Sony Xperia 1
recenze

Sony Xperia 1

Přivítejte japonskou jedničku
87

Každý konec je novým začátkem. To platí i pro Sony, která musela sloučit mobilní divizi s televizní a audio divizí. Jak se povedla nová vlajková loď japonského výrobce, na které se podílel tým stojící za vývojem kultovních fotoaparátů řady Alpha, a jestli se jedná o jedničku ve své třídě, se dozvíte na následujících řádcích.

Displej: jemný obr

Displej nové Xperie 1 je bez nadsázky dominantou telefonu, a to hned na několika frontách. V prvé řadě zaujme svou velikostí 6,5 palce s filmovým poměrem stran 21:9, díky čemuž se jedná o opravdu podlouhlý panel. Dalším poznávacím znamením je pak absence jakýchkoliv „výřezů“ či „průstřelů“. Čest máme s krásně celistvým displejem, který nenarušuje zhola nic. Další věcí, která vás rozhodně zaujme, je jemnost panelu. Sony se v tomto ohledu opravdu překonalo a do své vlajkové lodi vložilo první 4K OLED displej na světě. Jemnost činí neskutečných 643 pixelů na palec. V rámci úspory energie však telefon sníží rozlišení v situacích, kdy 4K není potřeba. To nejvyšší rozlišení si tak vychutnáte primárně při sledování podporovaného videoobsahu či prohlížení fotografií. Další důležitou kategorií je barevné podání, které je opět špičkové. Díky technologii OLED oceníte zejména opravdovou černou, krásné živé barvy, které lahodí oku, špičkové pozorovací úhly i příkladný rozsah jasu, jenž telefon nastaví pomocí čidla regulace jasu. Nastavit si pochopitelně můžete hned několik režimů barevného podání včetně možnosti si vše manuálně doladit přesně podle vašich potřeb a požadavků, ovšem již výchozí nastavení je podle mého názoru více než dobré.

Pokud byste chtěli ještě něco víc, můžete si aktivovat profesionální barevný prostor BT2020. S ohledem na použitou technologii mají uživatelé k dispozici rovněž ambientní displej. Ten zobrazuje informace o čase a notifikacích, ale kromě toho nabízí také celou řadu obrázků, které si můžete nechat na ambientním displeji promítat, a to včetně vašich fotografií. Osobně jsem si zvolil roztomilé robotické štěně Aibo od Sony. Výrobce ale do tenkého rámečku nad displejem umístil i notifikační diodu, která se usídlila v jeho levém rohu. Diodka svítí bíle při obdržení notifikace, oranžově při nabíjení a zeleně při plném nabití. Její svit žel nelze nijak nastavit.

Má ambientní displej i stavovou LED.

Podlouhlý tvar displeje neboli CinemaWide je ideální ke konzumaci filmového obsahu. Pokud tedy na telefonu například rádi sledujete Netflix, kde najdete většinu obsahu právě v poměru stran 21:9, měli byste nákup Xperie 1 zvážit. Pochopitelně je užitečný i při dvou aplikacích zobrazených vedle sebe. O ochranu displeje se stejně jako u zad telefonu postará odolné sklo Corning Gorilla Glass 6.

Sony Xperia 1
Líbilo se nám
 • superjemné rozlišení
 • technologie OLED
 • profesionální barevné nastavení
 • volitelná pozadí ambientního displeje
 • přítomnost notifikační diody
 • pohodlný multitasking
 • odolné sklo Corning Gorilla Glass 6

Zvuk: ve dvou se to lépe táhne

Sony Xperia 1 jde ve šlépějích dalších vlajkových lodí a na palubu přináší hned dva hlasité reproduktory. Ty přitom hrají hlasitě i kvalitně. Na to nejlepší v oblasti hlasité reprodukce, což je podle mého názoru v současnosti Samsung Galaxy S10+, sice nemá, ale i tak se jedná o jasný nadprůměr. Hlavní hlasitý reproduktor na spodní straně doplňuje menší reproduktor umístěný v horním rámečku, který slouží rovněž jako sluchátko. Spolu vytváří dynamické duo, které je pěkně vyvážené, což u tohoto typu reproduktorů zdaleka není pravidlem. Na sledování hudebních videoklipů poslouží telefon zcela spolehlivě.

Sony Xperia 1

Velmi dobře je na tom také výstup do sluchátek v podobě USB-C konektoru či Bluetooth 5.0 (pochopitelně s podporou aptX, Hi-Res Audio, Hi-Res Audio Wireless i LDAC ). Potěší rovněž propracovaná aplikace přehrávání hudby, kterou jsme chválili již v testu Xperie 10 a 10 Plus a pochválit ji musíme i zde.

Zvuková kvalita hovorů je perfektní.

Rád bych vyzdvihl i zvukovou kvalitu hovorů. Osobně se snažím vyhýbat delším hovorům s telefonem u ucha, s Xperií 1 se mi však podařilo pohodlně vyřídit přibližně třičtvrtěhodinový hovor, když jsem se zrovna nacházel na rušném místě plném turistů. Zvuková kvalita byla zkrátka perfektní. Skvěle jsem slyšel druhou stranu, stejně jako ona mě. Problém nečinily ani poryvy větru či okolo mluvící lidé. I za toto si zaslouží Xperia 1 jedničku.

Sony Xperia 1

Něčím navíc, co se tak trochu týká zvuku, jsou dynamické vibrace, což ve volném překladu znamená, že se telefon pokusí vibrovat do rytmu hrající hudby nebo přehrávaného filmu. Tato funkce mě však popravdě příliš neoslovila. Jelikož se ale jedná o funkci navíc, kterou můžete deaktivovat, hodnotím tuto novinku spíše neutrálně.

Líbilo se nám
 • dostatečně hlasitý i kvalitní zvuk
 • špičková kvalita telefonních hovorů
 • podpora množství kodeků

Výkon hardwaru: nic není dostatečnou výzvou

Mnozí uživatelé hodně dají na výkon a papírové specifikace jsou pro ně důležité, přestože nedávno recenzované Pixely 3a (XL) dokazují, že i se slabším „železem“ lze nadělat spoustu parády. Právě proto se Sony rozhodlo spolehnout se na osvědčeného výrobce Qualcomm a jeho nejvýkonnější čipset Snapdragon 855. Tomu dělá společnost 6GB RAM. Jak již jistě tušíte, o výkon zde není nouze. Se Sony Xperia 1 jsem během používání nenarazil na žádné výkonnostní limity. Vše běhá jako po másle, hrát můžete i ty nejnáročnější hry současnosti na nejvyšší detaily a s čekáním na spuštění nějaké aplikace se doopravdy nesetkáte.

Z vnitřního úložiště o velikosti 128 GB mi po zapnutí zůstalo k dispozici solidních 110 GB, ale pokud by vám to snad bylo málo, nic vám nebrání v tom sáhnout po paměťové kartě typu microSD, která může mít kapacitu až půl terabajtu.

Líbilo se nám
 • dostatek výkonu
 • podpora paměťových karet

Výdrž baterie: pouze jednodenní standard

Výdrž telefonu zajišťuje baterie o kapacitě 3 330 mAh, která podporuje režim výdrže i adaptivního nabíjení, který dle vašich návyků reguluje výkon nabíjení. Stejnou funkcí disponovaly i již zmíněné Xperie 10 a 10 Plus. Nabíjení probíhá skrze USB-C konektor na spodní straně, který si poradí s výkonem až 18 W. S telefonem jsem standardně vydržel jeden pracovní den a odpoledne či večer jej zapojil do zásuvky, což si myslím většině uživatelů postačí. Bohužel se tedy žádná obří výdrž nekoná – telefon nabídne poměrně rozumný jednodenní standard. Co zamrzí více je absence bezdrátového nabíjení, které bych u vlajkové lodi s cenovkou přes dvacet tisíc korun rozhodně očekával.

Míra nabití baterie Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 5 minut
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 11 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 17 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 23 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 29 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 35 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 47 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 58 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 76 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 91 minut
Líbilo se nám
 • funkce adaptivního nabíjení
 • poměrně rychlé nabíjení
Nelíbilo se nám
 • pouze průměrná výdrž
 • absence bezdrátového nabíjení
Diskuze ke článku
Mara Studna
Mara Studna
Velmi pěkná a objektivní nezaujatá recenze!Co jste napsal velmi výstižně,že Sony opravdu v noci fotí přesně to,co vidíte a mohu sám dodat,vzhledem k tomu,že tuto krásnou Sony vlastním,že je to pravda.A musím dodat,že zvláště povedený je na noční fotografie manuální režim,kde se dá dosahovat velmi pěkných výsledků.Bohužel co se týká výběru barvy,na našem trhu se nabízí pouze černá,Vy máte jinou zkušenost?Jinak je to opravdu za mne špičkový stroj a jsem s ním moc spokojen.Ještě jednou dík za Vámi moc hezkou recenzi.
Jab
Absence jacku by měla být v mínusech.
Luboš
Vypadá zajímavě, a uvažuji o ní,jen si jí musím někde vyzkoušet bez přivázání k nějakému kabelu v obchodech. Za mínus považuji, Malé úložiště128gb je prostě málo, 256/512gb by bylo lepší,repro který je dole a ne na čele,bezdrát který není, hybrid.slot, pouze černou verzi, nejsou k ní sluchátka XM3 jako k předchozím modelům. mám XZ2 a k ní byly XM2
Mara Studna
Mara Studna
S tím sice souhlasím,ale dnes je bohužel trend jack již nedávat,s tím se musíme smířit.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze