Lenovo Yoga 720 (13")
recenze

Lenovo Yoga 720 (13")

Slušivý společník na práci i zábavu
8

Otestovali jsme nejnovější verzi Yogy 720 s procesorem Intel Core osmé generace. Nejde o žádnou revoluci, ale pouze o další vývojový krok na cestě této dnes již ikonické řady zařízení 2v1. A byť to není dokonalý stroj, je to rozhodně jeden z mých oblíbenců. Má totiž slušný výkon, parádní displej a vypadá zkrátka skvěle.

Nová Yoga 720 nepřináší do světa notebooků nic nového, přesto jde o zajímavý stroj, který může kdekoho za 26 tisíc korun zaujmout. Nevypadá sice tak originálně jako Yoga devítistovkové řady se svým „hodinkovým“ pantem, ale určitě ani neurazí. Jedná se o stejně tenkou a lehkou konstrukci, kterou známe už z předešlých generací, ale nyní v ní tepou procesory Intel Core osmé generace. Majitele poslední generace tedy nejspíš nechá chladnými, ale nové zájemce mohou nové procesory přeci jen zaujmout.

Lenovo Yoga 720 (13\")

Lenovo Yoga 720-13KBR Intel Core i5

Konstrukce310 × 213 × 14,3 mm, 1 315 g, konstrukce: konvertibilní, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 13,3" (1 920 × 1 080 px)
Procesor
PaměťRAM: 8 GB, disk: 256 GB (SSD)
akumulátorLi-Pol (48 Wh)

Obsah balení: jen jeden bonus

V balení toho s notebookem zrovna moc nenajdete. Samotná Yoga je zabalena pouze v tenkém obalu, který jako odolné pouzdro skutečně fungovat nebude. Krom toho zde poté spočívá jen nabíjecí adaptér s USB-C koncovkou a pár prospektů. To je tedy velmi chudá výbava, ale úplně na dně krabice narazíte na velmi příjemný bonus, a to aktivní stylus Lenovo Active Pen 2.

Konstrukční zpracování: tence a precizně

Yogu 720 poznáte hned na první pohled, jelikož design se za ty generace zas tak moc nezměnil, což ale platí o většině podobných notebooků. V každém případě tu máme naprosto výborně zpracované hliníkové tělo, jehož víko zdobí jen decentní nápis Yoga. K dispozici je přitom v naší kovově-šedé nebo ve stříbrné či měděné barvě. Na první pohled na mě notebook zapůsobil a stejně tak i na každého, kdo s ním přišel do styku. Vypadá zkrátka draze a tenkost pouhých 14 milimetrů a váha 1,3 kilogramů tento fakt jen podtrhují.

Navíc je Yoga 720 opravdu prvotřídně vyrobena. Víko se moc neohýbá, celá konstrukce je pevná jako z kamene a ani prohýbání ve středu klávesnice není vůbec nijak výrazné. Dobrá práce. Vysoká tuhost pantů může některé odlákat, ale jiné naopak přilákat. Jak už bývá u Yoga zařízení zvykem, dotykový displej se zde dá přetočit o 360 stupňů, takže musí být panty pořádně tuhé, což tedy rozhodně jsou. To ovšem znamená, že jednou rukou víko opravdu nezvedne, a celkově není manipulace s náklonem displeje jednou rukou zrovna snadná.

Veledůležitou součástí každého notebooku je však také klávesnice. A ta se naštěstí Lenovu opět povedla. Chiclet klávesnice je tu hezky prostorná, klávesy jsou dobře rozmístěné a mají velmi příjemný a především relativně výrazný stisk s hezkým kliknutím. Podobné přístroje mají často také mnohem mělčí zdvih než Yoga, která vám tak dá při každém zmáčknutí klávesy pořádnou fyzickou odezvu. Osobně jsem u podobných strojů zvyklí právě na mělké klávesy, na kterých se mi hůře píše, takže jsem byl Yogou velmi mile překvapený a psalo se mi na ní velice pohodlně. Jen ty zvláštně namačkané šipky v rohu klávesnice vyžadují trochu zvyku.

Pochvalu zaslouží ovšem také velmi dobré podsvícení klávesnice, které je téměř dokonale rovnoměrné, což není bohužel standardem. Všechna tlačítka jsou jasně vidět a mají na sobě výrazné symboly. Vybrat si můžete rovněž ze dvou stupňů jasu, nebo jej můžete zcela vypnout. Na nějaké hlubší nastavování rovnou zapomeňte, to najdete spíše u herních strojů a tím Yoga opravdu není.

Na klávesnici si nemohu stěžovat a ani proti touchpadu nemám zlého slova.

Na klávesnici si zkrátka nemohu stěžovat a ani proti touchpadu nemám zlého slova . Ten má tlačítka integrovaná přímo v sobě a nechybí samozřejmě ani podpora gest. Je přesný, na velikost notebooku vcelku prostorný, nikdy nezazlobil a má příjemný povrch, po kterém prst bez problémů klouže. Každé zmáčknutí touchpadu je navíc výrazné a vydá hezky mechanický zvuk, ale nezní nijak levně či rozbitě jako občas u jiných výrobců.

Díky nasazenému SSD je notebook hned po zmáčknutí podsvětleného vypínacího tlačítka na pravém boku probuzen ze spánku a nasazenou rychlost vám nezkazí ani zdlouhavé přihlašování do systému. Přihlášení a odemčení je totiž otázkou tří sekund díky Windows Hello nebo velmi rychlé a spolehlivé čtečce otisků prstů. Ta mohla být sice integrována rovnou ve vypínacím tlačítku, ale takhle na pravé straně pod klávesnicí je k ní alespoň mnohem lepší přístup. Rozhodně je toto umístění mnohem lepší než vlevo či přímo v touchpadu.

Nejvíce mě Yoga potrápila až svým aktivním chlazením, které je pro mě asi tím největším zklamáním z celého testování. Nejde o to, že by počítač nestíhalo chladit, ale větráčky umí být na tak malé zařízení až překvapivě hlučné, a především se zapínají z ničeho nic i při prostém brouzdání webu. Jste v relativním tichu, prohlížíte si web, díváte se na video a najednou se větráčky zblázní a začnou funět na vysoké otáčky. Po pár sekundách se poté zase uklidní a je na nějakou tu hodinu opět ticho.

Občas se však větráčky zblázní i na delší dobu při dlouhodobé kancelářské práci, byť Správce úloh nic výjimečného neukazuje. Zkrátka si dělají, co jen chtějí, ale musím uznat, že alespoň odvádějí svou práci znamenitě. Notebook se nikdy při běžném používání ani na chvilku nijak zvlášť nezahříval a bez problému se sním dělá i na klíně. Jen když zkusíte zapnout nějakou tu náročnější hru, tak se začne trochu potit, ale tomu se nevyhnete u žádného počítače. Pokud by však displej neustále nezakrýval otvory větrání, mohl na tom být notebook ještě lépe.

Líbilo se nám
  • skvěle zpracovaná konstrukce
  • výborná podsvětlená klávesnice
  • dobrý touchpad
  • návyková čtečka otisků prstů
Nelíbilo se nám
  • hlasité větráčky...
  • …které se roztáčí na vysoké obrátky zcela náhodně
Diskuze ke článku
Martin
Jsem hrdým majitelem 15" verze se 7. generací i5 a nemůžu si vynachválit konstrukci laptopu. Ta by měla být shodná s testovaným modelem. Co bych z hlediska vzhledu vytkl oběma modelům, je použití "prohnutých" tlačítek, které na mě působí mírně archaicky. Jsem zastáncem čtvercového tvaru.
Jakub
čiže čo si kúpiť tento notebok čo má: hlasité a otravné větráčky, chybí čtečka paměťových karet, výdrž by mohla být lepší,reproduktory vespod konstrukce,špatná webkamera a mikrofony. alebo macbook kde tieto všetky negatíva niesu?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze