Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
Lenovo Yoga 910
recenze

Lenovo Yoga 910

Fešný, ale nevychovaný maratonec
3

360stupňová konvertibilní konstrukce, aktuální Core i7 „účkové řady“, 16 GB RAM, 512GB SSD nebo 14palcový 4K displej, a to v celohliníkovém těle tenčím než 15 milimetrů a lehčím než 1,4 kilogramu – takovými ohromujícími specifikacemi se může pochlubit strop spotřebitelské řady Yoga od Lenova, prémiový model 910 v maximální výbavě. Oslní stejně jako na papíře i v praxi?

Prodeje chytrých telefonů stagnují a zájem zákazníků o tablety poslední dobou klesá, ale existuje subkategorie obdobných přenosných zařízení, která se těší růstu. Jsou jimi zařízení 2v1, ovšem jejich výrobci si nemohou dovolit usnout na vavřínech. Celkový trh s počítači totiž už několikátým rokem setrvale upadá, adopce Windows 10 zdaleka neprobíhá tak rychle, jak by si Microsoft přál, a největší rozkvět z hlediska inovací se odehrál v době nástupu Windows 8. Pro některé je to již vzdálené období, takže si ho pamatují mlhavě. Někteří celou éru Windows 8 v zájmu zachování zdravého rozumu raději úplně vytěsnili z paměti. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, plyne z toho jediné – segment konvertibilních zařízení by si setsakramentsky zasloužil nějakou oživující injekci. Stane se jí vrcholný spotřebitelský model pro rok 2017 od největšího výrobce počítačů?

Lenovo Yoga 910

Technické parametry Lenovo Yoga 910 13IKB 80VF001PCK

Kompletní specifikace
Konstrukce323 × 224,5 × 14,3 mm, 1 380 g, konstrukce: konvertibilní, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 13,9" (3 840 × 2 160 px)
ChipsetIntel Core i7-7500U, CPU: 2×2,7 GHz, GPU: Intel HD
PaměťRAM: 16 GB, disk: 512 GB (SSD), paměťové karty: ne
Konektory2× USB 3.0, 1× USB 2.0, video: USB-C (DisplayPort), další: ne
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.1, NFC: ne
Operační systémWindows 10 Home
Akumulátor78 Wh, udávaná výdrž: 10 hodin
Dostupnostprosinec 2016, ?

Lenovo Yoga 910 – videopohled

Konfigurace: i se sklem na zádech

K zodpovězení výše uvedené klíčové otázky se však možná ani nedostaneme, neboť se hodlám už takto zkraje recenze pokusit o redaktorskou sebevraždu. Všechny parametry testované konfigurace za 50 tisíc korun jsem sice v úvodu a tabulce uvedl pravdivě, ale když jsem o ní hovořil jako o vrcholu, pravda to tak úplně nebyla. A čeho horšího než uvedení v omyl se může redaktor dopustit? Přihodilo se nám, že již po natočení videorecenze, jejíhož textu jsem autorem, e-shopy za cenu 55 tisíc zalistovaly Yogu 910 Glass s Core i7-7500U, 16 GB RAM, 4K displejem a s – oproti našemu modelu dvojnásobným – 1TB SSD úložištěm. Krom vzorkované a sklem překryté zadní strany víka u dražší verze však už žádný jiný rozdíl nenajdete, tak snad prominete.

Pokud dojdeme na úplně opačný konec spektra konfigurací, rozdílů pochopitelně najdeme víc. Za nižší cenu 35 tisíc budete muset akceptovat procesor Core i5-7200U, 8GB RAM a 256GB SSD. Dostačuje-li vám to, ale Core i7 se nechcete vzdát, našetřete si 40 tisíc a očekávejte zlatou barvu šasi místo stříbrné.

Lenovo Yoga 910

Jak jsme se na vlastní kůži přesvědčili, vlivem relativního mládí testovaného produktu nelze vyloučit, že se časem výběr ještě rozšíří. Kéž by jednou dorazila varianta s Full HD displejem.

Nelíbilo se nám:

 • nenabízí se konfigurace s Full HD displejem

Obsah balení a příslušenství: bída s nouzí

Dlouze mne trápilo dilema, jestli tuto kapitolu vůbec otevírat. V balení totiž najdete krom dokumentace už jen nerozpojitelnou 45W nabíječku s délkou kabelu 1,8 metru a jediné originální příslušenství v podobě pouzdra koupíte pouze v zahraničí. Krabice se zabudovanými magnety tuto regulérní bídu opravdu, ale opravdu nezachrání. Vážené Lenovo, takhle skutečně ne.

Líbila se nám:

 • prémiová krabice

Nelíbilo se nám:

 • že v ní mimo základu nic není

Design a konstrukce: více notebook než konvertibl

S koncepcí 360stupňového kloubu přišlo před lety právě Lenovo, a tak by jeden předpokládal, že budou všechny konstrukční prvky dotaženy k dokonalosti. Ne vždy se však u Yogy 910 podařilo najít rovnováhu mezi estetikou a funkčností.

Tělo


Výrobce se dušuje, že stroj disponuje celohliníkovým tělem, avšak při pohledu zblízka a na omak by mnozí hádali plast. Může za to převážně matná povrchová úprava a pravděpodobně malá tloušťka použitého materiálu. Při poklepání na dno základny dokonce uslyšíte dutý zvuk. Naopak chválíme velmi dobrou schopnost odolávat otiskům prstů. Místo nich se sice na šasi kumulují jakési drobné šmouhy, které na pohled působí jako škrábance, ale přeleštěním se jich velmi snadno zbavíte.

Jestli je hliník krom pantu někde opravdu znát, jsou to broušené a tudíž lesklejší hrany víka i základny. Úkos směrem dovnitř měl nejspíš zajistit snazší otevírání, avšak tento úmysl se zcela míjí účinkem. A svůj podíl na tom má též poměrně silný magnet. Otevření jednou rukou je tak možné jen při maximálním soustředění a když zapojíte i ruku druhou, stále nemáte zcela vyhráno. Že by nová forma zabezpečení před neautorizovaným přístupem?

Kloub


Zkušenosti Číňanů s daným form-factorem dokládá unikátní pant ve stylu řemínku hodinek, který žádný jiný výrobce nenabízí. Dozajista jde o úctyhodný inženýrský počin, ale nemůžeme se zbavit dojmu, že primární přínos tohoto řešení spočívá pouze v jeho exkluzivitě. Drobné dílky, ze kterých se kloub skládá, například zrovna nekorespondují s okolními jednolitými plochami. Přestože se od minula situace zlepšila, ani tentokrát není nemožné dílky přimět k chrastění.

Extraordinérní pant z funkčního hlediska nepřináší žádné vylepšení konvenčního řešení, jaké známe např. z nižších řad Yoga. Poskytuje sice ucházející tuhost i dynamiku, ale ani nedostatky se mu nevyhnuly. Celkově by si mohl po rozevření udržovat větší stabilitu, aby se displejová část ve vzpřímeném stavu samovolně nesklápěla, když použijete dotyky, nebo když zařízení prudčeji zdvihnete. Obojí nás trápilo.

Na pouhé pozlátko pak kloub v našich očích degraduje stěžejní fakt, že se táhne po celé zadní hraně základny, čímž brání kriticky důležitému odtoku horkého vzduchu. Vzhledem k tomu a protože se „watchband hinge“ špatně překládá, navrhuji mu výstižněji říkat „blyštivé chrastítko z Číny“.

Polohovatelnost


Když párkrát přejdete z režimu tabletu do stojanu a zpět, vyjde najevo, že jsme tu svědky zjevných ústupků stran praktičnosti ve prospěch estetiky a jednoduchosti. Postrádali jsme totiž vyšší stupeň povrchové ochrany. Šasi vlastně není – krom standardního notebookového režimu, kdy přijde na řadu obligátní čtveřice gumových nožiček – nijak chráněno. Při položení v režimu tabletu nebo stojanu spočívá stroj přímo na holém hliníkovém těle, což vytváří ideální podmínky pro vznik škrábanců.

Pokud používáte konvertibl jako tablet, pochopitelně musíte přijmout mnoho kompromisů, ale u 14,3 mm tenkého zařízení byste jejich přírůst nad obvyklý stav rozhodně neočekávali. Přesto se 360stupňový konvertibl za poloviční cenu používá jako tablet snadněji. Nejvíce diskomfortu způsobují ostré hrany, které se vám zařezávají do dlaně, ať už máte obrazovku v horizontální či vertikální orientaci. Pohodlnosti by přispělo, kdyby se záda víka a základny přitahovala magnetem, ale ani tuhle vlastnost mnohem levnějších strojů tady nenajdete. Posledním hřebíčkem do rakve extravagantního pantu se pak stává fakt, že v tabletovém režimu mezi gumovými nožičkami základny a zády víka zbytečně vzniká několikamilimetrová mezera. Prostě blyštivé chrastítko…

Pevnost


Alespoň že u vnitřní kostry je vše na svém místě. I díky použití karbonových vláken nemáte šanci při běžném používání přimět základnu k jakémukoliv skřípání nebo prohýbání. Zvláštní pochvalu si zaslouží víko, jehož torzní pevnost bych se nebál označit za excelentní. Být tužšího kloubu a větších rámečků kolem displeje, klidně bych zařízení za víko i zvedal. V případě držení za roh základny však nemusíte mít sebemenší obavy. Zkrátka řemeslo jak se patří.

Líbilo se nám:

 • kompaktní rozměry bez ošizeného výkonu
 • kvalitní dílenské zpracování
 • povrch účinně odpuzuje otisky prstů
 • pant unikátní konstrukce poskytuje slušnou tuhost

Nelíbilo se nám:

 • krom notebookového režimu není tělo nijak chráněno
 • chrastící pant ve stylu řemínku hodinek pouze na okrasu, …
 • …ba co hůř, blokuje výdechy horkého vzduchu
 • v tabletovém režimu do rukou řežou ostré hrany
 • víko se při zavřeném stavu obtížně odklápí
 • u konkurence jsou prémiové materiály více znát
Diskuze ke článku
René
Líbila se nám:
prémiová krabice
Nelíbilo se nám:
že v ní mimo základu nic není

:))))))
hjuik
No tak to jo,za 50K proč ne? :D :D :D :D Tvl mám za 40K Mac a to se mi to zdálo celkem dost :D :D Tak tohle fakt ne,mazec :D :D Jinak pěkná recenze;-)
Pavel
Mé skoro 5 let staré lenovo thinkpad t430, mužů bez problémů zapínat čtečkou otisků. Holt 5 let vývoje a mnohem vyšší cenovka jsou znat..

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze