Microsoft Lumia 950 XL
recenze

Microsoft Lumia 950 XL

To nejlepší z Redmondu

To nejlepší, co může Microsoft nabídnout. To je nová Lumia 950 XL, která je po okraj našlapaná funkcemi. Má špičkový displej, výborně fotí, nabídne inovativní USB-C a rychlý procesor Snapdragon 810 s 3 GB RAM. Díky Windows 10 Mobile a režimu Continuum se dokáže proměnit v počítač, zbrusu nový systém ale přináší i problémy. Jaká je nejlepší Lumia současnosti v praxi? To odhalí naše recenze.

Navigace a GPS: zcela nové Mapy

Co do systémů satelitní navigace, všechny Lumie jsou již tradičně vybaveny bohatě a nespoléhají pouze na americkou GPS, ale kromě konkurenčního ruského GLONASSu je zde i čínské BeiDou. K dalšímu zpřesnění a zrychlení nalezení a udržení polohy pomáhá i Wi-Fi a A-GPS. Hledání polohy je rychlejší než u Lumie 950, přijímač se zřejmě nachází na vhodnějším místě, nebo se jedná o jiný typ. Nechybí pak elektronický kompas.

Microsoft Lumia 950 XL

HERE Mapy a automobilová navigace HERE Drive a HERE Transit, tedy aplikace, na které byli uživatelé Windows Phone zvyklí po léta, zcela chybí. Nahrazují je vestavěné Mapy, které však naštěstí většinu vlastností zachovávají a jejich velkou výhodou je, že jsou konečně všechny funkce jako zobrazování map i všechny typy navigací pohromadě. Mapové podklady jsou shodné, tedy od společnosti HERE, přibyly dokonce některé body zájmu jako restaurace, které jsou přímo zobrazeny na mapě a zejména v 3D pohledu v satelitním zobrazení to vypadá hodně dobře. 3D zobrazení přináší i plastické mapy se zobrazením terénu. Na rozdíl od Google Map na ně ale nelze klepnout a získat více informací. Oproti HERE Mapám už nelze ani klepnout na jednotlivé zastávky MHD a zobrazit tak linkové vedení, což se hodilo hlavně v zahraničí v neznámém městě. Krásnou funkcí jsou i 3D města s realistickými 3D budovami. Na Prahu se ale bohužel zatím nedostalo. Mapové podklady lze samozřejmě stahovat na kartu či do interní paměti pro pozdější off-line použití.

Zcela nové Mapy nahradily soubor aplikací HERE a sloučily jejich funkce

Výrazně lépe a rychleji se naopak plánují trasy: telefon vám při cestě autem i MHD přehledně zobrazí doporučenou i alternativní trasy a hned lze přejít k navigaci. Potěší i synchronizace vyhledávání s aplikací na desktopu nebo tabletu – je totiž opět shodná. Pokud si tak hledáte nějaké místo na počítači v práci, jednoduše ho hned najdete i v telefonu. Informace na mapě jsou ale dost titěrné, což platí i pro samotnou navigaci . Tatam jsou přehledné obrovské ukazatele, které byly dobře vidět i na nejmenších Windows Phonech. Navigační pokyny v češtině i dalších jazycích zůstaly stejné jako v HERE Drive, bohužel už ale není možné snadno zvolit jiný jazyk navigace – vždy se řídí nastaveným jazykem telefonu. Integrována je i navigace v MHD, bohužel v Praze stále neeviduje autobusové zastávky, takže pro nás není příliš použitelná. V mnoha světových městech ale funguje velmi dobře.

Líbilo se nám:
  • Mapy konečně integrují všechny funkce bývalých aplikací HERE do jedné
  • podrobnější mapové podklady s body zájmu
  • vizuálně zajímavá 3D města
Nelíbilo se nám:
  • malé prvky na displeji v průběhu navigace
  • na body zájmu na mapě někdy nelze klepnout, na zastávky nikdy
  • ubyl pohled na linky MHD ve městě

Datové funkce a konektivita: USB-C a nekompromisní data

Možnosti konektivity a přenosu dat jsou bez kompromisů. Samozřejmostí je podpora všech LTE pásem včetně těch českých, potěší nejrychlejší verze Cat 6 s podporou rychlosti downloadu až 300 Mb/s a uploadu 50 Mb/s. Mimo to se zde z mobilních dat nachází i HSDPA+ s maximální rychlostí 42,2 Mbit/s a HSUPA s maximem 5,76 Mbit/s.

Z dalších možností je samozřejmě k dispozici i Wi-Fi ve verzích 802.11 a/b/g/n i ac, MIMO a nechybí funkce Inteligentní Wi-Fi. Ta umožňuje, aby se telefon automaticky připojil k otevřené Wi-Fi, kterou zná. Zároveň dokáže automaticky přijmout podmínky použití Wi-Fi sítě jménem uživatele a poskytnut další informace, pokud je sítě vyžadují. Informace o Wi-Fi sítích přitom můžete sdílet se svými přáteli, kterým pak nemusíte například doma diktovat dlouhé heslo. Pokud mají Windows telefon, připojí se automaticky. Nechybí ani funkce sdílení internetu přes Wi-Fi až pro osm zařízení najednou.

Microsoft Lumia 950 XL

Z dalších možností bezdrátového připojení je zde Bluetooth 4.1 a nechybí samozřejmě ani NFC s podporou mobilního placení i sdílení informací. Horkou novinkou, kterou nalezneme jen u několika málo mobilů, je již zmíněný nový konektor USB-C. Dosavadní nabíječky s microUSB tak můžete vyhodit nebo si nakoupit redukce či nové USB-C kabely. Velmi šikovné je ale také již zmíněné bezdrátové nabíjení, které do značné míry může vyřešit nedostatek nabíječek s novým USB-C konektorem. Hlavní výhody nového konektoru? Má symetrický tvar a brzy ho najdete úplně všude. Blíží se konec dvou velikostí, tento konektor uvidíte stále častěji v počítačích, tabletech, mobilech i autech a samozřejmě se bude postupně představovat i další příslušenství.

V balení najdete kromě nabíječky s neoddělitelným kabelem a USB-C koncovkou i samostatný kabel s klasickým USB na jedné straně a USB-C na straně druhé, za což chválíme. Telefon si tak připojíte ke stávajícím počítačům a nabíječkám bez redukce. Google například u nedávno rozbalovaného Nexusu 5X tak vstřícný nebyl. USB-C budete potřebovat i pro připojení k novému Display Docku pro režim Continuum. Ten dostanete k Lumii 950 XL i v Česku zdarma, ale jen pokud jste si ji koupili do 31. ledna a dok si vyžádáte do 29. února.

Nechybí ani podpora USB OTG, takže si do telefonu můžete zapojit flashku, klávesnici nebo myš, jen je samozřejmě potřeba použít redukci, protože periferií přímo pro USB-C je jako šafránu.

Nový prohlížeč Microsoft Edge vyniká rychlostí a synchronizuje vše s tím v PC

Stejně jako na desktopech, dosavadní výchozí prohlížeč internetu Internet Explorer nahradil i tady nový prohlížeč Edge. Ten nabízí zcela nové vykreslovací jádro a nechybí mu řada funkcí, např. našeptávač, integrovaný správce stahování nebo nový režim čtení, který odstraní ze stránky rušivé prvky. Synchronizuje oblíbené položky, hesla a cookies, a to s dalšími mobily i Edgem na počítačích a tabletech. Z podivných důvodů ale zatím nefunguje synchronizace historie prohlížení. Poradí si i s Flashem. Práce s prohlížečem je přitom intuitivní. Aplikace je svižná a nezadýchává se ani při otevření více oken.

Diskuze ke článku
brrr
MS fanboyove se opet predvedli, jenom urazky a prskani kolem :(
jano
tato platforma je v klinickej smrti.
Redmarx
Ty ramecky okolo displeje, to je nejake retro? :-D
Honza
Taky se divím. Že tomu vůbec věnují čas. Prostě to přijměte už konečně. Je konec. Všechny světové servery mrkvi odpískali. Nevím o co se snaží. Tento rok tipuji podíl mrkve pod 1%. Můj odhad 0,7%.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze