Microsoft Lumia 950 XL
recenze

Microsoft Lumia 950 XL

To nejlepší z Redmondu

To nejlepší, co může Microsoft nabídnout. To je nová Lumia 950 XL, která je po okraj našlapaná funkcemi. Má špičkový displej, výborně fotí, nabídne inovativní USB-C a rychlý procesor Snapdragon 810 s 3 GB RAM. Díky Windows 10 Mobile a režimu Continuum se dokáže proměnit v počítač, zbrusu nový systém ale přináší i problémy. Jaká je nejlepší Lumia současnosti v praxi? To odhalí naše recenze.

Hardware a výkon: téměř to nejlepší

Systémové nároky se systémem od Microsoftu byly vždy tak trochu kapitolou samou o sobě. Při stejné plynulosti si operační systém Windows Phone oproti Androidu vystačil se slabším hardwarem, a tak nebyl důvod, aby se výrobci honili za vysokým počtem gigabajtů RAM, mnohajádrovými procesory a vysokými frekvencemi. Letos se ale situace mění a vlajkové lodě s Windows 10 Mobile nabídnou „pod kapotou“ hardware srovnatelný s androidí konkurencí. Zároveň v tomto ohledu najdeme jednu z mála odlišností Lumie 950 a větší 950 XL.

Microsoft Lumia 950 XL

Lumia 950 XL nabídne to nejlepší, co dnes lze v mobilech najít, tedy osmijádrový procesor Snapdragon 810 od Qualcommu se špičkovým výkonem. Procesoru asistují 3 GB RAM a grafický čip Adreno 430. Otázka je nasnadě. Lze vyšší výkon oproti Lumii 950 v praxi poznat? Není. Lepší procesor vypadá lépe na papíře, ale při používání obou zároveň jsem žádný reálný rozdíl nepoznal a skutečný rozdíl tak poznáte zejména u her. S většinou ve Storu dostupných si ale bez problémů poradí i slabší hardware.

Vyšší výkon jsme samozřejmě pozorovali také u benchmarků. Výsledky z nich nelze porovnávat se zařízeními se systémy Android a iOS, pravdou ovšem je, že co se výkonu týče, je na tom Lumia 950 XL velmi dobře a kancelářskou práci, multimédia i náročné hry zvládne levou zadní. Benchmarky tak ukáží spíše rozdíl v hrubém výkonu oproti Lumii 950. Třeba AnTuTu benchmark pro Windows Phone ukázal celkový výsledek přes 27 tisíc bodů, což je výrazně více než u Lumie 950 se 17 tisíci body. Podobný rozdíl ukázal i WPBenchmark, konkrétně 720 vs. 482,21 bodů.

Windows 10 Mobile běží na takto výkonném hardwaru dle očekávání svižně, zaujmou příjemné animace a konzistentní grafika předinstalovaných aplikací. Po stránce optimalizace má však systém ještě daleko k dokonalosti a restarty a pády aplikací jsou bohužel na denním pořádku. To ale předbíháme. Microsoft musím naopak pochválit za vyřešení kapalinového chlazení telefonu, který se výrazněji nezahřívá ani při hraní her nebo jiných náročnějších operací. Sice hřeje, ale ne nijak nepříjemně. Zde má plastová konstrukce paradoxně navrch. Kov totiž sice lépe odvádí teplo, bohužel však přímo do vašich rukou, ve kterých pak výkonné kovové telefony mnohdy pálí.

Velká RAM paměť vypadá dobře na papíře, v praxi jsem ale žádný rozdíl oproti předchozím Lumiím s třetinovou kapacitou nezaznamenal – systém stále zobrazuje jen posledních 7 aplikací, což je jedno z větších zklamání. 3 GB RAM tak zde budou zejména kvůli paměťově náročnějším aplikacím, hrám a režimu Continuum, o kterém bude řeč dále.

Vnitřní paměť se zastavila na 32 GB s tím, že k dispozici máte zhruba 24 GB. Přijde vám to málo? Pak využijte slot na microSDXC kartu. Paměť si tak velmi snadno rozšíříte o desítky, do budoucnosti i stovky gigabajtů. Jen si nezapomeňte pořídit kartu s nejvyšší rychlostní třídou, protože některá pomalejší by – zvláště v případě, že si na ní budete ukládat aplikace a hry – mohla negativně ovlivnit celkovou rychlost. Systém dovoluje snadno a detailně určit, co se má ukládat na kartu a co do vnitřní paměti. Rozdílná nastavení tak můžete mít pro hudbu, fotky, videa, mapy, stahované soubory a právě aplikace a hry. Ty lze dokonce jednotlivě přesouvat na kartu a zpět, a to bez omezení, jaké známe z Androidu.

Podle benchmarků Lumia 950 XL ve výkonu výrazně převyšuje Lumii 950. V praxi ale rozdíl nepoznáte.

Nejlepší na tom všem je, že nastavení paměti je stejné jako na tabletech a počítačích. A tím myslím úplně stejné. Pamatujete na „jeden systém, různá zařízení“? Zde to je krásně převedeno do praxe a vy si můžete svoje úložiště spravovat pohodlně na jednom místě a přesně vidíte, kolik čeho v mobilu máte, můžete vymazat dočasné soubory, mapy a další věci bez toho, abyste museli navštěvovat různé aplikace a hledat oddělená nastavení.

V Lumii 950 XL dále najdete celou plejádu senzorů včetně gyroskopu, akcelometru a odděleného pedometru, který vám počítá kroky a ukazuje výsledek v rámci Microsoft Health.

Líbilo se nám:
 • velmi výkonný hardware, velká paměť RAM
 • vnitřní 32GB paměť rozšiřitelná pomocí paměťových karet
 • velmi pohodlná správa úložiště a možnost přesunu aplikací a her
Nelíbilo se nám:
 • větší paměť RAM v praxi není znát
 • Windows 10 Mobile zatím nedosahují spolehlivosti a rychlosti Windows Phone 8

Následující pasáže recenze jsou zčásti převzaty z recenze softwarově totožné Lumie 950

Bezpečnost, synchronizace a zálohování: vše pod kontrolou

Nestává se příliš často, abychom v recenzi věnovali celou jednu kapitolu bezpečnosti. Microsoft ji ale vyzdvihuje a má být jedním z hlavních odlišujících faktorů oproti Androidu. A protože jsou Lumie poměrně často používány ve firmách, je tato otázka dvojnásobně důležitá.

Telefon lze samozřejmě zabezpečit standardními způsoby pomocí PINu, který má nově stejné nastavení jako na počítači či tabletu s Windows 10. Maximální dobu, po kterou po vás není požadován PIN, tak lze nastavit na 15 minut od posledního používání. Oproti počítačovým Desítkám není dostupná možnost odemykání obrázkovým heslem, ale to vás asi tak moc trápit nebude.

Microsoft Lumia 950

Úplnou novinku sloužící k zabezpečenému odemykání představuje Windows Hello, které spolupracuje se snímačem oční duhovky. Nové Lumie 950 a 950 XL ho na trhu obsahují jako jediné a jde o zajímavou inovaci. Skener oční duhovky můžete používat k odemčení místo klasického PIN kódu. I když přímo v telefonu funkce nese označení beta, uživatelé ji mohou běžně využívat. Označením beta si ale Microsoft zřejmě „kryje záda“, pokud by uživatelská zkušenost nebyla příliš dobrá. A ona není. Samotné rozpoznávání není problém a telefon díky dedikované kameře a infračervenému snímání uspívá ve většině situací, a to včetně úplné tmy. Omezující je ale doba, po kterou jste rozpoznáváni, což zabere většinou 2 až 3 vteřiny. Pokud má tento způsob autentifikace soupeřit v pohodlnosti se čtečkami otisků prstů, musí ho Microsoft výrazně zrychlit. To ostatně můžeme očekávat a na rychlosti již Microsoft pracuje. Co se ale zřejmě nezmění, je vzdálenost, na kterou vás telefon pozná – ta je nyní příliš malá a v mém případě byla vždy menší, než jak daleko držím telefon od očí při běžném používání. Neustále hlavu k telefonu přibližovat například při chůzi není příliš pohodlné. Funkce nelze vůbec používat, pokud telefon leží na stole, protože to byste se museli nahnout téměř kolmo nad něj a navíc přiblížit. To už stihnete pětkrát zadat PIN kód. Funkce je to tedy zajímavá, zatím ale nedotažená do konce a byl bych raději, kdyby Microsoft použil klasickou čtečku otisků prstů. Možná se ale podaří časem funkci vychytat natolik, že bude rychlá a pohodlná; zřejmě k tomu ale vede dlouhá cesta.

Windows Hello jsem po prvním týdnu testování nakonec deaktivoval, protože byl jeho přínos celkově dost malý a při každé příchozí notifikaci se aktivací infračervené kamery, která hledá moje oči, jen snižovala výdrž.

Microsoft Lumia 950 XL

Odemykání oční duhovkou, o kterém výrobce tvrdí, že je mnohem spolehlivější a bezpečnější než otisk prstu, však není jedinou novou bezpečnostní funkcí. Celý telefon si můžete, stejně jako svůj počítač, nechat zašifrovat, což pomáhá chránit soubory při ztrátě nebo odcizení. Díky provázání s microsoftími službami lze telefon snadno podřadit pod firemní účet i firemní politiku a zapsat jej do správy zařízení (MDM), kdy IT oddělení vaší firmy zajistí správu na dálku. O možnosti snadného přidání účtu Officu 365 nebo Exchange serveru nemá smysl podrobněji mluvit, Lumia 950 XL si i s tím poradí znamenitě. Samozřejmě lze telefon na dálku najít, zamknout nebo vymazat – to už známe z Windows Phone po dlouhá léta.

Za zmínku rozhodně stojí i pokročilé možnosti správy oprávnění aplikací. Stejně jako na iOS a nově i Androidu 6.0 se zobrazí žádost o přístup k určité funkci až v momentě, kdy ji aplikace skutečně potřebuje, a nikoliv již při nákupu nebo instalaci. V nastavení můžete detailně procházet, ke kterému API (kontakty, poloha, fotoaparát a další) má ta která aplikace přístup a zpětně i takový přístup zakázat bez toho, abyste museli aplikaci odinstalovat.

Možnosti přihlašování a Windows Hello

Samozřejmostí je pak výborné provázání s cloudem OneDrive, kam můžete automaticky zálohovat svá kompletní nastavení včetně dat podporovaných aplikací nebo rozložení obrazovky Start . V případě ztráty zařízení a přechodu na nový tak pokračujete přesně tam, kde jste skončili, a dokonce se nemusíte přihlašovat ani do některých aplikací. Vhod přijde i synchronizace vybraných nastavení skrze OneDrive mezi vašimi Windows 10 zařízeními. Na tomto ale musí Microsoft ještě hodně zapracovat.

Líbilo se nám:
 • výborné propojení s firemním ekosystémem
 • inovativní Windows Hello
 • snadné zálohování a obnovení dat
 • šifrování obsahu
Nelíbilo se nám:
 • Windows Hello zatím diskvalifikuje přílišná pomalost
 • Microsoft musí zapracovat na lepší synchronizaci dat mezi zařízeními
Diskuze ke článku
brrr
MS fanboyove se opet predvedli, jenom urazky a prskani kolem :(
jano
tato platforma je v klinickej smrti.
Redmarx
Ty ramecky okolo displeje, to je nejake retro? :-D
Honza
Taky se divím. Že tomu vůbec věnují čas. Prostě to přijměte už konečně. Je konec. Všechny světové servery mrkvi odpískali. Nevím o co se snaží. Tento rok tipuji podíl mrkve pod 1%. Můj odhad 0,7%.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze