mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Recenze Samsung Galaxy Xcover 3: obrněnec s LTE i NFC

autor:
,
Martin Pultzner
, vydáno:
permalink productSamsung Galaxy Xcover 3

Mobilní telefony jako takové jsou poměrně křehkým kusem elektroniky. Stačí nešikovný pád, trocha vody nebo prachu, aby nový telefon skončil rozbitý. Právě proto potřebuje poměrně velké množství uživatelů skutečně odolný telefon. Právě do tohoto segmentu míří i Samsung Galaxy Xcover 3. Kromě odolnosti ale zaujme i dobrou výbavou. Bude to konečně to pověstné 2v1?

srovnání cen
Samsung Galaxy Xcover 3
Samsung Galaxy Xcover 3

Přestože Samsung chrlí jeden model za druhým, řada Xcover, která v jeho nabídce reprezentuje odolné telefony, je tak trochu Popelkou. Není proto divu, že jsme se nástupce předchozí generace Galaxy Xcover 2 dočkali po bezmála dvou letech. Galaxy Xcover 3 pokračuje v zajetých kolejích a i on nabízí nekompromisní ochranu před nečasem všeho druhu. Po funkční výbavě se však jedná spíše o telefon nižší střední třídy, který nabídne 4,5palcový TFT displej s podprůměrným rozlišením, čtyřjádrový procesor a 1,5 GB RAM. Potěší alespoň přítomnost LTE a NFC, méně pak již postarší Android 4.4 KitKat a také poměrně vysoká cena kolem 6 200 Kč. Stojí tato cena za zvýšenou odolnost a nezabíjí to podprůměrný hardware?

Obsah balení

 • mobilní telefon
 • datový kabel
 • nabíječka
 • manuál
Samsung Galaxy Xcover 3
kompletní specifikace

Technické parametry Samsung Galaxy Xcover 3

Konstrukce132,9 × 70,1 × 10 mm, 154 g, konstrukce: klasická
DisplejTFT TN, 4,5" (854 × 480 px), dotykový: kapacitní
Fotoaparátano, 5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: ano (1 280 × 720 px, 30 FPS)
ChipsetMarvell Armada PXA1908, CPU: 4×1,2 GHz, GPU: ano
PaměťRAM: 1,5 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 4.4
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy, elektronický kompas
Akumulátor2 200 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:48 hodin
Dostupnost a cena, 4 180 Kč4 270 Kč

Samsung Galaxy Xcover 3 – videopohled

Design a konstrukce: pracant od pohledu

Od telefonu do terénu a extrémních podmínek nemůžeme čekat subtilní konstrukci. Samsung Galaxy Xcover 3 je s rozměry 132,9 × 70,1 × 9,95 mm poměrně masivní telefon a ani hmotnost 154 gramů není nejmenší, ale není to nic, co by mu majitel neodpustil. Proti předchozí generaci nový Xcover s výjimkou tloušťky povyrostl ve všech parametrech a dalo by se říci, že ještě více dospěl.

Samsung Galaxy Xcover 3

Zatímco Galaxy Xcover 2 byl spíš zaoblený oblázek, tentokrát Samsung vsadil spíše na kvádr, i když ten má zaoblené rohy s výraznými výlisky. Telefon už na první pohled říká, že spíše než do kapsy manažera patří na stavbu nebo do přírody. Neznamená to však, že by byl ošklivý. Naopak nepostrádá jistou eleganci, kdy kombinuje černou s tmavě šedými prvky.

Přední strana telefonu dominuje 4,5palcový displej, nad kterým můžete na tradičním místě vidět stříbrné logo výrobce a nad ním pak neméně výraznou štěrbinu telefonního reproduktoru. Napravo pak našly své místo senzory a samozřejmě nechybí ani čočka přední kamery. Notifikační dioda však chybí.

Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3

Na rozdíl od většiny dnešních smartphonů, které sází na senzorická tlačítka, dostal Galaxy Xcover 3 tři šedé hardwarové klávesy se zdrsněným povrchem. Vzhledem k zaměření telefonu je to pochopitelné a umožňuje to jisté ovládání i ve vodě nebo bahně. Tlačítka nejsou podsvícená a jsou poměrně vystouplá. Od sebe je oddělují tenké stříbrné pásky. Stříbrně jsou vyvedeny i piktogramy na nich. V každém případě se však dobře tisknou a nijak neviklají.

Zadní strana telefonu je ve stejné šedé barvě jako ovládací tlačítka. Nejen, že má zdrsněný povrch, ale navíc jsou zde i čtyři poměrně hluboké rýhy. To dává jistotu, že vám telefon nevyklouzne ani s mokrýma rukama, ale na druhou stranu se na zdrsnění poměrně snadno chytají nečistoty. V horní části je ve středu čočka fotoaparátu, kterou zleva doprovází LED dioda a zprava kulatý hlasitý reproduktor. Dále je zde už jen velké šedé logo výrobce. Kryt je poměrně tenký a k tělu je přichycený plastovými zobáčky po celém obvodu. Na vnitřní straně krytu je pak umístěna membrána proti vodě, která má vnitřnosti telefonu ochránit před vodou. Kryt musíte pečlivě namáčknout a všechny zobáčky zaklapnout, na což vás upozorní i vyskakovací hláška na displeji.

Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3

Pod krytem najdete uživatelsky vyměnitelnou baterii. Teprve po jejím vyjmutí se dostanete ke slotům pro paměťovou microSD a SIM kartu, která byla použita ve velikosti micro.

I boky jsou přizpůsobeny tomu, že budete telefon používat s mokrýma rukama. Výrazné výstupky nahoře a dole jsou spolu se žebrováním ve střední části zárukou, že vám z ruky nevyklouzne. Na pravém boku je vypínač. Na levém má své místo regulátor hlasitosti, který má podobu dvou oddělených tlačítek, a speciální modré tlačítko Xcover. To ve výchozí stavu stisknutím aktivuje svítilnu a při podržení fotoaparát, ale můžete si namapovat přístup k nejpoužívanějším funkcím. Všechna tlačítka jsou poměrně vystouplá, mají zdrsněný povrch a dobře se tisknou.

Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3

Na horní hraně je tradičně 3,5mm jack, dole pak microUSB konektor. Výrobce je přitom nechrání před vlhkostí gumovými záslepkami, ale interní membránou. Toto řešení kvitujeme s povděkem, protože u záslepek hrozí, že je dříve nebo později ztratíte.

Samsung Galaxy Xcover 3

Technické zpracování je na velice dobré úrovni. Celý telefon je pevný a nijak se nekroutí, ani nevrže. To je ovšem samozřejmostí, pokud má telefon vydržet i drsnější zacházení. Telefon splňuje stupeň odolnosti IP67, což znamená, že ho nejen nerozhází prach, ale měl by bez úhony přežít pobyt v metrové hloubce po dobu 30 minut. Telefon však splňuje i americký vojenský standard MIL-STD 810 G, který zaručuje odolnost proti otřesům a teplotním šokům.

Displej: TFT s podprůměrným rozlišením

Na 4,5" displeji nabízí Samsung Galaxy Xcover 3 dnes již podprůměrné rozlišení 800 × 480 pixelů, což nám dává slabou jemnost 207 ppi. Při podrobnějším zkoumání je tak již hrubší rastr jasně patrný. Nízké rozlišení však není to jediné, co by se dalo u displeje takto drahého telefonu vytknout. Výrobce použil levnější technologii TFT TN, která neposkytuje tak kvalitní barvy a široké pozorovací úhly jako IPS. To je při určení pro outdoor přinejmenším podivná volba.

Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3

Co je však zvláštnější je fakt, že ve výbavě chybí i automatická regulace jasu. U telefonu určeného pro venkovní použití to obzvlášť zarazí i zamrzí. Spolehnout se tak budete muset na manuální regulaci. Telefon dostal pouze speciální režim venku, který po aktivaci na 15 minut zvýší jas displeje, aby byl čitelnější i na přímém slunci. O přítomnosti odolného skla specifikace mlčí, ale vzhledem k zaměření telefonu je pravděpodobné, že ho telefon má. Škrábance se na jeho povrchu neobjevují a měl by snést i hrubší zacházení.

Zvuk: neurazí, ale ekvalizér chybí

Hlasitý reproduktor je u Galaxy Xcover 3 dostatečně výkonný, ale jeho zvukový projev je pouze průměrný, i když neurazí. Dokonale prokreslený zvuk ovšem nečekejte. Při použití sluchátek je zvukový zážitek lepší. Musíte však použít vlastní, protože výrobce žádné nepřibalil. V tomto případě jsme telefon testovali s uzavřenými sluchátky Sony MDR-ZX110W a zvuk byl jasný a čistý bez zkreslení. Pouze je škoda, že telefon nenabízí jakékoli možnosti vylepšení zvuku. Nenajdete zde přitom ani jednoduchý ekvalizér.

Baterie a výdrž: jednodenní smartphone

Galaxy Xcover 3 je vybavený vyměnitelnou baterii s kapacitou 2 200 mAh. To je na outdoorový telefon, od kterého čekáte, že ho budeme používat hlavně venku a dáte mu zabrat v náročných podmínkách, poměrně málo. V reálném nasazení, kdy máte kromě volání a SMS puštěná i mobilní data a synchronizujete, se tak jedná o typický jednodenní telefon, který ráno odpojíte od nabíječky a večer ho opět připojíte.

Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3

Na nějaké větší navigování přes GPS to tedy skutečně nevidíme. To dokáže baterii stejně jako další energeticky náročnější aplikace vysát už za pár hodin. Pokud se naopak chováte střídměji a pouze voláte a posíláte SMS, můžete se dostat i na téměř dvojnásobnou výdrž. Kvůli tomu si však nemusíte kupovat smartphone. Samozřejmě výdrž je individuální veličina a záleží na vašich osobních preferencích a způsobu využívání telefonu.

Samsung nabízí po vzoru dalších výrobců i Ultra úsporný režim, který omezí používání aplikací, zjednoduší rozložení domácí obrazovky a vypne veškeré datové přenosy a zjišťování polohy. U na 100% nabitého akumulátoru přitom telefon uváděl odhadovanou výdrž v pohotovostním režimu 10,9 dne.

Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3

Telefon jsme podrobili také standardizovanému testu, při kterém byly hodnoty jasu a hlasitosti nastaveny na 50 % a přes Wi-Fi bylo streamováno video v kvalitě 720p. Testovaný telefon vydržel přehrávat rovných osm hodin, což je velice dobrá hodnota. Pro srovnání další odolný smartphone Catepillar CAT S50 se ve stejném testu vypnul po 8 hodinách a 23 minutách.

V testu nabíjení se Samsung Galaxy Xcover 3 nabil za hodinu na 38 procent kapacity akumulátoru. Na 80 procent to telefonu trvalo 1 hodinu 45 minut a plný stav hlásil za 2 hodiny 48 minut.

Hardware a výkon: sázka na čipset od Marvellu

Srdcem Samsungu Galaxy Xcover 3 je čtyřjádrový procesor, a teď se podržte, Marvell Armada PXA1908 taktovaný na 1,2 GHz, který doplňuje GPU Vivante GC7000 a 1,5 GB RAM, ze kterých po prvním spuštění zbývá 1 GB. Mezi těmi všemi Mediateky a Qualcommy je to skutečně exotická směs. Funguje ale dobře. Telefon je i přes tradiční nadstavbu TouchWiz vcelku svižný. Nesetkáte se zasekáváním ani s tím, že byste museli na něco déle čekat. Bez problémů si zahrajete i náročnější 3D hry jako například Asphalt 8.

Samsung Galaxy Xcover 3

Paměť má papírově kapacitu 8 GB, ze kterých vám po prvním spuštění zbývá 5,07 GB. Samsung to s množstvím předinstalovaných aplikací nepřehání. Telefon však rovněž podporuje microSD karty, a to až do kapacity 128 GB. Kartu nemůžete vybrat jako výchozí úložiště, ale nainstalované aplikace na ní můžete přesouvat.

Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3 Samsung Galaxy Xcover 3

Telefon jsme samozřejmě podrobili i našim standardním benchmarkům:

 • AnTuTu 5.7.1 – 22 487 bodů
 • NenaMark 2 – 60,6 fps
 • Vellamo benchmark – Metal 1 036 bodů, Multicore 1 233 bodů, Chrome 1 919 bodů, Android Browser 1 834 bodů a Android WebView 1 361 bodů
 • Quadrant – 8 555 bodů
 • 3DMark – 3 767 bodů
 • Tagy článku: ,

  Související články

  Vybíráme telefony se zvýšenou odolností | vydáno
  5
  Odolný Samsung Galaxy Xcover 3 míří na český trh, známe cenu | vydáno
  13
  Samsung takřka představil odolný model Galaxy Xcover 3 | vydáno
  5

  diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

  Přesně to teď reklamuji, vypínal se i během dne, cca 8x :-( Moles
  Uz vim.. Nema OTG vubec. Jan Cimbalnik Sr
  Ahoj mám stejnej začátek jako ty. Nevypínal se ti sam od sebe přes noc a ráno nešel zapnout? k.v.
  Dnes jsem koupil G389F, upgradoval se hned na Android 6. Radio ma, ale co mne vadi - nejde OTG, ani checkovaci apky OTG nedetekuji.. Vi nekdo proc? Jan Cimbalnik Sr
  Hezký den, je ještě nějaký větší rozdíl mezi modely Samsung Galaxy Xcover 3 G388F a Samsung Galaxy Xcover 3 VE G389F ? V článku je model starší s Androidem 4.4, novější je s Androidem 6.0, chybí mu rádio, je o 0,05mm tlustší a má procesor 1,3Ghz, jinak asi na stejno Michal Blaha
  dnes sem ho utopil v mori,,max pul metru ve vode a par minut..8fotek a dve videa a game over..display odolny ale i tak praskl v rohu..zazil ode mne dost krute pady jinak sem byl spokojeny..tahle jejich odolnost vuci vode je myslena ze bude fungovat i kdyz zmoknete.. roman
  XCover 3 mám sice jen krátkou dobu, ale zatím si na něj nemohu stěžovat. Výdrž slušná, např teď po 2 celkem aktivních dnech vč GPS venku se SportsTrackerem baterka na 59%, displej i na slunci viditelný (outdoor mod), v propoceném dresu na kole bez problémů (plavat s ním ale nepůjdu..., pod vodovodem jsem ho ale už opláchnul). Když porovnám se Samsungem S5 (pracovní nástroj po-pá), nemá žádné zbytečnosti navíc (SW Android 5 oba, HW u XCoveru dostačující), možná jedině by na outdoor telefon mohl mít teploměr a výškoměr (mám ale v Garminu Fenix 3 HR). A holt když se trochu odře, je to outdoor telefon. Zatím celkem předčil očekávání. Fotky venku OK. A jedno velké pozitivum (i když hodně lidí na displej nadává, já mu ale dávám plus) - displej má poměr 5:3, což je na úhlopříčku 4,5 velmi dobré na čtení všeho, co potřebuji a nižší rozlišení je taky plus - nizká spotřeba, rozhodně pixely vidět nejsou.... Výprodejová cena je taky OK. DV
  Já jsem ho už utopil v 30cm vody ok
  No prozatim jsemspokojen oproti predchozi verzi. Od odlolneho telefonu necekam vykon a i presto neni nejhorsi. Co se tyce baterie tak jsem zvykly pres noc nabijet a kdyz nekam jdu tak s sebou beru power banku na 3,5 nabiti. Display mi vyhovuje na 95% s jedinou vytkou toho oslneni coz je stejne v kazde elektronice tak trochu neodpustitelnou chybou ,,nevystavujte primemu slunecnimu svitu". Tlacitka najdu i poslepu takze parada. Uz jen cekam kdy ho hodim do vody. Jsem zvedav co od konektoru mam cekat za vydrz. puho98
  10 Let mi plně vyhovovali klasické tlačítkáče. hrozil jsem se dne kdy se začnu učit s dotykáčem. XC3 mam 10 dní. když se přenesu přes svou pocatecni nemotornost s manipulaci a zvyknu si na denni dobijeni, tak si mne tel ziskal tim, ze mi hned druhy den spadl z linky primo do plneho kyble s*ragor od vytrene podlahy. pres noc jsem ho nechal vypnuty vyschnout a rano slapal jako pred vytopenim.uvidim jeste co display casem.. pro me zajimavy vstup do dotykovych tefonu Venca

  zobrazit celou diskuzi přidat názor

  celkem 31 příspěvků

  další zajímavé články na mobilenet.cz

  7Apple akademie: jak prodloužit výdrž iPhonu?
  vydáno |
  Michal Marek
  | článek
  iPhone je, podobně jako další moderní smartphony, mimořádně výkonný a chytrý. Inteligentní funkce ovšem často vyžadují využívání různých senzorů, připojení k internetu i třeba zjišťování polohy, což je náročné na energii a uživatel brzy zjistí, že za výkon a funkčnost smartphonu platíme svou cenu – telefony musíme prakticky denně nabíjet.
  9Retro: Sony Ericsson T610 – švédsko-japonská legenda
  vydáno |
  Michal Pavlíček
  | článek
  Celou jednu dekádu fungovalo spojení švédského Ericssonu s japonským Sony. Během této nezanedbatelné doby jsme se dočkali hned několika povedených telefonů, které se nesmazatelně zapsaly do mobilní historie. Bezpochyby se mezi ně řadí také kultovní Sony Ericsson T610, který před téměř 15 lety zaujal vzhledem i výbavou.