Vlajkový model hodný roku 2019 má v nabídce také LG. Model G8s se může pochlubit OLED displejem, výkonným procesorem, hned trojicí fotoaparátů na zadní straně nebo zvýšenou odolností. LG dokonce přidává i bezdrátové nabíjení, nepostrádá 3,5mm jack a po zájemci nechce nijak přehnanou sumu. Papírově velmi dobře vybavená novinka se na českém trhu nabízí za necelých 13 tisíc, což z něj okamžitě dělá velmi lákavé zboží. Povede se LG obhájit v naší recenzi svou dobrou výchozí pozici?
LG G8s ThinQ – videorecenze
Technické parametry LG G8s ThinQ
Kompletní specifikaceKonstrukce | 155,3 × 76,6 × 8 mm, 180 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP68 / MIL-810G |
---|---|
Displej | AMOLED, 6,2" (2 248 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 855, CPU: 1×2,88 GHz + 3×2,42 GHz + 4×1,8 GHz, GPU: Adreno 640 |
Paměť | RAM: 6 GB, vnitřní paměť: 64 GB / 128 GB, paměťové karty: microSDXC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: 1 000 / 150 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 9.0 |
Akumulátor | 3 550 mAh, bezdrátové nabíjení: ano |
Dostupnost | červenec 2019, 17 990 Kč |
Obsah balení: vše potřebné
Prodejní balení obsahuje vše, co byste jen mohli potřeboval. Vyjma samotného telefonu jde o USB kabel a koncovku nabíječky. K tomu výrobce přibalil také špuntová sluchátka a dokonce i silikonové pouzdro.
Konstrukční zpracování: poctivé a odolné
V ruce máme novinku od LG, která však byla představena už zkraje roku 2019. Nevypadá tedy možná tak moderně jako konkurence od Huawei či Samsungu. Design je však věc vkusu a ve výsledku působí LG sympaticky. Na českém trhu je dostupná jen jedna barevná varianta, a to černá, která se neuvěřitelně leskne. Pokud je telefon vyleštěný, poslouží jako dokonalé zrcadlo. Z toho vyplývá, že jak na displeji, tak zejména na zadní straně ulpívají otisky prstů. Zabránit jim můžete silikonovým pouzdrem, které je přímo v balení. Pouzdro však není příliš vzhledné a na telefonu nesedí zcela ideálně.
Telefon hravě nahradí zrcátko.
Do ruky LG G8s ThinQ sedne velice dobře, není nijak přerostlé. Ihned však zjistíte první větší neduh, kterým je umístění odemykacího tlačítka. To je nesmyslně vysoko a špatně se na něj dosáhne. Naštěstí lze jeho používání omezit. Displej lze rozsvítit poklepáním a odemknout telefon obličejem nebo otiskem prstu. Čtečka je mimochodem na zadní straně a funguje spolehlivě. LG přineslo ještě jednu možnost, jak telefon odemknout. Nazývá se HandID a spočívá v rozpoznání vaší dlaně. Rozsvítíte displej a místo obličeje telefonu ukážete svou dlaň. Princip originální, leč v praxi příliš nepoužitelné. Rozpoznání dlaně trvá déle a je nepraktické.
Pořádná várka tlačítek je na levém boku, kde kromě regulaci hlasitosti najdete také rychlý přístup ke Google Asistentovi. Bohužel mu nelze přiřadit jinou funkci. Spodní hrana je domovem USB-C konektoru a 3,5mm jacku, přičemž se vedle vešly ještě průduchy hlasitého reproduktoru.
Zpracování je nadprůměrné, potěší například i nevystupující moduly fotoaparátu. Za to si LG zaslouží jednoznačnou pochvalu. Navrch můžete počítat se zvýšenou odolností pro vodě a prachu (stupeň krytí IP68) a nebylo by to LG, kdyby nemělo vojenský standard (MIL STD-810G), díky kterému by telefon měl odolat pádům i extrémním teplotním podmínkám.
- kvalitní konstrukce
- dobře padne do ruky
- výrazně zvýšená odolnost
- nepostrádá 3,5mm jack
- méně vhodné umístění odemykacího tlačítka
Displej: škoda jen toho výřezu
Čelní strana bude také terčem diskuzí. Nachází se zde 6,21palcový OLED displej s Full HD rozlišením. Je zde ale také masivní výřez á la iPhone. Ten ubírá značný prostor, na druhou stranu zajišťuje bezpečné a velmi rychlé odemykání obličejem. A můžete jej i skrýt. Přesto vás možná bude stejně jako nás trápit, že prostor pro informační lištu je velmi limitován a ikonky notifikací nejsou vidět.
Senzory kromě obličeje dokážou rozpoznat i vaši dlaň, ano jednoduše na telefon mávnete, ale nejde o nijak pohodlný způsob. Samotný displej patří jednoznačně k tomu lepšímu, přináší syté barvy a skvělou čitelnost. LG myslí také na vaše oči a barevný nádech lze upravit, navíc může displej dle okolního světla díky funkci True view zežloutnout. Automatika je však trošku divoká a především venku během dne displej občas nerozhodně poblikává mezi bílým žlutým nádechem, což není moc příjemné.
Sluší se zmínit, že je zobrazovač vybaven funkcí Always-on, a na displeji tak můžete neustále vidět cenné informace, jako je čas, datum a zmeškané události. Díky přítomnost Always-on tolik nemrzí, že chybí informační dioda. O ochranu displeje se stará sklíčko Gorilla Glass 5.
- špičkový OLED panel
- skvělá čitelnost
- funkce Always-on
- velký výřez v displeji
- chybí informační dioda
Zvuk: potěší skoro každého
LG G8s ThinQ se pyšní stereo reproduktory. Ten hlavní je na spodní hraně a sekunduje mu menší ve výřezu v displeji. Společně hrají hlasitě a velice slušně. Samozřejmě mnohem lepšího zážitku se dočkáte skrze sluchátka. Nechybí 3,5mm jack a i dodávaná špuntová sluchátka hrají opravdu velmi obstojně. Potěší, že kabel ke sluchátkům není klasický obyčejný, ale má blíže k látkovým, a tudíž se tak snadno nezamotává.
- stereo reproduktory
- 3,5mm jack
Výkon hardwaru: náročný uživatel bude spokojen
Příslušnost LG G8s ThinQ k těm nejlepším v roce 2019 shledáváme především v případě hardwaru. Nasazen je výkonný Snapdragon 855 a 6GB operační paměť. Tato kombinace vás nebude v podstatě nikdy limitovat a užijete si i náročné hry. Důkazem budiž výsledek v benchmarku AnTuTu překračující hranici 335 tisíc bodů. Více než dostatečná je též 128GB interní paměť, ze které zbývá po prvním zapnutí přibližně 112 GB pro vaše data. Pakliže by to bylo málo, nechybí podpora paměťových karet, teoreticky až do velikosti 2 TB.
- vysoký výkon
- velká interní i operační paměť
Výdrž baterie: klasický den
Baterie vás kapacitou nijak oslní, činí 3 550 mAh. Výdrž telefonu je ve výsledku jen průměrná, při středně náročném používání, kdy jste neustále na internetu, budete nabíjet každý večer, kdy po zhruba 12 hodinách bude zbývat kolem 30 % baterie. V nastavení sice naleznete úsporný režim, avšak ten příliš nepomáhá a výslednou výdrž zpravidla prodlouží o dvě až tři hodiny. Nabíjení je vcelku svižné a zabere zhruba hodinku a čtvrt. Alternativou je podpora bezdrátového nabíjení.
- svižné nabíjení
- podpora bezdrátového nabíjení
Konektivita: nač si vzpomenete
U nejvyššího modelu výrobce snad ani nelze očekávat jakkoliv omezenou konektivitu. Máme zde tedy kompletní podporu LTE, 3G i 2G sítí. K internetu se můžete připojit také pomocí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, spojení na kratší vzdálenosti zajišťuje nové Bluetooth 5.0 a NFC. Pro navigaci či zorientování se můžete využít A-GPS včetně elektromagnetického kompasu, nechybí ani ruský GLONASS a evropský systém Galileo.
- kompletní konektivita
Fotoaparát: schopné trojočko
Pro mnohé bude hlavním lákadlem sestava tří fotoaparátů na zadní straně. Hlavní snímač je 12megapixelový, dále zde máme 13megapixelový ultraširokoúhlý fotoaparát a nakonec 12megapixelový teleobjektiv s možností dvojnásobného přiblížení.
Výsledné snímky jsou rozhodně nadprůměrné, především z klasického a ultraširokoúhlého snímače. Teleobjektiv za konkurencí mírně zaostává slabší ostrostí, horšími detaily a šumem. Z běžných fotografií však budete nadšeni, a to jak z ostrosti, tak z barevného podání.
Trošku horší je situace kolem prostředí aplikace fotoaparátu, které je opět méně přehledné a například tlačítka pro změnu fotoaparátů jsou na nepříliš logických místech. Pokud si však zvyknete, není to tak zlé. Na čelní straně máme 8megapixelovou kamerku a senzor ToF, výsledky jsou pro potřeby selfies nadprůměrné.
Záznam videa je umožněn až ve 4K rozlišení se 60 snímky za vteřinu. Tato nejvyšší kvalita je omezena 10minutovou délkou a nemožností přepínat fotoaparáty. Video je ve výsledku opravdu povedené po obrazové i zvukové stránce.
LG G8s ThinQ (testovací video) – 2160p, 60 FPS
- teleobjektiv s 2× optickým zoomem
- ultraširokoúhlý objektiv
- veskrze slušná kvalita fotografií
- ve zhoršených podmínkách nejisté výsledky, zejména ultraširokoúhlého fotoaparátu
- méně přehledné prostředí
Software: komplikovanější LG
Prostředí má na starost Android 9.0 Pie a mohutná nadstavba od LG. Bezpečnostní záplaty jsou lehce starší, platné k 1. květnu. Optimalizace je naprosto příkladná, nic se neseká a běhá krásně svižně. Samotná nadstavba ale působí složitě a například především v nastavení chvíli trvá, než se zorientujete. Naštěstí nechybí vyhledávání napříč celým prostředím, což při hledání konkrétního nastavení napomáhá.
- povedená optimalizace
- nadstavba je méně přehledná
Zhodnocení
LG G8s ThinQ se na českém trhu nabízí za necelých 13 tisíc korun a přináší opravdu vyvážený koktejl výbavy a příznivé ceny. Lze říci, že náročnému uživateli v telefonu nebude chybět nic podstatného. Je zde špičkový displej i hardware, dostatečně kvalitní fotoaparáty i zvýšená odolnost s bezdrátovým nabíjením. Mohli bychom vytknout, že kvalita fotografií mohla být ještě o malinko lepší a například čtečka otisků přímo v displeji. Tím by se LG mohlo měřit s těmi nejlepšími. Jenže takové telefony jsou klidně i dvakrát dražší.
Právě cena je velkým trumfem a G8s ThinQ bude hravě zatápět mnohé konkurenci. Za podobnou cenu můžete mít například ASUS ZenFone 6, který má otočný fotoaparát a velký displej bez výřezu, nejde však o OLED panel. Naopak výhoda ASUSu tkví v mnohem lepší výdrži.
ASUS ZenFone 6 (2019) 8 GB/256 GB
Rozměry | 159,1 × 75,4 × 9,1 mm, 190 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,4" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 48 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 855, |
Paměť | RAM: 8 GB, úložiště: 256 GB, microSDHC |
Akumulátor | 5 000 mAh |
Výraznou konkurencí bude Xiaomi Mi 9T Pro, které má větší displej bez výřezu a lákavý výsuvný čelní fotoaparát. LG kontruje zvýšenou odolností a bezdrátovým nabíjením.
Xiaomi Mi 9T Pro
Rozměry | 156,7 × 74,3 × 8,8 mm, 191 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6,39" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 48 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 855, 2×2,84 GHz + 2×2,42 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 128 GB, ne |
Akumulátor | 4 000 mAh |
Zmínit můžeme i nový Honor 20 Pro, který stojí stejně a hlavní fotoaparát má o něco lepší. Na druhou stranu má dva zbytečné snímače, telefon není odolný a nepodporuje bezdrátové nabíjení.
Honor 20 Pro
Rozměry | 154,6 × 74 × 8,4 mm, 182 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,26" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 48 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 980, 2×2,6 GHz + 2×1,9 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 8 GB, úložiště: 256 GB, ne |
Akumulátor | 4 000 mAh |
Poslední námi vybranou konkurenci představuje mírně dražší Huawei Mate 20 Pro, který výrazně zlevnil, přesto se chlubí kvalitním fotoaparáty, OLED displejem s integrovanou čtečkou otisku prstů či dostatečným výkonem. Cena je přitom jen nepatrně vyšší.
Huawei Mate 20 Pro
Rozměry | 157,8 × 72,3 × 8,6 mm, 189 g |
---|---|
Displej | AMOLED, 6,39" (3 120 × 1 440 px) |
Fotoaparát | 40 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 980, 2×2,6 GHz + 2×1,92 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 128 GB, nanoSD |
Akumulátor | 4 200 mAh |