Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G
recenze

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G

Když „Ultra“ nahradí „Plus“
15

Vlajkový Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G dorazil na trh se špičkovou výbavou, která čítá výkonný procesor, 108Mpx fotoaparát či 120Hz displej s miniaturními rámečky. Hlavní předností této řady má být však chytré pero S Pen. V této recenzi si povíme, jestli je cenovka startující na 35 tisících Kč adekvátní protihodnotou za vylepšenou produktivitu, kterou výrobce slibuje, nebo byste se raději měli porozhlédnout jinde.

Konektivita: ukázková

Po stránce konektivity se můžete těšit na kompletní výbavu. Nechybí Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS, GLONASS, BDS nebo evropské Galileo. Pochopitelně máte k dispozici také NFC pro rychlé spárování či bezkontaktní platby. Novinkou je technologie Ultra-Wideband, která dokáže lokalizovat UWB zařízení v prostoru. Více si o UWB můžete více přečíst v samostatném článku.

Líbilo se nám
 • kompletní výbava
 • Ultra-Wideband

Fotoaparát: zaostřeno na autofocus

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G se chlubí špičkovou fotovýbavou čítající hlavní 1/1,33" fotoaparát o rozlišení 108 megapixelů, 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv s rozsahem 120 stupňů a zbrusu nový 12Mpx teleobjektiv s 5× optickým přiblížením a 50× hybridním zoomem. Oproti Galaxy S20 Ultra 5G však došlo ke změně snímače u teleobjektivu a rovněž byl odstraněn 3D ToF senzor.

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G

Co v masivním modulu fotoaparátu naopak přibylo, je laserový autofocus, který přeostřuje bleskovou rychlostí. Jihokorejský výrobce tak elegantně odstranil problém, kterým trpěl právě Samsung Galaxy S20 Ultra, u něhož nebylo na ostření vždy spolehnutí.

108Mpx snímač 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv 12Mpx 5× teleobjektiv
Světelnost objektivu f/1.8 f/2.2 f/3.0
Velikost snímače 1/1,33" 1/2,55" ?"
Ohnisko 26 mm 13 mm 120 mm
Velikost pixelů 0,8 µm 1,4 µm 1,0 µm
Typ stabilizace optická stabilizace bez stabilizace optická stabilizace
Typ ostření PDAF, Laser AF autofocus PDAF

Pořízené snímky se chlubí líbivým barevným podáním (klasicky více saturovaným), vysokou úrovní detailů a nízkým šumem. Špičkový je také dynamický rozsah, který velmi dobře funguje nejen u hlavního snímače, ale také u ultraširokoúhlého objektivu. Vysoká je i úroveň detailů u fotografií či schopnost odstranění efektu rybího oka u ultraširokoúhlého objektivu.

Hlavní snímač
Teleobjektiv
Ultraširokoúhlý objektiv

Výše zmíněné se vztahuje také k pětinásobnému optickému teleobjektivu, který nabízí maximální možné 50× přiblížení. Telefon nezklame ani ty, kteří rádi fotí v noci či za zhoršených světelných podmínek. Noční režim totiž podporují všechny tři fotoaparáty. Při jeho aktivaci se v tlačítku snímače objeví animace naplňujícího se měsíce, která vás upozorňuje na to, jestli byl už snímek zachycen.

S telefonem je pochopitelně možné natáčet i 8K video v 24 FPS, jehož využitelnost je však diskutabilní. Nechybí ani funkce Single Take, která dokáže zastoupit filtry na Instagramu, nebo podařený bokeh efekt. Kromě laserového autofocusu a nového teleobjektivu je dalším zajímavým vylepšením nový režim Pro Video. Ten například umožňuje měnit zdroj zvuku. Použít tak můžete nejen mikrofony integrované do telefonu, ale například také vaše bezdrátová sluchátka. Stejně tak povedený je Pro režim fotoaparátu, kde můžete manuálně upravovat úroveň zaostření, vyvážení bílé, ISO atd. Nejslabší z fotoaparátů je čelní 10Mpx selfie kamerka, která pořizuje velmi často měkčí snímky, které mnohdy ne úplně odpovídají realitě.

Ukázka běžného a nočního režimu + selfie kamerka

Celkově je však výsledná kvalita snímků opět na špičkové úrovni a Note20 Ultra může směle konkurovat těm nejlepším fotomobilům na trhu.

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G – ukázka superzpomaleného videa

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G – ukázka 8K videa 24 FPS

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G – ukázka mikrofonů (1080p)

Líbilo se nám
 • skvělý laserový AF
 • povedená fotoaplikace
 • 5× optický teleobjektiv
 • vysoká kvalita snímků
 • noční režim u všech fotoaparátů
Nelíbilo se nám
 • selfie kamerka by mohla být lepší

Software: One UI 2.5

Samsung Galaxy Note20 Ultra spoléhá na Android 10 doplněný o povedenou nadstavbu One UI 2.5 se srpnovými bezpečnostními záplatami. Chod systému je díky dobře odladěnému softwaru i výkonnému hardwaru krásně plynulý a během používání se mi nestalo, že by mi některá aplikace spadla nebo jsem musel na něco déle čekat.

Pocit při psaní S Pen je díky velmi nízké odezvě (9 ms) velmi podobný běžnému psaní na papír.

V rámci One UI pochopitelně můžete používat různé vychytávky a díky rozvržení ovládacích prvků je relativně bezproblémové prstem obsloužit i téměř 7palcový displej. Z vychytávek zmíním například funkci Odkaz na Windows, pomocí níž je možné telefon velmi snadno (bezdrátově) propojit s počítačem s Windows 10. Takto můžete snadno přetahovat soubory nebo dokonce z počítače spouštět aplikace uložené v telefonu, které se následně zrcadlí do PC. Pochopitelně nechybí ani režim DeX nebo speciální funkce S Pen. Pomocí něj můžete rychle psát poznámky na obrazovku, pořizovat screenshoty, používat různá gesta nebo jej využít jako bezdrátovou spoušť u fotoaparátu. Pocit při psaní S Pen je díky velmi nízké odezvě (9 ms) velmi podobný běžnému psaní na papír.

Osobně se nepovažuji za uživatele, který by byl nějak umělecky nadaný, takže jsem například nevyužíval aplikaci PENUP, kde lze vykreslovat omalovánky, kreslit apod. Pero jsem nejčastěji využil k zapisování poznámek do PDF a podobně. S Pen má opravdu široké možnosti využití, záleží tak tedy hlavně na uživateli, jak moc mu vyhovuje práce s perem.

Na závěr uvedu, že Samsung oficiálně přislíbil vydání tří velkých Android aktualizací. Na Galaxy Note20 Ultra tak určitě obdržíte Android 11, 12 i 13.

Líbilo se nám
 • funkce spojené s perem S Pen
 • odladěný systém s povedenou nadstavbou
 • dlouhá softwarová podpora
Diskuze ke článku
Mara Studna
Mara Studna
Jako vždy od Pana Papadopouluse příkladná recenze.Takových jen více!!!
Honza Krass
Honza Krass
Máte tam chybu, úložiště je typu UFS 3.1 ne 3.0.
Jiří Kučera
Jiří Kučera
Zdravím a děkuji za skvělou recenzi, mám Vaše stránky rád. Jen mi přijde, že trochu zlehčujete situaci okolo procesoru, protože mě to přijde jako dost zásadní "problém", když existují dvě verze s tak zásadními rozdíly, ať už ve výkonu, ale i ve spotřebě energie... V dnešní době, kdy se řeší už i dvojí kvalita potravin, kde jde v uvozovkách jen o koruny, tak dát minimálně 35t s vědomím, že za stejnou cenu mají v jiných zemích stejný přístroj, ale s daleko lepším procesorem mi přijde dost nefér... Nejde ani tak o peníze (vždy jsem byl fanda do mobilních telefonů a nevadilo mi dát víc, teď používám Mate XS) jako spíše o princip..., to máte jakoby se prodávali dvě verze aut za stejnou cenu a u nás by byly k dispozici jen ty horší.
Emil Sekera
Emil Sekera
Na ty vaše slavné "videorecenze" je naprosto zbytečné se dívat. Vypadá to spíš jak nepovedené produktové video, kde se jen papouškují specifikace s naprosto minimální ukázkou uživatelského prostředí, kde Vám ještě skáčou ty vtipné hlášky při prvním použití. Takže tvoříte "odbornou" recenzi na telefon, který používáte 10 minut? Nedozvím se, proč mám zaplatit o tolik a tolik tisíc víc oproti Note 20, nedozvím se, co za nové funkce má oproti Note 10. Pořád jen vidím nějakého šaška, co mává s telefonem a plácá zbytečnosti. Já se divím, že Vám ty telefony někdo ještě vůbec půjčuje. Na displeji čmáráte čáry jako 5 leté dítě, takže opět - k čemu mám stylus, kromě selfie? Jaké je jeho reálné využití v Samsung UI?

Naučte se to dělat pořádně. Tenhle pokus o videorecenzi by slušel možná tak k Realme 6, případně propagaci Huawei.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze