LG G2
recenze

LG G2

Návrat mezi elitu

Jihokorejské LG už má i na našem trhu špičkový telefon s těmi nejmodernějšími funkcemi, který se směle může rovnat s těmi úplně nejlepšími. V mnohém je i předčí. Dorazil vlajkový model G2, který může zaujmout velkým displejem s tenkými rámečky či špičkovou výbavou. Nejvíce se nám však zaryje do paměti tlačítky, která jsou nezvykle umístěna na zadní straně.

Baterie a výdrž

Opomenout třetí nevýhodou konstrukce LG G2 je nepřístupná baterie. Musíme tudíž věřit výrobci, že přibalil opravdu akumulátor s kapacitou 3 000 mAh, což je v rámci kategorie nadprůměrná kapacita. Nutno podotknout, že se mAh promítly do výdrže a při běžném, středně náročném používání, kdy jste neustále on-line, vyřídíte 20 minut hovorů, 20 SMS, strávíte hodinu na internetu a další hodinku poslechem hudby, se dostanete na dvoudenní výdrž. Při omezení připojení k internetu nejsou tři dny nereálné. Naopak pokud telefonu naložíte více, budete nuceni dobíjet každý večer, jeden den dá ale telefon až na výjimky vždy, výdrž lze tedy hodnotit jako dobrou.

SIM karta se vkládá do šuplíčku, který se odemyká klíčkem s logem G

Provedli jsme také test výdrže při streamování videa v kvalitě 1080p, kdy byl telefon připojen k Wi-Fi a 3G síti, jas displeje na 50 % a hlasitost do dodávaných sluchátek také na 50 %. Aktualizace byly potlačeny. Výdrž se zastavila na skvělých 7 hodinách a 20 minutách. I syntetický test tak potvrzuje velmi dobrou výdrž. Nabíjení trvá 2 hodiny do 80% a plné nabití zabere 2 hodiny a 38 minut.

Zvuk

Zvukové kvality lehce degraduje použití pouze jednoho reproduktoru, byť by LG bylo rádo, abychom si mysleli, že nabízí dva. Kvalita hlasité reprodukce je lehce nadprůměrná, rozhodně předčí například Xperii Z. Na etalon v podobě HTC One však zdaleka nemá. Zvuk je ale čistý, dostatečně hlasitý a navíc i poslouchatelný. Pochvalná slova můžeme psát i v případě výstupu do sluchátek. Při poslechu přes dodávané špunty je reprodukce kvalitní, nechybí ji důraz na hloubky a zároveň tím netrpí výšky. Výborná je reprodukce do kvalitních sluchátek, LG osloví a uspokojí i náročné posluchače. G2, jako první telefon na trhu, dokáže reprodukovat 24bitový zvuk s frekvencí 192 KHz. To je kvalita zvuku, kterou produkují profesionální zvuková studia, a mnohem lepší než s jakou se setkáte na klasických CD. Abyste si ale takovou kvalitu užili, je potřeba mít v telefonu v této kvalitě obsah, což rozhodně běžné není. Po zapojení sluchátek přijde vhod funkce Plug and Pop, která, když zapojíte sluchátka, ukáže rychlou nabídku s nejčastěji používanými multimediálními funkcemi.

Displej: téměř bez okrajů

Poslední, ale největší. I takto bychom mohli charakterizovat displej LG G2, který je oproti svým konkurentům větší i přesto, že telefon má rozměry přístroje spíše s 4,8 nebo 5palcovým displejem, a to díky pouze 2,65 mm tenkým rámečkům. Displej v G2 nabízí úhlopříčku 5,2 palce, je to tedy zatím největší displej ze všech vlajkových lodí konkurenčních výrobců (nepočítáme-li tabletofony). Úhlopříčka však lehce znesnadňuje ovládání jednou rukou. Občas je tudíž nutné přehmátnout. Nabídne samozřejmě špičkové rozlišení FullHD, tedy 1920 x 1080 pixelů, což vytváří jemnost špičkových 424 PPI. Jednotlivé body nemáte šanci rozeznat. Typově se jedná o TFT IPS panel, a to už samo o sobě dává vědět, že budeme mít tu čest s velmi kvalitním displejem, kde je černá černou a bílá bílou. Je skvěle čitelný z ostrých úhlů, zobrazené barvy vypadají věrně a zprávy si přečtete i venku za ostrého podzimního slunka. V tomto ohledu tedy G2 patří k absolutní špičce. Displej je chráněn krycím sklíčkem Gorilla Glass 2 a po testování na něm prozatím nejsou ani malé škrábance.

Displej je špičkový

Hardware

Špičkové jsou také hardwarové parametry, mezi kterými najdeme čtyřjádrový procesor Snapdragon 800 od Qualcommu s taktem 2,26 GHz, kterému sekundují 2 GB RAM. Reálně však zbývá po zapnutí jen zhruba 850 MB RAM. Herní výkon zaručuje grafický akcelerátor Adreno 330. Jak procesor tak grafická karta představují vedle nVidia Tegra 4 to nejlepší, co dnes můžete chtít a mít v mobilním telefonu. Interní paměť čítá 16 GB, ale k ní se dostaneme v recenzi později. Níže už se můžete podívat na výsledky v několika benchmark testech. I přes moderní procesor je výkon o něco slabší než u konkurence se stejným čipsetem.

Benchmark testy

Prostředí: se spoustou vychytávek

LG pro svůj vlajkový model zvolilo operační systém Android 4.2.2 Jelly Bean. Zde bychom ale již spíše očekávali nejnovější verzi 4.3, na kterou mimochodem většina starších konkurentů pomalu přechází. LG si tak mohlo vytvořit příjemný náskok. Nad celým systémem bdí poměrně masivní nadstavba od LG, která s sebou přináší jak výhody, tak nevýhody. Pojďme si prostředí společně projít.

Odemknutí telefonu provedete buď středovým tlačítkem na zadní straně, nebo dvojitým poklepáním na displej. To je poměrně praktické a osobně jsem tento speciální způsob využíval raději, než nepříliš praktické tlačítko na zadní straně. Odemykací obrazovka vychází z možností Androidu 4.2 a můžete ji tudíž obohatit o widgety, které se vrství na levé straně. Na pravé straně se tahem nachází fotoaparát. Uzamknutí telefonu lze opět provést tlačítkem, nebo dvojitým poklepáním na stavovou lištu, případně zcela prázdné místo na základní obrazovce. Pěkné jsou také efekty při odemčení, kdy se odemykací obrazovka v uvozovkách rozpustí. Při zamknutí si můžete vybrat například efekt starého televizoru.

Odemykací obrazovka

Pohotovostních obrazovek může být maximálně sedm, avšak počet si můžete regulovat. Nastavit si můžete různé efekty přechodů i to, jaká obrazovka bude hlavní. Potěší, že jsou obrazovky průchozí. Z poslední se snadno dostanete na první a naopak. Zastavme se ještě u systémových tlačítek ve spodní části. První inovací je možnost lištu pod nimi zprůhlednit. Celé prostředí pak působí ucelenějším dojmem. Mnohem významnější novinkou je však možnost si tlačítka definovat a přeskládat. Šipka tak může být při levém nebo pravém okraji. Tlačítka mohou být ve formě trojice či čtveřice. Přibýt může tlačítko menu či spuštění Poznámek, naopak zmizet může tlačítko vyvolávající naposledy spuštěné aplikace. Ty následně vyvoláte delším podržením domečku.

Pohotovostní displeje

U naposledy spuštěných aplikací chvíli zůstaneme. Jejich podoba je klasická, ale LG přidalo jakousi alternativu. Pokud při spuštění podporované aplikace využijete gesto, kdy třemi prsty táhnete doleva, aplikace se minimalizuje. To se jmenuje Slide Aside a tímto způsobem lze schovat až tři aplikace a opačným tahem je vyvolat. Vertikálním tahem jednoho prstu pak aplikace z tohoto seznamu smažete. Nejde však o ukončení, neboť v klasickém seznamu naposledy spuštěných aplikací i nadále zůstanou. Jde o šikovnou věc, která však pro svou náročnější obsluhu zřejmě nebude často využívána, neboť jde o duplicitní funkci.

Mini aplikace a naposledy spuštěné aplikace ve dvou zobrazeních

Informační lišta je pouze jediná a nikoliv dvojí, jak by u Androidu 4.2 mohla být. I ta jediná je však napěchována funkcemi. Nechybí rychlé spuštění bezdrátových funkcí, proužek QSlide aplikací, o kterých ještě bude řeč, dále lišta s regulací jasu displeje a hlasitosti a nakonec samozřejmě také výpis událostí.

Nyní nastal čas si říci něco více o QSlide aplikacích. Jinými slovy jde o mini aplikace, kterých je k dispozici 9, a které lze spustit nad jinou aplikací. Například kalendář, zprávy či vytáčení čísla. Vždy lze spustit až dvě mini aplikace současně. Něco podobného nabízí Samsung a také Sony. LG přidává možnost měnit velikost okna malé aplikace a dokonce také průhlednost okna, což se může hodit.

Hlavní menu nabízí matici 5x5ikon, případně lze navolit zobrazení 4x5 ikon, kdy je vše větší. Aplikace si můžete libovolně přeskládat, případně naházet do složek. Vybrané aplikace můžete nechat skrýt. V režimu úprav lze stažené aplikace také přímo z menu odinstalovat. V prostředí také narazíte na režim Hosta, který umožňuje nakreslením vybraného znaku, třeba loga „G“, aktivovat režim, kdy jsou přístupné jen některé aplikace. LG to doporučuje v případě, že telefon někomu ukazujete nebo půjčujete dětem.

Moderní procesor a Android 4.2, to je spojení, které by mělo zaručit skvěle svižný chod. Mělo, ale bohužel. Mohutná nadstavba od LG si žádá péči a tu LG mírně podcenilo. Některé úkony tak trochu nečekaně déle trvají. Například vstup do nastavení může zabrat i tři vteřiny. Podobně dlouhá je i cesta zpět. Nutno však říci, že třeba pohyb mezi zaplněnými pohotovostními obrazovkami je skvěle plynulý včetně náročných animací. Jde tedy o to jiak svižné prostředí jen doladit, což by LG mohlo, nebo spíše mělo, učinit v nejbližší aktualizaci.

Diskuze ke článku
stolc
Telefon by mal i potencial, ale ta mala pamet a integrovana baterka ho zabija.
Baterka by este isla prekusnut, ale 10GB volna pamet bez karet je sialene malo...
Noxius
preklikol som si rovno recenziu na baterku a až tam začal čítať :

- Opomenout třetí nevýhodou konstrukce LG G2

- Naopak pokud telefonu naložíte více, budete nuceni dobíjet každý večer, jeden telefon dá ale telefon až na výjimky vždy, výdrž lze tedy hodnotit jako dobrou.

. to čo sú za bludy preboha ? to po sebe ani nekontrolujete čo píšete ?
Andreas Deutscher
Andreas Deutscher
Boha jeho, proč , když někdo pochválí, se hned musí projevit nějaký troll a hanět? Po pravdě, četl jsem na mobilenet i lepší recenze, alei tak se sem rád podívám a vždy rád pochválím dobrou práci,protože pochvala je motor a dává druhým lidem chuť a motivaci do práce. A když budou mít motivaci, třeba se zlepší i to,co dnes není zcela dokonalé. Prudit umí každý. P.S. Která konkurence u nás je daleko před mobilenetem? Snad ne mobilmania? Já jen aby mi něco neuniklo.
appletractor
Jen je nechte hádat se,je to velká legrace
a zpestření po obědě.Ostatně,...uvítal bych nějakou Mobilenet klubovnu, kde by si to mohli dotyční pánové vyříkat ručně a my ostatní bychom je mohli nad zákuskem sledovat, např. přes novou G2.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze