Motorola Moto X4
recenze

Motorola Moto X4

Když nepotřebujete modularitu
8

Motorola si pro náš trh letos přichystala nemilé překvapení. Zatímco všude ve světě její vlajkovou loď ztělesňuje Moto Z2 Force, k nám se tento model nedostane. To pro mnohé zanechává na trůnu nejlepší Motoroly odlehčené Moto Z2 Play, ale dle mého názoru si tuto pozici zaslouží spíše dnes testovaný kousek Moto X4. Pojďme se podívat, proč mne tolik zaujala.

Konektivita: příslib světlých zítřků

Na první pohled se zdá být Moto X4 v oblasti konektivity jako jiní konkurenti. Nechybí kompletní LTE, Wi-Fi ac či přesná, ale trochu pomalejší A-GPS, které může vypomáhat i GLONASS. Pár lidí potěší rovněž přítomnost FM rádia, jež dostalo opravdu povedenou aplikaci.

Aplikace FM rádio

Nezapomnělo se ani na NFC, ale co se Bluetooth týče, zvolil výrobce zajímavou cestu. V současnosti totiž disponuje telefon verzí 4.2, avšak přislíbena je již aktualizace systému na Android 8.0 Oreo, která má „odemknout“ Bluetooth verze 5.0. Majitelé tohoto telefonu se tedy v budoucnu dočkají s novým systémem také velmi příjemného bonusu.

Líbilo se nám
 • NFC
 • FM rádio
 • v budoucnu i Bluetooth 5.0
Nelíbilo se nám
 • pomalejší GPS

Fotoaparát: kvantita nad kvalitou

Jednou z mála oblastí, kde mě Moto X4 trápila, se bohužel stal duální fotoaparát, jehož hlavní senzor má 12 Mpx a světelnost f/2.0 a ten druhý, širokoúhlý se 120 stupni záběru, nabídne jen 8 Mpx a světelnost f/2.2. Ti informovanější z vás si mohli všimnout, že jde o velice podobnou soustavou, jakou disponuje dražší a větší ASUS ZenFone 4, ale ten fotí lépe.

Snímky za dobrého světla – nejprve klasický snímek a poté širokoúhlý

Snímky umí být za dobrého světla pěkné a ostré díky nové a rychlé technologii ostření Autofocus Pixel. Jsou ovšem často tmavší, než by bylo vhodno, a horší počasí s kvalitou vždy výrazně zamává. To platí dvojnásob pro širokoúhlý fotoaparát, který má navíc velmi výrazný efekt rybího oka, se kterým musíte u fotek vždy počítat. Širokoúhlý fotoaparát má navíc jako „bonus“ velké problémy s ostrostí fotek. Občas vám dá rozmazaný snímek i za dobrého osvětlení a v horších podmínkách se často nevyplatí jej vůbec používat.

Fotky z interiérů/v noci a selfie

Alespoň že tu je účinná elektronická stabilizace videa, avšak ta funguje bohužel jen ve Full HD při 30 FPS. Při 60 FPS či ve 4K už se musíte obejít bez ní. Pochvalu zaslouží až přehledná fotoaplikace, která nabízí pár zajímavých režimů jako manuální režim, panorama, režim krásy a dokonce i režim, ve kterém stačí klepnout na obrazovce na barvu, kterou chcete zachovat, a zbytek fotky se převrátí do černobílého podání. Výsledky jsou všelijaké, ale občas se poštěstí zajímavé snímky. Jako poslední je tu i portrétní režim, který softwarově rozmaže pozadí, ale o něm škoda mluvit, jelikož není moc kvalitní.

Zaujmout vás ale může přední kamerka, která má hned 16 Mpx a umí se postarat o pěkná selfies. Nechybí jí ani vlastní LED přisvícení, avšak škoda že s tak velkým rozlišením s ní nelze natáčet 4K videa. Spokojit se musíte prostě jen s Full HD.

Líbilo se nám
 • snímky za dobrého světla
 • širokoúhlý objektiv nabízí více možností fotografování
 • povedená fotoaplikace
 • přední 16Mpx kamerka s vlastním přisvícením
Nelíbilo se nám
 • horší světlo kvalitou výrazně zamává
 • je velmi těžké udělat kvalitní fotku se sekundárním foťákem
 • stabilizace videa jen u Full HD při 30 FPS

Software: čistá práce

Jak už jsem psal v kapitole o hardwaru, systém zde běží naprosto plynule. S žádnými výraznými záseky či zpomalením jsem se ani jednou nesetkal a vše šlapalo, jak mělo. Prakticky čisté prostředí tu přitom běží pod taktovkou Androidu 7.1.1 Nougat, do kterého přidala Motorola jen pár smysluplných funkcí prostřednictvím aplikace Moto. V té nejdete mnoho různých gest, ať už jde o mávnutí rukou nad displejem pro rozsvícení ambientní funkce, zakroucení telefonem pro otevření fotoaplikace, zaklepání pro rozsvícení svítilny, otočení telefonu displejem dolů pro ztlumení vyzvánění a tak dále.

Zkrátka klasika, na kterou jsme u Motoroly už zvyklí. Jedinou novou funkcí je tu Moto Key, pomocí které se můžete přihlašovat do vašich účtů na různých webových stránkách přiložením vašeho otisku prstu. Jde o vcelku praktickou věc, která funguje spolehlivě a rychle, byť její nastavení nějaký čas zabere.

To ale není vše – ještě mnohem déle zabere nastavení druhé časti této funkce, pomocí které můžete přiložením prstu ke čtečce telefonu stejným způsobem odemykat i svůj počítač s Windows. Stačí jen následovat pokyny aplikace, stáhnout do počítače příslušný program, vše nastavit a můžete odemykat počítač telefonem. Funguje to až překvapivě rychle, počítač se odemkne za nějaké 4 sekundy po rozpoznání otisku prstu, ale 100procentně spolehlivá tato funkce zrovna není. Občas se odemknutí holt nepovedlo a musel jsem zadávat záložní heslo. Navíc musíte mít pro fungování této funkce zapnuté Bluetooth, a to samozřejmě nejen v telefonu, ale především také v počítači.

O drtivou většinu aplikací se stará Google, přičemž Motorola tu má jen vlastní fotoaplikaci, zmiňovanou Moto aplikaci a FM rádio. Velmi zajímavá je ovšem přítomnost aplikací od Microsoftu. V základu vám totiž přijde Moto X4 s předinstalovaným Outlookem, jenž se stará o vaše e-maily, a dokonce i se sociální aplikací LinkedIn. To není úplně standardní a vypadá to, jako by Motorola stavěla svůj skleněný výtvor jako pracovní stroj, což je zajímavé.

Líbilo se nám
 • čisté prostředí
 • jen užitečné funkce navíc
 • zajímavá novinka Moto Key
Nelíbilo se nám
 • Outlook a především LinkedIn jsou zde navíc
Diskuze ke článku
Jiří Batěk
Jiří Batěk
Já bych uvažoval jako o konkurenci i Lenovo P2 (což už je také Motorola) ale stojí o 4000-5000 míň
olgoj.chorchoj
Technika bude asi v pohodě, ale je na h***o, že čtečka otisků je vepředu. Tak snad aspoň funguje normálně a neni "spolehlivá a rychlá" jako třeba u předraženejch Samsungů. A ten vystouplej foťák na zádech? Kromě toho, že to neni nic krásnýho, je to celkem nepraktický (a to tu píšou, že je prej vystouplej míň, než u jinejch modelů moto... omg).
Milan
Vlastním motorolu X první, druhé i třetí generace.
Tuhle čtvrtou by Lenovo vynechám.

Chápu, že nyní je vlajková loď moto Z.

Ale když to srovnám s mou moto X Style ( třetí generace 2015)
Tak to jsou odlišná zařízení.

Moto X Style:
5,6" displej se QHD rozlišením,
STEREO reproduktory na čelní ploše,
Výborná kamera, jedna s nejlepších stabilizací obrazu při 4K.
2x SIM + microSD.

Tohle není čtvrtá generace, tohle je generace úplně nová, prostě se to s Moto Z posunulo o řád níže.
Jiri
Snad se to nebude pořad sr@t jako všechny lenova, jinak vypadá slibně,ikdyz za tu cenu ta výbava trosku pokulhává ve srovnání s konkurenci

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze