android. Každý, kdo tak má zájem o špičkový telefon s Androidem, má nyní oficiálně na výběr ze dvou druhů softwaru. Každý ale bohužel není to správné slovo – modely HTC One a Samsung Galaxy S4 Google Play Edition jsou, jak už z názvu vyplývá, k dispozici pouze skrze obchod Google Play, přes který si ale v České republice žádný hardware nekoupíte. I tak jsme se ale rozhodli si položit zajímavou otázku. Je lepší používat Galaxy S4 s Touchwizem nebo čistým Androidem? Jaké jsou výhody a nevýhody každé varianty?

Nejdříve jsem zhruba dva týdny používal Samsung Galaxy S4 s Touchwizem. Uživatelský komfort byl výtečný a chytrých funkcí přehršel. Už po dvou týdnech se ale začal telefon s mnoha nainstalovanými aplikacemi a nahranými multimédii zpomalovat, déle se načítala galerie, někdy trvalo déle naběhnutí multitaskingu nebo přechod na domovskou obrazovku, výjimkou nebyly ani pády aplikací. Poté jsme do Galaxy S4 nahráli ROMku s čistým Androidem z Google Play edition a opět jsem nějaký čas telefon používal a mohu tak učinit poměrně kvalifikované porovnání.

Samsung Galaxy S4 Google Play Edition

Rychlost a spolehlivost

Zde je to bez debat. Čistý Android je v tomto ohledu daleko lepší. Je plynulejší a výrazně svižnější, což oceníte zejména při startování aplikací nebo když telefon více zatížíte. Ani po dvou týdnech používání a stejném množství nainstalovaných aplikací jsem nepozoroval zpomalení, jako u TouchWizu, což je určitě pozitivum. Galerie, kalendář a vůbec všechny aplikace se načítají rychleji, stejně tak multitasking je svižnější.

Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4
TouchWiz se spoustou chytrých funkcí je o poznání pomalejší než čistý Android

Ani na Galaxy S4 ale není vše tak rychlé, jako na Nexusu 4, i když hardwarově je Galaxy S4 výkonnější. Na vině jsou ovládací tlačítka pod displejem. Multitasking se totiž vyvolává dvojitým stiskem prostředního tlačítka, a vždy, když ho stisknete jen jednou, čeká telefon asi vteřinu, zda ho náhodou nezmáčknete ještě podruhé. Přechod na domovskou obrazovku je tak zhruba stejně rychlý, jako s TouchWizem a oproti Nexusu 4 výrazně pomalejší. Delším podržením středního tlačítka pak spustíte Google Now, funkce postranních tlačítek jsou pak jasné. Ano, i na čistém Androidu se tu a tam setkáte se zamrznutím a pádem aplikace nebo sekanými aplikacemi, ale je to výrazně méně časté, než na Androidu s TouchWizem.

Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4
Čistý Android na Galaxy S4 - rychlejší, spolehlivější, ale oproti TouchWizu funkčně hodně osekaný

Softwarové vychytávky

Důvodem, proč řada lidí odmítá čistý Android a preferuje raději nadstavby výrobců nebo alternativní ROMky, je množství funkcí. Čistý Android jich prostě zdaleka nemá tolik, a i když se v poslední době velmi zlepšil, stále má co dohánět, zejména například oproti takovému TouchWizu. Samsung Galaxy S4 je doslova prošpikován možnostmi používat gesta a dalšími chytrými funkcemi, zdaleka ne všechny jsem ale postrádal. V podstatě nejvíce jsem používal funkci nezhasínání displeje, pokud se na něj dívám. To je věc, která mi u čistého Androidu (a i u telefonů dalších výrobců) schází a na TouchWizu funguje skvěle. Občas se také hodilo natáčení displeje dle očí. Ocenil jsem to zejména při čtení zpráv vleže v posteli, kdy jsem nemusel zamykat otáčení displeje. Třetí věcí, kterou jsem na Galaxy S4 často používal, je gesto mávnutí nad displejem při vypnutém displeji. Tím se zobrazil čas a notifikace a byl to skvělý způsob, jak při práci rychle zjistit, zda má nebo nemá cenu se mobilem zaobírat. Tyto tři funkce mi tedy na čistém Androidu chyběly nejvíce, ale stále jsem ochoten je oželet díky rychlosti a spolehlivosti prostředí. To je pro mě prostě důležitější.

Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4
Aplikace fotoaparátu je hodně odlišná...

Aplikace a běžné funkce

Tady si ještě dovolím malý postřeh. Zajímalo mě, jak se bude chovat dioda, jejíž funkčnost má Samsung hodně dobře vyřešenou. Co je důležité, funguje. Ale funguje jinak. Bliká pouze jednou barvou, typickou duhovou pro Nexusy, a trochu méně výraznou. Zapomeňte na barevné odlišení různých druhů událostí, vždy bliká stejně, a to mi trochu vadilo.

Dál to bude v podstatě podobná písnička. Každou chvíli jsem narážel na věci, na které jsem u nadstaveb výrobců zvyklý a používal jsem je na Galaxy S4, v čistém Androidu ale chybí. Ano, většina z nich jde za cenu zaplevelování si systému aplikacemi doinstalovat (například ukazatel procent nabití baterie), řada z nich ne. Nevyhovuje mi například nutnost swypu dvěma prsty seshora pro otevření rychlých nastavení. Zatímco na TouchWizu (a v podstatě u všech nadstaveb) jsou všechny volby pěkně přístupné u horní části obrazovky, kde je navíc například možno si rychle volit jas displeje, u čistého Androidu je nutný klik navíc nebo použití druhé ruky a dvou prstů.

Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4 Samsung Galaxy S4
S Plánovač má opravdu mnoho funkcí a je výrazně praktičtější, než chudý a poměrně omezený kalendář v čistém Androidu

V čistém Androidu jsou také hůře viditelné různé indikátory (například signál a baterie), obzvláště pak na AMOLED displeji na slunci. Výrazné méně funkcí mají i různé aplikace. Například kalendář nezobrazuje události v měsíčním náhledu a oproti S Plánovači s mnoha chytrými funkcemi vůbec nenabízí roční náhled. Nevyhovovalo mi nulové provázání s Facebookem v kontaktech, kde tím pádem nemám u kontaktů téměř žádné fotografie, přitom jinde se mi alespoň ty synchronizují s Facebookem. Vzhledem k tomu, že drtivá většina lidí z mého telefonního seznamu nemá Google+, je pro mě synchronizace s Facebookem nutností.

Verdikt: čistý Android nebo nadstavbu?

Po přečtení předchozích odstavců jste zcela jistě nabyli dojmu, že mi u Androidu tak, jak jej nadesignoval Google, chybělo opravdu hodně věcí. A je to pravda. Že bych ale tím pádem volil spíše TouchWiz, říci nemohu. Rozdíl v rychlosti a spolehlivosti při běžném používání je oproti TouchWizu tak markantní, že chybějící vychytávky rád oželím a řadu věcí lze vyřešit doinstalováním alternativních aplikací. Raději budu mít například chudší kalendář, u kterého musím udělat pár kliků navíc, než S Plánovač, který sice obsahuje přehršel funkcí, ale než se načte, trvá to řádově déle, a ještě k tomu mi v největším časovém presu spadne se zprávou „Aplikace se zastavila“. Verdikt to ale není jednoznačný. Pokud by Samsung svůj TouchWiz alespoň trochu zrychlil, byl by můj názor opačný a určitě bych výrazně osekanější čistý Android nepoužíval. Zatím ale u něj na Galaxy S4 zůstávám...

HTC One
V Google Play edici se prodává také HTC One

Jiný verdikt bych ale měl u HTC One, které se také prodává v Google Play edici. Sense 5 mi vyhovuje mnohem více, než TouchWiz, je navíc lépe optimalizováno a rozdíl v rychlosti není vůbec tak velký. Problémem u HTC One s čistým Androidem je také ovládání pouze pomocí dvou tlačítek po displejem. V případě HTC One bych tedy určitě volil nadstavbu Sense před čistým Androidem.

A co vy? Volili byste po přečtení předchozích řádků a zhlédnutí videa u Galaxy S4 čistý Android nebo TouchWiz?

Tagy článku: , , , ,

Související články

Recenze Samsung Galaxy S4: pan dokonalý? | vydáno
196
Porovnání: Samsung Galaxy S5 vs. Galaxy S4 (video) | vydáno
29
Srovnání TOP Androidů: Galaxy S4 vs One vs Ascend D2 vs Xperia Z | vydáno
31

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Sice jsem už o třídu výš, u S5 Neo, ale Google Play edice bylo to, co mě na mém předchozím telefonu nejvíce štvalo. Cokoliv jsem chtěla smazat z paměťové karty, musela jsem složitě dělat přes správce souborů. Díky Samsungu za to, že když chci, můžu si fotku smazat přímo z galerie a stejně tak hudbu. Jestli zůstanu u Androidu (což asi ano, protože Apple zatím mým nárokům neodpovídá úplně nejvíc), určitě u toho nadstavbového, Google edice jsem se za necelý rok používání naučila dokonale nenávidět. Linda
Dobrý den, povedlo se Vám to nějak? Řeším to samé... Petr
Ano je to pravda samsung a jeho nadstavba ma pekne funkce ale je jich tam vic k nicemu moc dobre nechodi vzledem k tomu ze jsem s4 dobre prodal a rozhodoval jsem se mezi htc one m8 a samsung galaxy s5 bohuzel to vyhral zase samsung u htc me vadilo vic nez u samsungu htc ma bezva stereo je pekny v kovu ale hrozny fotak pod lcd zustal po tlacitkach 10 mm prouzek kdyz presunuli tlacitka na lcd tak meli telefon o ten prouzek zmensit u samsungu jsem musel pouze kousnout ze je v plastu na oplatku zase se dostanu k baterce u s5 si za 14 dnu dam cistej android protoze od doby s4 google u kit kat 4.4.2 uz pocestil kalendar udelal peknou funkcni aplikaci fotaku a sehnal jsem aplikaci pro spravu pameti takze proc jsem s5 koupil je pekny dobry tel po skoro vsech strankach a diky tomu ze na konci cervna se bede prodavat v google play edici z cistym androidem a diky xda developers se vyjmuta rom dostane i knam takze zaverem s5 a cistej kiktak dobra kombinace. srsenmut
To už záleží na názoru každého jednotlivce, někdo radši hodně funkcí, kdežto jiný dobrou plynulost. Já osobně bych řekl, že bych dal přednost nadstavbě než čistému androidu, ovšem bych zvolil nadstavbu jinou, jelikož si myslím, že oproti jiným výrobcům, co se týče plynulosti, je na tom Samsung bídně :). Jacob
kdysy jsem mel htc hd2 první kapacitak tenkrat jsem radeji mel Windows nez android zkousel jsem oboji před tim jsem mel leta Nokia s symbianem dnes je to tak ze nejlepší sistem je android mam Samsung galaxy s4 telefon je to vybornej a co se tice androidu ten je super ja bych ani nic jiného mit nemohl třeba banka mi na jinem sistemu ani nepujde cistej android bude stoprocentne lepsi i jsem ho zkousel ale musim rici ze po 14 dnech jsem se vratil na hroznou nadstavbu a proc odpověď je jednoducha zhruba 10 věci me chybelo a nelze je plonohodnotne nahradit například kreslici blog je od samsungu perfektni kalendar u cisteho androidu není v cestine fotak ten jde u obou ale kamera u cisteho androidu neostri video je rozmazane to nechapu proc vzhledem k tomu ze mam tablet nexus7 z citim androidem 4.3 tam jsem spokojn ale u s4 si nadstavbu ponecham size z ni pouzivam 10 procent zbytek věci jsem dal skryt. nezavrhuji ani jednu variantu ale ja osobne si nechavam s4 z nadstavbou. srsenmut
Zdravim.potřebuji radu, když jsem chtěl např. v nějaky aplikaci něco zmenit v nastavení co mě odkazovalo na internet tak se mě to zeptalo: zda chi otevřít stranku přes google chrome bo internet, bud jen jednou nebo vždy...omylem jsem odklikl vždy přes chrome, ale vetsinou mi přes to vše nejde...nevíte kde se to dá vratit do normálu aby se mě to zase zeptalo??Díky Geri
Poměrně často vídám v diskusích zmínky o "rootování". Ze způsobu používání tohoto pojmu jsem dospěl k názoru, že většina lidí v podstatě neví, o co se jedná, respektive si poněkud plete pojmy. Jelikož Android jako takový vychází z operačního systému Linux, využívá i stejné názvosloví pro názvy uživatelský oprávnění/rolí. Jednou z těchto rolí je právě root, což si mnoho lidí plete s rolí administrátor. Root je nadřazená systémová role (Superuser, power user, system), která má "vše dovoleno" (tzn. i tvořit administrátory, upravovat jim práva, zasáhnout do jakéhokoli systémového procesu apod.) a např. v moderních Windows toto právo nelze "legálně" získat. Tzn. pokud ve svém telefonu provedete "root", tak Vám OS dovolí de facto cokoli, což při neopatrné manipulaci může přinést velmi neblahé následky. Del
OK tak díkec sem si myslel, že jeto ve všech zemích kde se dá koupit nexus 4 na google play. Honza L.
Myslim, ze je to jen USA zalezitost. koki
Kolik stojí tento mobil v Německu na google play? Honza L.

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 63 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

recenze62Recenze Huawei P10: duální evoluce
vydáno |
Jiří Vencl
| recenze
Nové vlajkové lodě od Huawei přicházejí na český trh a ambice mají vskutku vysoké, nuž posuďte sami: vylepšený duální fotoaparát Leica s portrétním režimem, vysoký výkon, rychlé nabíjení, krásné tělo nebo v neposlední řadě nová čtečka otisků prstů. Jak to funguje v reálu a co na to konkurence? To prozradí naše recenze, kde jako obvykle nechybí ani videopohled.
2Apple aplikace týdne: National Geographic World Atlas
vydáno |
Michal Marek
| článek
Aplikací týdne jsme tento týden zvolili šikovný kapesní atlas světa od National Geographic. Ten přináší interaktivní mapu celého světa a zároveň je studnicí užitečných zeměpisných informací. Potěší i možnost pracovat se špendlíčky, měřit vzdálenosti nebo si procházet zajímavé statistiky. Aplikace vyniká i krásným uživatelským rozhraním.
3mobilenet.cz před 5 lety: konec Android Marketu a novinky od Sony
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Server mobilenet.cz byl spuštěn již v roce 2005 a od té doby nám uplynulo už více než jedenáct let. Rozhodli jsme se proto v našem seriálu zavzpomínat, co se dělo před několika lety v mobilním světě, případně přímo u nás na mobilenet.cz. Každých čtrnáct dní se ohlédneme o pět let zpět. V dnešním díle se tedy nacházíme v březnu 2012.