Sony Ericsson Vivaz: elegantní kameraman
recenze

Sony Ericsson Vivaz: elegantní kameraman

39

V lednu představený a dnes již prodávaný. Za takto krátkou chvíli stačil model Vivaz doputovat na náš trh. Na rozdíl od svého staršího kolegy nabídne přívětivější design, dvojici standardních konektorů namísto obstarožního Fast-portu a hlavně záznam videa v HD rozlišení!


Sony Ericsson Vivaz. Konektor Fast-port byl nahrazen microUSB a 3,5mm jack konektorem.

Sony Ericsson se pomalu ale jistě zabydluje na platformě Symbian a během krátké doby na trh vypustil už druhý model. Že je novinka ambiciózní dokazuje ostatně přímo svým jménem. Vivaz prostě zní poměrně vznešeně a jako by dával všem konkurentům jasně najevo: „Klaňte se, přicházím“. Nabízí se otázka, zda-li je takové sebevědomí na místě. Bez jakéhokoli polemizování jednoznačně ano. Jestli Sony Ericsson přešlapoval na místě a model Satio vám přišel nemastný neslaný, tak svou pozornost věnujte právě Vivazu. Samozřejmě také není zcela dokonalý, ale k oné dokonalosti má dosti blízko.

Technické parametry

Rozměry107 x 52 x 12,5 mm
Hmotnost97 gramů
Konstrukce klasická
Sítě GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 Mhz + UMTS 900 / 2100 MHz
Displej dotykový - rezistentní, rozlišení 360x640, 16 mil. barev, úhlopříčka 3,2"
Procesor720 MHz
Paměť256MB RAM, 75 MB vnitřní + paměťové karty microSDHC (až 16GB, v balení 8GB karta)
Otevřený operační systém Symbian S60 5th Edition
Organizační funkce Budík, kalkulačka, kalendář, poznámky, úkoly, e-mailový klient, prohlížeče dokumentů, internetový prohlížeč WebKit, A-GPS, Google Maps, čtečka RSS kanálů
Multimédia 64-hlasá polyfonie, hudební přehrávač (podpora MP3, AAC, eAAC, eAAC+ a WMA), ekvalizér, rozšíření sterea, FM rádio s RDS, podcasty přehrávač videa, JAVA 2.1, Flash Lite 3.0, Flash videa v prohlížeči, internetový prohlížeč, akcelerometr
Fotoaparát 8,1 Mpx (3264 x 2448 pixelů), autofocus, touchfocus, LED dioda přisvětlující scénu, automatické rozpoznání obličeje a úsměvu, Geo tagging, Best Pic, Photo Fix nahrávání videa (1280 x 720 px)
Navigace GPS integrovaná A-GPS, Google Maps,Wisepilot
Datové funkceUSB 2.0, Bluetooth 2.0 (profil A2DP) GPRS, EDGE, 3G, HSPA (HSDPA s downloadem až 7,2 Mb/s, HSUPA s uploadem až 2 Mb/s), Wi-Fi, TV-Out
Baterie a výdrž ? mAh
Doba hovoru: 780 minut
Pohotovostní doba: 430 hodin (GSM), 440 hodin (UMTS)
Cena a dostupnost 9 790 Kč
Březen 2010

V krabici naleznete

 • mobilní telefon Sony Ericsson U5i Vivaz
 • uživatelskou příručku (CZ/SK)
 • baterii Li-Pol 1200 mAh
 • koncovku nabíječky
 • stereo sluchtáka
 • USB datový kabel
 • paměťovou kartu microSDHC 8GB
 • pouzdro

Design a konstrukce: luxusně vyhlížející placička

Na Sony Ericssonu Vivaz se designéři doslova vyřádili. Prohnutý zadní kryt, díky kterému telefon perfektně padne do ruky, ostré rohy či pochromování bočních tlačítek. To vše dohromady vytváří skvostný dojem. Sony Ericsson navíc konečně přidává i další barevné varianty. Vybere si tak každý. Avšak ani černá, kterou jsme měli my, není tak nudná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Boční strany jsou totiž vyvedeny v nenápadně modrém a průhledném plastu, přičemž tato zvláštnost vyniká zejména při denním světle. Své opodstatnění má i ona průhlednost. Na pravé straně se totiž ukrývá hned několik diod. Zhruba uprostřed je modrá, která bliká v případě, že vám někdo volá či přijmete nějaký soubor. Výše objevíte malou zelenou a červenou diodu. Zelená indikuje zmeškané události a červená svítí při aktivním dobíjení baterie. Celkově telefon vypadá v reálu mnohem lépe, než na jakékoli fotografii.

Chválu novinka sklízí i co se týče rozměrů. 107 x 52 x 13 milimetrů jsou krásné hodnoty. U tloušťky připomenu prohnutý zadní kryt. To znamená, že 13 milimetrů má Vivaz jen uprostřed. Po krajích dosahuje tloušťka necelého centimetru. Nošení v kapse či koženém dodávaném pouzdře je tak nanejvýš pohodlné. K tomu přispívá i poměrně nízká hmotnost 97 gramů. V podstatě celou čelní stranu si pro sebe zabral displej. Přesto je o něco menší než u Satia. Na ploše 3,2“ nabízí jemné rozlišení 640 x 360 pixelů. Pod displejem se nachází tradiční skupinka tří kláves, které tentokrát dotváří design telefonu. Jsou seřazeny do obloučku a poměrně tenké, nicméně stisk je jistý. Nad displejem se nachází logo výrobce, reproduktor pro hovory a druhá kamerka pro videotelefonii.

V případě Vivazu nyní nemohu hovořit o horní a dolní straně, ale spíš o zakulacených hranách. Na dolní objevíte pouze mikrofon a otvor pro poutko či stylus, který není, stejně jako u Satia, zabudován přímo v těle telefonu. Na vrchní hraně se usídlilo tenké tlačítko sloužící k vypnutí, zapnutí a odemknutí telefonu. Mnozí si stěžují na jeho špatnou ovladatelnost, ovšem já s ním problémy neměl. Levá strana nabízí to, nač jsme čekali dlouhá léta. Pod krytkou schovaný je microUSB konektor a hned vedle, v samém rohu je konektor 3,5 mm jack. Abych ale jen nechválil, umístění hudebního výstupu není zrovna šťastné. Krom konektorů je na této straně i reproduktor.

Pravá strana hostí poslední skupinu tlačítek. V horní části je klasické kolébkové dvoutlačítko k regulaci hlasitosti a případnému zoomování. Je opět poměrně tenké a zamrzí, že po uzamčení telefonu nefunguje. V dolní části je klasická spoušť fotoaparátu a nově i spoušť nahrávání videa. Nakonec se podíváme na zadní stranu. Zhruba v jejím středu je objektiv vestavěného fotoaparátu, který doplňuje jedna LED dioda. Zleva mu společnost dělá logo výrobce a zprava dvojice písmen HD.

Baterie a výdrž: příjemné překvapení

Výdrž baterie jsme chválili už u Satia. Vivaz však dostal ještě silnější akumulátor. Li-Pol baterie o kapacitě 1200 mAh dokáže Vivaze zásobovat energií i tři, čtyři dny. Velkým žroutem je samozřejmě GPS a Wi-Fi. Nicméně i s větší zátěží se můžete na dvoudenní pohotovostní dobu spolehnout. K dobíjení slouží primárně USB kabel. Výrobce naštěstí přibalil i koncovku pro klasickou zásuvku, do které jen USB konektor zasunete.

Displej: pěkný, ale opět rezistivní

Dostatečně velký dotykový displej s úhlopříčkou 3,2 palce má rozlišení 360 x 640 bodů a zobrazí až 16 milionů barev. Reakce na dotyk je řešena rezistentní technologií, která v disciplíně citlivosti na dotyk a pohodlnosti ovládání zaostává za modernějšími kapacitními displeji, které používá například LG Arena nebo Apple iPhone. Je opravdu škoda, že výrobce v této oblasti neučinil pokrok kupředu. Navíc ani ve srovnání s odporovými displeji konkurence si Vivaz nevede nejlépe.

Displej je sám o sobě kvalitní. Ve srovnání s iPhonem je jemnější a barvy jsou živější, jas je však nižší. Čitelnost na přímém slunci je i přes resistentní technologii průměrně dobrá, ale občas se kvůli dotykové vrstvě setkáte s odlesky a ne tak ostrým obrazem. Při použití Vivaze jako navigace v autě je na displeji vidět takřka za všech okolností vše podstatné, i když k dokonalosti má čitelnost displeje daleko. Jas i dobu podsvětlení lze nastavit, přičemž jas je regulován i automaticky světelným čidlem.

K odemknutí displeje stisknete horní tlačítko a následně odemknutí potvrdíte dotykem na displeji. Uzamknutí je jednoduší. Stačí dvakrát stisknout horní tlačítko a je to. Telefon při každém stisknutí na displej zavibruje a dává tak zpětnou odezvu. Tato vlastnost se občas hodí, ale pokud vás bude obtěžovat, lze ji vypnout, případně nastavit nižší intenzitu. Displej se při natočení telefonu automaticky překlopí do pozice na šířku. Překlopení trvá včetně animace od dvou do tří vteřin. Záleží, na jakém místě v menu se zrovna nacházíte.

Prostředí telefonu: přizpůsobený Symbian

V Sony Ericssonu Vivaz, stejně jako u Satia, byl použit operační systém Symbian S60, který je nově značen jako Symbian^1. Do značné míry si jej však Sony Ericsson uzpůsobil obrazu svému. Hlavní menu či aplikace média je převzatá z klasických modelů švédsko-japonského výrobce. Taktéž pohotovostní obrazovka nabízí mimo klasický i Sony Ericssonovský styl. Ten se skládá z několika panelů, mezi kterými tahem prstu doprava či doleva přepínáte. Dále jsou samozřejmě dostupné další obrazovky, známé z dotykových Nokií. Nicméně nejvíce se mi líbila právě ta od Sony Ericssonu. Zapnutí Vivaze probíhá velmi svižně a po naběhnutí je telefon okamžitě připraven k práci. Zásluhu na tom má i procesor ARM Cortex A8 taktovaný na 720 MHz, což výrazně převyšuje všechny symbianové Nokie.

Hlavní menu tedy, jak jsem už zmínil, vypadá stejně jako u jiných nových Sony Ericssonů. Na rozdíl od nich jsou však k dispozici jen dva zobrazovací režimy. Klasicky mřížkou či seznamem. Pořadí jednotlivých ikon lze samozřejmě libovolně zaměňovat. Taktéž není problémem přímo v hlavním menu vytvářet vlastní složky. Horní část displeje se stavovými ikonkami je aktivní a lze na ni klepnout. Díky tomu se dá například rychle vypnout Bluetooth, Wi-Fi nebo si přečíst novou zprávu.

Dotykový Symbian S60 není na používání zdaleka tak intuitivní a pohodlný jako nová dotyková prostředí Apple iPhone, LG S Class, HTC Touch Flo, či Samsung Touch Wizz. Mnohdy je ke stejné věci potřeba více kliknutí a ne všechny elementy jsou na pohodlné dotykové ovládání připraveny. K plnému pohodlí například není vyřešeno vybírání a kopírování textů, které ne vždy funguje tak, jak má. Citelně mi také chybělo kinetické srolování nabídek. Jde o výrazný nedostatek, kterého se např. Nokia již dávno zbavila. Na druhou stranu je k dispozici širší škála voleb a nastavení, než u jiných dotykových systémů (nepočítám-li například Windows Mobile). Ovládání je tak sice poměrně pohodlné, ale mnohdy zbytečně zdlouhavé. Příští verze prostředí by tak rozhodně mohla být intuitivnější.

Telefonu chybí klasická klávesnice a veškeré zadávání textu tudíž probíhá prsty, případně stylusem. Výrobce připravil několik různých variant zadávání, z kterýchž si vybere opravdu každý. Jako u všech dotykových telefonů i u Satia je možné písmena vyloženě psát. Tento způsob je však zdlouhavý a málokdo jej tak využije. Dostupná je nadále klasická alfanumerická klávesnice (v zobrazení na výšku i na šířku), která podporuje slovník T9 a píše se na ní díky zpětně odezvě rychle a bez překlepů. Nabídku uzavírají dva druhy QWERTZ klávesnice. Její malá varianta je určena výhradně pro stylus. Ta větší se zobrazí pouze v horizontální poloze a klávesy jsou rozmístěny přes celý displej.

Sony Ericsson Vivaz je chytrým telefonem, který zvládá běh více aplikací najednou. Pro tuto činnost je skvěle hardwarově vybaven. Základ tkví v dostatečně silném procesoru, ale hlavně ve velké paměti RAM. Její celková hodnota činí 250 MB a po zapnutí je dispozici okolo 140 MB, což je mimochodem několikanásobně více, než například u Nokie N97. Nehrozí tedy situace, kdy se budete muset rozmýšlet, jakou aplikaci ponecháte spuštěnou a kterou ukončíte.

Zvuk: žádná sláva

Z části se zde opakuje podobná situace jako u Satia. Výrobce opět dodal jen jeden nepříliš kvalitní reproduktor a výsledná kvalita je skoro až směšná. Ke všemu není reproduktor nijak zvlášť hlasitý. Zcela postrádá basovou složku a nejvyšší stupeň hlasitosti dochází k značnému zkreslování. Alespoň, že jsme se dočkali 3,5 mm jack konektoru a k telefonu si připojíme vlastní sluchátka a to bez nutnosti mít při sobě redukci. Nicméně i v případě poslechu ze sluchátek není vše ideální. O tom však ještě v článku bude řeč.

Fotoaparát: průměrných 8 Mpx, nadprůměrné video

Menší zklamání přinesl fotoaparát. Ten sice disponuje rozlišením 8 megapixelů, ovšem výsledné snímky tomu bohužel neodpovídají. Budete-li fotit venku za slunečného počasí, pravděpodobně budete naprosto spokojeni. Při mírném zhoršení podmínek se ale začne projevovat nešetrná komprese a sní související nárůst šumu. Také ostrost není zcela ideální na celé ploše snímku. Naštěstí se lze u Sony Ericssonu spolehnout, že s novějšími verzemi firmwaru bude kvalita fotografií narůstat.

Jinak je k dispozici nespočet různých nastavení včetně stabilizace obrazu. Fotoaparát je také vybaven přisvětlovací diodou, která poslouží v horších světelných podmínkách. Navolit lze také několik nižších rozlišení a například v 6 megapixelech lze fotografovat ve formátu 16:9.

Ukázky fotografií


Makro snímky zvládá Vivaz bravurně.

Nyní však přichází velká chvíle Vivaze. Jako první Sony Ericsson v historii dokáže zaznamenat video v rozlišení 1280 x 720 pixelů. Jinými slovy natáčí v HD rozlišení. Pokud jsem fotografie kritizoval, tak videozáznamy budu jen a jen chválit. Vysoké rozlišení je opravdu znát a sledovat záznamy na velkém monitoru je krása. Perfektní je plynulost, podání barev i ostrost. Díky nízké hmotnosti vás ani nebudou bolet ruce z delšího natáčení. Připraveny jsou samozřejmě i nižší rozlišení. – 640 x 480, 320 x 240 a přímo pro MMS.

Ukázkové video 1 (dálnice) - 1280 x 720 px

Multimédia: nedotažený přehrávač a mocný Symbian

Sony Ericsson Vivaz běhá na operačním systému Symbian, což mu zaručuje celkem slušnou multimediální základnu. Nicméně i tak se výrobce uchýlil k použití vlastního přehrávače, který jakoby z oka vypadl přehrávači u „hloupých“ Sony Ericssonů. Bohužel stejně jako Satio trpí jedním zásadním nedostatkem. Nemá ekvalizér! Produkce hudby je tudíž i v kvalitních sluchátkách naprosto otřesná. Jediným řešením je instalace speciální aplikace, která ekvalizér přidává. Je zadarmo a stáhnete ji ze stránek Sony Ericssonu. Po instalaci ji spustíte, vyberete příslušný režim a necháte ji běžet na pozadí. Výsledek je o poznání lepší. Co však zachránit nelze je velmi nízká hlasitost a to i při nastaveném maximu.

Kromě hudby se v nabídce Média skrývají ještě fotografie a veškerá videa. Snadno si tak na jednom místě prohlédnete vaše výtvory. Automaticky se vytvářejí časová alba, která usnadňují hledání v mnoha fotografiích. Místa bude více než dost. Vnitřní paměť sice extrémních hodnot nedosahuje, výrobce však přibalil 8GB paměťovou kartu. Vivazu také nechybí rádio. Nabízí klasické možnosti uložení rádiových stanic, ale z nepochopitelných důvodů postrádá RDS. Nemilé překvapení na mě čekalo při zkoušce přehrát překonvertovaný film v jiném formátu, než 3GP či MP4. Vivaz postrádá jakýkoli jiný přehrávač, kterým byl například Real Player na starších Nokiích. Je tak nutné prohledat internet a zkoušet.

V základu naleznete ve Vivazu dvě hry. A musím říci, že se jedná o hry té nejvyšší kvality. V první z nich se stanete snowboardistou. Druhá, hráčům známá Rally Master PRO od německého vývojového studia Fishlabs je snad ještě lepší. Jedná se o rallyové závody s perfektní grafikou a hratelností. Ovládání je pohodlně přizpůsobeno pro vaše prsty. Ještě doplním, že hry nejsou rovnou nainstalovány, ale musíte si je sami nainstalovat z příslušné složky s instalačními soubory.

Integrované GPS a navigace: zase ty mapy…

Ve výbavě multimediálního stroje pochopitelně nechybí GPS v asistované podobě. Poněkud horší je to předem připraveným softwarem. K dispozici jsou totiž Google Maps a aplikace Wisepilot. Obě dvě nutně vyžadují připojení k internetu k nalezení polohy. Bez datového balíčku se tedy neobejdete. Navíc stažené mapy nejsou zrovna aktuální, a pokud na některém místě vznikl například kruhový objezd, na mapě není ani po několika letech zanesen.

Možnou alternativou, po které sáhne většina prahnoucí po plnohodnotném navigování, je instalace jiného softwaru. Díky otevřenému operačnímu systému není totiž problém nahrát navigační aplikaci jiného výrobce (například TomTom, Route66 apod.) Instalaci jiné aplikace doporučuji i například z důvodu nelokalizované aplikace Wisepilot. Samotné navigování však již funguje tak jak by mělo. Najití vaši polohu, zejména zásluhou asistované GPS probíhá velmi rychle.

Telefonní seznam a telefonování: opět výborně

Funkce volání a telefonního seznamu jsou logicky velmi podobné dřívějším Nokiím, jen Sony Ericsson trošku pozměnil prostředí. Vše je perfektně zpracováno a k funkcím nelze mít výhrad. Sony Ericsson Vivaz je kvadrálním GSM telefonem, který si můžete vzít i do zámoří. Kromě toho pochopitelně zvládá i sítě 3. generace UMTS na frekvenci 2100 Mhz. Telefonní seznam využívá sdílené paměti telefonu, jmen tak lze uložit desítky tisíc. Ke každému kontaktu lze zadat až 45 typů položek, jejichž počet je opět omezen pouze volnou sdílenou pamětí. Nechybí ani takové speciality, jako „telefon asistenta“, „děti“, „manželka“ a další. Popisky jednotlivých detailů lze navíc upravovat a vytvořit si tak z telefonního seznamu dokonale přehledný celek. Ke každému kontaktu se dá rovněž přiřadit obrázek a vyzváněcí melodii. Nechybí ani skupiny volajících.

Vyhledávat lze pomocí více písmen, ale není to příliš rychlé. Pro písmena z druhé poloviny abecedy je vždy nutné se překliknout o pohled dále, což zdržuje. Alespoň se však nedostupná písmena filtrují a dále ve vyhledávání nepřekáží. Díky podpoře sítí 3.generace a druhé kamerce si můžete dopřát videohovory. Prostředí je v duchu ostatních smartphonů. Měnit lze plynulost, kontrast i další parametry. V nabídce telefonu nechybí hlasové ovládání a vytáčení. Přístroj nabídne upravitelné vyzváněcí profily a nechybí ani offline režim, který se hodí nejen v letadle.

Zprávy: přivítejte konverzace

Sony Ericsson Vivaz nabídne v této oblasti standardní funkce. Editor SMS a MMS zpráv je jednotný a dle obsahu se typ zprávy automaticky mění. Telefon vám dovolí naplnit MMS zprávu opravdu velkým množstvím dat, takže je potřeba buď zapnout v nastavení omezení na 300 kB, nebo si hlídat kompatibilitu se sítí a příjemcovým telefonem sám. Pokud k psaní používáte klávesnici na obrazovce a slovník T9, píše telefon s diakritikou. Lze však nastavit její ořezávání před odesláním, díky čemuž nebudete ochuzeni ani o jeden znak z těch 160. Čtení zpráv doznalo menší inovace, kterou majitelé „hloupých“ Sony Ericsson již znají. Přibyla možnost číst zprávy formou konverzací s daným kontaktem.

Kromě klasických zpráv je samozřejmě připraven i e-mailový klient, který se snaží udělat valnou většinu práce za vás. Pokud si nebudete nastavovat zrovna firemní e-mailovou schránku, nebudete potřebovat vědět žádné konkrétní údaje o serveru. Klient si samozřejmě poradí s přílohami a přijaté maily dokáže automaticky stahovat dle vašich potřeb.

Organizační funkce: zaběhlý standard

Všechny organizační schopnosti podělil Sony Ericsson po symbianových Nokiích. Nechybí propracovaný kalendář s měsíčním, týdenním i denním náhledem, integrovanými úkoly a možností zadat opakované i vícedenní události. Dotyková verze kalendáře se celkem povedla, i když přepínání mezi měsíci není zcela intuitivní. O nadcházejících událostech i úkolech může telefon informovat na domovské obrazovce. Synchronizace je opět zcela bez problémů, a to jak s Outlookem, tak se serverem.

Se Sony Ericssonem Vivaz se neztratíte ani v čase, protože pochopitelně nechybí opakované budíky se světovým časem nebo neomezený diktafon, který nahrává až do vyčerpání paměti. Další organizační výbavu tvoří kalkulačka a šikovný konvertor jednotek. Prohlížení dokumentů Word, Excel a PowerPoint zajistí QuickOffice, ve kterém lze přikoupit i licenci pro editaci souborů. Potěší podpora i nových formátů Office 2007.

Z poměrně nepochopitelných důvodů se někam ztratil tradiční program na rozbalování zip souborů. Všechny symbianové Nokie jej měly, nicméně Sony Ericsson si zřejmě řekl, že ho není třeba. Škoda. Nemile překvapí PDF Viewer, který je v telefonu jen jako trial verze. Pokud hodláte častěji prohlížet dokumenty s koncovkou pdf, koupě licence se nevyhnete.

Datové funkce: tentokrát už za jedna

V recenzi na Sony Ericsson Satio jsem napsal, že kdyby měl microUSB konektor, dostal by v této kategorii pomyslnou jedničku. Jelikož to dokázal právě Vivaz, není mu v podstatě co vytknout a oprávněně dostává výbornou. Po připojení USB kabelem se přístroj dotáže na režim (PC Suite, přenos dat, tisk obrázků, přehrávač médií). Při připojení v režimu přenos dat (velkokapacitní úložiště) se jako další disk objeví pouze paměťová karta. Vnitřní 75 MB paměť nikoliv. Další možnosti připojení je Bluetooth 2.0, archaický infraport zcela chybí.

Spokojeni budete s nabídkou datových přenosů. Postarší, ale v našich luzích a hájích stále hojně využívané technologie GPRS a EDGE jsou ve třídě 32. Sítě třetí generace zase přinášejí HSDPA do maximální rychlosti 7,2 Mb/s a HSUPA do rychlosti až 2 Mb/s. Nechybí Wi-Fi - to můžete díky nově zpracovanému nastavení přístupových bodů preferovat před síťovými datovými přednosy.

Na velkém displeji se rád roztahuje osvědčený webový prohlížeč, který musíme pochválit za kvalitu vykreslování stránek a rychlost načítání. Uživatele bez datového paušálu však nepotěší datová náročnost. Oproti iPhonu či jiným telefonům navíc schází například podpora práce s více záložkami či okny, možné je otevírat pouze nové pop-up okna. Nechybí podpora Javascriptu a Flash lite. Na přehrávání YouTube videí vložených do stránek však zapomeňte, přehrávání funguje pouze na mobilním portálu Youtube. Při paměťově náročnějších stránkách se však po načtení občas posouvání na 1-2 vteřiny zasekne, ale poté je již pohyb po stránce plynulý. Nechybí ani animovaná historie navštívených stránek. Užitečnou změnou je také automatické vyplňování formulářů. Celkově tak lze surfovat velmi pohodlně, ale prostor pro zlepšení zde rozhodně je. Překvapivě dobře poslouží i Opera Mini, která je na dotykové ovládání již přizpůsobena, nebo nový a zajímavě vyhlížející prohlížeč Digia.

Z ostatních Nokií S60 známe již RSS čtečku, která se v nové verzi Symbianu přestěhovala z hlavního menu prohlížeče do jiné úrovně, takže je potřeba více kliknutí, než se k RSS kanálům dostanete.

Zhodnocení: Zaděláno na bestseller?

Na závěr to už musím říci. Konečně! Konečně je na scéně Sony Ericsson, před kterým se veškerá konkurence může třást. Celým názvem U5i Vivaz, měl původně být odlehčenou variantou vlajkové lodi U1i Satio. Dopadlo to však tak, že velmi pravděpodobně Vivaz Satio přímo nahradí. Nabízí kromě 12 Mpx fotoaparátu vše a přidává něco navíc. Ke všemu za podstatně nižší cenu. Hodně zdařilý a tenký design, klasické konektory, Symbian a plnou výbavu, která obsahuje vše, nač si jen vzpomenete a jako perličku i natáčení HD videa. Samozřejmě by se našly i nedostatky. Mezi ně bych určitě zařadil odporový displej, chybějící kinetické srolování či nevhodně umístení 3,5 mm jack konektoru.

V cenové hladině do 10 tisíc korun však Vivaz téměř nemá konkurenci. Nokia nabízí model X6, který sice nabídne kapacitní displej, nicméně další trumfy už v rukách drží právě Vivaz. Nezbývá než si jen přát, aby Sony Ericsson vytrval a představil ještě i levnější dotykový model, který by zamíchal asijskou nadvládou levných dotykáčů.

Sony Ericsson Vivaz můžete zakoupit na značkovém eShopu Sony Ericsson

Klady
 • elegantní design
 • rychlý procesor a velká RAM
 • natáčení HD videa
 • HSPA a Wi-Fi
Zápory
 • konektor 3,5 mm Jack na nepraktickém místě
 • rezistivní displej
 • chybí kinetické scrollování
Diskuze ke článku
Jirka
Dobrý den,
recenze je napsána pěkně, pochvala:-), ale chtěl jsem se zeptat na 2 věci.
Je pravda, že jak chci potvrdit nabídku v menu tak musím klepnout rychle 2x za sebou na displej?
A je pravda, že kolem svárů na bocích displeje se zanáší prach? (četl jsem to v jedné recenzi)
Díky za odpovědi:-)
Michal Pavlíček
Dobrý den,

díky za pochvalu. Potvrzení ikony v halvním menu se provádí jedním dotykem. V dalších krocích už je zapotřebí dvojkliku.
Ohledně prachu - mám telefon zhruba tři týdny a prach zatím nikde vidět není. Nicméně určité mini mezírky tam jsou. Je tedy možné, že časem by se prach pod dostat mohl.
Také se ještě zmínim o zadním krytu. Je bytelný a sundat jde velmi snadno.
pavel82
skoda ze neumi multitouch... sice malo zariadeni vie to ajtak...
co jsem cital anglicky test tam hodnotili ako najlepsi foto&video mobil!
gizmo
Nemá Androida ne? Jenom s androidem je možnost na multitouch. To je jenom můj názor, takže ne 100 procentní..:)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze