Lenovo Moto E4
recenze

Lenovo Moto E4

Základ pro nenáročné
18

Základní modely s Androidem jsou často odsouzeny k pomalému chodu či celkově nekvalitní výbavě. Doba se však stále mění a i do levných telefonů pronikají moderní funkce a slušný hardware. Nový model Moto E4 zkouší vsadit na 5palcový HD displej, 16GB interní paměť nebo Android ve verzi 7.1 Nougat. Špatně to nevypadá ani s fotoaparátem a konstrukcí. Cena se přitom drží velmi nízko.

Konektivita: nic zásadního nechybí

Co se týče konektivity, Moto E4 nabízí LTE Cat4 150/50 Mbps, které funguje ve všech u nás podporovaných pásmech. Z dalších bezdrátových možností zde máte Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.2. Obejít se však budete muset bez NFC, což lze u levného telefonu pochopit.

Pro navigování zde kromě GPS s podporou A-GPS nechybí ani konkurenční ruský GLONASS, byť elektronický kompas byste zde hledali marně. Nalezení a zafixování polohy je tak otázkou sekund a nevadí ani, že jste v místnosti za žaluziemi. Venku pak telefon spolehlivě drží polohu i v místech s horším výhledem na oblohu.

Líbilo se nám
  • LTE podporuje všechna naše pásma
  • GLONASS
Nelíbilo se nám
  • nemá elektronický kompas

Fotoaparát: stvořený pro momentky

Zadní fotoaparát nabídne standardní rozlišení 8 megapixelů, autofokus a jednotónovou přisvětlovací LED diodu. Méně potěší slabší světelnost objektivu, který má clonové číslo f/2,2. Přední fotoaparát má dnes již rovněž standardní rozlišení 5 Mpx. Co však zase tak obvyklé není, to je přední přisvětlovací jednotónová LED dioda.

Aplikace fotoaparátu nabízí minimalistické rozhraní s rychlými přepínači pro aktivování HDR, blesku, režimu krásy a samospouště. K dalšímu nastavení se dostanete tahem prstu zleva doprava. Škoda však, že telefon postrádá manuální režim, který by ocenili pokročilejší uživatelé.

Prostředí fotoaparátu

Za dobrých světelných podmínek poskytuje zadní fotoaparát povedené snímky s dobrým barevným podáním, a to zejména přihlédneme-li k ceně telefonu. Totéž platí i pro přední fotoaparát. U obou s ubývajícím světlem kvalita upadá. Přisvětlovací diody sice pomáhají, ale i tak přibývá šumu a detaily se ztrácí. Na fotografiích je sice stále něco vidět, ale jen za cenu výrazného postprocessingu.

U natáčení videa nejvíce zklamalo jeho rozlišení. Vzhledem k použitému slabšímu hardwaru se musíte spokojit pouze s HD rozlišením při 30 snímcích za sekundu. Záznamy jsou tak předurčeny zejména pro displej telefonu.

Lenovo Moto E4 (testovací video) – 720p, 30 FPS

Líbilo se nám
  • slušné snímky za dobrého světla
  • přehledná aplikace
  • přední přisvětlovací LED dioda
Nelíbilo se nám
  • snímky za horšího světla
  • pouze HD video

Software: Android v Nougatu

Řada Moto se na rozdíl od dalších smartphonů od Lenova vyznačuje použitím téměř čistého Androidu. V tomto případě se jedná o verzi 7.1.1 Nougat, kam si Lenovo přidalo pouze několik detailů jako kruhový widget s hodinami a časem nebo vlastní oblé ikony.

Také bloatware zde prakticky chybí a jedinými vlastními aplikacemi, které si Lenovo přidalo, je Dolby Atmos pro softwarovou úpravu zvuku a především aplikace Moto. V sekci Povely Moto si můžete aktivovat ovládání gesty na čtečce otisků prstů a zmenšení obrazu přejetím dolů doprava nebo doleva, což se hodí při ovládání jednou rukou.

Druhou sekcí je pak zmíněný Displej Moto, který nabízí funkci zobrazující tichá oznámení na vypnuté obrazovce, což elegantně nahradí notifikační diodu. Další funkci představuje tzv. „noční zobrazení“. To automaticky sníží množství modrého světla, které může negativně ovlivňovat váš spánek. Bohužel funkce není úplně automatická – v nastavení si musíte nastavit čas aktivace a čas deaktivace.

Líbilo se nám
  • téměř čistý Android 7.1.1
  • aplikace Moto
Diskuze ke článku
Nick Cave
ve specifikaci je NFC ano, v článku zase že chybí..
ovládání je na pravé straně, nikoliv levé
ing anton
mobil pre socky? akoze uz aspon tych 400 eur dat za telefon v dnesnej dobe nevidim problem. som applista ale za slusny zaklad povazujem taky huawei p10 hoc sam by som to nikdy nekupil. ale aspon uz sa to da pozivat a nevyzera to ako plastova hracka z dracika.
Petr Tobiášek
Petr Tobiášek
off topic: neplánujete v brzké době recenzi Xiaomi MI A1 ?
Kulhavec
Sám mám telefon mnohem dražší protože ho využiju, ale například můj bratr kterej vydělává asi tak dvakrát tolik co ja, tak ma pořád starou nokii. Pro někoho prostě mobil neni priorita a radši si třeba koupí dovolenou nebo fajnový boty... Proto nemám rad kecy typu že levnej telefon si koupi jenom vůl...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze