Sony Xperia Z1
recenze

Sony Xperia Z1

Honami aneb vybroušená elegance

Kdo o Z1 uslyší poprvé řekne si, že to je dokonalé zařízení, jehož tabulka technických parametrů se hemží superlativy a lákadlem má být také špičkový fotoaparát. Elegantní vzhled je navíc podpořený ušlechtilými materiály v čele s kovovým rámem a voděodolností, nechybí ani silná baterie. Je to ideální vlajková loď bez kompromisů? Nebo to někde zaskřípe? To odhalí naše recenze.

Zvuk: pro ty pravé hudební labužníky

Zvuková stránka tohoto telefonu nadchne na všech frontách. Výjimkou je ale opět reproduktor, který byl slabou stránkou u Xperie Z a nijak slavné to není ani zde. Jeho přednes spadá do průměru a primárním úkolem tak bude upozorňování na došlou událost. Víceméně o to tu ale jde, ale jeho schopnosti jsou zřejmě potlačeny těsnící membránou. Čili to výrobci nemůžeme mít za zlé. V porovnání s předchůdcem je o něco hlasitější a také kvalitnější, ale o znatelném rozdílu nemůže být řeč.

Výtečný zvuk pak oceníme při použití vlastních sluchátek, zvuk patří mezi špičku a subjektivně mi přijde o něco lepší než u předchůdce. Nejvíce mne zaujala čistota zvuku bez jakéhokoliv šumu či deformací, skvělá je i dynamika zvuku i jeho prokreslenost. Xperia Z1 by tak mohla uspokojit i audiofily .

Nadšený jsem byl i z přiložených sluchátek. Dodávaná sluchátka MH1C se totiž svým výstupem řadí mezi nejlepší v kategorii kolem dvou tisíc korun. A já si zpětně nevybavuji, že by jakýkoliv jiný výrobce standardně do balení přidával kvalitnější sluchátka, možná snad v určitém období HTC. Vynikají podáním basů, vyváženými středy a dobrými výškami. Řadě uživatelů tak budou stačit i přímo dodávaná sluchátka a nebudou si chtít připojovat svá vlastní.

V případě kvality a hlavně hlasitosti zvuku při hlasovém hovoru nezůstal kámen na kameni. Hlasitost je podstatně lepší, zvuk je prokreslenější a srozumitelnější a s Xperií Z1 už se bez problému dorozumíte také na rušné ulici.

Hardware: japonské modré z nebe

Těžko bychom nyní našli výkonnější hardware, než který ve svých útrobách schovává tato špičková novinka. Dveře do síně slávy rozráží čtyřjádrový procesor v čipsetu Snapdragon 800 s taktem 2,26 GHz, dále grafika Adreno 330 či operační paměť RAM s kapacitou 2 GB. I lecjaký notebook nižší kategorie může blednout závistí.

Celková dostupná kapacita RAM paměti je 1,7 GB, při běžném provozu se volná paměť pohybuje kolem 950 MB, což je vynikající hodnota, dostačující pro chod i velkého množství náročných aplikací na pozadí zároveň. Ač ve specifikacích najdeme velikost interní paměti 16 GB, realita bývá jiná (krutější). V praxi je celková paměť 11,79 GB, což je pořád dobrá hodnota a dovolím si parafrázovat - „lepší než drátem do oka“. Naštěstí dalším pomocníkem při navyšování paměti bude slot na paměťové karty typu MicroSDXC až do kapacity 64 GB . Funguje i připojení flash disku skrze OTG redukci. Bez problémů došlo k načtení 16 GB flashky. Zamrzí jen, že aplikace a hry není možné přesouvat na paměťovou kartu.

Výsledky z benchmark testů - Quadrant, AnTuTu a SmartBench 2013
Quadrant SmartBench 2012 P/G AnTuTu
Samsung Galaxy S4 12 035 7 312 / 2 490 24 000
HTC One 12 602 7 046 / 2 873 23 320
Sony Xperia Z 7 974 4 844 / 2 480 18 754
Huawei Ascend D2 3 886 2 523 / 1 609 7 578
Sony Xperia Z1 21 443 9 710 / 4 431 33 990

Uživatelské prostředí: perfektní vyladěnost, elegantní podání

Celý systém běží na Androidu 4.2.2 s brzkou aktualizací na Android 4.3. Aktualizace by měla být uvolněna v dohledné době. Chválím grafickou nadstavbu v pojetí Sony. Není totiž přehnaně graficky vyšperkovaná, výrobce to ani nepřeháněl s různými softwarovými vychytávkami. Někdo může namítat, že konkurence umí to a to, jenže ta konkurence taky nedosahuje takové výkonnosti a její systém má ve vyladěnosti velké rezervy.

Osobně mi současná podoba grafického prostředí plně vyhovuje, z mého pohledu není co přidávat a rozhodně by vývoj neměl jít směrem přehnaných grafických udělátek a zbytečných softwarových funkcí. Co nejvíce oceňuji je rozumná a graficky přívětivá podoba prostředí, která může být „překopána“ jednou z mnoha předinstalovaných scén. Každá scéna změní barvu prostředí, tapetu plochy i uzamykací obrazovky a celý telefon vypadá rázem jinak.

Uživatelská nadstavba je jednoduchá, není přehnaně grafický náročná. Optimalizace celého prostředí je navíc perfektní

Dále vítám, že notifikační lišta již nemá pevně dané zástupce. Já si tak mohu sám zvolit, které aplikace chci mít v liště a není mi tak nic diktováno. Uzamykací obrazovka může mít také mnoho widgetů, mezi kterými se přechází tahem do stran. Správce spuštěných aplikací je velmi dobře zpracován. Zobrazovány jsou velké náhledy aplikací, ve kterých vertikálně listujeme a rychle je možné aplikace i ručně zavřít.

Další užitečnou pomůckou jsou „mini aplikace“, které mohou být spuštěny v popředí, kdekoliv v zařízení se nacházíte. Otevřené okno aplikace pak může být dokonce i proměnlivě velké a můžeme jej libovolně přesouvat na ploše displeje. Při surfování internetem si tak rychle můžete například spočítat něco na kalkulačce nebo si zapisovat poznámky. Několik miniaplikací je předinstalováno, řadu z nich ale můžete stáhnout z Google Play.

V hlavním menu nám výrobce nadělil zcela novou obrazovku, která se aktivuje gestem doleva. Najdeme v ní mnoho voleb včetně prohledávání aplikací, odinstalování aplikací, řazení aplikací v hlavním menu (abecedně, nejpoužívanější a další) a získání aplikací skrze markety Google Play a Sony Select. Nechybí ani Google Now, který spustíme delším podržením klávesy „home“ a tahem vzhůru. Na rozdíl od konkurence Z1 postrádá jakákoliv chytrá gesta. Vlastně jediným gestem je přiblížení obsahu obrazovky, které aktivujete trojitým ťuknutím na displej.

Ptát se na výkon systému, je stejné, jako bych se ptal majitele Ferrari, zda jeho auto umí jezdit rychle. Z bohatých zkušeností ale víme, že i výkonná zařízení mohou častou mít problém se svižností i reakcemi, pokud je použitý software špatně naprogramován a odladěn.

Z1 se to netýká, její výkon je neoddiskutovatelný, ohromný a značící, že zařízení používá skutečně ty nejvýkonnější komponenty. Nesetkal jsem se dosud s tak výkonným zařízením, které by mělo tak rychlé reakce a jakýkoliv úkon provádělo okamžitě, bez čekání. Celkově se tedy odladěnost povedla na jedničku.

Pár anomálií ale nalezneme, jednou z nich je delší prodleva při probuzení telefonu, po zmáčknutí power buttonu. Prodleva telefonu při probuzení po delší odmlce činí až tři vteřiny, což je mnohdy neúnosné. Co jsem tak mapoval situaci, není to ojedinělý problém, a týká se to celé řady majitelů.

Diskuze ke článku
gotys
Přecházel jsem v pátek na Z1 z Lumie 925. Displej na slunci lepší Lumia Fotky přirozenější na Z1. Baterie lepší na Lumii. Z1 zatím po druhém nabití za 4hodiny internetu 35%! tj úbytek 18% za hodinu. Co je na Z1 asi nejlepší, je rychlost! Neuvěřitelná rychlost a plynulost - zatím nejlepší z Androidu. Mám bílou variantu a nevím co jsou otisky. Design, zpracování a materiály jako bílý iP4s. Místo ovládacích prvků na displeji, mohli dát senzorove klávesy. Tlačítko zamykání má špatný zdvih a odpor ale hlavně je nepříjemně blízko tlačítka hlasitosti. Jinak přes tyto mínusy naprostá špička. SGS4 jsem měl od května do srpna a Z1 ho překonává ve zpracování displeji na slunci a rychlostí systému a při běžném používání. S4 má příjemnější rozměry a hmotnost - to je vše.
Soňa Mattová
Soňa Mattová
Opravdu dokonalá, tak asi napíšeme Ježíškovi :)
iplogic
Haha, cas vydani 0:08, rychle checknout co ma idnes a mobilmania a rychle vydat - dobre vy ;) ale hnidopissky recenze od nadsenyho amatera Kostky uz me zacinaj docela iritovat. Hledat za kazdou ceny mouchy neni cool...
sulre
Myslim si, ze obsah baleni se muze lisit u jednotlivych prodejcu, a tudiz v nektere se mozna najde i nejaky ten bonus navic {folie, uterka...}.
Co se tyce kvalitu fotek, tak bych nerekl uplne, ze S4 ci LG G2 "casto" foti lepe nez Z1, ale "obcas" ano.
Jinak hezky napsana recenze a doporucuju nereagovat na prispevek od IPLOGIC.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze