TCL Plex
recenze

TCL Plex

Premiéra, která stojí za pozornost
57

TCL Plex přichází na trh jako solidně vybavený telefon střední třídy, kterému nechybí velký displej, trojitý fotoaparát a slušná výdrž. Podařilo se čínskému výrobci hned napoprvé namíchat koktejl, kterým zaujme, nebo by měl raději zůstat u televizorů?

Displej: etalonem své třídy

Displej TCL Plex je nepochybně hlavní chloubou výrobce. Čínská společnost je v současnosti druhým největším výrobcem televizí na světě, přičemž si obrazové technologie sama vyvíjí a vyrábí. Bohaté know-how a léta zkušeností se zúročily i u použitého IPS LCD displeje, který se bez váhání řadí k tomu nejlepšímu v kategorii. 90% poměr 6,53palcové obrazovky k přední straně rovněž dává tušit, že se výrobci podařilo stlačit tloušťku rámečků na minimum a mírně širší je pouze brada. Rozlišení 2 340 × 1 080 pixelů poskytuje naprosto dostatečnou jemnost a poměr stran 19,5:9 zase udělá radost odpůrcům filmového 21:9.

Během používání se mi líbilo jak barevné podání, které lze upravit v samostatné aplikaci NXTVISION, tak maximální jas i pozorovací úhly. Displej lze navíc relativně podrobně nastavit k obrazu svému, ať už jde o pohodlný režim, který odfiltruje modré světlo, nebo nastavení navigačního panelu, jenž můžete nechat zmizet a místo něj používat intuitivní gesta, která jsem preferoval já. Skvěle funguje také adaptivní jas, se kterým telefon pracuje velmi dobře. Hlavní výhodou je však schopnost vylepšení obrazu u multimédií či převedení SDR obsahu na HDR. Ve své třídě se jedná o opravdu povedený zobrazovač, kterému lze těžko něco vytknout, a pokud na telefonu často sledujete Netflix nebo videa na YouTube, určitě budete spokojeni. Výrobce navíc na povrch nasadil ochrannou krycí folii, takže se jen tak nepoškrábe. Pokud bych měl být maximálně kritický, možná bude někomu na přední straně scházet notifikační dioda, pro kterou se zde nenašlo místo. Osobně to však nepovažuji za žádnou tragédii ani velké mínus.

Skvělému displeji lze jen těžko něco vytknout.

Přední strana je také domovem 24megapixelové selfie kamerky v decentním výřezu v levém horním rohu. Tento druh výřezu mimochodem TCL nazývá jako „dotch“, což má být spojení slov „notch“ a „dot“. Kromě pořizování selfies a natáčení videí kamerku můžete rovněž využívat k odemykání zařízení pomocí rozpoznání obličeje. To funguje poměrně rychle, ale pochopitelně není tolik bezpečné, na což upozorňuje i sám výrobce. Osobně jsem tedy zůstal u kapacitní čtečky otisků prstů na zádech.

Líbilo se nám
 • krásný displej
 • bohaté možnosti nastavení
 • samostatná aplikace NXTVISION
 • nerušivý výřez („dotch“)
 • fólie přímo od výrobce
Nelíbilo se nám
 • někomu může scházet notifikační dioda

Zvuk: do sluchátek i nahlas

Ruku v ruce s displejem se sluší zmínit také audio, které obstarává hlasitý reproduktor na spodní straně, respektive 3,5mm jack. Praktičtější by mi sice přišlo umístit jack hned vedle USB-C, výstup z něj však hodnotím kladně stejně jako hlasitou reprodukci. Stejně tak nemám co vytknout telefonním hovorům, kdy jsme se s protistranou slyšeli čistě a zřetelně. V této kapitole zmíním také funkci Super Bluetooth, která umožňuje připojení až ke čtveřici sluchátek/reproduktorů. V letadle/vlaku tak například můžete sledovat s partnerem seriál na displeji telefonu, aniž byste se museli dělit o sluchátka.

Líbilo se nám
 • funkce Super Bluetooth
 • kvalitní výstup do sluchátek

Výkon hardwaru: naprosto dostatečný

Telefon šlape jako hodinky, a to díky výkonnému, avšak poměrně úspornému čipsetu Snapdragon 675 s 6 GB operační paměti typu LPDDR4X a 128GB úložištěm (UFS 2.1). Po zapnutí vám zůstane k dispozici přibližně 110 GB a pokud by vám to bylo málo, můžete sáhnout po paměťové kartě typu microSD o maximální velikosti 256 GB, kterou vložíte do hybridního slotu. Výkon telefonu je naprosto dostatečný, o čemž se můžete přesvědčit i z výsledků v AnTuTu a GeekBench. V praxi si tak pohodlně zahrajete všechny herní tituly a telefonu nedělá problém ani náročný multitasking.

Líbilo se nám
 • 6 GB operační paměti
 • dostatek výkonu

Výdrž baterie: nenechá se zahanbit

Kapacita 3 820 mAh se může zdát pouze průměrná, ale telefon je na tom s výdrží velmi dobře a absolutně bez potíží přečkal v plném nasazení pracovní den od rána až do večera. Při běžném používání tedy snadno vydrží i jeden a půl až dva dny. A v případě, že se vám zařízení vybije, máte k dispozici poměrně rychlé 18W nabíjení. Podporu bezdrátového nabíjení u telefonů v této cenové kategorii bychom pochopitelně hledali marně.

Míra nabití baterie Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 7 minut
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 13 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 20 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 27 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 33 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 40 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 48 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 56 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 69 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 89 minut
Líbilo se nám
 • 18W nabíjení
 • dlouhá výdrž/
Diskuze ke článku
G
Je to tak podpriemerný telefón za tú cenu, až mi je smutno.
Kunťa Punťa
Kunťa Punťa
Naposledy upraveno: 30. 11. 2019 09:20
Jediné mínus vidím cenu s ohledem na (na mobilním trhu) pro veřejnost málo známé jméno. Jinak úplně v pohodě a docela čumím :)
Lukáš
Víte někdo jestli je 48mp senzor od SONY nebo horší od Samsungu?
Carda
Velká inspirace Huawei a LG se nezapře ještě bůhví jak starým procesorem který nedosahuje výkonu mého mobilu za ještě větší cenu aktualizace to ani nedostane a navrh abych nezapomněl to má nudloidní displej I s bradou a čtečku na zádech celkem fail roku :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze