Srovnání LTE telefonů pod pět tisíc korun (2. díl)

30

Pořízení kvalitního telefonu již nemusí znamenat placení horentních částek. Smartphone se slušnou výbavou a dokonce i podporou dnes tolik skloňovaných sítí LTE lze pořídit i za necelých 5 tisíc korun. V této cenové hladině se aktuálně sešla hned čtveřice zajímavých modelů, které jsou si výbavou velice blízké. Jde o LG Spirit, Huawei G620s, Microsoft Lumia 640 a pomyslným černým koněm je Vodafone smart prime 6.

Huawei Ascend G620s, LG Spirit, Microsoft Lumia 640, Vodafone Smart prime 6
Huawei G620s LG Spirit Mirosoft Lumia 640 Vodafone Smart prime 6
rozměry 143 × 71,7 × 7,8 mm 133,3 × 66,1 × 9,9 mm 141,3 × 72,2 × 8,9 mm 141,7 × 71,9 × 9 mm
hmotnost 165 gramů 120 gramů 145 gramů 155 gramů
displej IPS, 5 palců, HD rozlišení IPS, 4,7 palců, HD rozlišení IPS, 5 palců, HD rozlišení IPS, 5 palců, HD rozlišení
procesor Qualcomm Snapdragon 410 4×1,2 GHz Qualcomm Snapdragon 410 4×1,2 GHz Qualcomm Snapdragon 400 4×1,2 GHz Qualcomm Snapdragon 410 4×1,2 GHz
operační paměť 1 GB 1 GB 1 GB 1 GB
interní pamět 8 GB 8 GB 8 GB 8 GB
baterie 2 000 mAh 2 100 mAh 2 500 mAh 2 550 mAh
hlavní fotoaparát 8 Mpx 8 Mpx 8 Mpx 8 Mpx
čelní fotoaparát 2 Mpx 1 Mpx 0,9 Mpx 2 Mpx
LTE ano - neúplná podpora ano – úplná podpora ano – úplná podpora ano – úplná podpora
cena 4 500 Kč 3 800 Kč 4 500 Kč 3 300 Kč

Kompletní rovnání najdete v našem katalogu

Srovnání LTE telefonů s cenou pod pět tisíc korun – videopohled

5. kolo – Hardware

Po stránce hardwaru panuje u našich soupeřů nevídaná shoda, takřka úplná. Všichni vsadili na procesor Snapdragon 410, s malou výjimkou v podobě Lumie 640, která má starší Snapdragon 400. Shoda je i u operačních paměti, vždy se jedná o 1 GB RAM. Výkon poměřovaný v benchmarku AnTuTu pak do čela posadí Vodafone prime 6, který je velmi těsně následovaný dvojicí Spirit a G620s. Výrazněji pak v benchmarku zaostává jen Lumia.

V případě úložiště je vždy k dispozici 8 GB, avšak každý model jinak hospodaří. Nejvíce uživatelům nechá Huawei a Vodafone, téměř 4 GB. Lumia ponechá volné 3,5 GB a Spirit je největší nenasyta a nechá vám necelé 3 GB. Vždy však většího prostoru docílíte paměťovou kartou a kompletní čtveřice na ni zvládá přesouvat i aplikace.

V případě hardwarové výbavy lze říci, že jsou si všichni čtyři rivalové rovni. Drobné odchylky v reálné velikosti paměti řeší paměťové karty a zásadnější rozdíly zpozorovat nejde.

Huawei Ascend G620s, LG Spirit, Microsoft Lumia 640, Vodafone Smart prime 6

6. kolo – Uživatelské prostředí

Prostředí telefonů se samozřejmě liší, a tak se zaměříme především na aktuálnost a plynulý chod. Huawei na tom příliš dobře není, neboť je nejstarší a výrobce podporu moc neřeší. Běží proto na Androidu 4.4 s nadstavbou Emotion UI, která například odstraňuje klasické menu. Chod prostředí je však vcelku svižný. O něco lépe, avšak jen zdánlivě, je na tom LG. To disponuje Androidem 5.0 s vlastní nadstavbou, avšak optimalizace se výrobci moc nepovedla a prostředí je poměrně často lehce zasekané, což není dobrá vizitka. Lumia sází na osvědčený Windows Phone 8.1 a jistotu aktualizace na desítky. Prostředí je pak opravdu velmi rychlé a ukazuje v tomto ohledu konkurentům záda. V případě prostředí se plně projevuje náš černý kůň od Vodafonu. Nabízí pětkový Android v takřka čisté podobě. Prostředí tak vypadá přehledně a navíc je velmi dobře optimalizováno. Určitě snese s rovnání s Lumií.

Prostředí Huawei a LG

Klávesnice jsou u dotykových telefonů nesmírně důležitou částí systému a je důležité, aby se na nich pohodlně psalo. V tomto ohledu se nám líbí Spirit, který má rozumné rozestavění a přidává i řadu s čísly. Velmi dobře se píše také na Vodafonu a s trochou cviku i na Huawei. V pohodlí rozhodně zaostává Lumia 640. Klávesnice od Microsoftu totiž nemá obvyklé rozložení QWERTZ a minimálně první dny uživatel dělá poměrně dost překlepů.

Prostředí Lumie 640 a Vodafonu prime 6

Nejen na SMS zprávy se hodí informační dioda. Tu však z dnešní čtveřice nabízí pouze Huawei a Vodafone. Spiritu chybí úplně a Lumii musíme vyčlenit do zvláštní kategorie, díky funkci Glance Screen. Díky ní totiž nemusí nic blikat, protože podstatné dění vidíte stále na displeji.

V případě prostředí a pohodlnosti ovládání se nám nejlépe jeví čistá verze Androidu u Vodafonu a také přehlednost systému Windows Phone u Lumie 640. Ta navíc úplně nejlépe upozorňuje na zmeškané události. Špatně na tom není ani Huawei, který však doplácí na postarší verzi systému. Spirit od LG pak nepotěší špatnou optimalizací a chybějící informační LED dioda rovněž není důvodem k radosti.

Huawei Ascend G620s, LG Spirit, Microsoft Lumia 640, Vodafone Smart prime 6

7. kolo – Fotoaparát

S náramnou shodou se budeme opakovat, ale panuje také u fotoaparátů. Všechny telefony vsadily na 8megapixelový snmač a jejich výkony jsou porovnatelné. Za dobrých světelných podmínek pořídíte slušné snímky, které mají dostatečnou ostrost. Bez problémů lze pořídit makro snímky. Problémy představuje nedostatečné světlo, se kterým se pere celá čtveřice a vždy dochází k šumu a případně i neostrostem. Nadšence do selfie dnešní soupeři příliš nepotěší, jejich rozlišení se pohybuje od 1 do 2 megapixelů a čelní kamerky tak poslouží spíše jen pro účely videohovorů.
Prostředí fotoaparátů

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky – Huawei G620s

Další testovací snímky z Huawei G620s najdete v naší galerii

Ukázkové snímky – LG Spirit

Další testovací snímky z LG Spirit najdete v naší galerii

Ukázkové snímky – Microsoft Lumia 640

Další testovací snímky z Microsoft Lumia 640 najdete v naší galerii

Ukázkové snímky – Vodafone Smart prime 6

Další testovací snímky z Vodafone Smart prime 6 najdete v naší galerii

U fotoaparátů nás žádné překvapení nečekalo. Telefony nižší střední třídy dnes již v drtivé většině případů dokáží produkovat alespoň průměrné snímky, které vypadají dobře. To platí samozřejmě při dostatku světla. S ubývajícím světlem klesá ostrost a naopak vystupuje digitální šum. V prostředí uživatel ocení přehlednost, kterou se nejlépe podařilo zpracovat Vodafonu. Jednoduché prostředí, kde jsou klíčové prvky barevně odlišeny. Velmi podobně na to jde i Spirit od LG.

8. kolo – Rychlá data

Dnešní srovnání mělo tři důležité podmínky, které musely zástupci splnit. Displej nesměl mít více než 5 palců, cena nesměla překročit 5 tisíc korun a ve výbavě se musela objevit podpora LTE a právě na ni se zaměříme v posledním kole. V České republice potřebujete pro úplné využití sítí LTE podporu pěti pásem: 800 / 900 / 1 800 / 2 100 / 2 600 MHz, přičemž pásmo 900 MHz používá pouze Vodafone. Tuto podmínku splňuje hned trojice telefonů z dnešního srovnání. S LG Spirit, Microsoft Lumií 640 i Vodafonem Smart prime 6 budete mít vždy přístup k nejrychlejším datům. Huawei G620s vás také vyloženě nezklame, chybí mu totiž pásmo 2 100 MHz, které se nejčastěji používá k pokrytí malých a středně velkých měst.

Huawei Ascend G620s, LG Spirit, Microsoft Lumia 640, Vodafone Smart prime 6

Cena

Aktuální cenu telefonů neřadíme mezi klasická kola, avšak může vzhledem k vzájemné podobnosti telefonů rozhodnout. Nejdražší je LG Spirit, který stojí téměř 4 500 Kč, výhodou však jsou kompaktní rozměry. Jeho nevýhody představuje především hůře odladěné prostředí. Lumii 640 pořídíte rovněž za necelých 4 500 Kč a jeví se jako velmi dobrá koupě pokud nepreferujete Android. Do výrpodejových sfér se dostal Huawei G620s s cenovkou 3 800 Kč. Jde o poctivý kus telefonu, kterému však reputaci kazí starší Android nebo vysoká hmotnost. A zbývá nám Vodafone Smart prime 6, který za 3 300 Kč, tedy nejnižší cenu, nabízí asi nejvyváženější koktejl výbavy bez vážnějších nedostatků.

Vítěz

Vítězem srovnání se stává Vodafone Smart prime 6, který dokázal obstát ve všech kategoriích, v žádné výrazněji nepolevil a navíc své soupeře mnohdy i zastínil. To vše se mu povedlo s nasazením nejnižší cenovky. Pokud hledáte spíše nový telefon bez Androidu, chybu neuděláte s Lumií 640, kterou bychom mohli pomyslně dosadit na druhé místo, neboť také předvedla velmi dobrý výkon.

Vodafone Smart prime 6

Nepřehlédněte: Srovnání LTE telefonů pod pět tisíc korun (1. díl)

Diskuze ke článku
Daniel Kmec
Daniel Kmec
pekné porovnanie
Danny
Mám Lumii 640 a jsem velice spokojený. Skvělý a odladěný systém, dobrý foťák, výdrž baterie a tak dál. Navíc Vodafone se mi vůbec nelíbí (vzhledově). Android už bych nechtěl.
Martina Elsíková
Martina Elsíková
Ovšem takovou Xperii od Sony bych také brala
Martin
Jeste bych pridal dil s telefony 4.5-4.7" tady je to vazne bida, bud top xperia compact nebo stredni a nejnizsi trida.
Ja nedavno koupil tohle a jsem spokojeny, chtel jsem proste prcka dobre ovladatelneho jednou rukou

Recenze zde:
http://www.o2.cz/osobni/mobilni-telefony/samsung-galaxy-core-prime.html

http://mobilenet.cz/clanky/minirecenze-samsung-galaxy-core-prime-klony-utoci-19447
Recenze se tyka predchudce, VE-Value Edition se lisi CPU/GPU a predehranym Lolipop 5.1.1

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze