Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
Samsung Galaxy S5
recenze

Samsung Galaxy S5

Popáté a nejlépe

Větší, vybavenější, stále ale podobně vypadající. Tak bychom v krátkosti mohli shrnout novou vlajkovou loď od Samsungu pro nadcházející rok – model Galaxy S5. Vychytávek a vylepšení je v novince celá řada, senzorem otisků prstů počínaje, špičkovým fotoaparátem konče. V dnešní recenzi si mimo jiné pokusíme odpovědět na to, zda Samsung nasadil novince odpovídající cenu.

Je jedno, jestli se bavíme o společnosti Samsung, HTC a nebo Apple, každá vlajková loď je vyhlížena s velkým předstihem, a to nejenom fanoušky, kteří se na novinku těší, ale také odpůrci, kteří se novinky tak trochu obávají. Galaxy S5 v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Je pravdou, že před samotným představením se od něho očekávalo (mnohem) více, než nakonec nabídl, přesto se jedná o telefon s nekompromisní výbavou. Samsung navíc neotálel a přidal některé milé vychytávky navíc. Některé jsou tu spíše proto, aby se odlišil a nalákal stávající i nové zákazníky ke koupi, jiné jsou ale skutečně užitečnými vylepšeními.

Samsung Galaxy S5 na oficiálních snímcích

Nepřehlédněte:

Galaxy S5 není revolučním počinem, ve své podstatě se o to ani nesnaží, odlišit se však chce. Výbava špičkových telefonů s Androidem je už v dnešní době víceméně podobná, proto čím dál tím více rozhodují detaily a vychytávky v uživatelském prostředí. Galaxy S5 se v tomto ohledu rozhodně povedlo - všudypřítomné gesta, různé režimy a zkratky, to vše dělá z této novinky skvěle použitelný smartphone, jehož celkový profil kazí jen některé detaily. V dnešní recenzi se zaměříme na vše podstatné, vyzdvihneme si nejenom přednosti, ale také nedodělky a věci, které by měl Samsung do budoucí verze rozhodně napravit.

Technické parametry Samsung Galaxy S5

Kompletní specifikace
Konstrukce142 × 70,5 × 8,1 mm, 145 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP67
DisplejSuper AMOLED, 5,1" (1 920 × 1 080 px)
Fotoaparát16 Mpx (5 312 × 2 988), LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 410 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC, CPU: 4×2,5 GHz, GPU: Adreno 330
PaměťRAM: 2 GB, vnitřní paměť: 16 GB / 32 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 5.0
Akumulátor2 800 mAh, bezdrátové nabíjení: ano (nutno dokoupit kryt), doba nabíjení: 1:54 hodin
Dostupnostduben 2014,

Samsung Galaxy S5 – videopohled

Rychlé úvodní srovnání

Ještě než se podíváme na samotný telefon, zastavíme se u krátkého srovnání dvou posledních vlajkových lodí společnosti Samsung (srovnávací tabulku s dalšími špičkovými modely jiných výrobců jsme si pro vás přichystali již dříve). Už samotný design novinky prošel obměnou, zatímco Galaxy S3 a S4 vsázely na zakulacené/vajíčkové provedení, Galaxy S5 už přeci jen více přiblížil modelové řadě Galaxy Note. Je to výhoda, nebo ne? Design telefonů společnosti Samsung byl a vždy bude diskutabilní záležitostí, konečný ortel je tak na vás. Co se ovšem hodně nepovedlo, je nárůst velikosti rámečků okolo displeje. Zatímco Samsung Galaxy S4 se pyšnil téměř minimálním nevyužitým prostorem, Galaxy S5 narostl a zvětšil se tak také rámeček, který je širší než u Galaxy S4 i Note 3. Proč? Je to každopádně škoda. Nás ale nezajímá pouze vzhled, zajímají nás hlavně změny, které proběhly uvnitř zařízení.

Samsung Galaxy S4 a Samsung Galaxy S5

Zatímco displej povyrostl z 4,99 palců na 5,1 palců, rozlišení FullHD zůstalo stejné. S jemností displeje to naštěstí nijak zásadně nehnulo, zato již s míněnou velikostí telefonu bohužel ano. U novinky je samozřejmě také lepší procesor a jeho takt, grafický akcelerátor Adreno povýšil na verzi 330. Zásadně se také vylepšil fotoaparát, a to nejenom díky vyššímu rozlišení, výsledné snímky jsou opravdu velmi povedené. Někdo také ocení možnost nahrávat videoklipy v rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů, datová náročnost takovýchto klipů je ovšem velmi znatelná. Třešničkou na pomyslném dortu je pak certifikace odolnosti IP67. Najde se vůbec něco, co Galaxy S4 má a novinka ne? Ano, třeba některé pohybová (bezdotyková) gesta prozatím v novince nenajdete. A cena? Opravdu vysoká. Pokud byste potřebovali detailnější srovnání Galaxy S4 a S5, nebo pokud byste do srovnání chtěli zařadit také Galaxy S3, podívejte se na náš speciální srovnávací článek včetně podrobného videopohledu.

Samsung Galaxy S5 vs. Galaxy S4 – srovnání

Specifikace Samsung Galaxy S5 Samsung Galaxy S4
Rozměry 142,0 × 72,5 × 8,1 mm 136,6 × 69,8 × 7,9 mm
Hmotnost 145 gramů 130 gramů
Úhlopříčka displeje 5,1" 4,99"
Rozlišení displeje 1 920 × 1 080 px (432 ppi) 1 920 × 1 080 px (441 ppi)
Kapacita baterie 2 800 mAh 2 600 mAh
Procesor Qualcomm Snapdragon 801 Qualcomm Snapdragon 600
Takt procesoru 4 × 2,5 GHz 4 × 1,9 GHz
Grafický akcelerátor Adreno 330 Adreno 320
Paměť RAM 2 GB 2 GB
Fotoaparát 16 Mpx 13 Mpx
Přední fotoaparát 2 Mpx 2 Mpx
Videokamera 3 840 × 2 160 pixelů 1 920 × 1 080 pixelů
Odolné tělo ano (IP67) ne
Začátek prodeje duben 2014 duben 2013
Cena 18 500 Kč 12 000 Kč

Obsah základního balení

  • mobilní telefon Samsung Galaxy S5
  • baterie s kapacitou 2 800 mAh
  • cestovní nabíječka
  • datový kabel microUSB
  • špuntová sluchátka
  • stručná uživatelská příručka, záruční list
Obsah základního balení

Design a konstrukce: stejný a přece jiný

Samsung se se svou novinkou (jako obvykle) do žádných designových výstřelků nepouštěl, opět tu tedy před sebou máme poměrně velký kvádr se zaoblenými rohy. I tak se ale design oproti Galaxy S4 změnil, místo „vajíčkovitého“ provedení zde máme design, který se až nápadně podobá modelové řadě tabletofonů Galaxy Note. Jestli je to výhoda, nebo naopak, necháme na posouzení každého z vás, někteří design telefonu hodnotí jako nadčasový, pro zbytek se jedná už tak trochu o „ohranou písničku“. Subjektivně hodnotím design telefonu spíše jako nudný, například i takové HTC se poučilo a design svých nových vlajkových lodí (a nejenom těch) po několika letech obměnilo. Samsung ale stále spí. Design zařízení je věcí jednou, zpracování a použité materiály jsou však věcí další. Samsung opět vsadil na kompletně plastové provedení (a to včetně stříbrného pruhu táhnoucího se po obvodu telefonu), ruku v ruce s tímto faktem se nese také ne úplně pevná konstrukce. O tom ale až později.

Samsung Galaxy S5

Přibližně 70 % přední strany telefonu zabírá 5,1palcový displej, kdo by ale čekal zmenšení prostoru okolo displeje, je však bohužel na omylu. Loňská vlajková loď, model Galaxy S4, nabízí téměř zanedbatelný rámeček kolem displeje, oproti tomu novinka se v tomto ohledu vrátila o krok zpět. Pár desetin milimetru se může zdát jako zanedbatelný rozdíl, při přímém srovnání obou modelů je však rozdíl na první pohled viditelný a zatímco u Galaxy S4 působí displej táhnoucí se až ke krajům luxusním dojmem, u Galaxy „S5tky“ podobný pocit nemáte. Vynikne to zejména u bílé verze. Nad displejem naleznete kromě loga společnosti Samsung samozřejmě také mřížku sluchátka, ta je na rozdíl od S4 zapuštěná a není již chromová, opět malý detail, který trochu zamrzí. Po levé straně od loga, respektive mřížky sluchátka nalezneme notifikační LED diodu, která hned několika barvami upozorňuje na všechny zmeškané události. Průchody nezbytných senzorů (senzor okolního světla, senzor přiblížení) pak naleznete na pravé straně, opodál si své místo našla také sekundární kamera pro videohovory. Pod displejem si v poměrně velkém prostoru našlo své místo senzorové kontextové tlačítko a také šipka zpět, tlačítko domů je už klasicky hardwarové.

Detaily telefonu

To kromě přechodu na úvodní obrazovku skrývá také jednu z hlavních novinek této novinky – čtečku otisků prstů, o té si však povíme podrobněji v samostatném odstavci. Pokud se podíváme na přední plochu telefonu jako na celek, u tmavého barevného provedení telefonu poněkud překvapí rámeček v jiném (šedém) odstínu, který má možná opticky trochu rozbít větší plochu kolem displeje. Bílá verze zde nic takového nemá. Na té je navíc vidět, že je nově plocha kolem displeje lesklá, bez jakékoliv textury, kdežto u Galaxy S4 byla pod povrchem mírná struktura.

Podíváme se samozřejmě také na boky telefonů. Levá strana ve své vrchní části ukrývá pouze kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. Vzhledem k výšce zařízení je umístění tohoto tlačítka trochu nevhodné a pro jeho pohodlné ovládání se občasným podhmatům zařízení bohužel nevyhnete. Umístěním tlačítka o pár milimetrů níž by stupeň komfortnosti zcela jistě zvýšilo. Pravý bok telefonu ukrývá opět pouze jedno poměrně malé tlačítko, to umožní vypnutí/zapnutí telefonu, respektive displeje. Je ideálně umístěno a dobře se tiskne, zde Samsung chválíme. Na vrchní straně najdeme průzor infraportu, na opačném (pravém konci) vrchní strany pak najdeme vstup 3,5milimetrového jack konektoru. Nechybí ani sekundární mikrofon sloužící k eliminaci okolních ruchů například při hovoru. Na spodní straně nalezneme už jenom microUSB konektor ve verzi 3.0 skrytý pod plastovou záslepkou (proč to, k tomu se dostaneme), hned vedle se pak nachází primární mikrofon.

Samsung Galaxy S5 ze všech stran

Na závěr této části povídání si ještě dovolíme menší srovnání stisku hardwarových tlačítek. Zatímco Galaxy S4 měla ovládací tlačítka (regulace hlasitosti, vypnutí/zapnutí displeje a tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku) s měkkým (přesto ale jistým) stiskem, tlačítka u Galaxy S5 vydávají po jejich zmáčknutí citelné cvaknutí. Jejich stisk je samozřejmě opět jistý, přesto je neustálé „cvakání“ (hlavně pak tlačítka pro návrat na úvodní obrazovku) velmi otravné. Chválit nebudeme ani plastovou krytku microUSB konektoru, ta totiž nemá jenom funkci ochránění vstupu, ale hlavně zamezení vniku kapaliny. Přibližně po týdnu užívání už však krytka nedoléhá tak přesně, jak by měla. Možná je to jenom pocit, možná krytka opravdu doléhá a těsní, přesto po pár cyklech nabíjení je její vůle dosti viditelná, což vzhledem k voděodolnosti telefonu nepůsobí zrovna příjemným a důvěryhodným dojmem.

Zadní kryt skrývá baterii a nezbytné sloty

Podíváme se také na zadní část telefonu. Té ve vrchní části dominuje čočka integrovaného fotoaparátu, ta je bohužel nad okolní povrch znatelně vystouplá. Nad samotnou čočku ještě o setinu milimetru vyčnívá plechové lemování, to však případným mikroškrábancům na povrchu čočce zřejmě nezabrání. Pod čočkou si v malé prohlubni našla své místo přisvětlovací LED dioda, není zde ovšem sama. Hned vedle ní totiž najdeme senzor pro měření tepové frekvence, to je mimochodem jedna z dalších novinek, kterou Galaxy S5 oproti svému předchůdci disponuje. Pod senzorem a LED diodou si pak své místo našlo opět logo společnosti, v levé spodní se nachází už jen hlasitý reproduktor. Ten oproti „S4ce“ upustil od zdobení, jedná se tedy pouze o nenápadný výdech. Na okamžik se zastavíme také u zpracování a vzhledu zadního krytu telefonu. Ten je totiž už od samého představení Galaxy S5 velmi diskutovaným tématem.

Další detaily smartphonu

Proč? Může za to děrované provedení zadního krytu, které až nápadně připomíná obyčejnou náplast. Zadní kryt je samozřejmě kompletně plastový a ohebný, nepřekvapí ani jeho miniaturní tloušťka. Námi testovaná tmavá barevná varianta má povrch měkčený (pro srovnání: bílé barevné provedení je klasický tvrdý plast). Povrch je samozřejmě matný a díky děrování na něm ani neuplývá tolik otisků prstů a mastnoty, jako je tomu běžné u většiny konkurenčních přístrojů. Do prohlubní se ale časem bude zachytávat špína a nečistoty. Kryt je samozřejmě snímatelný, na svém místě drží opravdu velice pevně, uchycen je rovnou 19 plastovými západkami. A držet pevně musí, protože kvůli voděodolnosti se pod něj k baterii nesmí dostat ani kapka vody. Pro jeho snazší sejmutí poslouží malý výřez, ten najdete na pravé vrchní straně, bez delších nehtů se ale v tomto případě neobejdete.

Pod zadním krytem pak nalezneme integrovanou baterii a slot na microSIM a microSD kartu. Vzhledem k provedení krytu nelze při držení telefonu očekávat pocit luxusu, potěší alespoň fakt, že vzhledem k jeho povrchové úpravě je nechtěné vyklouznutí telefonu z ruky téměř nemožné. Minimální tloušťka krytu s sebou nese ještě další neduh: už při mírném zmáčknutí na boky krytu se začnou ozývat nepříjemné, praskavé zvuky, které bychom od telefonu za 18 500 Kč opravdu neočekávali. Při zmáčknutí krytu uprostřed se navíc bez problému dostanete až na baterii, která pak v telefonu nepříjemně „nadskakuje“. Rozměry telefonu jsou 142 milimetru na výšku, 70,5 milimetru na šířku, tenký je přitom 8,1 milimetru. Oproti Galaxy S4 novinka trochu přibrala, hmotnost je ale stále ještě přijatelných 145 gramů.

Co říci závěrem? I když jsme dopředu věděli, že telefon bude kompletně plastový, očekávali jsme trochu lepší konstrukční zpracování, zklamala nás hlavně levně působící krytka microUSB konektoru a „hlasitá“ hardwarová tlačítka. Design telefonu je také dosti diskutabilním tématem, celkově je tedy hodnocení telefonu po designové stránce a konstrukčním zpracování spíše průměrné, vzhledem k cenové kategorii pak dokonce lehce podprůměrné. Konkurence v podobě Xperie Z2, HTC One (M8) je co se hodnotnosti těla a konstrukčního zpracování týče zcela někde jinde a za stejnou cenu dostanete nepoměrně luxusněji působící telefony. Plastovými materiály a stále stejným vzhledem si Samsung zkrátka nové zákazníky přitáhne jenom obtížně. Pochválit musíme ale voděodolnou a prachuvzdornou konstrukci, která je velmi užitečnou inovací, kterou stále většina výrobců ignoruje a je dobře, že se Samsung vydal po stopách Sony.

Diskuze ke článku
lada
Super recenze, už se těším na recenzi SONY Z2, která bude můj příští tel.Samsung prostě,, nezklamal".
lada
Špatný není. Ale za ty peníze?? Ani náhodou. A ještě mu vše nefunguje tak, jak má. Proboha jak to můžou vypustit? S4 je stále šikovný founek. Je nesmysl kupovat toto vrzající pádlo. Ano, fotí krásně, ale to Lumie o tisíce levnější taky.
Lukes
Libi se mi, jak Samsung jiz uplne kasle na lidi a vypousti telefon, ktery ma tak spickove dilenske zpracovani. Tohle mam koupit za 18 tisic? Nikdy! Ale ano, pratele..... Kupte si to a budte poslusne ovecky...... Novy Samsung fakt hruza a o designu radeji nemluvim....... K cemu mi je skvelej fotak, vnitnosti atd., kdyz pri kazdem mem uchopeni mi bude vrzat v ruce a dle me po mesici bude konecna..... Drzim vam palce, kupte si ho....... ;-)
dunco
Srovnávat rychlost prostředí a vodotěsnost S5 se Z2 bude chtít asi hodně odvahy až se dostane Sony do prodeje. Myslím, že ta vodotěsnost a svižnost bude Achillova pata té S5.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze