Korejský Samsung už pěkných pár let používá u svých mobilních telefonů operační systém Symbian S60, který si však většina lidí stále spojuje pouze s Nokií. U modelu I8510 Innov8 se Samsung rozhodl, že proti finskému výrobci nasadí další jeho trumfy: totožný displej, 3,5 mm konektor Jack, GPS navigace, velikost paměti a výborná organizační i datová výbava. K tomu korejský výrobce přidal navrch 8 Mpx fotoaparát s krytkou objektivu, optický joystick a také kvalitnější materiály. Výsledkem je recenzovaný Samsung I8510 Innov8.
Samsung I8510 Innov8 - oficiální fotografie
Technické parametry
Rozměry | 107 x 54 x 17,2 mm |
---|---|
Hmotnost | 136 gramů |
Konstrukce | výsuvná |
Displej | TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 2,8" |
Procesor | ARM11 s taktem 330 MHz |
Paměť | 128 MB RAM, 8 GB flash disk + paměťové karty microSD/microSDHC (až 16 GB) |
Otevřený operační systém | Symbian 9.3 S60 3rd Edition, Feature Pack 2 |
Verze firmware | I8510XXIA1 |
Organizační funkce | e-mailový klient, kalendář, úkolovník, poznámky, diktafon, kalkulačka, časovač, stopky, opakovaný budík, vyzváněcí profily |
Multimédia | hudební přehrávač (podpora MP3, MP4, AAC, eAAC+ a WMA), FM rádio s RDS, nahrávání FM rádia, přehrávač videa, Java 2.0, internetový prohlížeč Safari, akcelerometr, 3,5 mm konektor Jack |
Fotoaparát | 8,1 Mpx (3264 x 2448 bodů), autofocus, 1x LED dioda, digitální zoom, detekce tváře nahrávání VGA videa (640 x 480 px, 30 snímků/s) přední VGA kamerka pro videohovory |
Navigace GPS | vestavěný GPS přijímač, A-GPS, navigace Route 66, Google Maps |
Datové funkce | USB 2.0 (microUSB konektor), Bluetooth 2.0 (profil A2DP) GPRS, EDGE, 3G, HSDPA (download až 7,2 Mb/s), Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g) |
Baterie | Li-Ion 1200 mAh |
Cena a dostupnost | 14 500 Kč 4. čtvrtletí 2008 |
V krabici se nachází:
- uživatelská příručka
- 2x CD-ROM (se softwarem Samsung PC Studio aj.)
- mobilní telefon
- nabíječka
- datový USB kabel
- stereo headset se špuntovými sluchátky
Vzhled a konstrukce: černý velikán v prvotřídním provedení
Výsuvný model I8510 Innov8 je vývojovým nástupcem modelů G800 a G810. Jeho rozměry činí 107 x 54 x 17,2 mm. Telefon tedy není zrovna kolibřík. Hmotností 136 gramů se také řadí k těm těžším telefonům na trhu. Samsung I8510 nám proto nepřipadá jako nejlepší volba pro ženy, děti či důchodce. Konzervativní černé provedení také napovídá o tom, kdo po telefonu s radostí zřejmě sáhne.
Konstrukční zpracování se u Samsungu opět pohybuje na vysoké úrovni. Výrobce použil převážně lesklého kovu. Za to mu patří právem pochvala. Jednotlivé části krytu na sebe prvotřídně pasují, nikde se nic ani o chlup nehýbe, nic nevrže. Jedinou starostí majitelů Samsungu Innov8, která se týká krytů, jistě bude okolí objektivu fotoaparátu na zadní straně. To je totiž o pár milimetrů vystouplé nad okolní povrch, a tak hrozí jeho poškrábání při častém pokládání telefonu na čistý i nečistý povrch.
Otisky prstů a nečistoty se uchycují hlavně na přední straně telefonu na rozměrném displeji. Jiné části telefonu tolik netrpí. Co se týče výsuvného mechanismu, je vše tak, jak má být. Do horní úvratě a zpět vždy pomůžou silné pružiny. Chod mechanismu je přitom poměrně tichý. Vůli do stran jsme u výsuvné části zpozorovali ani ne milimetrovou. Nebojím se říct, že takové provedení je Samsungu už pár let vlastní.
Baterie a výdrž: slušné hodnoty
Baterie typu Li-Ion disponuje kapacitou 1200 mAh. To je hodnota, která je u mobilních telefonů podobných Samsungu I8510 zhruba stejná. Při běžném používání nám telefon vydržel na příjmu 3 až 4 dny. Samozřejmě pokud budete delší dobu využívat GPS či připojení přes Wi-Fi, pak počítejte s razantně kratší výdrží. Zajímavostí u modelu Innov8 je, že při téměř vybité baterii vám telefon omezí přístup k fotoaparátu, přehrávání videí apod. A to nemusí být vždy zrovna příjemné. Po nabití baterie na 100% se na displeji zobrazí hláška o ukončení nabíjení a žádost o odpojení telefonu z nabíječky pro šetření energie.
Displej: velká úhlopříčka, ale malé rozlišení
Samsung Innov8 přináší displej typu TFT s běžným rozlišením QVGA (240 x 320 px). Vzhledem k tomu, že úhlopříčka činí 2,8 palců, což je u mobilních telefonů bez dotykového displeje nadstandardní hodnota, je QVGA rozlišení v dnešní době již nedostatečné. Výrobce se tak alespoň snažil použít speciální motivy prostředí, na kterých tento nedostatek není až zas tolik vidět. Údaj o zobrazení až 16 milionů barev není tolik podstatný, jelikož rozdíl od 262 tisíci barev je okem téměř nepostřehnutelný. Co se čitelnosti displeje na přímém slunci týče, není stále ideální. Pomůže nastavení jasu displeje, na výběr je z jedenácti stupňů. Světelné čidlo nad displejem může (pokud jej zapneme v nastavení) automaticky regulovat jas displeje. Pro lepší čitelnost lze také zvolit ze tří velikostí písma, z nichž největší písmo by přečetl snad i „slepý člověk“.
Ovládací blok a klávesnice: potěší optický joystick
Hlavním ovládacím prvek se u Samsungu I8510 stala čtyřsměrná klávesa s potvrzovacím středem. Pro větší pohodlí pak střed klávesy slouží i jako optický joystick. V nastavení nechybí možnost volby vodorovné i svislé citlivosti. Pokud by se vám toto řešení přeci jenom nezalíbilo, můžete optický joystick v nastavení vypnout. Pro ovládání dále slouží dvojice kontextových tlačítek, zelené a červené sluchátko, stříbrná Symbianová klávesa nalevo ovládacího bloku, která slouží pro vstup do menu či při podržení pro vyvolání spuštěných aplikací, a druhá stříbrná klávesa napravo bloku, ke které lze přiřadit libovolnou zkratku. Jednotlivá tlačítka jsou po hmatu dobře rozeznatelná a jejich stisk je doprovázen mírným cvaknutím.
Klávesnice zhotovená z kovu přináší pět řad tlačítek vždy po třech. První řada od shora zahrnuje dvě klávesy zkratek, které k nim lze libovolně přiřadit, a mazací tlačítko „c“. Odstup první řady od horní části telefonu je dostatečný, takže ani větší prsty by neměly mít problém při stisknutí této trojice kláves. Řady jsou od sebe dobře odlišeny stříbrnou lajnou. I zbývající numerické klávesy jsou bezproblémově stisknutelná. Podsvícení klávesnice je rovnoměrné a s vyhovující intenzitou.
Prostředí telefonu: Symbian S60 v podání Samsungu
Samsung použil u modelu I8510 Innov8 otevřený operační systém Symbian 9.3 S60 3rd Edition s Feature Packem 2. Ten používá především Nokia, a to například u modelů: N78, N79, N85 či N96. Oproti nim Samsung Innov8 přináší zcela pozměněnou grafiku prostředí. Aktivní pohotovostní režim lze zvolit v základním režimu, v klasickém složení s pruhem záložek či v rozšířeném zobrazení nazvaném „svislá čára“. Nejvíce toho dokáže zobrazit poslední jmenovaný režim. Po nastavení zkratek, které jsou na displeji pohotovostního režimu zobrazené pod sebou, se lze pohybovat v pravé části displeje přímo v odpovídající podnabídce dané zkratky. V případě hrajícího rádia či hudebního přehrávače se zde tedy objeví jejich informační pruh.
Rychlost odezvy je chvályhodná. Telefon je vybaven procesorem ARM11 s taktem 330 MHz. Hlavní menu má uspořádání 3x4 ikony, zobrazit si jej můžete rovněž ve formě seznamu. Samozřejmostí je přesun položek a vytváření nových složek. Nechybí ani akcelerometr, který po zapnutí v nastavení displeje dokáže automaticky překlápět obsah na displeji mezi režimy na šířku a na výšku. Zklamalo nás, že převracení obsahu displeje bylo možné pouze až v hlubších podnabídkách a ne všude. Na druhou stranu nás ale trochu potěšily grafické přechody při překlápění obsahu. V menu je možné pohybovat se pomocí příslušných čísel numerické klávesnice. Tradiční zapamatování poslední cesty v nabídkách telefon vzhledem ke zvolenému systému telefon nepřináší.
Telefonování a telefonní seznam: neomezené množství kontaktů
Telefonní seznam je vždy u telefonů se Symbianem velmi kvalitní. Samsung I8510 není výjimkou. K dispozici je sdílená vnitřní paměť telefonu, takže jmen lze uložit téměř neomezeně. Ke každému kontaktu lze zadat nespočet typů položek, jejichž počet je opět omezen pouze volnou sdílenou pamětí. Zmíním například položky: e-mail, videohovor, internetový telefon, push to talk, název společnosti, přezdívka, fax, pager, SIP, webová adresa, narozeniny, výročí, poznámka a další. Vyhledávání probíhá podle více písmen z celého jména a je velice rychlé a pohotové. Mobil vám dá na výběr mezi řazením podle příjmení nebo jména. Ke každému kontaktu lze přidat obrázek, speciální tón vyzvánění, nikoliv však video. Samozřejmostí jsou skupiny volajících.
Telefon dále nabízí upravitelné vyzváněcí profily, mezi kterými nechybí ani offline režim, který se hodí například v letadle, kině, škole či nemocnici. Tichý režim lze rychle aktivovat v pohotovostním režimu stisknutím a přidržením „hvězdičky“. Vylepšením oproti předchozím modelům se Symbianem je možnost zapnutí dočasného vyzváněcího profilu. Jednoduše zvolíte profil a pak jen nastavíte čas, kdy se má zvolený profil automaticky ukončit. Telefon následně v daný čas sám od sebe zapne normální režim. Jednoduché a velmi praktické.
Zprávy: téměř neomezeně zpráv
Telefon pojme tolik zpráv, kolik se jich jen vejde na vnitřní paměť přístroje a lze využít případně i paměťovou kartu microSD (až 16 GB). Zprávu můžeme vytvořit normální, zvukovou nebo email. Za editor zpráv korejského výrobce chválíme. Je přehledný, v horní části zvolíme příjemce (či více příjemců najednou) nechybí odpočítávání znaků již od prvního zadaného znaku či počet zpráv, do kterých bude SMS případně MMS před odesláním rozdělena. Po přidání multimediálního obsahu se automaticky změní SMS zpráva na MMS zprávu o maximální velikosti 300 KB. Telefon nabízí slovník T9, který píše s českou diakritikou a výslednou zprávu nezkracuje. Lze tak poslat v jedné zprávě až 160 znaků. Příjemci dorazí zpráva již bez české diakritiky.
V nastavení najdeme zapnutí/vypnutí doručenky, možnost uložení odeslaných zpráv, aktivaci informační služby či nastavení zvuku zpráv. Emailový klient podporuje protokoly POP3 i IMAP4, k dispozici je i upozorňování a automatická aktualizace v minimálním intervalu 5 minut (u POP3 je to 30 minut). Automatickou kontrolu a stahování nových zpráv lze poměrně detailně nastavit, nechybí možnost zakázání kontroly v zahraničí. Emaily se mohou od SMS a MMS samozřejmě ohlašovat odlišným tónem. Na vyžádání lze stahovat přílohy, které si můžete v telefonu prohlédnout, v nabídce totiž nechybí prohlížeč Office a PDF dokumentů a dokonce ani program pro rozbalování ZIP souborů. Odesílané a přijímané zprávy mohou mít libovolnou velikost.
Zábava: velká paměť a upravené N-Gage hry
Samsung I8510 Innov8 má vynikající předpoklady k tomu, aby obstál na poli multimediálních funkcí. Disponuje operační pamětí 128 MB RAM a 8 GB flash diskem. V zahraničí je dokonce v prodeji také verze telefonu s 16 GB flash pamětí. U obou verzí lze úložiště dat dále rozšířit pomocí paměťových karet microSD/microSDHC až o 16 GB. Prostor pro ukládání hudebního obsahu, obrázků, videí atd. je tedy opravdu obrovský.
Samsung vybavil model Innov8 digitálním rámečkem, což je aplikace, která umí na displeji telefonu automaticky prezentovat například fotografie z vaší dovolené. Překvapivé je, že se v telefonu nachází předinstalovaná dvojice her, které jsme viděli už pod záštitou N-Gage od finské Nokie. Jedná se o hru FIFA 08 a Asphalt4. Obě jmenované jsou téměř k nerozeznání od N-Gage verze téže hry.
Hudební přehrávač a FM rádio
Veškeré soubory se nacházejí v klasickém správci souborů, který zobrazuje zvlášť soubory nacházející se v paměti telefonu, na flash paměti a na paměťové kartě. Pokud si budete chtít přehrát oblíbenou píseň, film či prohlédnout fotografie, pak je lepší volbou otevřít přímo hudební přehrávač či galerii. Jednou z možností je nastavit si ke stříbrnému mediálnímu tlačítku napravo od navigační klávesy zkratku, která spustí například hudební přehrávač, galerii obrázků, videa atd.
Hudební přehrávač podporuje formáty MP3, AAC, eAAC+ a WMA. Telefon řadí skladby podle přidělených ID3 tagů na jednotlivé interprety a alba či podle žánrů a umí zobrazit obrázek alba, je-li k dispozici. Nechybí ani nabídka všech skladeb najednou či vytváření playlistů. Soubory je možné vyhledávat postupným zadáváním znaků. Nastavení hudebního přehrávače nabízí opakování skladeb či náhodný výběr. Samozřejmostí je grafický ekvalizér s manuální volbou a možností korekce zvuku. V nabídce nalezneme také několik vizualizací. Zamrzí fakt, že nelze překlopit obsah displeje do režimu na šířku. Zabudované stereo reproduktory, které jsou nešikovně umístěny na zadní stranu telefonu blízko u sebe, také neudělají nejlepší dojem. V nastavení už bohužel nadále nevídáme funkci rozšíření sterea.
Pro spuštění FM rádia je nejprve nutní připojit headset, který slouží jako anténa. Poté můžeme rádio spustit. Rádio umí hrát na pozadí, lze jej nahrávat a samozřejmě nechybí oblíbená funkce RDS. K telefonu jsou přibalena sluchátka dobré kvality. Oceňujeme redukci na 3,5 mm Jack, přes který se headset k telefonu připojuje. Připojení vlastních sluchátek tak naprosto nic nestojí v cestě. K Samsungu I8510 lze připojit i Bluetooth sluchátka díky přítomnosti A2DP profilu.
GPS: navigace Route 66 i Google Maps
Samsung I8510 Innov8 v sobě skrývá vestavěný GPS přijímač. Ten využijeme v navigačním softwaru Route 66 či v aplikaci Google Maps. Začněme s navigací Route 66. Jde o plnohodnotnou navigaci včetně licence na hlasovou navigaci. V telefonu jsou přednahráté kompletní mapy sedmi zemí Evropy, a to: ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Pokud byste potřebovali mapy i dalších zemí, pak není problém si je stáhnout z obchodu.
Po spuštění navigační aplikace Route 66 telefon najde za příznivých podmínek na otevřeném prostranství vaši současnou pozici zhruba do půl minuty. Pokud v nastavení povolíte asistované GPS (A-GPS) a metodu určování polohy podle sítě, pak telefon najde satelity o něco rychleji, zhruba do deseti vteřin.
Fotoaparát: 8 mega se vším všudy
Korejský výrobce u mobilních telefonů rychle přeletěl hranici 5 Mpx fotoaparátů a už chrlí jeden model za druhým s 8 Mpx. Samsung Innov8 je jeden z prvních 8 Mpx počinů výrobce. Fotoaparát nepostrádá potřebný autofocus, krytku objektivu ani přisvětlení, a to v podobě jedné LED diody. K dispozici je dále digitální zoom, detekce tváře, geotagging, různé efekty, samospoušť, vyvážení bílé atd. Nahrávat video je telefon schopný v maximálním rozlišení VGA (640 x 480 px) s rychlostí 30 snímků/s. Přední VGA kamerka slouží pro videohovory, kterých si na našem území příliš mnoho neužijeme.
Zkušební fotografie – Samsung I8510 Innov8:
Organizační a datové funkce: co dokáže Symbian
Samsung Innov8 přináší plnou dávku organizačních funkcí. Kalendář nabízí měsíční, týdenní i denní náhled, dále pak možnost zadat opakované i vícedenní události. Do rozhraní kalendáře jsou šikovně zakomponovány i úkoly. Ve výbavě také najdeme kvalitní budík s opakováním v určitých dnech týdne, avšak stále bez možnosti použití rádia jako budící melodie, dále neomezený diktafon, který nahrává až do vyčerpání paměti telefonu či paměťové karty. Další část organizační výbavy tvoří jednoduchá kalkulačka, převodník veličin a skener vizitek, který dokáže úspěšně rozeznat obsah vizitek a uložit jej jako nový kontakt.
S datovou výbavou si model I8510 tyká. K dispozici je kvarteto služeb v podobě GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA s rychlostí downloadu až 7,2 Mb/s. To je dále vhodně doplněno o bezdrátové Wi-Fi. V telefonu dále nechybí Bluetooth 2.0 včetně profilu A2DP pro bezdrátový poslech hudby a USB 2.0. V balení najdeme datový USB kabel. Kvalitní prohlížení webového obsahu zajistí internetový prohlížeč Safari.
Zhodnocení: plnou parou vpřed
Samsung dobře věděl, že bude veřejnost srovnávat model Innov8 s dvojicí Nokií N95 8GB a N96. Aby mohl zvítězit korejský výrobce, tak model Innov8 vybavil fotoaparátem s vyšším rozlišením a krytkou, dále pak optickým joystickem či skenerem vizitek. Když se podíváme, co telefon postrádá oproti modelům N95 a N96, tak toho také není málo, namátkou schází konstrukce výsuvná na obě strany, podpora N-Gage her či výklopný stojánek. Každý se tedy musí podívat na tyto rozdíly a sám se rozhodnout, co je důležitější a co tolik ne. Jasný vítěz z tohoto souboje nemůže podle nestranného názoru vzejít. Oba telefony jsou svým způsobem bezkonkurenční.
Am Damoshe Smith from the United States.I will like to place order on your (Samsung) am buying it for my daughter that was sent to Nigeria,e-mail me back (sdamoshe@hotmail.com) and add me to your MSN messenger..Hoping to hear from you soon..Thanks
http://my.samsungmobile.com/mobile/SGH-B100
1. Obsahuje stopky
2. Nemá diktafon, úkolovník, nelze napsat poznámku.
3. T9 lze zapnout i vypnout během psaní SMS (podržením (*)
4. Vícepoložkový seznam (3x telefon, e-mail, fotka, zvonění, skupina, poznámka).
5. 5x budík
6. Chybí hra, nelze nastavit analogové hodiny, zato je mořno zobrazit dvoje digitální pro různá časová pásma.
6. Seznam je sice pro 500 kontaktů, ale je rozdělený na 2x 250 (SIM+telefon).
7. Jiné rozložení ikon času a data na poh. obrazovce, možnost 3 pozadí (další lze stáhnout z t-zones za cca 25 CZK/obrázek.
To jsou zatím všechny rozdíly, které jsem zjistil.