MWC 2019 logoVše z veletrhu MWC na jednom místě
Xiaomi Yi Dashboard Camera
recenze

Xiaomi Yi Dashboard Camera

černá skříňka do auta
24

V dnešní recenzi si představíme novinku od čínského dravce Xiaomi. To již v tak širokém portfoliu svých produktů dává prostor i ne úplně typickým mobilním produktům. Xiaomi Yi Dashboard Camera je černou skříňkou do každého automobilu, která zvládá pořizovat velice slušné videozáznamy a dokonce nabídne i jízdního asistenta.

Ovládání a aplikace: pořiďte si slovník

Obsluha kamery by se dala považovat za velmi jednoduchou, nebýt jednoho ALE. Menu kamery i samotné aplikace pro iOS a Android je pouze v čínštině. Orientace v rozhraní kamery není tak složitá, neboť čínské texty jsou doplněné o ikonky, ze kterých lze poznat, kam daná funkce povede. Jmenovitě jde o volby pro nastavení rozlišení záznamu, zapnutí mikrofonu, změnu citlivosti detekce kolize, zapnutí ADAS, zapnutí Wi-Fi, určení intervalu vypnutí displeje, naformátování microSD karty, změnu času, reset kamerky a konečně také pro zobrazení informací o samotném zařízení. I přesto chvíli trvá, než se vám ovládání kamery, které mimo jiné probíhá pomocí čtyř hardwarových tlačítek, vryje pod kůži. Pokud si jednou zvolíte nahrávání Full HD videa při 60 FPS, kamerka si to zapamatuje a vy budete mít záznamy vždy právě v této kvalitě.

ukázka aplikace Xiaomi Yi Dashboard Camera
Jak již bylo zmíněno, zařízení disponuje Wi-Fi modulem, s jehož pomocí se spojíte s patřičnou aplikací na mobilním telefonu. Majitelé iPhonů aplikaci naleznou v App Store, avšak v případě Androidu a Google Play to neplatí – aplikaci je potřeba stáhnout přímo ze stránek výrobce. Na českém Xiaomi fóru díky početné komunitě vznikla česká mutace aplikace, stáhnout si jí můžete zde. Párování kamery s telefonem je velmi jednoduché, stačí zadat síťový klíč a kamera se po pár vteřinách spáruje s telefonem. Čínské znaky zpočátku vyvolávají rozpaky, nicméně po chvilce zorientovaní se aplikace dá používat. Ze začátku jsem si však musel vypomoct Google překladačem.

Středobodem aplikace je vstup do galerie pořízených videí, popřípadě fotografií. Nepotěší fakt, že si video nepustíte, dokud si ho nestáhnete do telefonu. Kamera neumí obsah paměťové karty streamovat, jako to známe z akčních kamer. Uložení samotného videa probíhá velice rychle a v průběhu testu se nám nestalo, že by se přenos přerušil. Nastavení kamery je v aplikaci prakticky totožné jako na samotné kameře. Pár výjimek se tu ale najde. Kupříkladu si můžete zapnout vodoznak do videí, který tvoří logo Xiaomi, či „vypálení“ časového kódu do videozáznamu. Přes aplikaci též probíhá aktualizace firmwaru kamery.

Líbilo se nám
 • snadnost ovládání kamery díky mechanickým tlačítkům
 • rychlé spárování kamery s mobilní aplikací
 • automatické spuštění záznamu po nastartování vozu
Nelíbilo se nám
 • rozhraní kamery i aplikace pouze v čínštině
 • záznamy je pro přehrání nejprve nutno stáhnout do telefonu

Funkce: jízdní asistent ADAS

Xiaomi Yi Dashboard Camera se chlubí funkcí ADAS, neboli jízdním asistentem. Ten funguje tak, že kamera díky širokému záběru dokáže sledovat děj před vozem a hlídá vybočení z jízdního pruhu a odstup od před vámi jedoucího automobilu. Pokud kamera jednu nebo druhou situaci vyhodnotí jako nebezpečnou, hlasově vás upozorní. Jak už asi tušíte, bude na vás promlouvat ženský čínský hlas, který navíc z reproduktorů kamery není úplně zřetelný a už po pár minutách vás bude iritovat. ADAS jako takový se během našeho testu jevil vcelku spolehlivě. Ovšem spolehlivost se odvíjí od typu silnice, po které jedete. Na dálnicích se kamera chytala velmi spolehlivě a pokaždé, když jsem přejel z jednoho pruhu do druhého, se hlasová asistentka ihned ozvala.

Xiaomi Yi Dashboard Camera

ADAS upozorňuje nejen hlasově, ale i graficky. Displej se rozsvítí pokaždé, když dojde k významné situaci, a znázorní vám ve velmi jednoduché grafice vybočení z pruhu nebo příliš nízký odstup před vámi jedoucím vozem. Právě odstup mezi vozy kamera vyhodnocovala všelijak. Někdy k pokynu, že máte přibrzdit, stačilo, že v opačném směru jelo jiné auto. Nicméně obecně nám přišlo, že kamera situaci vyhodnocovala ve vzdálenosti asi 30 metrů před vozem. Hlídání jízdních pruhů nefungovalo spolehlivě na silnicích, kde chyběly krajní, popřípadě dělicí čáry, a pro jízdního asistenta bylo téměř nemožné situaci správně vyhodnotit. Co je důležité zmínit, ADAS lze aktivovat pouze v případě záznamu videa v kvalitě 1080p při 30 FPS.

Líbilo se nám
 • hlídání jízdních pruhů je vcelku spolehlivé
 • hlasové i grafické upozornění ADAS
Nelíbilo se nám
 • špatné vyhodnocování rozestupu před vámi jedoucím vozem
 • nedostatečně hlasitý reproduktor kamery
 • ADAS funguje pouze při Full HD videu s 30FPS

Kvalita záznamu: příjemné překvapení

Jak již bylo řečeno, kamera začne automaticky nahrávat ve chvíli, kdy je připojená ke zdroji elektrické energie. V takovém případě nahrává po sobě jdoucí videa v maximální délce 3 minut, a to až do doby, dokud nezaplní celou paměťovou kartu. Poté se nejstarší videa přemazávají. 3minutové video ve Full HD rozlišení při 60 FPS pak zabere přibližně 450 MB. Okolo tohoto čísla se pohybují i záznamy v rozlišení 2 304 × 1 296 pixelů při 30 FPS. Výsledné video ve formátu MP4 obsahuje i zvukovou stopu z integrovaného mikrofonu na přední části kamery. Zvukový výstup by se dal hodnotit jako průměrný, kdy není problém odposlechnout konverzaci cestujících na předních sedadlech, ani když hraje rádio.

Xiaomi Yi Dashboard Camera: 2 304 × 1 296 px

Xiaomi Yi Dashboard Camera: 1 920 × 1 080 px, 60FPS

Xiaomi Yi Dashboard Camera: ADAS

Xiaomi Yi Dashboard Camera: noc

Přihlédneme-li k ceně kamery, kvalita záznamu nás velice mile překvapila a můžeme ji považovat za nadprůměrnou. Za denního světla jsou záznamy velmi dobře světelně prokreslené a úroveň detailů je dostatečná. Pokud si přehrávání videa pozastavíte a obraz si přiblížíte, není problém přečíst SPZ u protijedoucích aut nebo nápisy okolo silnic. Rozhodně je poznat rozdíl mezi 30 a 60 snímky za vteřinu. První týden jsem jezdil a nahrával videa „pouze“ ve 30 FPS. Později s dvojnásobným snímkováním byla videa stran kvality znatelně lepší. Navzdory dobré světelnosti objektivu jsou videa z noci skokově horší. V tomto případě už SPZ u protijedoucích vozidel budete rozpoznávat těžko, a to především díky zvýšenému šumu.

Líbilo se nám
 • kvalitní videozáznamy včetně zvuku
 • maximální rozlišení videa 2 304 × 1 296 pixelů
Nelíbilo se nám
 • Horší noční videozáznamy

Za zapůjčení děkujeme eshopu xiaomimobile.cz

Xiaomi Yi Dashboard Camera

Závěr

Černá skříňka do auta od Xiaomi u nás zabodovala. Pochválit musíme kvalitu videozáznamu, kdy za dobrých světelných podmínek kamera natáčí ve více než obstojné kvalitě. Zajímavostí je pak jízdní asistent ADAS, který hlídá, zda nevybočujete z jízdního pruhu, či se někomu nelepíte na kufr. Z praktických zkušeností si nedovedu představit každodenní používání, zvlášť pak kvůli čínskému jazyku, který nejde změnit. Není pochyb, že co se týče softwaru, tak tam Xiaomi jistě brzy vydá update s podporou minimálně angličtiny. Jistě by to spoustu uživatelů přimělo nad touto kamerou uvažovat. Žádné další slabiny kamera nemá a pokud se potvrdí česká cena, která by se měla pohybovat okolo 2 500 korun, tak může být silným konkurentem v záplavě černých skříněk dalších výrobců. Nezbývá než Xiaomi fandit.

Konkurence

Alternativ v podobné cenové relaci je mnoho. Vybíráme proto ty nejzajímavější modely.

TrueCam A4 disponuje rozlišením 1 920 × 1 080 pixelů, LCD displejem, českým menu, úhlem záběru 130°, senzorem přetížení a nočním režimem. Cena se pohybuje okolo 2 400 korun.

Mezi dalšího konkurenta můžeme řadit i kameru Lamax Drive C7 s rozlišením snímače 1,3Mpx, jež je schopna pořizovat Full HD videa, obsahuje barevnou 2,4" LCD obrazovku a jako Xiaomi nahrává videa do časové smyčky. Lamax aktuálně zakoupíte za 2 200 korun.

MIO MiVue 600 DashCam je kamera do auta s 2,4palcovým displejem, schopností zaznamenávat do rozlišení Full HD, světelností objektivu f/2.0 a širokoúhlým objektivem s rozsahem 140°. Nabídne noční režim i automatické nahrávání. S cenou 2 300 korun jde o dalšího zajímavého konkurenta.

Klady
 • jízdní asistent ADAS
 • přijatelná cena
 • kompaktní rozměry
 • velký úhel záběru
 • kvalita videozáznamu
Zápory
 • nekvalitní displej kamery
 • chybí GPS
 • čínské prostředí kamery a mobilní aplikace
 • těžkopádný mechanizmus uchycení kamery do držáku
Diskuze ke článku
ANO
Dost me fascinuje, ze kazdy prijde s takovou tezkou picovinou s displejem? K cemu je dobre tam mit proboha display??? Kdo chce displej, at si ho nekam pridela, ale od kamery do auta ocekavam, ze bude mit rozmery MAXIMALNE 1x1cm s vahou 2g a prilepim ji treba na okno. A pak az dratem treba do nejake krabicky s displejem, ktera bude schovana treba v prihradce spolujezdce ..... videl jsem zatim JEDNU takovou kameru. Vsechno ostatni jsou podobne kraviny.
A co budu s tou kamerou delat, kdyz pouzivam treba smartphone (a ne nejaky android nebo ios?). To si ani neupdatuju firmware (zadny asi stejne nebude:) Ale kdyz uz se to takhle pripojuje, PROC to ma ten display? Mohlo to byt 50x mensi!
Ja osobne prisel na chut detskym telefonum s androidem. V podstate jsem prisel na jejich jedine rozumne vyuziti. Jako podobne kamery. Maji mnohdy slusny displej, maji baterku, GPS, daji se pouzit jako wifi kamery a daji se po bazarech sehnat za par stovek:) Kdyz se k tomu sezene sirokouhla cocka, tak je to s
Jerry
Jakým způsobem je to USB vedeno? Dle fotek to vypadá, že směřuje nahoru. To vede ke stropu a pak okolo okna a po palubní desce k 12V zapalovači? To by ten kabel měl tak 2 metry...
Tohle mě pořád od té kamery odrazuje, že by mi při umstění nahoru na okno trčel směrem dolů USB do zapalovače.
All mobile
All mobile
Parádní recenze!Již delší dobu uvažujem s kámošema o něčem takovém..Děkuji za článek.Velmi pomohl! :-)
Milan Kutaj
Milan Kutaj
"... TN displej s rozlišením 426 × 240 pixelů..."
Ako ste prišli na toto absurdné rozlíšenie?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze