Sony Xperia Z1
recenze

Sony Xperia Z1

Honami aneb vybroušená elegance

Kdo o Z1 uslyší poprvé řekne si, že to je dokonalé zařízení, jehož tabulka technických parametrů se hemží superlativy a lákadlem má být také špičkový fotoaparát. Elegantní vzhled je navíc podpořený ušlechtilými materiály v čele s kovovým rámem a voděodolností, nechybí ani silná baterie. Je to ideální vlajková loď bez kompromisů? Nebo to někde zaskřípe? To odhalí naše recenze.

Organizační funkce: o vše se postará, vytvářet dokumenty ale neumí

Kalendář se nese v přísně upjatém kancelářském stylu, bez jakýchkoliv výstředností, různé barvy ani jiné grafické vychytávky zde nemají prostor. Naopak monopol zde drží šedo/bílo/světlé pozadí. Přesto tento styl je mi blízký. 70% plochy zabírají okénka dní kalendáře a zbytek detaily konkrétního dne. Odpadá tak zbytečné rozklikávání. U každého dne navíc vidíme tenkou linku, podle její vyplněnosti vidíme, zda událost zabírá celý den nebo jen část dne. Linka je však natolik tenká, že buď budete muset vyhledat lupu nebo se na displej dívat ze vzdálenosti pár centimetrů. Nové události mají typické možnosti, co mohou obsahovat. Jsou to časová upozornění, poznámky či stupně priority.

Přepracovány byly poznámky. U předešlého Zetka nám bylo dovoleno napsat jen text a pak následovalo rozloučení se. Tady nás čeká pár inovací. V první řadě se nás poznámka zeptá, zda jí chceme přiřadit název. Dále tu je pak pole pro vložení textu a při tvorbě poznámky jsou nachystány tři velikosti písma, volba barev písma a barevná volba pozadí písma.

Prostředí kalendáře prošlo lehkou změnou, k lepšímu

Velmi dlouhé chvíle nudy ukrátí zcela nová aplikace, kterou jsme dosud u telefonů Sony neviděli - Náčrt. Přítomnost této aplikace nepřekvapí a spíše se divíme, že s trendem dotykových telefonů a zejména velkých úhlopříček obrazovek ji Sony již dříve neprosadilo do svých telefonů, konkurence už má něco podobného poměrně dlouho. Jedná se o aplikaci zaměřenou na malování s pokročilými možnostmi kreslení. V nástrojích je paleta různých štětců (až deset typů), dále barevná paleta stopy umožňující výbr až z šestnácti barev. Stopa může být tenká cca milimetr a tlustá až skoro centimetr.

Dále jsou tu graficky různorodé šablony pozadí (mřížky, vertikální čáry, u nichž si můžeme zvolit intenzitu zobrazení – zcela průhledná mřížka až velmi výrazná mřížka). Kdo si chce ušetřit tvorbu uměleckého díla, může rovnou vložit fotografii a jí pak zkrášlit výběrem z několika desítek smajlíků a mini obrázků, třeba k portrétu člověka se přímo vybízí slušivý a moderní knírek.

Aplikace náčrt ve vás probudí umělecké schopnosti

Novinka nás nepřipraví ani o prohlížení kancelářských dokumentů. Práci s dokumenty obstarává program OfficeSuite, nicméně je zastoupený pouze v základní verzi. Z toho plyne, že dokumenty si přečteme, ale už je neupravíme. To umožňuje až verze pro. Licence na tuto verzi pak stojí 14,99 euro. U takto „levného“ zařízení se nedá přítomnost základní verze odpustit a je opravdu škoda, že na rozdíl od konkurence není umožněno i vytváření a úprava dokumentů už v základu.

Výkon GPS modulu je průměrný, v ruce jsem měl i mnohem rychlejší telefony. Fixace satelitů, zejména při vypnutých datech a tzv. studeném startu, trvá často kolem 20 - 30 vteřin. I při zapnutých datech je čekací doba o něco delší a trvá zhruba deset vteřin. Delší čas přisuzuji kovové konstrukci. Řidiči se budou muset spolehnout pouze na aplikaci Google mapy. Sony žádnou bonusovou aplikaci nepřichystalo. V případě Google Map potěší široké možnosti nastavení, možnost vyhledat trasu pro auto i pěší, v Praze a Brně potěší také plné vyhledávání MHD spojení včetně času odjezdů. U navigace ale zamrzí, že nefunguje off-line, za každých okolností musíte být připojeni k internetu, což je zejména v zahraničí hodně omezující

Datové funkce: kompletní plejáda

Výrazným nedostatkem předchůdce byla slabá citlivost Wi-Fi antény. Jsem rád, že Z1 tuto vlastnost nezdědila. Naopak, signál je výrazně lepší a v porovnání s konkurencí už neztrácí a Sony je nyní plně srovnatelné.

V základu je nainstalovaný prohlížeč Chrome, ten obstojí i v konkurenci nejlepších prohlížečů

Datová nabídka slučuje to nejlepší z dnešních technologií. Od technologií seniorského věku GPRS a EDGE, přes technologie v nejlepších letech HSPA+ 42 Mb/s a HSUPA 5,76 Mb/s, až po nadějnou a pomalu vzkvétající technologii LTE s maximální rychlostí 100 Mb/s, kterou využijete už i například v Praze. Nebyly vynechány ani Wi-Fi bezdrátové sítě a/b/g/n/AC či Bluetooth 4.0.

Prohlížení internetu si pro sebe vyhradil pouze jediný prohlížeč, a to Chrome. Proti němu nic nemám, synchronizace je perfektní. Svižnost načítání stránek, přibližování i vykreslování je bez diskuze příkladná a obstojí v porovnání s nejlepší konkurencí. Další komunikace s ostatními zařízeními probíhá přes NFC, díky kterému můžete rychle spárovat příslušenství, načítat tagy, posílat rychle soubory dotykem a hlavně i bezkontaktně platit s O2 SIM kartou a GE Money Bank.

Diskuze ke článku
gotys
Přecházel jsem v pátek na Z1 z Lumie 925. Displej na slunci lepší Lumia Fotky přirozenější na Z1. Baterie lepší na Lumii. Z1 zatím po druhém nabití za 4hodiny internetu 35%! tj úbytek 18% za hodinu. Co je na Z1 asi nejlepší, je rychlost! Neuvěřitelná rychlost a plynulost - zatím nejlepší z Androidu. Mám bílou variantu a nevím co jsou otisky. Design, zpracování a materiály jako bílý iP4s. Místo ovládacích prvků na displeji, mohli dát senzorove klávesy. Tlačítko zamykání má špatný zdvih a odpor ale hlavně je nepříjemně blízko tlačítka hlasitosti. Jinak přes tyto mínusy naprostá špička. SGS4 jsem měl od května do srpna a Z1 ho překonává ve zpracování displeji na slunci a rychlostí systému a při běžném používání. S4 má příjemnější rozměry a hmotnost - to je vše.
Soňa Mattová
Soňa Mattová
Opravdu dokonalá, tak asi napíšeme Ježíškovi :)
iplogic
Haha, cas vydani 0:08, rychle checknout co ma idnes a mobilmania a rychle vydat - dobre vy ;) ale hnidopissky recenze od nadsenyho amatera Kostky uz me zacinaj docela iritovat. Hledat za kazdou ceny mouchy neni cool...
sulre
Myslim si, ze obsah baleni se muze lisit u jednotlivych prodejcu, a tudiz v nektere se mozna najde i nejaky ten bonus navic {folie, uterka...}.
Co se tyce kvalitu fotek, tak bych nerekl uplne, ze S4 ci LG G2 "casto" foti lepe nez Z1, ale "obcas" ano.
Jinak hezky napsana recenze a doporucuju nereagovat na prispevek od IPLOGIC.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze