HP Spectre x360
recenze

HP Spectre x360

Luxus samozřejmostí
11

V první polovině minulého roku představila společnost HP zařízení Spectre x360 – konvertibilní notebook, který se honosí především kvalitními materiály a špičkovým zpracováním. Ani výkon ale nestojí stranou a s novými procesory Intel Skylake se z něj stává ještě lépe vybavený krasavec. Jak dopadl v našem testu a vyplatí se do něj investovat?

Hardware a výkon: pracant se Skylakem

Nedávno HP upgradovalo x360 o nové procesory Intel Core 6. generace, tedy Skylake. Tyto procesory jsou výkonnější než jejich předchůdce z rodiny Broadwell, ale při mnohem menší energetické náročnosti. HP Spectre x360 tak podává dobré výsledky a výkon stačí na naprostou většinu běžných úkonů. Grafická stránka je ale o něco horší, a to kvůli absenci dedikovaného grafického čipu.

Procesor a operační paměť

V našem případě osadilo HP procesor Intel Core i5-6200U Skylake, který rozhodně nepodává nijak špatné výkony a navíc je dosti úsporný. Operační paměť o hodnotě 8 GB na běžnou práci stačí s rezervou. Za celou dobu testování se notebook nezadýchával a provozní teplota se v klidovém stavu držela okolo 35 stupňů. Při větším zatížení se vyhoupla až k téměř 90 stupňům, nicméně výdech na levé straně si s tím poradil na výbornou a na teplotě šasi se to nijak významně nepodepsalo. To samé platí i o hlasitosti chlazení, která se sice v zátěži zvýšila, ale nepůsobila nijak rušivým dojmem.

Grafika

Přítomný grafický čip je integrovaný a jedná se o Intel HD 520. Ten se oproti grafickým čipům z rodiny Broadwell sice zlepšil, ale na nejnovější herní pecky a náročné profesionální grafické programy stačit nebude. Starší hry typu Counter-Strike: GO anebo Tomb Raider (2013) si ale zahrajete, pochopitelně pouze na střední detaily.

Úložiště

V cenové kategorii, ve které se Spectre x360 pohybuje, je už téměř samozřejmostí integrace úložiště typu SSD, tedy rychlého disku, a ani tento model o něj není ošizen. Kapacita 256 GB je pro většinu uživatelů dostačující, ale pokud máte velkou sbírku her nebo filmů, stačit určitě nebude. Uvítala bych tedy větší kapacitu, zvláště když využitelných je ve výsledku pouze 180 GB. Rychlosti jsou již nicméně tradiční.

Líbilo se nám:

  • úspornější procesory Intel Core Skylake
  • 8GB operační paměť

Nelíbilo se nám:

  • nemožnost zvolit dedikovaný grafický čip
  • z 256 GB SSD je volných pouze 180 GB

Operační systém: desítky, a co víc?

S Windows 10, která jsou v notebooku předinstalována, přišla i doba, kdy výrobci ořezávají množství programů a utilit, které jsou v systému doinstalované. Některé byly použitelné, jiné už méně a trvalo dobrou půlhodinu, než jste většinu odinstalovali. S Windows 10 obecně už ale takzvaného bloatwaru ubylo a v HP Spectre x360 to není jinak. Jediné, co zde nalezneme, je registrační program od HP. Pro uživatele z toho plyne jedna výhoda, a to více zábavy a méně nepotřebných programů k odinstalaci.

HP Spectre 13 x360

Baterie a výdrž: přeborník ve své třídě

HP integrovalo 56Wh Li-Ion baterii. V případě přehrávání streamovaného Full HD videa se dostanete na průměrnou hodnotu okolo 300 minut. Pokud ale vypnete Wi-Fi a zaměříte se na striktně kancelářskou práci, dostanete se na hodnotu přes 10 hodin. Při současném surfování počítejte okolo 8,5 hodin. Taková výdrž se u takto výkonného notebooku jen tak nevidí a zásluhu za to nese i úsporný procesor. Výdrž tedy není vůbec špatná a x360 prošlo testem s úctou.

Líbilo se nám:

  • výdrž přes 10 při kancelářské práci
Diskuze ke článku
Petr
Budouci majitele necht si daji pozor na upgrade SSD na 512GB varianty Samsungu. 950 Pro to nedetekuje ani na verzi s i7 ci i5. 951 se nekterym uzivatelum podarila rozjet. Viz. hp forum podpory.
Petr
Jeste je dobre zminit nemoznost upgradu RAM. To vidim jako velkou nevyhodu v kombinaci s i7 verzi.
Marek
Luxus samozřejmostí? Ano, hlavně v tom rozlišení obrazovky, za cenu 36.000 :-D S full hd by mě firma oslovila tak před 10 lety, ne dnes.
pazzy
Na takovou velikost displeje je FullHD více než dostačující. Mě v recenzi chybí info o tom, zda je Win10 Pro či Home. Samozřejmě to můžu vybingovat, ale když už to čtu, možnost připojení do domény je pro mě důležitá.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze