Samsung Galaxy Xcover 3
recenze

Samsung Galaxy Xcover 3

Obrněnec s LTE i NFC

Mobilní telefony jako takové jsou poměrně křehkým kusem elektroniky. Stačí nešikovný pád, trocha vody nebo prachu, aby nový telefon skončil rozbitý. Právě proto potřebuje poměrně velké množství uživatelů skutečně odolný telefon. Právě do tohoto segmentu míří i Samsung Galaxy Xcover 3. Kromě odolnosti ale zaujme i dobrou výbavou. Bude to konečně to pověstné 2v1?

Přestože Samsung chrlí jeden model za druhým, řada Xcover, která v jeho nabídce reprezentuje odolné telefony, je tak trochu Popelkou. Není proto divu, že jsme se nástupce předchozí generace Galaxy Xcover 2 dočkali po bezmála dvou letech. Galaxy Xcover 3 pokračuje v zajetých kolejích a i on nabízí nekompromisní ochranu před nečasem všeho druhu. Po funkční výbavě se však jedná spíše o telefon nižší střední třídy, který nabídne 4,5palcový TFT displej s podprůměrným rozlišením, čtyřjádrový procesor a 1,5 GB RAM. Potěší alespoň přítomnost LTE a NFC, méně pak již postarší Android 4.4 KitKat a také poměrně vysoká cena kolem 6 200 Kč. Stojí tato cena za zvýšenou odolnost a nezabíjí to podprůměrný hardware?

Obsah balení

 • mobilní telefon
 • datový kabel
 • nabíječka
 • manuál
Samsung Galaxy Xcover 3

Technické parametry Samsung Galaxy Xcover 3

Kompletní specifikace
Konstrukce132,9 × 70,1 × 10 mm, 154 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP67
DisplejTFT TN, 4,5" (854 × 480 px), dotykový: kapacitní
Fotoaparátano, 5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: ano (1 280 × 720 px, 30 FPS)
ChipsetMarvell Armada PXA1908, CPU: 4×1,2 GHz, GPU: ano
PaměťRAM: 1,5 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 4.4
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy, elektronický kompas
Akumulátor2 200 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:48 hodin
Dostupnost, 6 199 Kč

Samsung Galaxy Xcover 3 – videopohled

Design a konstrukce: pracant od pohledu

Od telefonu do terénu a extrémních podmínek nemůžeme čekat subtilní konstrukci. Samsung Galaxy Xcover 3 je s rozměry 132,9 × 70,1 × 9,95 mm poměrně masivní telefon a ani hmotnost 154 gramů není nejmenší, ale není to nic, co by mu majitel neodpustil. Proti předchozí generaci nový Xcover s výjimkou tloušťky povyrostl ve všech parametrech a dalo by se říci, že ještě více dospěl.

Samsung Galaxy Xcover 3

Zatímco Galaxy Xcover 2 byl spíš zaoblený oblázek, tentokrát Samsung vsadil spíše na kvádr, i když ten má zaoblené rohy s výraznými výlisky. Telefon už na první pohled říká, že spíše než do kapsy manažera patří na stavbu nebo do přírody. Neznamená to však, že by byl ošklivý. Naopak nepostrádá jistou eleganci, kdy kombinuje černou s tmavě šedými prvky.

Samsung Galaxy Xcover 3

Přední strana telefonu dominuje 4,5palcový displej, nad kterým můžete na tradičním místě vidět stříbrné logo výrobce a nad ním pak neméně výraznou štěrbinu telefonního reproduktoru. Napravo pak našly své místo senzory a samozřejmě nechybí ani čočka přední kamery. Notifikační dioda však chybí.

Na rozdíl od většiny dnešních smartphonů, které sází na senzorická tlačítka, dostal Galaxy Xcover 3 tři šedé hardwarové klávesy se zdrsněným povrchem. Vzhledem k zaměření telefonu je to pochopitelné a umožňuje to jisté ovládání i ve vodě nebo bahně. Tlačítka nejsou podsvícená a jsou poměrně vystouplá. Od sebe je oddělují tenké stříbrné pásky. Stříbrně jsou vyvedeny i piktogramy na nich. V každém případě se však dobře tisknou a nijak neviklají.

Zadní strana telefonu je ve stejné šedé barvě jako ovládací tlačítka. Nejen, že má zdrsněný povrch, ale navíc jsou zde i čtyři poměrně hluboké rýhy. To dává jistotu, že vám telefon nevyklouzne ani s mokrýma rukama, ale na druhou stranu se na zdrsnění poměrně snadno chytají nečistoty. V horní části je ve středu čočka fotoaparátu, kterou zleva doprovází LED dioda a zprava kulatý hlasitý reproduktor. Dále je zde už jen velké šedé logo výrobce. Kryt je poměrně tenký a k tělu je přichycený plastovými zobáčky po celém obvodu. Na vnitřní straně krytu je pak umístěna membrána proti vodě, která má vnitřnosti telefonu ochránit před vodou. Kryt musíte pečlivě namáčknout a všechny zobáčky zaklapnout, na což vás upozorní i vyskakovací hláška na displeji.

Pod krytem najdete uživatelsky vyměnitelnou baterii. Teprve po jejím vyjmutí se dostanete ke slotům pro paměťovou microSD a SIM kartu, která byla použita ve velikosti micro.

I boky jsou přizpůsobeny tomu, že budete telefon používat s mokrýma rukama. Výrazné výstupky nahoře a dole jsou spolu se žebrováním ve střední části zárukou, že vám z ruky nevyklouzne. Na pravém boku je vypínač. Na levém má své místo regulátor hlasitosti, který má podobu dvou oddělených tlačítek, a speciální modré tlačítko Xcover. To ve výchozí stavu stisknutím aktivuje svítilnu a při podržení fotoaparát, ale můžete si namapovat přístup k nejpoužívanějším funkcím. Všechna tlačítka jsou poměrně vystouplá, mají zdrsněný povrch a dobře se tisknou.

Na horní hraně je tradičně 3,5mm jack, dole pak microUSB konektor. Výrobce je přitom nechrání před vlhkostí gumovými záslepkami, ale interní membránou. Toto řešení kvitujeme s povděkem, protože u záslepek hrozí, že je dříve nebo později ztratíte.

Samsung Galaxy Xcover 3

Technické zpracování je na velice dobré úrovni. Celý telefon je pevný a nijak se nekroutí, ani nevrže. To je ovšem samozřejmostí, pokud má telefon vydržet i drsnější zacházení. Telefon splňuje stupeň odolnosti IP67, což znamená, že ho nejen nerozhází prach, ale měl by bez úhony přežít pobyt v metrové hloubce po dobu 30 minut. Telefon však splňuje i americký vojenský standard MIL-STD 810 G, který zaručuje odolnost proti otřesům a teplotním šokům.

Displej: TFT s podprůměrným rozlišením

Na 4,5" displeji nabízí Samsung Galaxy Xcover 3 dnes již podprůměrné rozlišení 800 × 480 pixelů, což nám dává slabou jemnost 207 ppi. Při podrobnějším zkoumání je tak již hrubší rastr jasně patrný. Nízké rozlišení však není to jediné, co by se dalo u displeje takto drahého telefonu vytknout. Výrobce použil levnější technologii TFT TN, která neposkytuje tak kvalitní barvy a široké pozorovací úhly jako IPS. To je při určení pro outdoor přinejmenším podivná volba.

Co je však zvláštnější je fakt, že ve výbavě chybí i automatická regulace jasu. U telefonu určeného pro venkovní použití to obzvlášť zarazí i zamrzí. Spolehnout se tak budete muset na manuální regulaci. Telefon dostal pouze speciální režim venku, který po aktivaci na 15 minut zvýší jas displeje, aby byl čitelnější i na přímém slunci. O přítomnosti odolného skla specifikace mlčí, ale vzhledem k zaměření telefonu je pravděpodobné, že ho telefon má. Škrábance se na jeho povrchu neobjevují a měl by snést i hrubší zacházení.

Zvuk: neurazí, ale ekvalizér chybí

Hlasitý reproduktor je u Galaxy Xcover 3 dostatečně výkonný, ale jeho zvukový projev je pouze průměrný, i když neurazí. Dokonale prokreslený zvuk ovšem nečekejte. Při použití sluchátek je zvukový zážitek lepší. Musíte však použít vlastní, protože výrobce žádné nepřibalil. V tomto případě jsme telefon testovali s uzavřenými sluchátky Sony MDR-ZX110W a zvuk byl jasný a čistý bez zkreslení. Pouze je škoda, že telefon nenabízí jakékoli možnosti vylepšení zvuku. Nenajdete zde přitom ani jednoduchý ekvalizér.

Baterie a výdrž: jednodenní smartphone

Galaxy Xcover 3 je vybavený vyměnitelnou baterii s kapacitou 2 200 mAh. To je na outdoorový telefon, od kterého čekáte, že ho budeme používat hlavně venku a dáte mu zabrat v náročných podmínkách, poměrně málo. V reálném nasazení, kdy máte kromě volání a SMS puštěná i mobilní data a synchronizujete, se tak jedná o typický jednodenní telefon, který ráno odpojíte od nabíječky a večer ho opět připojíte.

Na nějaké větší navigování přes GPS to tedy skutečně nevidíme. To dokáže baterii stejně jako další energeticky náročnější aplikace vysát už za pár hodin. Pokud se naopak chováte střídměji a pouze voláte a posíláte SMS, můžete se dostat i na téměř dvojnásobnou výdrž. Kvůli tomu si však nemusíte kupovat smartphone. Samozřejmě výdrž je individuální veličina a záleží na vašich osobních preferencích a způsobu využívání telefonu.

Samsung nabízí po vzoru dalších výrobců i Ultra úsporný režim, který omezí používání aplikací, zjednoduší rozložení domácí obrazovky a vypne veškeré datové přenosy a zjišťování polohy. U na 100% nabitého akumulátoru přitom telefon uváděl odhadovanou výdrž v pohotovostním režimu 10,9 dne.

Telefon jsme podrobili také standardizovanému testu, při kterém byly hodnoty jasu a hlasitosti nastaveny na 50 % a přes Wi-Fi bylo streamováno video v kvalitě 720p. Testovaný telefon vydržel přehrávat rovných osm hodin, což je velice dobrá hodnota. Pro srovnání další odolný smartphone Catepillar CAT S50 se ve stejném testu vypnul po 8 hodinách a 23 minutách.

V testu nabíjení se Samsung Galaxy Xcover 3 nabil za hodinu na 38 procent kapacity akumulátoru. Na 80 procent to telefonu trvalo 1 hodinu 45 minut a plný stav hlásil za 2 hodiny 48 minut.

Hardware a výkon: sázka na čipset od Marvellu

Srdcem Samsungu Galaxy Xcover 3 je čtyřjádrový procesor, a teď se podržte, Marvell Armada PXA1908 taktovaný na 1,2 GHz, který doplňuje GPU Vivante GC7000 a 1,5 GB RAM, ze kterých po prvním spuštění zbývá 1 GB. Mezi těmi všemi Mediateky a Qualcommy je to skutečně exotická směs. Funguje ale dobře. Telefon je i přes tradiční nadstavbu TouchWiz vcelku svižný. Nesetkáte se zasekáváním ani s tím, že byste museli na něco déle čekat. Bez problémů si zahrajete i náročnější 3D hry jako například Asphalt 8.

Samsung Galaxy Xcover 3

Paměť má papírově kapacitu 8 GB, ze kterých vám po prvním spuštění zbývá 5,07 GB. Samsung to s množstvím předinstalovaných aplikací nepřehání. Telefon však rovněž podporuje microSD karty, a to až do kapacity 128 GB. Kartu nemůžete vybrat jako výchozí úložiště, ale nainstalované aplikace na ní můžete přesouvat.

Telefon jsme samozřejmě podrobili i našim standardním benchmarkům:

 • AnTuTu 5.7.1 – 22 487 bodů
 • NenaMark 2 – 60,6 fps
 • Vellamo benchmark – Metal 1 036 bodů, Multicore 1 233 bodů, Chrome 1 919 bodů, Android Browser 1 834 bodů a Android WebView 1 361 bodů
 • Quadrant – 8 555 bodů
 • 3DMark – 3 767 bodů
 • Diskuze ke článku
  Hop
  Zrovna ta fotka autobusu nevypadá moc přesvědčivě. Navíc mi fotky přijdou takové neostré, teda až na makro, to se celkem povedlo.
  grammar
  Sorry za hnidopišství, ale viklání tlačítek by mohl zvládnout i autocorrect...
  romanz
  "pracant od pohledu" a baterie 2200mAh ??? ha ha to jsem se teda pobavil.

  Vyrobce zas podlehl bludu ze telefon musi byt tenky aby to nahodou nekoho nepohorsovalo tak tam nacpou relativne malou baterku.
  U odolneho robustniho telefonu na stavbu je opravdu tloustka az ten posledni parametr ktery bych sledoval, radsi bych ocenil tydenni vydrz. Paka ze samsungu.
  cajmen
  Rada Xcover ma pro me jako pro milovnika outdooru vic nez jen sve misto na slunci. Zatim vsak bohuzel zadny model z teto rady neni tim (pro mne) pravym. Pritom by stacilo relativne malo: o malinko ubrat nevyuzite misto nad displejem a pridat mu tak treba 0,2", dobrou viditelnost na slunci, pridat 0,5gb ram a hlavne jeste 1000mAh. A priplatil bych klidne 4000,-.. Takhle zustavam u z3c, ktera ma proti xcoveru spoustu kladu, ale take neni dokonala (nevymenitelna bat, sklenena zada..). Skoda..

  Načíst všechny komentáře

  Přidat názor

  Nechcete být anonymní? Přihlašte se

  Nejživější diskuze