Pokud pravidelně sledujete mobilenet.cz, asi vám neuniklo, že mám slabost pro zařízení Surface Pro od Microsoftu, která považuji za nejkompaktnější pracovní nástroje s plnohodnotným operačním systémem Windows 10 na trhu.
Zatímco minule testovaný Surface Pro 7 je, dá se říct, pouze faceliftem ve srovnání s předchozí generací, Surface Pro X lze označit již za plnohodnotnou novinku, která má odlišný design, větší displej a důležité změny se odehrály také uvnitř. Na to, jak se nový Surface Pro X povedl, se zaměříme v dnešní recenzi.
Microsoft Surface Pro X – videorecenze
Technické parametry Microsoft Surface Pro X 8 GB/128 GB
Kompletní specifikaceKonstrukce | 287 × 208 × 7,3 mm, 774 g, konstrukce: ?, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 13" (2 880 × 1 920 px) |
Fotoaparát | 10 Mpx, , autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Chipset | CPU: 4×3 GHz + 4×1,8 GHz, GPU: ano |
Paměť | RAM: 8 GB, vnitřní paměť: 128 GB, paměťové karty: ne |
Datové funkce | 5G: ne, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ne |
Operační systém | Windows 10 |
Akumulátor | ? mAh, bezdrátové nabíjení: ne |
Dostupnost | říjen 2019, 29 990 Kč |
Obsah balení: klasika od Microsoftu
V balení najdeme kromě samotného Surface Pro X také kompaktní napájecí adaptér s integrovaným portem USB-A pro možnost nabíjení dalšího příslušenství a sadu základních příruček. Cokoliv dalšího byste zde již hledali marně a klávesnici, ke které se dostaneme v další kapitole, si musíte dokoupit samostatně.
- kompaktní napájecí adaptér
Konstrukční zpracování: zaoblovalo se
Design působí oproti předchozímu Surfacu Pro 7 moderněji – ostré hrany nahradily zaoblené boky a hořčík zastoupil neméně prémiový eloxovaný hliník. Hmotnost se přitom udržela pod hranicí 800 gramů, což činí ze Surface Pro X ideální pracovní nástroj pro všechny, kteří často cestují a nechtějí s sebou tahat nic těžkého.
Dominantou řady Surface Pro je otočný stojánek, který ani tentokrát nechybí. Má přitom opět ideální tuhost a zařízení umožňuje umístit do téměř jakékoliv polohy. Pod stojánkem je také nenápadně schovaný slot pro nanoSIM kartu, která zprostředkovává LTE připojení. Nově tak již nebudete závislí na Wi-Fi/hotspotu. Dalším překvapením je pak vyměnitelné SSD. Zde ovšem zpozorněte, nejde totiž (oficiálně) o uživatelsky vyměnitelný disk. Podle oficiálního návodu by jej měl měnit pouze Microsoftem proškolený technik.
Zapomeňte na podporu paměťových karet.
Celkový dojem ze Surface Pro X překonal má očekávání. Zařízení působí nadmíru prémiově a originálně. Řečeno jinak, pokud se chcete odlišit od ostatních, tak jste zde na správné adrese. Jedinou nevýhodou spatřuji pouze v umístění tlačítek na bocích, kvůli čemuž dochází k jejich samovolnému zmáčknutí, pokud byste si chtěli (na rovném povrchu) postavit zařízení na stranu. Na druhou stranu si nejsem jistý tím, že bylo umístění jinam tím správným řešením. Na co budete muset zapomenout ve srovnání se Surface Pro 7 je také podpora paměťových karet, zde si budete muset vystačit s SSD úložištěm/cloudem.
Nebyl by to Surface Pro, kdyby neměl k dispozici také skvělou klávesnici s podsvícenými klávesami a povedeným touchpadem, kterou lze jednoduše odpojit a připojit dle potřeby. K zařízením Surface Pro neoddělitelně patří také chytré pero, které se tentokrát ukrývá přímo v klávesnici. Zde se pero „Slim Pen“ zároveň nabíjí, a vy tak máte jistotu, že se při přenášení jen tak neztratí. Díky pozměněnému (plochému) tvaru se pero lépe drželo než Surface Pen. S perem samozřejmě můžete kreslit, používat jej jako gumu nebo s ním prostě jen ovládat zařízení, pokud si nechcete umazat displej.
- inovovaný design
- nízká hmotnost
- prémiové zpracování
- (technikem) vyměnitelné SSD úložiště
- klávesnice s integrovaným perem
- vylepšený tvar pera Slim Pen
Displej: větší a s užšími rámečky
Podstatnou změnu představuje nárůst úhlopříčky na 13 palců, a to díky značně zúženým rámečkům. Obrazovka s ideálním poměrem stran 3:2 má navíc velmi jemné rozlišení 2 880× 1 920 pixelů i krásný obraz, který je jednoduše špičkový. Během používání se setkáte s příkladnými pozorovacími úhly, vysokým maximálním jasem i rychlou reakcí na dotyk. Skvěle funguje také rozpoznávání obličeje pomocí Windows Hello (5Mpx kamerky), které vás spolehlivě identifikuje i v naprosté tmě, a vylepšení se dočkal rovněž zadní fotoaparát, který má nově 10 Mpx a zvládne natáčet až ve 4K při 30 FPS.
- zúžené rámečky + větší uhlopříčka
- jemné rozlišení
- špičkový obraz
- ideální poměr stran
- Windows Hello
Zvuk: sbohem jacku
Sledovat filmy a videa na tomto displeji je radost a při konzumaci médií vás potěší i nadprůměrně hrající reproduktory s podporou Dolby Audio směřující přímo k uživateli. Škoda jen chybějícího 3,5mm jacku, který se Microsoft rozhodl neimplementovat.
- skvěle hrající hlasité reproduktory
- chybějící 3,5mm jack
Výkon hardwaru: krok správným směrem?
Na začátku recenze jsem prozradil, že ke změnám nedošlo pouze na povrchu, ale i uvnitř. Namísto procesorů Intel Core tentokrát výrobce vsadil na osmijádrový Microsoft SQ1, který je s trochou nadsázky výkonnějším sourozencem Snapdragonu 855 a doprovází jej grafický čip Adreno 685. Čipset SQ1 je vyroben 7nm technologií s maximálním taktem až 3 GHz. Grafický čip Adreno 685 se chlubí výkonem 2,1 TFLPS, což je dvakrát více než GPU nacházející se v osmé generaci procesorů Intel Core. SQ1 zároveň dokáže zajistit výkon až 9 TFLOPS v oblasti AI, v tomto ohledu je tedy na podobné úrovni jako Snapdragon 855.
Chvíli potrvá, než bude k dispozici více aplikací optimalizovaných pro ARM architekturu.
Dostatek výkonu zařízení rozhodně nechybí a plnohodnotný systém Windows 10 běží jako po másle. Kvůli rozdílné architektuře však některé programy musí spoléhat čistě na emulaci, a to včetně sady Microsoft Office. Všechen základní software však obvykle funguje tak, jak má a nic vám nebrání ani v tom si nainstalovat další aplikace, jako je například Photoshop. Ten ovšem už tak plynule neběží a v současnosti se čeká na speciálně upravenou verzi pro architekturu ARM. Jiné 64bitové aplikace, které nebyly optimalizovány pro architekturu ARM, nefungují vůbec a počítač vás vyzve k návštěvě Microsoft Storu, kde si můžete vyhledat náhradu. Seznam toho, s čím se Surface Pro X kamarádí a s čím zase nikoliv, najdete na stránkách výrobce.
Domnívám se, že většina si Surface Pro X pořídí ne proto, aby na něm stříhala videa nebo hrála hry, ale spíše proto, že jde o vysoce kompaktní zařízení se možnostmi operačního systému Windows 10. Osobně jsem k práci používal zejména internetový prohlížeč Google Chrome a Microsoft Office. K přehrávání multimédií či hudby jsem se spoléhal na VLC Player a Spotify. Vše fungovalo bez problémů. Pokud by se vám snad zdálo brouzdání v prohlížeči Chrome pomalé, doporučuji přejít z prohlížeče od Googlu na Microsoft Edge Canary, který je pro architekturu ARM přímo dělaný.
Volba nahradit čipsety Intel alternativou od Qualcommu podle mě není vyloženě špatná a má své výhody, chvíli však potrvá, než bude k dispozici více aplikací upravených pro ARM. S ohledem na to, jaký technologický progres můžeme pozorovat u čipsetů vycházejících z ARM, který může Intel pouze závidět, se třeba vše za pár let obrátí ve prospěch Qualcommu a dalších, kteří „staví“ na ARMu.
- integrace LTE přímo v čipsetu
- ne všechny aplikace fungují
- potřeba vyčkat na vydání verzí upravených pro ARM
Výdrž baterie: zcela dostatečná
Možná si říkáte, jak je na tom u Surface Pro X (s ohledem na použitý čipset) baterie? Na výrobcem udávaných 13 hodin výdrže jsem se bohužel nedostal. Při standardním používání jsem však dosáhl velmi slušné mety 9 až 10 hodin, což považuji za více než dostatečné. K dispozici je navíc také superrychlé nabíjení, díky čemuž lze nabít z 0 na 80 % za necelou hodinku.
- rychlé nabíjení
- slušná výdrž
Software a konektivita: Windows 10 a LTE
Kromě novinky v podobě gigabitového LTE díky modemu Qualcomm Snapdragon X24 integrovaném přímo v čipsetu je k dispozici také Bluetooth 5.0 či Wi-Fi 802.11ac. Na rozdíl od Surface Pro 7 chybí konektor USB-A i 3,5mm jack a veškerou drátovou konektivitu zajišťuje dvojice USB-C a proprietární Surface port, který se k zařízení prakticky přichytí pomocí magnetu. Stejně jako u dalších produktů Surface, bohužel ani zde nepočítejte s podporou Thunderbolt 3.
Z hlediska softwarové výbavy zde máme čest s klasickým operačním systémem Windows 10. Úskalí, které přináší ARM architektura, byly zmíněny již v kapitole o výkonu.
- gigabitové LTE připojení
- operační systém Windows 10
- absence Wi-Fi 6
- chybějící Thunderbolt 3
Zhodnocení
Surface Pro X si bez problémů umím představit jako svůj hlavní pracovní počítač. Je vysoce kompaktní, má povedený displej i dlouhou výdrž s podporou rychlého nabíjení. Výhodou je také integrované LTE či prémiový design se špičkovým zpracováním. Hlavní novinkou, ale pro některé upřímně zároveň největším kamenem úrazu, může být použitý ARM čipset vyvíjený ve spolupráci s Qualcommem. Microsoft SQ1 je sice energeticky úspornější a hladce rozchodí Windows 10 i Microsoft Office, ale v současnosti nepodporuje všechny důležité programy, které budou některým uživatelům zákonitě scházet. Za další nevýhodu také považuji absenci 3,5mm jacku i Thunderboltu 3 u dvojice portů USB-C.
Konkurence
S ohledem na vyšší pořizovací cenu, která v ČR startuje zhruba na 30 tisících korunách, byste měli rozhodně důkladně zvážit, které programy potřebujete k práci a jestli se vám raději nevyplatí pořídit levnější a v jistém ohledu i lépe vybavený Surface Pro 7. Pokud však potřebujete zařízení opravdu primárně pro kancelářskou práci v Microsoft Office a brouzdání internetem, které vypadá skvěle, má praktický stojánek a krásný displej, s nákupem Surface Pro X chybu neuděláte.
Microsoft Surface Pro 7 Intel Core i5
Rozměry | 292 × 201 × 8,5 mm, 775 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 12,3" (2 736 × 1 824 px) |
Fotoaparát | 8 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px |
Procesor | Intel Core i7, 4×3,7 GHz |
Paměť | RAM: 16 GB, úložiště: 1 000 GB, microSD |
Akumulátor | ? mAh |