Samsung Galaxy Note9
recenze

Samsung Galaxy Note9

Když si inovace hrají na schovku
17

Po velmi vydařeném Samsungu Galaxy Note8 z loňska už výrobce neměl nutkání k zásadním inovacím. Zdánlivě tak následník vypadá úplně stejně. Nemusíte se však bát, rozhodně se vylepšovalo. Trošku u displeje, více u hardwaru s fotoaparátem a výrazně u hlavního taháku – dotykového pera S Pen. Cena meziročně dokonce mírně poklesla. Předpoklady pro úspěch tak novinka rozhodně má.

Výkon hardwaru: neuskromňujte se

V ohledu výkonu Galaxy Note9 samozřejmě naprosto exceluje. Disponuje osmijádrovým procesorem Exynos 9810, který je vlastně shodný se Samsungy Galaxy S9, jen o něco výše taktovaný. (Varianta Snapdragon 845 není určena pro evropské trhy.) Spolupracuje s ním 6GB (případně 8GB) operační paměť, ze které zbývá běžně 1,5 GB volného prostoru.

Benchmark testy

Letos došlo ke zvětšení úložného prostoru. Základem je totiž 128GB varianta, která poskytuje 110 GB pro vaše data. Sáhnout však budete moci i po 512GB variantě, která už uspokojí téměř všechny. A kdyby ne, paměťová karta díky microSDXC slotu pojme až dalších 512 GB. Součtem se dostaneme k číslu pro mobilní telefony neuvěřitelnému – v Notu9 můžete nosit 1 TB vašich dat.

Líbilo se nám
  • obrovský úložný prostor
  • slot pro paměťovou kartu
  • špičkový hardware

Výdrž baterie: velkorysá nadílka

Samsung letos řádně napumpoval baterii, která je i fyzicky větší a oslňuje kapacitou 4 000 mAh, tedy o 700 mAh vyšší než dříve. Celý den v zápřahu zvládne levou zadní. Pokud na telefonu nebudete viset každou čtvrt hodinu, jeví se reálně i nabíjení obden. Osobně jsem například v jednom dni 2 hodiny využíval on-line navigaci, půl hodinky fotil a v součtu přibližně 1 hodinu strávil prohlížením internetu. V průběhu všech aktivit byl telefon samozřejmě připojen k síti LTE a aktualizace všech možných aplikací běžely bez omezení. Po 12 hodinách klesl stav baterie pod 30 %, což považuji za velice slušné.

Samsung Galaxy Note9

Nabíjet můžete vcelku svižně, silnou baterii napumpujete energií za zhruba dvě hodinky. Pokud budete nabíjet jen do 80 %, počítejte s časem něco málo přes hodinku a půl. Alternativou je u Samsungu rychlé bezdrátové nabíjení.

Líbilo se nám
  • rychlé nabíjení
  • velmi dobrá výdrž

Konektivita: vše na svém místě

Samsung Galaxy Note9 chce patřit mezi smetánku, tudíž si nemůže dovolit zaváhat, obzvlášť pak v případě konektivity. Internet vám posviští nejvyšší možnou rychlostí, což zajistí například podpora LTE Cat 18, které nabízí rychlost 1 200 / 200 Mbps a také si rozumí se všemi u nás využívanými frekvenčními pásmy. Samozřejmostí je i podpora dvou nanoSIM karet (obě zvládají LTE), byť v takovém případě padne za oběť paměťovka. Na kratší vzdálenosti využijete Wi-Fi a/b/g/n/ac a také Bluetooth ve verzi 5, která umožní spojení se dvěma přijímači, typicky tedy se dvěma Bluetooth sluchátky, případně s dvojicí reproduktorů. V takovém případě však může docházet k menším odchylkám, na rozšíření reprodukce po bytě to tedy bohužel není. Přítomnost NFC nepřekvapuje.

Po stránce navigačních schopností telefon nepostrádá GPS, GLONASS ani evropské Galileo, tudíž se s ním nikde neztratíte. Fixace vaší polohy trvá jen okamžik. K prohlížení map využijete stálici v podobě aplikace Mapy od Googlu, která ke svému fungování vyžaduje internetové připojení. Naštěstí si část map můžete uložit i do mezipaměti, stejně tak existuje možnost off-line navigace v uložené oblasti. Částečně už tedy Google Mapy nahrazují tradiční navigační aplikace.

Vzhledem k dodávanému příslušenství ve formě redukcí logicky nechybí ani podpora OTG, takže si bez problému připojíte USB flash disk, případně snadno synchronizujete vaše data. Žehrat v této části můžeme snad jen nad absencí infračerveného portu.

Diskuze ke článku
Vojtěch Vincze
Vojtěch Vincze
Naposledy jsem měl Note 4 a na S Pen jsem si neskutečně zvykl. Teď mám G6 a chybí mi při spoustě činností.
Note 9 už se přiblížil ideálu. Dát čtečku do displeje, vrátit infraport a nenašel bych žádný zápor...
Samo Kosík
Samo Kosík
Výborný telefón
Daniel
Bude 512GB verze také v modré barvě nebo jen v černé?
Leader
Prosím opravte v parametrech: dostupnost 2018 a telefon je schopný nahrávat 4k@60fps.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze