Samsung Galaxy S4
recenze

Samsung Galaxy S4

Pan dokonalý?

Není snad telefonu v tomto roce, který by byl očekávanější a byla na něj stržena větší pozornost. Galaxy S4 se začal minulý týden prodávat a doslova se po něm zaprášilo. V té chvíli jsme si pětipalcového mazlíka z Jižní Koreje již hýčkali v redakci a odhalovali novinky. Větší displej, spousta gest, silnější procesor, nejnovější Android. Dokázal v našem redakčním testu obstát?

Baterie a výdrž

Samsung svůj vlajkový model vybavil Li-Ion baterií s kapacitou 2600 mAh, což je mimochodem o 500 mAh více než v případě Galaxy S III. Do tenčího a menšího těla nacpat větší baterii a lepší výbavu? Za to si zaslouží Samsung velkou pochvalu. S výdrží jsem byl při testování maximálně spokojen, a oproti konkurenční Xperii Z nebo HTC One je výrazně lepší. Telefon při středně náročném používání atakuje dvoudenní pohotovostní dobu. Během té doby byl telefon zhruba třetinu času jen na 3G, zbylý čas připojen k Wi-Fi, jas displeje regulovala automatika, uskutečněno bylo zhruba 15 minut hovorů, posláno 20 SMS zpráv, k tomu tři hodiny internetu, hodina poslechu hudby a samozřejmě synchronizace stále aktivní. Můžete se tedy spolehnout, že i kdybyste telefonu dali ještě více zabrat, vydrží minimálně do pozdního večera prvního dne. A to je opravdu hodně slušné.

Provedli jsme také náš standardizovaný test výdrž, při kterém byl Galaxy S4 připojen k zabezpečené Wi-Fi, přihlášen do sítě 3G, jas displeje manuálně nastaven na 50%, synchronizace potlačena a v tento moment streamoval video v kvalitě 1080p do dodávaných sluchátek s hlasitostí na poloviční úrovni. K vypnutí telefonu došlo po 8 hodinách a 16 minutách. Tím se Galaxy S4 řadí mezi nejlepší telefony na trhu. Podobnou výdrž nabídne například Galaxy Note II (8 hodin a 2 minuty). Naopak sklonit se musí Nokia Lumia 920 (4 hodiny a 16 minut), Sony Xperia Z (3 hodiny a 18 minut) či HTC One (3 hodiny a 57 minut). Veškerá zmíněná konkurence nabídne v syntetických i reálných testech prakticky o polovinu horší výdrž, což je výrazný rozdíl. Pokud chcete špičkový smartphone s dobrou výdrží, je Galaxy S4 jasnou volbou.

Nadšení z tohoto testu přetrvává i při testování nabíjení, kde se projevuje silnější nabíječka Galaxy S4. Nabití z 3% (v ten moment se telefon vypne) na 80% trvá 1 hodinu a 27 minut, což je opět jedna z nejlepších hodnot mezi dnešními telefony. Jen o 4 minuty déle to trvá Xperii Z. Ale například Lumia 920 k tomu potřebuje bez osmi minut 2 hodiny. K nabití na 100% Galaxy S4 potřebuje 2 hodiny a 18 minut. Zde je už překonán Xperii Z, která to stíhá za rovné 2 hodiny. Lumia 920 však prohrává, potřebuje 2 hodiny a 47 minut.

Zvuk

U telefonu typu Galaxy S4 pokaždé očekávám něco navíc. Hlasitý reproduktor je tu pouze jeden a hraje spíše průměrně. Jenže Galaxy S4 se pasuje takřka do role nejlepšího telefonu. Lepší hlasitou reprodukci ale nabízí i takový Huawei Honor 2, který má reproduktory dva a stojí o 10 tisíc korun méně. Zatímco Xperia Z má podobný nebo o něco horší hlasitý reproduktor, oba zcela deklasuje HTC One, které je momentálně nejlépe hrajícím telefonem na trhu a kvalitou reprodukce z hlasitého reproduktoru nový Samsung zcela deklasuje.

O poznání spokojenější budete z výstupu do sluchátek. Velmi kvalitní jsou už dodávané špunty, které podávají hutný zvuk, který však nepostrádá i výšky. Je však vcelku jedno, jaká sluchátka připojíte. Nepůjde-li o pecky za dvacet korun, dočkáte se dostatečně kvalitní reprodukce a se zvukovým výstupem do sluchátek budete více než spokojeni.

Displej

4 palce, 4,27 palce, 4,8 palce a nakonec 4,99 palce. Co že ta čísla znamenají? Průlet historií úhlopříček všech modelů řady Galaxy S. Vzrůstající tendence je jasně patrná a ani nejnovější generace není výjimkou. Ta však zvětšovala tak chytře, že se nezvětšily rozměry samotného telefonu. Displej se jednoduše natáhl ze strany na stranu a nechal jen minimální okraje. Úhlopříčku už známe a teď rozlišení. Jak jinak, je tu FullHD. Obraz je tak jemný, až to ani lidským okem neoceníme. Ano, je použita PenTile matice, nicméně rozlišení je tak vysoké, že rastr vidět není. Důkazem budiž detailní foto porovnávající displej Galaxy S4 s displejem Galaxy S III.

Displej opět povyrostl, ale je extra jemný, jasný a skvěle čitelný

Typově jde o Super AMOLED displej, tudíž si na své přijdou všichni fanoušci křiklavých barev. Naštěstí není situace tak jednostranná a v nastavení si šikovně nastavíte, jaký nádech má displej mít. Ve výsledku se tak lze dostat na vcelku přirozené barvy. Rozebírat nějak dlouze pozorovací úhly či snad viditelnost na slunci je zbytečné. Za obojí by Galaxy S4 dostal jedničku s hvězdičkou. Výhodou displeje je rovněž možnost ovládání v rukavicích a také ovládání bez nutnosti dotyku, které je možné v některých aplikacích. Jedno pokárání se však u displeje přeci jen najde. Jmenuje se automatická regulace jasu. Ta sice funguje, ale dosti zbrkle a neustále mění intenzitu podsvětlení. Mnohdy ji navíc nastavuje špatně. V noci displej září, ve dne se utápí ve tmě. Toto by měl Samsung doladit.

Porovnání displeje Galaxy S III a Galaxy S4 (foto zcela vpravo)

Hardware

Jistě si vybavíte, že při představení byl Galaxy S4 představen ve dvou verzích. S osmijádrovým procesorem Exynos a čtyřjádrovým Snapdragonem 600 o taktu 1,9 GHz. Již v den představení jsme věděli, že do ČR zamíří druhá varianta a nyní to můžeme opravdu potvrdit. Případné pochybovače uklidní nálepka na horní hraně, nesoucí nápis Qualcomm. Pro úplnost zmíním, že paměť RAM nabízí 2 GB, respektive 1,78 GB RAM, ze kterých zbývá okolo 1,5 GB RAM. Grafiku zajišťuje Adreno 320. Výkon si můžeme demonstrovat pomocí benchmarků níže.


Benchmark testy
Diskuze ke článku
miro
V teste ste nespomenuli že obsahuje teploměr, barometer, meria pulz., že sa dá ovládať v rukaviciach a po dokoupení špeciálneho krytu aj bezdrôtovo nabíjať. A mám aj výhradu k tomu že htc one stojí o 2000 menej. Pozrel som si heureka.cz a začínajú na približne rovnakých cenách okolo 15500 Kč stým že htc one nie je nikde skladom a keď už tak za přemrštěnych 18000, zatiaľ čo s4 je skladom za 15500. Ešte přidám že foťák je za světla a šera nejlepší(okrem Nokii 808), lepší ako Lumia 920 alebo htc one, a horší od nich len v absolútnej tme. A najviac kvitujem oproti konkurencii v podobnej cenovej hladine väčšiu výdrž batérie, vymeniteľné batériu, slot na pamäťové karty, všakovaké originálne dokúpitelnė prislusenstvo(bezdrôtová nabíjačka, rôzne kryty ako sview, sledovač pulzu, hudobný dok.... .)
Dj Addams
unique

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze