Lenovo Yoga 910
recenze

Lenovo Yoga 910

Fešný, ale nevychovaný maratonec
3

360stupňová konvertibilní konstrukce, aktuální Core i7 „účkové řady“, 16 GB RAM, 512GB SSD nebo 14palcový 4K displej, a to v celohliníkovém těle tenčím než 15 milimetrů a lehčím než 1,4 kilogramu – takovými ohromujícími specifikacemi se může pochlubit strop spotřebitelské řady Yoga od Lenova, prémiový model 910 v maximální výbavě. Oslní stejně jako na papíře i v praxi?

Displej: obousměrný pr4K v rukou ostrostřelce

Opravdu velmi tenké rámečky svírají kvalitní dotykový 4K zobrazovač s IPS technologií. Ten s minimálním rozestupem pokrývá lesklé sklo, které spolu s pevným víkem předchází vlnění obrazu i při silnějším tlaku. Už tato slova prozrazují, že se hodnocení displeje ve srovnání s designem ponese v pozitivnějším duchu, avšak také tady najdeme nějaká „ale“…

Jak jste si možná všimli z obrázků okolo, o velikosti rámečku v jednom směru nelze jako o tenkém hovořit. Ano, je to ten spodní s webkamerou. Někteří moji kolegové to omlouvají tím, že do prostoru displeje s poměrem stran 16:9 a tak tenkými rámečky nelze vměstnat plnohodnotný touchpad a klávesnici. Při oproštění se od dogmat se nicméně nabízí minimálně dvě řešení: pozměnit poměr stran obrazovky, nebo touchpad nahradit dotykovou hardwarovou klávesnicí á la BlackBerry KEYone. Při využívání gest, kdy tah prstu začíná na hraně obrazovky nebo dokonce mimo ní, zaregistrujete i další temnou stránku tohoto řešení, a sice že vám prst drhne o vyvýšený vnější okraj. Za mě tedy malé minus za polovičatost, s jakou se výrobce k eliminaci rámečků postavil. Kéž by displej vypadal jako v reKLAMě…

Jelikož jsem osobně skeptický vůči přínosu 4K i u 50palcových televizí, asi vás nepřekvapí, že UHD u notebooků nefandím už vůbec. Vždyť i tvůrci 4K obsahu netlačí jako hlavní výhodu samotné rozlišení, ale vysoký dynamický rozsah. HDR však ještě pořádně nedorazilo ani do stolních monitorů, tudíž jeho absence u konvertiblu znamená, že 4K působí víc škody než užitku: spotřeba energie bude vyšší, protože střeva musí obhospodařovat násobně vyšší množství pixelů, u mnohých aplikací narazíte na nekompatibilitu, takže uživatelské rozhraní bude mikroskopické, rozmazané nebo jinak rozhašené, a u graficky náročných aplikací jako her si budete muset vybrat, jestli snesete nízký framerate, nebo neostré detaily. Dokud jsem 4K na tak malé ploše viděl jen v obchodě, domníval jsem se, že to s tou ztrátou ostrosti při nižším než nativním rozlišení, typicky Full HD, nebude tak zlé, vždyť jemnost rastru je enormní. Po možnosti důkladného otestování jsem však výrazně změnil názor. Nejvíce nesoulad rozlišení displeje a obrazu odnáší jemnější grafické prvky, u hry typicky ukazatele nebo nabídky menu. I pokud nehrajete a domníváte se, že stažením rozlišení v operačním systému bez vedlejších efektů pošetříte baterii, jste na omylu – zakrátko budete sahat po telefonu a vytáčet očního s tím, že potřebujete minimálně tři dioptrie. Souhlasím, že výše uvedené postoje jsou značně subjektivní, nicméně by Lenovo mohlo alespoň umožnit volbu. Osobně bych pak raději sáhl po Full HD.

Podsvícení si vede výborně, neboť všemu, co na něm lze pokazit, se zde podařilo vyhnout, alespoň tedy u našeho kusu. Nerovnoměrnost nebyla znát ani ve tmě při jeho maximální intenzitě. Ačkoliv si na příslušné fotografii můžete všimnout světlejších ploch ve spodních rozích, ve skutečnosti bývalo patrné spíš drobné zkreslení způsobené ne-absolutními pozorovacími úhly. I tak byly vysoce nadstandardní. Také rozsah jasu si zaslouží chválu. Zvlášť za tmy si moje oči šetrný podsvit vysloveně užívaly. Používání na slunci není nemožné, ale někteří konkurenti dosahují o něco vyšších hodnot maximálního jasu. A do takových podmínek se více hodí antireflexní filtr. Samozřejmě nechybí senzor pro automatickou regulaci jasu, který funguje zcela obvykle.

95 procent sRGB, 74 procent RGB – reprodukce barev je tak velmi slušná. Na IPS překvapí ucházející černá a syté barvy, snad jen bílá přetéká moc do růžova, což naštěstí můžete napravit v „Ovládacím panelu pro HD grafiku Intel“.

Podle zdroje blízkého výrobci se dočkáme rovněž varianty s podporou aktivního stylusu, avšak momentálně u nás prodávané modely digitizérem nedisponují. Po přihlédnutí k pořizovací ceně a skutečnosti, že nedávno představená Yoga 720 s aktivním perem pracovat umí, si tak musíme opět postesknout.

Líbilo se nám:

 • široký rozsah jasu
 • velmi rovnoměrné podsvícení
 • pozorovací úhly blízké OLEDu
 • vysoká ochrana displeje

Nelíbilo se nám:

 • navzdory vysoké ceně chybí digitizér
 • polovičatě provedené smrsknutí rámečků
 • 4K přináší víc problémů než užitku

Zvuk: lepší vést drátem do ucha

Pokud vás předchozí kapitola navnadila na projekci nějakého pořádného bijáku, na použití stereo reproduktorů vespod základny raději zapomeňte – displeji rovného partnera i přes podpis JBL zdaleka nepředstavují. Jejich výkony nejsou nijak tragické, nicméně chybějící hloubky, plechový nádech a chrchlání už při 75procentní hlasitosti i u pouhých systémových zvuků není něco, co za svoje dva platy očekáváte.

Lenovo Yoga 910

V systému najdete předinstalovanou utilitu Dolby Audio. Značně sice umí modifikovat i zvuk vycházející z reproduktorů, ale mnohem lepších výsledků dosahuje v kooperaci s 3,5mm jackem, kde můžeme hovořit o nadstandardních výkonech.

Líbilo se nám:

 • předinstalovaný ekvalizér
 • slušný sluchátkový výstup

Nelíbilo se nám:

 • reproduktory neodpovídají cenové třídě

Webkamera s mikrofonem: mazej do fitka

Pokud máte anorektické obavy, že vás bude okolí považovat za obézní, možná vás vyděsilo netypické umístění HD webkamery pod displejem. Můžu potvrdit, že vaše obavy mají reálný základ, protože v notebookovém režimu skutečně vypadáte jako Jabba Hutt z Hvězdných válek. Není však zapotřebí kameru doživotně oslepit krytkou, stačí jen zařízení přeskládat do režimu stojanu, kdy se čočka ocitne přesně tam, kde jste na ní zvyklí. Ani tak bohužel nebudete mít jistotu, že si vyslechnete, jak jste krásní, protože vás i při dostatku světla druhá strana uvidí neostře a příliš tmavě. Asi netřeba dodávat, že za stmívání není použití takřka vůbec možné.

Lenovo Yoga 910

Duální mikrofon, jehož uši najdete po stranách webkamery, potěší nízkou úrovní šumu, na čemž má jistě svůj podíl i deklarovaná technologie pro potlačení hluku.

Líbilo se nám:

 • může ve vás vzbudit zájem o zdravý životní styl
 • nízký šum v zaznamenaném zvuku

Nelíbilo se nám:

 • urážlivá kvalita obrazu
 • v notebookovém režimu nepotěší umístění kamery

Tradiční vstupní zařízení a čtečka otisků prstů

Pokud byste chtěli zařízení využívat jen jako výkonný tablet, oceníte, že se klávesnice i touchpad při přepnutí do tohoto režimu bleskově deaktivují. Nejspíš vás ale Yoga 910 zajímá coby notebook a budete chtít vědět, jak si tato vstupní zařízení vedou při aktivním používání.

Klávesnice: spokojenost


Rozložení QWERTZ klávesnice s českým potiskem je víceméně standardní, tedy až na pravý Shift, který vyžaduje zvykání. Pokud však písmena s háčkem nepíšete jeho prostřednictvím, což se tady zvrhává na přesun kurzoru na vrchní řádek, v pohodlném psaní vám nic bránit nebude, byť na ThinkPady v tomto ohledu Yoga 910 nemá. Hýbete-li často kurzorem v textovém či jiném editoru šipkami na klávesnici, oceníte jejich provedení v plné velikosti. Režim funkčních tlačítek lze měnit za běhu v předinstalované utilitě.

Při jemném přejetí působí klávesy solidně, což však neplatí pro ty větší jako mezerník, Caps Lock či Backspace, které vydávají lacinější zvuk. Při psaní to ale nijak nevadí. Hodně pocitová záležitost je také prohýbání mřížky klávesnice, zde naopak Yoga 910 boduje.

S podsvícením klávesnice přijdete do styku buďto aktivací Caps Locku, kdy na této klávese začne zářit tečka, nebo kombinací kláves Fn + mezerník, kterou cyklujete mezi dvěma stupni intenzity podsvícení všech kláves. Na tak prémiový notebook by nicméně podsvícení mohlo být rovnoměrnější a nemuselo by prosvítat pod klávesami.

Touchpad: větší spokojenost


Touchpadu se těžko něco vyčítá. Reaguje nadstandardně rychle, pohnout kurzorem omylem dlaní je zhola nemožné a gesta zvládá levou zadní, byť se mi občas stávalo, že to trojprsté pro přepínání aplikací nefungovalo spolehlivě. Všichni ale víme, jak jsou na tom s doladěností Windows 10, nemluvě o tom, že tříprstá gesta celkově nejsou zcela kompatibilní se stavbou lidské ruky, takže pro nalezení viníka nemusíme chodit daleko. Co však na operační systém zcela jistě svést nelze, je svolnost touchpadu ke stisku jen v dolních 70 procentech. Bohužel nic neobvyklého.

Čtečka otisků prstů: největší spokojenost


Čtečka otisků prstů je vysoce spolehlivá a poradí si i s lehce vlhkým prstem. Přihlášení trvá jednu, respektive tři vteřiny, a to v závislosti na tom, jestli jste počítač jen zamkli, nebo jej spouštíte poprvé. Senzor zůstává ve střehu i v režimu tabletu a stanu, ale obtížně se pak nahmatává. V režimu stojanu zůstává všem lidem pod 125 let nepřístupná.

Pro probuzení počítače ze spánku nestačí jako u telefonu pouze přiložit prst – nejdříve musíte stisknout klávesu. V tomto ohledu by se počítačový svět mohl poučit od toho telefonního.

Líbilo se nám:

 • celkově zdařilé provedení
 • šipky plné velikosti
 • indikace Caps Locku přímo na klávese
 • přepínání režimu funkčního tlačítka přímo v OS

Nelíbilo se nám:

 • nerovnoměrné a prosvítající podsvícení klávesnice
 • nestandardní umístění pravého Shiftu
Diskuze ke článku
René
Líbila se nám:
prémiová krabice
Nelíbilo se nám:
že v ní mimo základu nic není

:))))))
hjuik
No tak to jo,za 50K proč ne? :D :D :D :D Tvl mám za 40K Mac a to se mi to zdálo celkem dost :D :D Tak tohle fakt ne,mazec :D :D Jinak pěkná recenze;-)
Pavel
Mé skoro 5 let staré lenovo thinkpad t430, mužů bez problémů zapínat čtečkou otisků. Holt 5 let vývoje a mnohem vyšší cenovka jsou znat..

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze