Microsoft Lumia 950 XL
recenze

Microsoft Lumia 950 XL

To nejlepší z Redmondu

To nejlepší, co může Microsoft nabídnout. To je nová Lumia 950 XL, která je po okraj našlapaná funkcemi. Má špičkový displej, výborně fotí, nabídne inovativní USB-C a rychlý procesor Snapdragon 810 s 3 GB RAM. Díky Windows 10 Mobile a režimu Continuum se dokáže proměnit v počítač, zbrusu nový systém ale přináší i problémy. Jaká je nejlepší Lumia současnosti v praxi? To odhalí naše recenze.

Telefonování: kulaté profilové fotky

Během telefonování jsem nezaznamenal žádný problém. Kvalita přenášeného zvuku byla bezproblémová na obou stranách a ani při použití hlasitého reproduktoru se neobjevil kovový nádech. Kvalita zvuku je tedy celkově velmi dobrá.

Telefonní aplikace je rozdělena na tři záložky – výpis posledních hovorů, rychlé vytáčení a numerická klávesnice. Na záložce Historie se navíc tlačítky na spodní straně dostanete do hlasové schránky, telefonního seznamu, vyhledávání a přes tři tečky i k nastavení a blokovaným hovorům. Nově je volání přes Skype integrováno přímo do systému, a to včetně videohovorů. Konečně tak nemusíte za tímto účelem spouštět pomalou Skype aplikaci.

Microsoft Lumia 950 XL

Kontakty, jak jsme si u tohoto systému zvykli, jsou sdruženy v hubu Lidé. I ten ve Windows 10 Mobile prošel vizuální změnou. Nejviditelnější je přitom nahrazení čtvercových profilových fotek kruhovými. Hub není pouze telefonním seznamem, ale v záložce „Co je nového“ se zobrazují i aktualizace ze sociálních sítí jako Facebook a Twitter. Ty však musíte s hubem nejprve propojit. Ze sociálních sítí se přitom i aktualizují profilové obrázky kontaktů , což je velmi šikovné.

U kontaktů i aktualizací přitom nechybí široké možnosti filtrování. Zobrazit si můžete pouze některé účty či omezit zobrazení kontaktů v telefonním seznamu pouze na ty, které mají telefonní číslo. To nicméně neznamená, že by tyto kontakty z hubu zmizely – stále se k nim dostanete přes vyhledávání. Pokud k tomu nedojde automaticky, kontakty lze velmi snadno spárovat, aby se vám nezobrazovali totožní lidé vícekrát pod sebou.

Kontakty si můžete synchronizovat s mnoha různými účty, podporovány jsou jak e-mailové účty (včetně Googlu), tak sociální sítě i Skype. U kontaktů stejně jako v předchozí verzi můžete rovněž vyplnit podrobné informace včetně narozenin, výročí atd. Ze kteréhokoli připojeného účtu si můžete rovněž vybrat fotografii nebo nahrát úplně novou. Každý kontakt může mít i své vlastní vyzvánění a zvuk SMS. Naproti tomu nemůžete vlastní zvonění přidat ke skupinám.

Pokud máte na telefonu i počítači s Windows 10 aktivovanou Cortanu, můžete si všimnout prvního náznaku propojení těchto systémů mimo to, že aplikace kontakty vypadá stejně. Pokud totiž na telefonu zmeškáte hovor, upozorní vás na to Cortana i na počítači a vy můžete přímo z něj napsat SMSkou odpověď .

Líbilo se nám:
 • provázání se sociálními sítěmi a automatické párování kontaktů
 • vestavěná možnost nahrávání hovoru
Nelíbilo se nám:
 • fotky volajících už nejsou přes celý displej
 • občasné pády aplikace a hovorů

Zprávy: integrace se Skypem

Až do Windows Phone 8.1 nabízel Microsoft v tehdejším hubu Zprávy integraci chatu přes Facebook. Ve verzi 10 přidal do Zpráv integraci svého vlastního Skypu. Textová komunikace přes Skype se zařazuje mezi ostatní konverzace SMS a MMS a pokud máte u určitého kontaktu Skype i telefonní kontakt, lze v jednom vlákně rovnou přepínat mezi vámi preferované formě komunikace.

Klávesnice nově podporuje Word Flow i v češtině a můžete si ji umístit kamkoliv na displej

Microsoft nicméně neodstranil problém, na který si uživatelé stěžují už od Windows Phone 7. Tím jsou doručenky, které se stále neprakticky řadí do své samostatné konverzace. Potěší naopak synchronizace zpráv napříč zařízeními a stahování záloh z předchozích Windows Phone telefonů.

Správu emailových schránek umožňuje univerzální Outlook Mail. Ta představuje jedno z největších vylepšení. Má mnohem více možností, vypadá a používá se velmi dobře. V aplikaci máte všechny e-mailové účty přehledně pod hamburgerovým menu, ale ke každému si můžete připnout i samostatnou dlaždici. Účty si můžete i sdružit do skupiny a mít tak odděleny například pracovní a soukromé.

Microsoft Lumia 950 XL

V seznamu e-mailů jsou k dispozici rychlé akce, kdy lze zprávy swipováním vymazat, archivovat, nastavit jako přečtené nebo jim přiřadit příznak – záleží, co si nastavíte. Velkou novinkou je konečně možnost k e-mailu přidat jakýkoliv typ souborů, ne jen obrázky a videa jako dříve. Vhod přijde i možnost upravovat přeposílanou zprávu. iOS i Android ale poráží nový Outlook ve Windows 10 možností formátování textu. Jde přeci o totožnou aplikaci s desktopovými Windows! Můžete tak využít různé typy písem, barvy, řezy a mnoho dalšího. Navíc při přetočení telefonu na šířku získáte dvousloupcové rozložení – vlevo seznam e-mailů, vpravo text samotného e-mailu tak, jako na počítači či tabletu.

V Outlook Mailu můžete text dokonce formátovat a konečně i vkládat libovolné přílohy

Naopak zamrzí nedokonalá spolupráce s Gmailem, do kterého nelze synchronizovat příznaky zpráv (v Gmailu se neobjeví jako hvězdičky a nepřenesou se tak na jiná zařízení) a občas dlouhá doba potřebná ke stažení přílohy. Rozhodně bych se také přimlouval za možnost pracovat s notifikacemi e-mailů přímo v notifikačním centru – mazat je a případně na ně rovnou odpovědět tak, jak to jde u SMS zpráv.

Líbilo se nám:
 • čistá grafika zpráv
 • výborný e-mailový klient Outlook Mail
Nelíbilo se nám:
 • Outlook Mailu trvá delší dobu stahování příloh
 • doručenky SMS zpráv stále v samostatné konverzaci
 • chybí pokročilejší možnosti psaní SMS zpráv z počítače

Organizační funkce: nový kalendář a rozdělený Office

Zcela nový je rovněž kalendář, opět pod hlavičkou Outlook Mailu. Ten na úvodní obrazovce zobrazuje agendu a aktuální týden, který můžete rozkliknout na zobrazení celého měsíce. Dalšími zobrazeními jsou pak den, týden a měsíc. V týdenním náhledu si může u jednotlivých dní zobrazovat i počasí. Současný kalendář oproti předchozím verzím už tolik neplýtvá místem. Škoda jen, že se změny netýkají i dlaždice, kde se stále zobrazuje pouze jediná událost. Samozřejmostí je opět bezproblémová synchronizace se všemi typy účtů včetně e-mailu, spolehlivě fungují také pozvánky a vhod přijde nastavování barev pro jednotlivé kalendáře. Škoda jen, že jich není více. Uvítal bych také možnost zadávat u schůzky časové pásmo, ve kterém se bude konat.

Kalendář je velmi kvalitní

Síla Microsoftu tkví v jeho kancelářském balíku Office, který samozřejmě nechybí ani zde. Už nemá podobu jedné aplikace, ale Word, Excel a PowerPoint jsou zde ve formě samostatných aplikací ve verzi Mobile, tedy stejné verzi, kterou si můžete stáhnout i na tablet či počítač a s mnoha užitečnými funkcemi, které pokryjí snad všechny základní potřeby při práci. Dokumenty můžete na mobilu stále nejen číst, ale i editovat a vytvářet nové, a to i bez předplatného Office 365. To budete potřebovat pouze pokud tyto aplikace budete chtít použít v režimu Continuum. Ve Wordu můžete pracovat s formátováním i sledováním změn bez obav, že se obsah dokumentu změní, v Excelu jsou dokonce přístupné pokročilé vzorce a v PowerPointu lze i na mobilu vytvořit překvapivě schopně vypadající prezentaci. Samozřejmě celá řada funkcí známých z klasických Office 2016 chybí, všechny běžně používané jsou ale i v mobilní verzi. Kancelářské aplikace přitom přímo integrují možnost vyhledávat a ukládat dokumenty i v úložišti OneDrive a samozřejmě je z něj i přímo v aplikacích otevírat.

Klasiky v novém kabátu a novými funkcemi – prohlížeč souborů, hodiny a kalkulačka

K dispozici máte i špičkový poznámkový blok OneNote, který se synchronizuje s poznámkami na OneDrive. Ten lze ale, stejně jako Office, používat úplně stejně i na jiných platformách. Prohlížeč PDF souborů si nicméně musíte doinstalovat ze Storu. Z dalších organizačních funkcí pak můžeme zmínit opakované budíky, kterým můžete přiřadit vlastní zvonění. Nová aplikace integruje i světový čas, časovač, stopky a vhod přijde také přepracovaná kalkulačka .

Líbilo se nám:
 • povedená grafika kalendáře
 • výborné Office aplikace již předinstalovány
 • Office zdarma
Nelíbilo se nám:
 • v kalendáři chybí práce s časovými pásmy
Diskuze ke článku
brrr
MS fanboyove se opet predvedli, jenom urazky a prskani kolem :(
jano
tato platforma je v klinickej smrti.
Redmarx
Ty ramecky okolo displeje, to je nejake retro? :-D
Honza
Taky se divím. Že tomu vůbec věnují čas. Prostě to přijměte už konečně. Je konec. Všechny světové servery mrkvi odpískali. Nevím o co se snaží. Tento rok tipuji podíl mrkve pod 1%. Můj odhad 0,7%.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze