Honor MagicBook X 14
recenze

Honor MagicBook X 14

Intel na palubě

Nový Honor MagicBook X 14 přináší osvědčený design i milovníky soukromí oblíbenou „vyskakovací“ kameru, tentokrát však v kombinaci s procesorem od Intelu. Čím vším se pokusí novinka zaujmout?

Honor MagicBook 14 jsem v redakčním testu chválil za kvalitní zpracování, dostatek výkonu i pop-up kamerku, která se ukrývá v dedikované klávese. Jak se povedla novinka MagicBook X 14 a čím se od zmíněného MagicBooku 14 odlišuje?

Technické parametry Honor MagicBook X 14

Kompletní specifikace
Konstrukce322,5 × 214,8 × 15,9 mm, 1 380 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 14" (1 920 × 1 080 px)
Chipset
PaměťRAM: 8 GB, disk: 512 GB (SSD), paměťové karty: ne
Konektory1× USB 3.0, 2× USB 2.0, video: HDMI, další: ne
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano
Operační systémWindows 10 Home
Akumulátor56 Wh, udávaná výdrž: 10 hodin
Dostupnostzáří 2021, 17 990 Kč

Obsah balení: vše důležité

V balení najdete kromě ultrabooku samotného také 65W napájecí adaptér a sadu několika příruček. Nic důležitého tak neschází.

Honor MagicBook 14
Líbilo se nám
 • nic důležitého neschází

Konstrukční zpracování: sázka na jistotu

Honor MagicBook X 14 je po stránce konstrukce, rozměrů a zpracování naprosto identický s modelem MagicBook 14. Nepřekvapí tak celohliníkové šasi, jež zařízení dodává prémiový pocit, či mírně vyšší hmotnost 1,38 kg. Ani tak se však rozhodně nejedná o žádného cvalíka, přestože jsou na trhu i lehčí 14" ultrabooky.

Do této kapitoly zahrnu rovněž dva významné prvky, za které považuji vypínací tlačítko umístěné vedle klávesnice a webkameru. V kulatém tlačítku vedle klávesnici je totiž rovněž kapacitní čtečka otisků prstů, díky které odpadne starost se zadáváním hesla. Namísto toho stačí letmo přiložit prst a počítač vás okamžitě rozpozná a odemkne se. Tento způsob ověřování fungoval bezvadně po celou dobu používání a považuji jej za vysoce komfortní.

Kamerka se ukrývá v jedné z funkčních kláves.

Druhou specialitou je již zmíněná 0,9Mpx webkamera. Ta totiž není tradičně v horním rámečku, jak byste pravděpodobně čekali, nýbrž uprostřed v horní řadě funkčních kláves. Při zmáčknutí klávesy s piktogramem webkamery se mechanicky vyklopí, následně je potřeba ji opět zacvaknout na své místo. Díky tomuto řešení odpadne u spousty uživatelů tendence přelepovat webkamery nálepkami a různými ošklivě vypadajícími útržky papírků.

Honor MagicBook 14

Vezmeme-li v potaz také to, že většina uživatelů webkameru používá minimálně (i když tyto návyky do značné míry ovlivnil koronavirus), jedná se o skvělé řešení. Kamerce tedy odpustím i mírně nelichotivý úhel pohledu zespodu (jestliže notebook není na stojánku či jiném vyvýšeném místě).

Líbilo se nám
 • povedený design
 • kvalitní zpracování
 • skvělé vypínací tlačítko s čtečkou otisků prstů
 • chytře umístěná webkamera

Klávesnice a touchpad: klik sem, ťuk tam

Klávesnice má příjemně velká tlačítka a je velmi tichá, takže nebudete rušit své okolí ani při práci v knihovně nebo na dalších tichých místech. Líbí se mi také rozmístění tlačítek, kdy v pravém horním rohu najdete klávesu Delete, vedle níž jsou funkční klávesy s Escapem na konci druhém. Výtku mám snad pouze k Enteru, u kterého bych osobně preferoval podlouhlou vertikálně polohovanou klávesu. Celkově je klávesnice mírně širší, než je tomu u většiny ostatních ultrabooků. Poměrně široký je také touchpad, který je přesný a nabízí rychlou odezvou.

Honor MagicBook X 14

Při dlouhém psaní na MagicBooku jsem však zjistil, že klávesy mají o něco nižší zdvih, než bych preferoval (což však opět může být věcí návyku a osobních preferencí). Pokud jste však zvyklí například na klávesnici z novějších ZenBooků, pravděpodobně budete mít z klávesnice MagicBooku stejné dojmy. Pochválit však musím regulovatelné podsvícení, které fungovalo příkladně.

Líbilo se nám
 • tichá klávesnice s velkými tlačítky
 • spolehlivý touchpad
Nelíbilo se nám
 • klávesnice by mohla mít vyšší zdvih

Displej: tenké rámečky nahoře i po stranách

14" displej IPS LCD nabídne Full HD rozlišení a matnou povrchovou úpravu, což napoví, že tentokrát nemáme čest s dotykovým panelem. Na druhou stranu se můžeme těšit na tenké rámečky po stranách a nahoře doplněné o zhruba 2,5cm rámeček na straně spodní. V něm se ukrývá logo výrobce a navazuje na něj masivní kloub, který lze vyklopit až do úhlu 180 stupňů. Díky tomu se chlubí displej MagicBooku velmi dobrou viditelností, neboť lze obrazovku naklopit do jakéhokoliv úhlu.

Honor MagicBook 14
Displej lze vyklopit až do úhlu 180 stupňů.

Samotná kvalita panelu je zcela v pořádku, spokojen jsem byl s vysokým kontrastem, pěkným barevným podáním i slušným jasem. Ten by mohl být ještě o něco vyšší, na druhou stranu, pokud běžně nepracujete s notebookem na přímém slunci, nebudete mít problém.

Líbilo se nám
 • nadprůměrně velký úhel rozevření
 • pěkné barevné podání

Zvuk: na multimédia jako dělaný

Zvukový zážitek zajišťuje 3,5mm jack a reproduktory na spodní straně, které hrají nadprůměrně nahlas, neznějí zastřeně a mají velmi příjemný projev.

Líbilo se nám
 • kvalitní reproduktory

Výkon hardwaru: něco pro příznivce Intelu

Honor MagicBook X 14 je na rozdíl od MagicBooku 14, který využívá AMD Ryzen 5 3500U doplněný o integrovaný grafický čip Radeon Vega 8, poháněn procesorem Intel Core i5-10210U.

MagicBook X 14

Pro běžného uživatele to znamená dostatek výkonu na všechny kancelářské operace, prohlížení internetu, filmů či hraní nenáročných her, ačkoliv ten nescházel ani u verze s procesorem od AMD. O svižný běh se stará 8 GB operační paměti typu DDR4. Nakonec zmíním 512GB PCIe NVMe SSD, ze kterého zůstane dostupných zhruba 400 GB.

MagicBook 14

Výše se můžete podívat na výsledky benchmarků včetně stress testů procesoru. Chlazení funguje příkladně a během používání jsem se nesetkal s tím, že by se klávesnice nebo prostor pod ní nějak výrazně zahříval.

Líbilo se nám
 • dostatek výkonu
 • bezproblémové chlazení

Výdrž baterie: celý pracovní den

Podobně jako MagicBook 14, má i MagicBook X 14 56Wh baterii, kterou lze nabít výkonem až 65 W (takto výkonný adaptér se nachází v balení), klidně však i adaptérem s nižším výkonem od smartphonu. Co se výdrž týče, můžete počítat zhruba s 8 hodinami standardní kancelářské práce, tedy prohlížení internetu, práci v MS Office s několika dalšími aplikacemi spuštěnými na pozadí.

Líbilo se nám
 • 65W nabíjení
 • slušná výdrž

Konektivita: má svá „ale“

V oblasti konektivity MagicBook nabídne dvojici USB-A (standardu 2.0 a 3.0) doplněnou o 3,5mm jack a plnohodnotné HDMI. Nechybí pochopitelně ani USB-C (2.0), skrze které lze přenášet data či zařízení nabíjet, bohužel jej však nelze využít k připojení externí obrazovky. Z bezdrátových možností připojení se nabízí Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac a Bluetooth 5.0.

Líbilo se nám
 • plnohodnotné HDMI
Nelíbilo se nám
 • nevyužitý potenciál USB-C

Software: Windows 10 nebo Windows 11

Na uživatele čeká systém Windows 10 Home, který naštěstí nehyzdí žádný bloatware v podobě různých podezřelých „čističů“ systémů a podobně, zároveň je samozřejmě k dispozici i možnost bezplatné aktualizace na Windows 11. V počítači je předinstalovaná rovněž aplikace PC Manager, pomocí které můžete kontrolovat aktuálnost nainstalovaných ovladačů, případně propojit MagicBook se smartphony Huawei a Honor (s EMUI 9.1/Magic UI 2.1 a novějším).

Honor MagicBook X 14
Líbilo se nám
 • Windows 10 bez bloatware

Zhodnocení

Ačkoliv je Honor MagicBook X 14 pouze velmi mírně upravenou verzí dříve testovaného MagicBooku 14, stále má co nabídnout a může zaujmout například zákazníky, kteří hledají relativně kompaktní notebook s dostatkem výkonu pro kancelářskou práci i 100% soukromí díky pop-up webkameře.

Konkurence

Pokud nelpíte na procesoru Intel, rozhodně zvažte nákup o několik tisíc korun levnějšího MagicBooku 14, který je ve všem ostatním identický s MagicBookem X 14.

Honor MagicBook 14

Rozměry322,5 × 214,8 × 15,9 mm, 1 380 g
DisplejTFT IPS, 14" (1 920 × 1 080 px)
Fotoaparát
ProcesorAMD Ryzen 5 3500U, 4×3,7 GHz
PaměťRAM: 8 GB, úložiště: 256 GBne
Akumulátor56 mAh

Za příplatek pár tisíc korun lze pořídit ZenBooku 14 UX433FN s inovativním touchpadem, jenž nahrazuje numerickou klávesnici, nebo kloubem ErgoLift, který zvyšuje komfort psaní a zlepšuje chlazení.

ASUS ZenBook 14 UX433FN

Konstrukce319 × 199 × 159 mm, 1 100 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 14" (1 920 × 1 080 px)
ProcesorIntel Core i7 8565U, 4×4,6 GHz
PaměťRAM: 16 GB, disk: 512 GB (SSD)
akumulátorLi-Pol (50 Wh)

Konkurentem nabízejícím podobně umístěnou webkameru (avšak ve zcela jiné cenové dimenzi) může být Huawei MateBook X Pro osazený 13,9" Ultra FullView displejem s 3K rozlišením. Z konektorové výbavy navíc MateBooku nechybí Thunderbolt 3.

Huawei MateBook X Pro (2019)

Konstrukce217 × 304 × 14,6 mm, 1 330 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 13,9" (3 000 × 2 000 px)
ProcesorIntel Core i7 8565U, 4×4 GHz
PaměťRAM: 16 GB, disk: 512 GB (SSD)
akumulátorLi-Pol (57 Wh)

Foto: Petr Vojtěch, mobilenet.cz

honor-magicbook-x-14
Klady
 • 65W nabíjení
 • nadprůměrný úhel rozevření displeje
 • dostatek výkonu
 • kvalitní zpracování
 • spolehlivá čtečka otisků prstů
 • pop-up webkamera
Zápory
 • klávesnice by mohla mít vyšší zdvih
 • nevyužitý potenciál USB-C
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze