Sony Xperia 10 a 10 Plus
recenze

Sony Xperia 10 a 10 Plus

Vítejte v rodině dlouhánů
32

Japonská značka byla v posledních letech na poli smartphonů poměrně konzervativní. Potřebu přijít s něčím neokoukaným si ale nyní pravděpodobně uvědomili i v Sony. Dvojice novinek s názvem Sony Xperia 10 a Xperia 10 Plus tak přinášejí jednu důležitou změnu, a tou je zbrusu nový podlouhlý displej s filmovým poměrem stran 21:9. Jak se vlastně takovéto zařízení s atypickými rozměry používá a zdali se Sony vydala správným směrem, to vám rádi prozradíme v právě začínající recenzi.

Už když se podíváte na přední stranu, určitě vás napadne, jak se vlastně telefon s takto podlouhlým displejem drží a používá. Nebudu vám lhát – když jsem vzal Xperii 10 Plus poprvé do ruky, byl to trochu zvláštní pocit. Poměr stran displeje 21:9 je něco, s čím jsme se u telefonů doposud běžně nesetkávali, a rovnou prozradím, že konkrétně varianta Plus pravděpodobně osobám s drobnější dlaní příliš vyhovovat nebude. Důvodem pro atypický poměr stran je kromě možnosti zobrazit na displeji podstatně více informací při prohlížení webových stránek také poměrně běžně tvořený videoobsah v 21:9. Jak bychom zhodnotili nejen podlouhlý displej, ale i zbytek telefonu, to se dočtete už o pár řádků níže.

Sony Xperia 10 a 10 Plus – videorecenze

Technické parametry Sony Xperia 10

Kompletní specifikace
Konstrukce155,7 × 68 × 8,4 mm, 162 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 6" (2 520 × 1 080 px)
Fotoaparát13 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm Snapdragon 630, , GPU: Adreno 508
PaměťRAM: 3 GB, vnitřní paměť: 64 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 9.0
Akumulátor2 870 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostbřezen 2019,

Technické parametry Sony Xperia 10 Plus

Kompletní specifikace
Konstrukce167 × 73 × 8,3 mm, 180 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 6,5" (2 520 × 1 080 px)
Fotoaparát12 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm Snapdragon 636, , GPU: Adreno 509
PaměťRAM: 4 GB, vnitřní paměť: 64 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 9.0
Akumulátor3 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostbřezen 2019, 8 490 Kč7 490 Kč

Obsah balení: chybějící sluchátka zamrzí dvakrát

V balení námi testovaných variant jsme bohužel obdrželi pouze černý nabíjecí kabel s USB-C na jedné a USB-A na straně druhé. Vy však u prodejních verzí pochopitelně naleznete také adaptér do zásuvky. Co zde však nenajdete je fólie, ochranné pouzdro či sluchátka. Zejména ta by přitom podle nás dávala smysl nejen s ohledem na pokročilé hudební funkce telefonu, ale také na vyšší cenu. O tom ale později.

Sony Xperia 10 a Xperia 10 Plus
Nelíbilo se nám
  • chybějící sluchátka
  • bez ochranného pouzdra či fólie

Konstrukční zpracování: polykarbonát s tváří kovu

Že jsou oba dva telefony poměrně velké zdůrazňovat asi nemusíme. Hlavně pak variantu Xperia 10 Plus s rozměry 167 x 73 x 8,3 mm a 6,5palcovým displejem již v ruce rozhodně pocítíte. Telefony se však překvapivě velmi dobře drží, příliš nekloužou a hmotnost 180, respektive 162 gramů je tak akorát. Zásluhu na tom má tělo vyvedené z polykarbonátu se speciální povrchovou úpravou, která se na první pohled vydává za kov. Že se o kov nejedná zjistíte hlavně když zatlačíte na záda telefonu v místě loga výrobce. Hlavně větší Xperia 10 Plus začne vydávat poměrně nepěkný zvuk. Výhodou plastu ale je, že se telefon jen tak nezamastí či neušpiní. Zamrzí však že telefony nedisponují zvýšenou ochranou, což je s ohledem na cenovku tak trochu škoda. Při každodenním používání jsme každopádně nenašli nic, co by nám vysloveně vadilo.

Sony Xperia 10 a Xperia 10 Plus

Na horní straně se usídlil 3,5mm audiokonektor. Tu spodní využívá USB-C konektor a také hlasitý reproduktor. Slot pro nanoSIM karty a paměťovou kartu najdeme na levé hraně. Na rozdíl od ostatních výrobců k jeho otevření není potřeba špendlíku, ale bohužel si Sony ani tentokrát neodpustilo neduh v podobě restartování zařízení, kdykoliv šuplíček vysunete. U varianty Plus potěší možnost v telefonu nosit dvě nanoSIM karty a paměťovou microSD kartu. U klasické Desítky si však budete muset zvolit mezi druhou SIM a paměťovou kartou, kterou telefony podporují až do velikosti půl terabajtu.

Svit stavové LED je bez problémů postřehnutelný i za denního světla.

Přesuneme-li se na poslední hranu, tedy tu pravou, najdeme zde dvojici tlačítek a čtečku otisků prstů. Té občas chvíli trvá, než telefon odemkne. Ve většině případů je na ni naštěstí spolehnutí, avšak o rychlostního rekordmana se rozhodně nejedná. Pod ní se netradičně nachází kolébka pro ovládání hlasitosti a nad ní zase nezbytné vypínací tlačítko – čtečka tuto funkci nezastává. Hardwarová tlačítka jsou kromě netradičního rozmístění poměrně nešťastně zapadlá, a to hlavně u menší varianty, kde téměř nevystupují nad okolní povrch. Na atypické rozmístění se dá navyknout, ale prohození tlačítek by podle nás bylo ku prospěchu.

Na zadní straně najdeme vystupující ostrůvek s dvojicí senzorů fotoaparátu, lemovaný stříbrným rámečkem a přisvětlovací diodu. Leží-li telefon na rovném povrchu a vy zatlačíte na horní rohy, dojde k nepříjemnému viklání. Z barevných kombinací máte k dispozici černou a modrou u obou telefonů a u Xperie 10 pak také kovově stříbrnou.

Líbilo se nám
  • příjemně se drží a neklouže
  • 3,5mm audiokonektor
Nelíbilo se nám
  • absence zvýšené odolnosti
  • pouze plastové tělo
  • problémy s promáčknutím v zádech
  • netradiční rozmístění ovládacích tlačítek
  • čtečka nepatří k nejrychlejším
Diskuze ke článku
Michal
Hlavne to nema prustrel displeje a ani zadnou "kapku"
A to se u me pocita....at se klidne prohyba plast na zadach...
Ondra
S těmi sluchátky nemůžu souhlasit. Jelikož tento telefon vlastním a sluchátka jsem v krabici objevil.
Též chválím 3,5mm jack. Co se týče poměru displeje je to jen o zvyku.
Chválím Sony, že jde svojí cestou.
Blue Sun
Blue Sun
Kupte si radši XA2. Výkon stejný, výdrž lepší, displej vhodnější na čtení a web (ne, na tu nudli se opravdu NEVEJDE více obsahu). I vzhled je u XA2 lepší, než tahle podivnost s obřím čelem.
Tomason
Důvod je jasnej, Sony nechce vypadat stejně jako všechno ostatní značky, proto nemá výřezy, díry v displeji. Proto je víc hranatý a teď i mají protáhlé tělo. Je jasný že to není pro všechny, já ale tuto snahu oceňuji a držím Sony palce.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze