Již v dřívějších recenzích jsme si ukazovali hry od Sony, které mají základ v nějakém titulu z konzole PlayStation. Sony se tak buď snaží představit svou značku širšímu publiku, případně vydělat ještě pár kaček navíc, když je hra už stejně hotová. V případě Ratchet and Clank: BTN nebo KNACK's Quest šlo spíše o tu podporu. Hry CounterSpy nebo dnes recenzovaný Entwined Challenge už jsou ale dál a nabízejí téměř plnohodnotný zážitek.
Entwined Challenge – videorecenze
Konzolová kvalita
Pokud se řekne hra z konzolí PS3 a PS4, tak byste asi čekali něco jiného. Jenže Sony kromě velkých troj-áčkových titulů vsadilo také na nezávislé tvůrce a indie hry. Pixelopus, tým stojící za touto hrou, sice patří přímo Sony, ale na první pohled vám dojde kam hru zařadit. Entwined byla jednoduchá, až minimalistická. A proto se i recenze rozcházely – jedni byli ze hry unešení, chválili zpracování, hratelnost i jedinečnost. Druzí zase kritizovali prázdnost.
Entwined Challenge není přesnou kopií verze z PlayStationu a je velmi osekaná. Nabízí vlastně jen pět úrovní a zaměřuje se na soupeření s dalšími hráči. Zase na druhou stranu stojí jen dvacet korun a neobsahuje žádné další mikrotransakce. Skeptici si možná řeknou, zda po tomto osekání zbylo ještě něco z obsahu a zda z prázdné hry nebude úplná pustina. A jelikož skeptikem nejsem – a navíc jsem to hrál, samozřejmě – tak musím říci, že tato hra mobilním zařízením sedla jako ušitá.
Dvě těla, jedna duše
Najednou ovládáte dvě postavy. Jednou je ryba a druhou pták. Ve finále to na ně ale nemá příliš velký vliv. Tyto postavy letí tunelem a nemají za úkol se ničemu vyhýbat, naopak se musí trefovat do barevně vyznačených polí. Zatímco pták kontroluje modrou barvu, tak ryba oranžovou. Chvíli se plochy střídají a vy se zabýváte vždy jen jednou stranou zároveň, aby se ale hra trochu zrychlila, tak přidává průlety na obě strany.
Ještě zde narazíte na jednu barvu – zelenou. Ta značí spojení. Buď nahoře nebo dole musíte obě těla „proplést“ v jedno. Obě postavy posouváte tažením po displeji buď nahoru nebo dolu a ty pak opisují půlkruh. Lehkou výhodu by zde mohli mít hráči na telefonech kvůli kratší vzdálenosti pro palce. Na tabletech se to vyřešit nastavením vyšší citlivosti, což vám vřele doporučuji. A přestože se jedná o hru z konzolí, tak se mi na dotykovém displeji ovládala o trochu lépe.
Silné emoce
Hra nenabízí žádný příběh, ale zároveň se nejedná u tupou hříčku, ve které honíte akorát nejlepší skóre. Částečně možná ano, ale můžete v ní najít víc. Může za to právě vizuál, který jednak září jak neonová světla a uprostřed toho je dvojice postav, které spolu souzní, což představují i jejich komplementární barvy. Celé se to odehrává v kruhu, který je lemovaný motivy pěti různých elementů – vody, dřeva, ohně, země a kovu.
Právě ta kruhová kompozice a nekonečný tunel lemovaný fraktály a dalšími efekty má doslova uklidňující účinek. A nenechte se zmást, hraní není snadné, protože se hra zrychluje, plochy se hýbou a hlavně jich je řada těsně pod sebou, kdy nestačí proletět rovně. Pokud chcete uspět, tak se nesmíte soustředit na nic jiného. Koukáte do středu, sledujete další plochy a instinktivně otáčíte postavami. A přestože jsou efekty na konzolích bohatší, tak se jedná o pohlcující zážitek, kdy jste doslova vtaženi do hry.
Závěr
Entwined Challenge se na mobilních zařízeních hraje skvěle. Je to výborná hra na vyplnění krátké chvíle, můžete u ní skvěle relaxovat a užívat si minimalistické, ale zároveň i pohlcující efekty. Není tak velká jako její konzolový bratříček, ale i tak má co nabídnout. Je škoda, že pro srovnání výsledků se musíte přihlašovat na Facebook (místo vestavěných Android a iOS žebříčků), a když si otevřete všechny úrovně, tak vaše motivace krapet opadne. Pro svou hratelnost, perfektní zpracování a cenu 20 korun se však jedná o jasnou volbu.