Sony Ericsson HGE-100: rozmazlete si mobil
recenze

Sony Ericsson HGE-100: rozmazlete si mobil

41

Sony Ericsson HGE-100 je pravděpodobně dosud nejočekávanější příslušenství, jaké se kdy k mobilnímu telefonu dodávalo. Za vše mluví tři písmena: GPS. Čím se odlišuje od ostatních GPS modulů pro mobily? A jaké má toto zařízení mouchy? Čtěte první českou recenzi těch "nejhustějších" sluchátek, která se dosud prodávala. EXKLUZIVNĚ

Článek byl s ohledem na často navštěvovanou diskuzi aktualizován dne 20.1.2008.

Za celou dobu, co nám funguje redakce, si nepamatujeme podobný rozruch nad pár drátky, který převyšuje i údivné výkřiky nad mnohými telefony. Ano, jistě je mnoho příslušenství, které by si zasloužilo recenzi, její rozměry by ovšem nepřekročily pár odstavců. Toto je výjimka. Máme před sebou zařízení, které i z mnoha levných telefonů může udělat osobního trenéra a navigátora do auta najednou. Máme před sebou Sony Ericsson HGE-100.

HGE-100 je již v prodeji na stránkách sonyericsson-shop.cz.


Sony Ericsson HGE-100 na oficiálních fotografiích

Technické parametry

Rozměry modulu 61 x 28 x 14 mm (včetně spony)
Hmotnost modulu24 gramů
Délka kabeluOd konektoru po mikrofon bez sluchátek: 120,5 cm
Od mikrofonu k jednotlivým peckám: K levé 35 cm; K pravé 65,5 cm
Hmotnost celého zařízení47,6 gramů
Fyzická výbavaKonektor Fast-port, modul s GPS přijímačem, signalizační LED diodou a ovladačem hudby, mikrofon s tlačítkem pro hovor a redukcí na 3,5 mm Jack
Kompatibilní softwareEarth GPS(zdarma), GPS Location(zdarma), Tracker(zdarma), Wayfinder 7(zdarma po dobu 1 měsíce)
Kompatibilní s telefonyK530i, K550i, K630i, K770i, K800i, K810i, K850i, S500i, T650i, W580i, W610i, W710i, W850i, W880i, W910i, Z530i, Z550i, Z610i, Z710i, Z750i
SluchátkaPecková HPM-64, funkce Bass reflex, v balení bez pryžových potahů
Obsah balení Sony Ericsson HGE-100, sluchátka HPM-64, držák na modul s lepící vrstvou
Cena a dostupnost1 600 Kč
již se prodává

Konstrukce

Kdybychom nezahlédli písmena GPS, viděli bychom vlastně jen klasická sluchátka k telefonu s celkem přerostlým modulem pro ovládání hudby. Teprve GPS přijímač vysvětluje velké rozměry modulu a také na příslušenství poněkud zvýšenou hmotnost 47,6 gramů. Modul z fotografií vypadá mnohem menší, než ve skutečnosti je. Na jeho boku se nachází LED-dioda, která připojení k telefonu dává vědět zeleným blikáním (lze trvale vypnout). Pod diodou je přepínač u nějž můžeme zvolit momentální použití: pouze sluchátka s ovladačem - sluchátka, ovladač i GPS - pouze GPS. Vypnutím té či oné části se ušetří tolik potřebná baterie.


Modul zepředu a jeho boky • LED diodu lze trvale vypnout


S mou poslední stokorunou • I klíč je malý

Ze zadní strany modulu najdeme velkou sponu pro jeho připevnění. Sponu lze též připnout do speciálního držáku, který najdeme v balení. Držák má speciální silně lepivou vrstvu, která umožňuje přisátí na plochu automobilu těsně pod okenním sklem, čímž lze docílit větší přesnosti GPS přijímače.


Modul je opravdu velký, kolega HPM-82 oproti němu vypadá jako drobeček • Takhle vypadá modul zezadu

Kabel, začínající Fast-portem, je velmi silný a tak nehrozí brzké ukroucení jako u mých původních sluchátek k telefonu K800i. Druhý konec nese váleček s redukcí na 3,5 mm Jack, což umožňuje připojení vlastních sluchátek. Na válečku se usadil i mikrofon s dálkovým ovladačem hovoru. Váleček není nijak designově vyvedený, postrádá jakoukoliv značku s výjimkou všudypřítomného nápisu Sony Ericsson na zadní straně.

Dodávaná sluchátka vycházejí z HPM-64, jsou tedy pecková, jejich ergonomie ale nemusí být pro každého příjemná. Každopádně v uchu drží celkem dobře a díky jejich velikosti má zvuk odpich. Komu nevyhovují, může si připojit svá. Osobně si ale myslím, že to nemá cenu. Kvalitě zvuku patří následující odstavec.

Sluchátka: Mobilní revoluce

Sluchátka patří ke špičce mezi mobily. Zvuk je křišťálově čistý, podání basů i výšek je působivé. I skladby s nízkým bitratem se dají poslouchat i bez rozšířeného sterea. Osobně si myslím, že uspokojí i náročné uživatele, ti nejnáročnější by už ovšem mohli začít váhat.
Malá poznámka: býval jsem dlouhodobým uživatelem sluchátek HPM-70 (verze špuntíky), ale nyní jsem od nich ustoupil. Ano, hudba s nimi proniká takřka do hlavy, umožňuje maximální prožitek a umlčí okolí. Ale jejich zvuk mi nyní v porovnání s HPM-64 přijde jako zašuměný.

Výdrž (se Sony Ericssonem K800i)

Přestože mnohé hlasy by chtěly vidět HGE-100 v bezdrátové verzi, sami nejspíš dobře víme, jak by to bylo s výdrží jak telefonu, tak samotného modulu. Hrozná a ještě horší. V režimu pouze pro sluchátka telefon spotřebuje stejné množství jako kdyby byla připojena standartní sluchátka s ovladačem. Pokud se zapne samotná GPS a neběží žádná aplikace, výdrž se zkrátí na dva dny zcela pasivně probděné. Samozřejmě, že kdybychom začali používat telefon trochu víc, účinek zapnutého modulu bude znát méně. Navigaci telefon vydrží slušných 8 hodin včetně průběžného stahování map z internetu, s mapami přímo v mobilu bychom se mohli dostat na deset až jedenáct. Tyto testy jsem prováděl s velmi rozšířeným telefonem K800i. Je nad slunce jasné, že například s Z530i by se výdrž protáhla díky malému a úspornému displeji, naopak S500i se svými světelnými efekty a mírně nižší kapacitou akumulátoru potřebuje držák do auta s nabíječkou trochu víc. Každopádně do držáku na telefon se také vyplatí investovat, abyste nemuseli telefon chovat na klíně.


Držák na GPS přijímač, který lze pro lepší příjem signálu přilepit pod předním sklem • Modul v držáku

GPS přijímač

V modulu se nachází přijímač signálu GPS. Ihned po připojení k telefonu začně vyhledávat signál satelitů (pokud je zapnutý spínačem na modulu) a spojení se satelity si udržuje i nadále, i když ne tak silně. Spojení zesílí, když spustíte aplikaci využívající HGE-100. Připojuje se ke všem satelitům, jejichž signál je vyhovující, většinou k devíti(někdy i více). Pokud signál příliš klesne, snaží se aplikace obejít bez něj. Bohužel signál nemůže odebírat více aplikací najednou.

Čip nebojuje s citlivostí, fungoval mi spolehlivě v lese i ve městě mezi budovami, zato problémy má s přesností. V autě mi ukazoval rychlost při navigaci dobře, občas mě ale na mapě zobrazil o ulici dál nebo mi povel k odbočení dal o pár vteřin později - což je na křižovatkách jihočeských vesniček osudné. Pokud aplikace zjistí, že je přesnost menší než 19 m, částečně pozastaví provoz, z trosek signálu se snaží přebrat to nejdůležitější, popřípadě trochu improvizovat. Jedete-li lesem po úzké silničce, nechte raději HGE-100 pod sklem zaháknuté do dodávaného držáku, na širší silnici s minimem stromů si můžete s čistým svědomím připnout čip na tričko a připojit sluchátka. Hledání satelitů po zapojení a zapnutí aplikací trvá v závislosti na okolnostech pár sekund až tři minuty, v problematických místech tedy doporučuji zadat start a cíl před jízdou.

Signály se vysílají do telefonu, kde si je přebírá jedna ze čtyř aplikací (k nim si něco řekneme níže). Když HGE-100 připojíte k telefonu poprvé, zeptá se vás na stažení JAVA aplikací, které zpracovávají signál. Dopředu vám musím říci, že nejde o levnou záležitost (rady jak ušetřit najdete níže), aplikace dohromady zabírají přes 2 MB dat, nehledě na to, že si přístroj při navigaci průběžně stahuje mapy. Jestliže nemáte aktivovaný žádný datový tarif, tak doporučuji si jej pokud možno okamžitě aktivovat. Rovněž doporučuji nechat několik MB paměti volných, velikost některých aplikací se totiž zvětšuje spolu se staženými mapami. Až si zakoupíte licenci, můžete si mapy stáhnout i do počítače ze stránek mywayfinder.com a odtud přesunout do mobilu. Pokud máte navigační aplikace na paměťové kartě, uložte je na kartu do složky Jiné (Others), jinak do paměti telefonu, rovněž do složky Others.

Geocaching s HGE-100

Čip má dva velké neduhy, ale ani jeden z nich není tak fatální, aby činil z HGE-100 pomůcku nevhodnou pro geocaching. Prvním neduhem je menší přesnost, tu si ale čip vynahrazuje dobrou citlivostí (přesto se raději koukněte na hinty a na přesné místo na satelitním snímku na mapy.cz). I v lese mi HGE-100 posloužilo dobře a hledání cachí mi jedině ulehčilo. Ale má druhý velký kámen úrazu: Do žádné navigační aplikace nelze zadat souřadnice, pouze místo zvolené z mapy. To je na obtíž zejména při geocachingu v přírodě, kde nejsou poblíž žádné silnice a vybírání pozice z mapy je obtížné. Na geocaching se hodí pouze aplikace GPS-Location (detailně popsána níže), která ukazuje aktuální souřadnice ve stupních, minutách a vteřinách (bez desetinných míst). Na stránkách geocaching.com jsou souřadnice napsané v jiném formátu je tedy nutno konvertovat. Při výpravě se též hodí mít u sebe kompas, abyte věděli, kde je jih a kde sever, pokud se octnete na špatném místě. Chce to trochu zvyku, ale časem se naučíte s HGE-100 pracovat i při geocachingu. Mě HGE-100 zatím dokázalo uspokojit.

Aplikace využívající GPS

Telefony jako takové signál GPS zpracovat neumí, k tomu slouží stáhnuté aplikace. Wayfinder 7 je navigátor, Earth GPS plánovač tras, GPS Locator kontroluje pozici a satelity a Trainer je vynikající sportovní program. Zde najdete podrobný popis aplikací.

Protože screenshoty aplikací Wayfinder a Earth GPS jsou v mnohých ohledech stejné, uvedeme si pod tímto odstavcem typické pouze pro Wayfinder 7 a zbylé budou pod popisem Wayfinderu a Earth GPS.


Náběh aplikace • Spouštění navigace • Navigace jen se šipkami • Přehled trasy • Navigace z pohledu řidiče • Přehled celé trasy

V nočním režimu jsou šipky málo viditelné • Možnosti • Lze si nechat zobrazit tipy

Wayfinder 7

Tím nejhorším, co mohlo dobrou pověst HGE-100 postihnout, je aplikace Wayfinder 7. Je to momentálně jediný dostupný prostředek, který dokáže využít HGE-100 k navigaci. Ano, naviguje dobře, jako klasická navigace, ale máte ho zdarma pouze měsíc, pak se musí platit. Sazby jsou tyto:

V rámci jednoho kontinentu doživotně: 89,00 €
V rámci jednoho regionu doživotně: 59,00 €
V rámci jednoho kontinentu na 1 měsíc: 14,90 €
V rámci jednoho regionu na 1 měsíc 9,90 €
V rámci jednoho kontinentu na 1 týden: 4,90 €

Zatím nevím, jestli se po měsíci dá aplikace vymazat a znovu nainstalovat. Každopádně bez zakoupené licence se nemohou stahovat do mobilu mapy přes počítač. Mapy dodává TeleAtlas, západní a střední Evropa včetně České republiky jsou tedy dobře pokryty. Při zapnutí se aplikace automaticky přihlašuje na internet a jako ověření licence posílá SMS zprávu. Na internet se Wayfinder přihlašuje i po zakoupení licence, a to při výpočtu trasy, když zohledňuje dopravní informace, aby se trasa vyhnula případným kolizím a uzavírkám.


Menu Wayfindera • Vybírání cíle psaním • Nalezené cíle • Nalezené adresy • Trasa se vypočítává s pomocí webu

Wayfinder naviguje auto, chodce či v režimu taxi, i když displej orientovaný na výšku trochu znepřehledňuje zatáčky. Můžete zakázat jízdu po dálnicích nebo placených úsecích. Trasu lze optimalizovat dle času, vzdálenosti a dopravních informací, citelně ale chybí plánování ekonomické trasy. Alternativní trasa se propočítává rychle a spolehlivě. Pokud navigace pro turistu přesahuje rozumné meze, nabídne aplikace možnost vypočítat trasu pro auto. Samozřejmostí je noční režim, v něm jsou ale tmavé navigační šipky na rovněž tmavém pozadí a řidič je nemusí vždy zahlédnout správně. Wayfinder podporuje češtinu v menu i při navigaci.

Earth GPS

Tato aplikace je zdarma a nabízí alternativu za Wayfinder 7. Slouží k prohlížení map či k určování tras, ale neumí navigovat. Vaši aktuální polohu rovněž dovede zobrazit. Pro aplikaci platí skoro totéž co pro Wayfinder: Naviguje auto, chodce či v režimu taxi. Jízda po dálnicích rovněž může být zakázána, stejně jako po placených úsecích. Trasu lze optimalizovat dle času a vzdálenosti, ale už ne podle dopravních informací a ekonomické trasy. Kvůli absenci navigace se nepropočítává alternativní trasa. Earth GPS navíc lze používat i bez připojeného HGE-100, ale pak ovšem neukazuje vaši polohu. Stejně jako Wayfinder se při spuštění přihlašuje na internet. Malou vadou na kráse je, že mapy stáhnuté z webu nesdílí s Wayfinderem a tak při plánování trasy si Earth GPS stejně stáhne, i kdyby ve Wayfinderu byly dokonalé. Earth GPS rovněž ovládá češtinu.


Celkový pohled na trasu • Detail části cesty • Oblíbená místa jsou také podporována

GPS Location

Ze všech aplikací je nejjednodušší GPS Location. Ten vám ukáže aktuální souřadnice, případně vaši rychlost, satelity v dosahu a intenzitu jejich signálu. Nutno říct, že rychlost musíme brát s rezervou, ta mívá velmi zajímavé odchylky od skutečnosti (někdy přes 200%, a to jsem ji nezkoušel na dálnici). GPS Location nic nepotřebuje stahovat ani zaznamenávat, máte tedy jistotu, že vám paměť ukrajovat jako zbývající aplikace nebude. GPS Location je zdarma. Češtinu bohužel neovládá, musíme se spokojit s angličtinou. Rovněž na aktuální souřadnice či stav satelitů se při navigaci nebo tréninku nepodíváte, s HGE-100 totiž může najednou spolupracovat pouze jedna aplikace.


Momentální pozice • Satelity v dosahu (snímky byly pořizovány v budově, signál a přesnost jsou tedy velmi špatné)

Tracker

HGE-100 bohužel nemá krokoměr, přítomnost GPS přijímače má ale jinou výhodu. Po spuštění tréninku v této aplikaci se spustí stopky, GPS přijímá váš pohyb a rychlost a zaznamenává jej do mapy (pokud není k dispozici dostatečně silný signál, ukazují se pouze stopky). Jde pouze o mapu bez jakýchkoliv popisků, jediným záchytným bodem je mřížka, jejíž měřítko se mění tak, aby se na něj linie trasy vždy vešla. Mapa rozlišuje světové strany. Po konci tréninku se trasa uloží a vy si ji pak můžete kdykoliv znovu prohlédnout jako pohyb (i zrychlený) na mapě nebo jako graf rychlosti, vzdálenosti nebo spálené energie v závislosti na čase. Záznamy ale zabírají docela dost místa na paměťové kartě.


Design prostředí Trackera je vyloženě sportovní • Přehled trasy, na níž probíhal trénink • Graf rychlosti (popravdě, jel jsem autobusem) • Přehrávání záznamu

Mimo rychlosti, trasy a času zaznamenává Tracker i teoreticky spálené kalorie či kilojouly (po zadání tělesných parametrů) (Energy), čas, který potřebujete pro překonání jednoho kilometru (Pace), průměrnou rychlost(Avg speed) a překonanou vzdálenost(Distance). Pokud ztratí signál, částečně improvizuje, při úplné ztrátě signálu ale prostě jen propojí místa, kde přijal signál naposled a kde hned potom a rychlost pro ně si spočítá dle průměru. Tracker je zdarma. Češtinu (jak je z popisků asi jasné) nepodporuje.


Výsledky v uvedeném úseku • Osobní nastavení pro výpočet spotřebovaných kalorií • Právě běžící záznam tréninku

Jak nejvíce ušetřit

HGE-100 je s GPS přijímačem a brilantními sluchátky pravděpodobně jedno z nejlepších příslušenství, které se momentálně k Sony Ericssonům prodává. Kdo nechce investovat více než cenu za výrobek a datové přenosy, může si vždy zjistit souřadnice či mít osobního trenéra, případně další datové přenosy umožní si trasu plánovat. Aby jste ale mohli využít všechny možnosti, budete si muset za tučnější příplatek pořídit i plnohodnotnou navigaci a držák do auta, výsledek za to stojí. Pokud zanedbáme datové přenosy, jejichž cena je značně individuální (doporučuji aktivaci datového tarifu na přibližně 3-4 MB dat), kvalitní navigace vás bude stát něco málo přes 4 000 Kč včetně ceny HGE-100. Koruna ale trvale roste rychleji než Euro, za pár týdnů to bude méně než 4 000 Kč.

Data se dají ušetřit, když si navigační aplikace koupíte okamžitě a mywayfinder.com umožní stáhnout si mapy do mobilu přes počítač. Držák s nabíječkou v balení lze sehnat za 700 Kč. Pokud zvažujete rovnou koupi nového mobilu i s HGE-100 za účelem navigace, vhodným řešením je Sony Ericsson S500i (nutno dokoupit paměťovou kartu), W580i, W850i nebo K800/790i. Vynikají dostatečně velkými QVGA displeji vhodnými pro navigaci, jejich cena není zároveň tak vysoká. Nejlevnější varianta je stylovka S500i, přikoupená paměťová karta 256 MB bude na mapy stačit, přidáme držák do auta HCH-70 a finální cena je něco málo pod 11 000 Kč (nepočítáme data na stažení aplikací), což je jako cena za navigaci a dobře vybavený mobilní telefon velmi slušné.

Závěr: I příslušenství dělá mobil mobilem

Pokud jste počítali s tím, že si koupíte jen HGE-100 a budete mít rovnou hotovou navigaci, nejspíš vás naše recenze zklame. Jestli ale máte stranou pár tisíc navíc, není důvod si HGE-100 nekoupit. Po zaplacení licence a stažení map se z mobilu stane plnohodnotný doživotní navigátor. A i kdyby náhodou jste se k placení licence nedostali, máte osobního trenéra a hledače cest, který navigátor částečně zastoupí. HGE-100 se již prodává za cenu okolo 1 600 Kč.

Klady
  • GPS přijímač a redukce na 3
  • 5 mm Jack včetně mikrofonu v jednom
  • dálkový ovladač pro přehrávání hudby
  • základní navigace a aplikace Trainer je zdarma
  • kompatibilní s mnoha telefony
Zápory
  • Na příslušenstí vysoká hmotnost
  • GPS modul mohl být přesnější
  • mapy a aplikace se musí stáhnout mobilem
  • za plnohodnotnou navigaci se platí
  • mapy lze přes počítač stahovat až po koupení licence
Diskuze ke článku
AN
Tak teda myslel jsem si něco lepšího, ale co, prachy mám, Wayfinder si dokoupím...
Martin Vagner
Recenze je povedená, stejně jako HGE-100, díky....
Spider
Dobrý den. Měl bych dvě otázky. Za prvé,kde se dá koupit Wayfinder Navigator 7 za oněch 60 Euro/doživotní region...na www.wayfinder.cz jsem našel jen verzi 6. A další věc, u Earth GPS předpokládám mapy stáhnou nelze na kartu, odkud je tedy stahuje a chápu to tedy tak, že si tam naplánuji cestu a on mi ukazuje polohu,přičemž si jen já sám musím hlídat, kde kam kdy odbočit, přičemž naplánovanou trasu mám zvýrazněnou na mapě?? A pak ještě poslední věc, v čem je rozdíl navigace pěší,auto a taxi? je to ve využívání chodníků,silnic a tak? Díky předem za odpověď.
Spider
A ještě jedna věc..píšete tu o nabíječce do auta, ale těžko připojím nabíječku a tento modul společně, když mám na telefonu jen jeden FastPort? či nabíječky mají něco jako průchodku pro další zařízení při napájení?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze