HTC 8S
recenze

HTC 8S

Téměř dokonalé mobilní osmičky

HTC 8S, nebo také Windows Phone 8S by HTC je jediný cenově dostupnější smartphone s nejnovější verzí operačního systému od Microsoftu na českém trhu. Přitom ale na své dražší konkurenty příliš funkčně neztrácí. Máme tu co dočinění s prodejním bestsellerem?

Telefonní seznam: jsou to Lidé

Ke svým kontaktům se dostanete nejsnadněji kliknutím na dlaždici Lidé. Ta je po prvním zapnutí umístěna na pohotovostní obrazovce. Podporuje všechny tři velikosti dlaždic, přičemž na nejmenší již nezobrazuje fotografie vašich kontaktů. Pokud o tuto dlaždici nestojíte, budete muset zavítat do menu a najít položku Lidé. Posledním možným způsobem je dlaždice či položka Telefon. Ta vás přenese do historie volání, kde najdete zmeškaná volání, příchozí hovory i vaše hovory. Bohužel chybí nějaké počítadlo provolaných minut, které mají konkurenční Nokie Lumia. Ve spodní části obrazovky Telefon je kromě historie volání také přístup k hlasové schránce, hledání a přístup ke všem kontaktům.

Aplikace Lidé nedoznala grafických změn, což je velká škoda. Stále tak máme na značné části displeje nápis Lidé a samotné kontakty se tísní na zbytku. Samozřejmě jde o filozofii prostředí, nicméně praktičnost by byla jistě vítanější. Seznam kontaktů je krásně provázán z vaším Windows účtem, SIM kartou a případně Google účtem, Facebookem, Twitterem, LinkedIn, Skypem a dalšími účty. Samozřejmě lze vše filtrovat a nechat si zobrazit například jen kontakty z nejpoužívanějšího zdroje.

Jednotlivý kontakt pak sdružuje veškeré informace ze všech účtů. Po ruce jsou všechna telefonní čísla, e-maily, přímá možnost psaní na zeď Facebooku či uskutečnění chatu přes Facebook nebo Skype. Každý kontakt můžete extra připnout jako dlaždici na pohotovostní obrazovku, díky čemuž pak vidíte na dlaždici jak fotografii, tak jeho nejnovjší status na Facebooku, upravovat je a máte rovněž přehled nad tím, z kolika zdrojů se informace sdružují. Celkově je provázanost se sociálními sítěmi na velmi vysoké úrovni a drtivá většina konkurenčních systémů ji může závidět.

Karta kontaktu

Aplikace Lidé kromě seznamu kontaktů nabízí i pohled například na Facebook. Stačí zadat účet a při tahu zprava doleva se dostanete na výpis vašich přátel. Pokud uděláte tentýž tah znovu, dostanete se na kartu nedávné, kde najdete kontakty, se kterými proběhla poslední dobou interakce (hovor, sms, Facebook status a podobně). Poslední karta zvaná společně nabízí klasické skupiny, které lze také připnout jako dlaždici, a také Prostory. V nich si založíte jakési místo, ve kterém sdílíte například kalendář, fotografie či chat s vybranými lidmi.

Příchozí hovor je indikován fotografií a přijmutí probíhá prostým stiskem jednoho tlačítka. Vyzvánění se bohužel stále reguluje jednotně s ostatními zvuky. Automaticky může být hlasitější, když máte telefon v kapse a lze jej rychle ztišit otočením telefon displejem dolů. Kvalita hovoru je na dobré úrovni, ani jedna strana si při testu nestěžovala na nějaké rušivé faktory či nesrozumitelnost.

Zlepšení se dočkalo vyzvánění. Zapomeňte na komplikovaný způsob, kdy bylo nutné oblíbenou písničku ořezat a ještě změnit její tag na ringtone. Nyní stačí požadovanou skladbu nahrát do složky Ringtones do paměti telefonu, a je to. Nelze tedy vybrat jakoukoliv skladbu z hudebního přehrávače a nastavit ji jako vyzváněcí tón, avšak pokrok je to vítaný a postup je tak nyní stejný, jako u Androidu.

Zprávy, e-maily, klávesnice

SMS zprávy a MMS zprávy se sdružují pod jednou položkou Zprávy. Jsou řazeny do konverzací a lze je promazávat dle vašeho výběru. Při tvorby zprávy využíváte QWERTZ klávesnici v režimu na výšku i na šířku. Psaní však zcela pohodlné není. Klávesy jsou rozloženy jinak než, jak jste zvyklí. Například klávesa B je na běžné klávesnici pod klávesami G a H. U Windows Phone je ale až pod klávesou J. Chce to zvyk, který ovšem trvá. Nepomůže ani překlopení na šířku, kde je rozestavění kláves stále jiné a navíc Microsoft nadále nevyužívá celou šíři displeje pro klávesnici.

Zprávy

Plusem je inovace v podobě slovníku, který vám opravuje špatně napsané znaky a umí doplňovat slova. Po napsání slova „kmeno“ si tedy systém vyvodí, že jste chtěli napsat „jméno“ a automaticky to opraví. Bohužel vždy s diakritikou, která zkracuje zprávu. Konkurenční Nokie Lumia mají možnost diakritiku ořezávat, to HTC bohužel nemají. Přibylo také velké množství grafických smajlíků, kterými můžete zprávy ozvláštnit. Namísto nich ale mohl přibýt například čítač napsaných znaků (ten se objeví až před koncem zprávy) či mohl dojít ke zlepšení doručenky, která nyní chodí jako extra zpráva. Plusem je v aktualizaci, která nyní na HTC Windows phone přichází, konečně funkce konceptů. Pokud ze zprávy odejdete, vždy se uloží jako koncept, do kterých se lze snadno dostat ze seznamu zpráv položkou v menu. Dlouho vytýkaný neduh Windows Phone je taky nyní napraven.

I položka Zprávy se dělí na dvě karty. Druhá je zvaná online a najdete v ní všechny online kontakty z Facebooku. Samozřejmě pouze v případě, že přepnete svůj stav v nastavení na cokoliv kromě offline módu. Facebook chat je tak opět plně integrovaný a při psaní nové zprávy se lze přímo v zápatí přepínat mezi Facebookem a klasickými SMS a MMS zprávami, přičemž všechny zprávy všechy typů se dohromady zobrazují najednou ve formě konverzace u daného kontaktu. V případě MMS potěší nově možnost sdílet svou polohu prostřednictvím vložení výřezu mapy, na který může příjemce klepnout a okamžitě si zobrazit ve své mapové aplikaci vaši polohu. Do zprávy lze nově vkládat také vyzváněcí tóny a kontakty.

E-maily jsou řešeny jednou aplikací, avšak každý účet dostane extra položku v menu. Schránky lze však následně sdružovat a mít tak například tři v jedné. Nastavení běžných schránek včetně Gmailu je otázkou několika vteřin. Spolehnout se můžete na push notifikace. Při tvorbě e-mailu máte možnost přidávat jako přílohu pouze fotografie. Nicméně například dokumenty a další soubory lze sdílet také, jen je na to potřeba jít oklikou ve stylu iOS. Je nutné najít například dokumenty přes danou aplikaci a sdílet je e-mailem. Toto by mohl Microsoft vyřešit o něco lépe.

Organizační funkce a GPS

Kalendář zřejmě zůstal bez povšimnutí, neboť se v něm žádné změny neudály. Stále nabízí jen dva druhy náhledu, přičemž měsíční je naprosto k ničemu. Využívá polovinu displeje a druhá polovina zeje prázdnotou. Zda je na některý den něco v plánu poznáte dle vypsaných událostí v okénku se dnem. Velikost písma je však tak malá, že nic nepřečtete ani s lupou a musíte si přepnout na denní náhled. Týdenní chybí, stejně jako vyhledávání v událostech. Z denního náhledu se můžete přepnout na agendu či výpis úkolů. Kalendář dokáže sdružovat více kalendářů a každému přidělí jednu barvu, kterou si lze následně nastavit. Přehlednost budiž zajištěna. Při tvorbě nové události zadáváte její předmět, místo konání, vyberete kalendář, čas, přidáte dle potřeby upozornění či účastníky. Hodí se i praktická poznámka k dané události.

Kalendář

Kromě zpackaného měsíčního náhledu musím kritizovat také formu dlaždice. Ta zobrazuje i v největší verzi pouze jednu položku z kalendáře, ačkoliv by se jich na ní vešlo mnohem více. Naštěstí si lze stáhnout alternativní aplikace zobrazující na dlaždici mnohem více událostí.

V další výbavě nechybí opakované budíky, kterým můžete přiřadit vlastní zvonění a popis. Nechybí vědecká kalkulačka a převodník všeho možného. Jistě uvítáte přítomnost aplikace OneNote, tedy poznámkového bloku synchronizovaného s vašimi OneNote poznámkami na SkyDrive. Poznámky můžete zapisovat, namlouvat či fotografovat. Následně je lze sdílet e-mailem.

Kancelářské dokumenty obslouží program Office, který si poradí s dokumenty Word, tabulkami Excel a prezentacemi PowerPoint. Vaše dokumenty můžete sdílet e-mailem, pomocí Bluetooth či na SkyDrive. Stejně tak můžete konkrétní dokument připnout na úvodní plochu v podobě dlaždice. Dokumenty lze ale nejen číst, ale také snadno editovat či vytvářet zcela nové. Praktické je rovněž třídění kancelářských dokumentů. Můžete si tak nechat zobrazit třeba jen dokumenty, které vám přišly e-mailem a kompletně integrováno je úložiště SkyDrive.

Office

Výraznou proměnou prošla mapová aplikace. Zapomeňte na původní Bing mapy a přivítejte Navteq, tedy mapy od Nokie, které Microsoft získal výměnou za podporu tohoto finského výrobce. Procházení map může být zajištěno online, ale také offline. Stačí si předem stáhnout mapové podklady dané země. Česká republika vám z interní paměti ukousne 161 MB, Slovensko 109 MB a například velké Německo 578 MB. Velké země, do kterých patří právě třeba Německo či Rusko, Británie a Španělsko, jsou děleny na více částí a můžete si tak stáhnout jen území, které využijete. Zde je však problém s malou vnitřní pamětí HTC 8S protože mapy nelze ukládat na paměťovou kartu a chcete-li si stáhnout například celé Německo, můžete mít poměrně problém s místem. K dispozici je plánovač tras pro pěší a automobil, klasická navigace však zatím chybí. Mapové podklady jsou oproti Bingu mnohem lepší a občas jsou dokonce napřed a zobrazují silnice, které nejsou dostavěny.

Mapy Navteq jsou od Nokie

Fixace satelitů je velmi rychlá a i bez použití internetu, tedy A-GPS, máte svou polohu do 20 vteřin.

Internetový prohlížeč a datové funkce

Inovace dolehla také na Internet Explorer, který povýšil na verzi 10 a například si lépe poradí s HTML5 a měl by být svižnější. Rychlý však byl i minulý prohlížeč. Zapomenout ale musíte na podporu Flashe, RSS a také si prohlížeč nebude pamatovat vaše hesla. Prohlížet lze maximálně šest oken, stránky lze označit jako oblíbené, nechybí funkce hledání na stránce. Novinkou je možnost nastavit si tlačítko vedle adresního řádku, nově se tak lze rychle přepnout na záložky nebo oblíbené položky. Inovací je konečně také možnost vyhledat rychle text na stránce, vkládat obrázky z webu přímo do OneNotu a podobně, což se mnohdy hodí.

Na internet se připojíte skrze GPRS, EDGE, i obousměrného 3G HSPA. Samozřejmostí je v roce 2012 i připojení přes Wi-Fi s protokoly a/b/g/n. S nejnovější dílčí aktualizací přichází konečně na Windows phone také možnost nechat Wi-Fi zapnuté a připojené i po vypnutí displeje. Další bezdrátovou funkcí je Bluetooth, přes které je nově možné posílat obrázky, videa, kontakty a dokumenty Office, a to i na telefony s jinými systémy.

Čtěte také: Vyzkoušeli jsme posílání souborů přes Bluetooth ve Windows Phone 8

S počítačem se můžete spojit i kabelem a jak jsem psal již výše, není potřeba žádný program v PC. HTC 8S využívá profilu MTP a načte se jako další zařízení v počítači a vy pak s pamětí pracujete jako s dalším diskem. Stejný způsob využívají například nejnovější verze Androidu. Celkově tedy nejde o klasické Mass Storage, kdy byste telefon připojili a on se objevil jako další disk. V případě připojení MTP zůstává například paměť telefonu přístupná skrz telefon i po připojení, a ke starším systémům jsou potřeba ovladače.

Diskuze ke článku
samuel meszaros
samuel meszaros
Dobry den chcel by som sa opytat.
Mam sony xperia P rok a medzi tym som si kupil asus nexus 7.
Android ma uz nebavi lebo po dlhsej dobe je zasekany a spomaleny oproti wp8 ktory je znami plynulostou. Na hry, skolu a filmy my staci tablet. Preto chcem pekny telefon s dlhsou vydrzou a nie moc drahy. Tak mam si kupit tento telefon alebo ak nie tak mi poradte. Dakujem.
Pavel Šmíd
Pavel Šmíd
Já bych chtěl aby informační dioda upozorňovali na zmeškane události a na sms nejenom když se baterkách vibii tak blika červeně a když je nabitá tak svítí zelené jinak na nic neupozorňuje,doufám že to neníomezeny ve windous pohne a že vyjde ňaka aktiluzace a bude upozorňovat zatím vůbec neupozorňuje . A víte já to jako uživatel potřebuji tak uvidím...
Velda
"I když procesor v HTC 8S opravdu patří mezi ty nejvýkonnější dvoujádra, výrobce jeho sílu úplně nevyužil. S telefonem totiž nenatočíte, ani si v něm nepřehrajete video ve vysokém rozlišením Full HD (1080p)."
Proboha to snad ne, to se dělo jen na orpavdu starých telefonech a proto jenom fotily a ne natáčeli! Je tam integrovaný grafický akcelerátor v SoC snímacího modulu. Doufám, že už jste slyšeli o tom, že na grafické výpočty se hodí spíše GPU než CPU...
Milan
Tak dlouho jsem čekal na zařízení s WP 8 konkrétně tento model, až jsem nevydržel a koupil One S. Sice také HTC, ale Microsoft má smůlu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze