Sony Xperia P
recenze

Sony Xperia P

Nejlepší Xperia posledních let

Xperia P si nás v redakci ihned získala. Jednak vynikajícím zpracováním, tak i kvalitním displejem nebo svoji výbavou. V mnohých ohledech překonává dokonce Xperii S. Zajímá vás v čem má navrch? Na druhou stranu, je potřeba ledacos zlepšit. Co máme namysli zjistíte v samotné recenzi.

Zvuk: z boku mě uslyší kdokoliv

Nová Xperia P sice neoslní výdrží, ale je hvězdou hudebního galavečera. Hudební výkon novinky mile překvapil a největší škarohlídi mění názor. Příjemným překvapením jsou schopnosti vestavěného reproduktoru, který je navíc umístěný na pravém boku. Už nemusím napínat ucho, abych vůbec slyšel, zda mi došla zpráva či někdo volá.

Detail spodní brady. Můžeme vidět průhlednou linku ve které se nacházejí senzorové klávesy.

Reproduktor řádí o sto šest a jeho hlasitost je příkladná. Je o poznání hlasitější, než tomu je u vlajkové lodi Xperie S a i charakter projevu je bohatší a hutnější. Kvalita zvuku do výrobcem dodávaných sluchátek se řadí do lepšího průměru, naopak Xperia S mi přijde o chlup lepší. Zvukovému projevu chybí větší dynamika. Hlasitost je bezproblémová. S vlastními sluchátky hodnotím přednes jako nadprůměrný, nicméně jsou na trhu lepší zařízení, která reprodukují lepší výstup. Zvuk ve sluchátku je dobře slyšitelný a hlasitost se nesmíří pouze s průměrem. Nicméně při maximální hlasitosti se už setkáte s rezonancí.

Hardware: skvělá grafika, malá paměť

Vnitřek telefonu je hostí nový dvoujádrový procesor NovaThor U8500, který tepe na frekvenci 1 GHz. O samotě ho nenechává operační paměť 1 GB RAM a výkonný grafický čip Mali-400MP. Paměťové místo je rozděleno mezi interní paměť pro data 11,26 GB a prostor pro aplikaci a hry 1,7 GB.

Testy provedené v programech Quadrant, Linpack single a multithread, SmartBench 2012, AnTuTu

Někdo namítá, že toto místo je dostatečné pro jiné bude malá paměť trestuhodným nedostatkem a důvodem, proč si Xperii P nekoupit. Slot na paměťové karty jednoduše chybí a toto řešení výrobci nejen já zazlívám. Jednoduchými počty dojdeme k tomu, že nebude trvat dlouho a interní paměť bude zaplněna. Stačí několik filmů, kvalitních her (ty mají dnes stovky MB), hudba, mapové podklady a máte problém.

Displej: čitelný za jakékoliv situace

Sony v případě Xperie P zvolilo zcela novou technologii, a to jednak v rámci svých zařízení, ale také i napříč ostatními výrobci. Přivítejte WhiteMagic. Ta se stará o věrohodné zobrazení bílé a telefonu displeje „pumpuje“ přísun jasu. Kouzlo spočívá v přidání čtvrtého subpixelu ke standardní matici RGB. Nový displej má však matici RGBW, přičemž poslední písmeno označuje bílý subpixel. Díky tomu má displej neobyčejné podání bílé a zároveň by v případě zobrazení bílé plochy (typicky web) výrazně šetřit energii. Škoda jen, že se to v reálu neprojevilo. Pokud zmíním další parametry dotykový displej se pyšní úhlopříčkou 4 palce s jemným a dostatečným rozlišením qHD 540 × 960 bodů a kapacitní vrstvou.

Horní část telefonu v něm jsou senzory regulující jas displeje, proximity senzor, sluchátko i notifikační dioda a vedle ní VGA kamera

Xperie loňského i letošního roku trpí ale jednou kritizovanou vlastností. Jsou jí špatné pozorovací úhly. Již při menším náklonu kolem 15 % dochází ke ztrátě věrohodnosti barev. Displej nové Xperia P ale říká ne! Pozorovací úhly jsou mnohem lepší. Subjektivně se mi líbí i „živost“ displeje, kontrast a sytost. Zkrátka bez okolků půjdu rovnou na věc a řeknu, že Sony se povedl výborný displej. Škoda jen, že podobný typ displeje s těmito parametry (plus HD rozlišení) nepoužilo Sony u vlajkového modelu Xperia S.

Dotykový displej doslova "září". Své zásluhy na tom má zejména technologie WhiteMagic.

Pokročilé možnosti skrývá regulace jasu za pomocí čidla. Zvolit můžeme automatický režim a při jasném počasí nebo přímém slunci oceníme „jasný režim“. Naopak v noci je užitečný „úsporný režim“. Pokud zvolíme maximální jas, tak displej bude sice perfektně čitelný, má to ale dva háčky.

Prvním je vysoká úroveň jasu, která je až neskutečná. Jedná se subjektivně o nejjasnější displej na trhu a při pohledu na něj sluncem může s malou nadsázkou působit jako dívat se do slunce. Druhým mínusem je při maximálním jasu degradace černé barvy, která se mění v šedou. Dokonce tím displej získává jako by nažloutlý nádech.

Již od výroby je na dotykovém displeji nainstalovaná ochranná folie. Na svém místě drží bez jakéhokoliv slepování nebo tvoření bublin. Odolné sklo, které chrání displej je tvrzené a imunní vůči škrábancům. Výrobce ale neuvádí, od jakého výrobce pochází.

Uživatelské prostředí: dvoujádro není znát

Operační systém Android přichází stále jen ve starší verzi 2.3.7 Gingerbread. Aktualizace na Android Ice Cream Sandwich je výrobcem přislíbena na třetí čtvrtletí letošního roku a měli bychom se jí dočkat tedy každým týdnem. Je opravdu škoda, že Android 4.0 nemá telefon už v základu. Výrobce vedle samotného systému použil i svou nadstavbu TimeScape, která se v letošní verzi mírně od té loňské liší.

Ukázka uživatelského prostředí TimeScape

TimeScape nadstavba se vyznačuje důrazem na komunikaci. Ve stejnojmenné aplikaci můžeme vidět komunikaci ze všech sociálních sítí, zpráv i e-mailové pošty pohromadě. Na pohotovostní plochu můžeme přidat necelou dvacítku předinstalovaných widgetů včetně náhledu na poslední dění v rámci TimeScape. V hlavním menu můžeme vertikálně rolovat napříč aplikacemi, možnost horizontálního pohybu chybí. Co schází, je možnost vytvoření složek v hlavním menu. Aniž bychom zacházeli hlouběji do menu, můžeme kliknutím na kontextovou klávesu či delším stiskem na aplikaci ji odinstalovat. Aplikace mohou být řazeny podle nejpoužívanějších, abecedně nebo podle vlastních preferencí uživatele. Ve spodní části displeje může uživatel nahradit stávající ikonky, případně vytvořit nové složky a do nich pak umístit zástupce aplikací.

V prostředí telefonu se setkáme s rychlou odezvou, přesto jsou zde velké rezervy ke zlepšení. Na druhou stranu multitasking je přímo ukázkově rychlý. Minimalizování či vyvolání aplikace je bez prodlevy. Ne vždy navíc telefon pracoval spolehlivě. Prvních několik dní pracovala Xperia P poslušně, nezlobila ani nijak nestávkovala. Ovšem po několika dnech jí začal zamrzat displej a rovnou několikrát denně. Vždy jsem musel sáhnout po restartu, což není příjemné. Na druhou stranu budoucí updaty by toto měly vyřešit. Zejména Ice Cream Sandwich může způsobit, že se telefon bude chovat zcela jinak.

Barevná podoba prostředí Xperie nemusí být jednotvárná. V schématech si uživatel může zvolit jedno z šesti předefinovaných schémat, lišících se barevným odstínem. Osud zasáhl v případě pohotovostních obrazovek, jejichž počet je napevno definován počtem pět a nelze je odebírat ani přidávat nové. V notifikační liště opět postrádám přehled zkratek či možnosti vypnout bezdrátové funkce. Jedinou její úlohou je zobrazování došlých událostí, zpráv nebo je domovinou hudebního přehrávače. Nicméně umí zobrazit pouze název skladby, klávesy pro ovládání však zase chybí. Notifikační lištu tak má Sony zpracovanou hůře, než konkurence.

Scény a aplikace TimeScape

Uzamykací obrazovka nabídne přímý vstup do hlavního menu nebo fotoaparátu. Při zamknuté obrazovce můžeme ovládat také hudební přehrávač. Bohužel žádného pokročilejšího rozcestníku k navoleným nebo často používaným funkcím, jako například u Samsungu, HTC nebo Huawei, jsme se nedočkali .

Diskuze ke článku
michal
na tuto recenziu som cakal :) je to moj horky favorit na kupu, absencia pamatovej karty mi az tak neprekaza, skor ta bateria ma najviac odradza a mozno ma aj odradi :( skoda ze bateria nema aspon 1500 mAh, mozno sa vydrz predlzi aktualizaciami aj ICS by mal ku tomu prispiet, ak to bude tak, ako u xperii s, kde po aktualizacii sa podstatne zlepsila vydrz, tak to bude super :)
avalanche
velikostně je SXS spíše pro pány a SXP spíše pro dámy.
mára
pěkná recenze.dlouhá je akurát.ta paměťovka by mi nevadila, spíš ta nevyměnitelná baterie.k xperii arc se chystám si dokoupit 2800mAh.u Pčka to nepůjde... škoda no.ale kdybych si měl vybrat mezi P a S tak du do P :-)
Johnny
Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli lze baterie vyměnit, protože opravdu nechápu proč tam Sony dalo takhle malou baterku :(

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze