Chytrá domácnost od TP-Linku
recenze

Chytrá domácnost od TP-Linku

Žárovky i zásuvky doslova pod palcem
28

Prvky chytré domácnosti si může pořídit každý, cenově se produkty srovnávají s těmi běžnými, ale kvalitnějšími. Pokud máte štěstí a jednotlivé prvky pořizujete od jednoho výrobce, snadno je spárujete pomocí jedné aplikace. Dnes testované řešení společnosti TP-Link zjednoduší život a dokonce pomůže i ušetřit.

Společnost TP-Link si mnoho z vás může spojit s routery a modemy, které jsou na tuzemském trhu běžně k dostání. Mimo toho se však v její nabídce objevují i další zajímavé kousky, které spadají pod oblíbené téma „chytrá domácnost“. Z aktuální nabídky jsme si vybrali chytré žárovky s označením LB120 a LB130 a také chytrou zásuvku HS110. Označení nám toho mnoho neprozradí, o to více jsme se mohli těšit na samotný test.

Chytré žárovky TP-Link LB120 a LB130

Chytré žárovky nepatří mezi něco objevného, například společnost Philips nabízí své řešení Hue dlouhé roky. Záleží však, jak se k tomu postaví samotný výrobce, a samozřejmě záleží také na ceně. Rovnou můžeme prozradit, že s obojím si v TP-Linku poradili velice dobře.

LB130 LB120
Rozměry [mm] 171 × 104 × 79 171 × 104 × 79
Hmotnost [gramů] 170 180
Technologie LED LED
Patice E27 E27
Teplota bílé [kelvinů] 2 500 až 9 000 2 700 až 6 500
Stmívatelné ano ano
Ekvivalent žárovky [wattů] 60 60
Wi-Fi 2.4 GHz ano ano
Světelný tok [lumenů] 800 800
Životnost [hodin] 25 000 25 000
Cena [Kč] 1 550,- 1 150,-

Chytré žárovky dorazily na test ve dvou variantách, které se liší barevným tokem. Zatímco verze LB120 nabídne teplotu 2 700 až 6 500 kelvinů, tedy od teplé bílé až po studenou bílou, varianta LB130 nabídne teplotu 2 500 až 9 000 kelvinů, tedy od teplé bílé po světlo, které odpovídá obloze bez mraků. Varianta LB130 se navíc chlubí i barevným světlem, které lze libovolně nastavit přímo v aplikaci. Ale nepředbíhejme.

Na první pohled jsou obě žárovky identické – rozměry, design, hmotnost a dokonce ani funkční základ se nijak neliší. Žárovka je poměrně těžká, konkrétně 170 gramů, varianta LB130 váží dokonce ještě o 10 gramů víc. Identické jsou rozměry, konkrétně 171 × 104 × 79 mm. Na první pohled se tedy jedná o poměrně přerostlou a velmi těžkou LED žárovku, s těmi obyčejnými je však nelze srovnávat. Uvnitř jsou totiž doslova prošpikované zajímavými technologiemi.

Konkrétně můžeme zmínit technologii Wi-Fi ve standardu IEEE 802.11b/g/n. Žárovka tudíž nepotřebuje žádný hub, který je potřeba například k propojení světel Philips Hue. Spojení s telefonem či tabletem zajišťuje aplikace Kasa, která spravuje veškeré prvky chytré domácnost společnosti TP-Link.

Životnost žárovek je vcelku běžná, konkrétně 25 tisíc hodin. Pokud plánujete svítit zhruba 3 hodiny denně, žárovky by měly vydržet zhruba 23 let, což ovšem nikdo z nás jistě neočekává. Vcelku bez problémů by žárovky měly vydržet několik let, výhodu představuje také LED technologie, která má velmi úsporný provoz a sníží tak i vaše výdaje za elektřinu.

Výhodu představuje také LED technologie, která má velmi úsporný provoz a sníží tak i vaše výdaje za elektřinu.

Výkon žárovky je 11 W, přičemž intenzitou svitu odpovídá klasické 60W žárovce, samozřejmostí je běžná patice E27, která patří mezi nejrozšířenější ve svítidlech všech druhů, ať už těch stropních či nástěnných, tak i těch stolních či stojacích.

Chytrá zásuvka TP-Link HS110 s kontrolou spotřeby

Další zajímavý produkt z nabídky společnosti TP-Link představuje chytrá zásuvka HS110 s měřením spotřeby elektrické energie. Tato zásuvka o rozměrech 90 × 88 × 144 mm a hmotnosti 132 gramů se zapojí do klasické zásuvky ve vaší domácnosti a rázem ji promění v inteligentní. Stejně jako chytré žárovky je i zásuvka vybavena technologií Wi-Fi ve standardu IEEE 802.11b/g/n a ke svému provozu tedy nepotřebuje speciální hub. Vystačí si s aplikací Kasa ve vašem chytrém zařízení, která zároveň spravuje i další prvky.

TP-Link HS110​

Ptáte se, na co je taková zásuvka dobrá? Můžete do ní snadno zapojit například lampu a vzdáleně ji ovládat bez nutnosti vlastnit inteligentní žárovky. Stejně tak umožní vzdálené ovládání spotřebičů, jako je například přenosný ventilátor, zvlhčovač vzduchu, rychlovarná konvice nebo například žehlička. Pokud i vy patříte mezi nešťastníky, kterým se již povedlo odejít z domu a nechat žehličku zapnutou, s chytrou zásuvkou TP-Link HS110 vám nehrozí vyhořelý byt. Zásuvku totiž můžete ovládat jak z pohodlí vašeho domova, tak také vzdáleně, například z práce nebo v prostředku městské hromadné dopravy.

Mezi doplňkové funkce zásuvky patří i přehled nad spotřebou elektrické energie. Pokud tedy máte pocit, že vám váš nový spotřebič odebírá nadmíru elektrické energie, stačí ho zapojit do chytré zásuvky a následně v reálném čase sledovat odběr elektrické energie, a to přímo na displeji vašeho smartphonu. Pokud odběr elektrické energie sledovat nepotřebujete, sáhněte po modelu HS100, který až na monitoring spotřeby nabídne stejné funkce. Ušetříte pak zhruba 200 Kč.

Diskuze ke článku
PahalnX
"nabídne světelný tok 2 700 až 6 500 kelvinů"
Světelný tok je množství vyzářené energie za časovou jednotku a měří se v lumenech.
To, co popisujete je barevná teplota.
Opravte si to..
K
Jde to sparovat i s aplikaci Home od Applu?
V.P.
Az budou mit ty zarovky rozumny vykon soucasne s rozmery jako de-obyc zarovka (polovicni velikost a o 40W vetsi vykon), pak o tom budu mozna premyslet
Ondra 'Satai' Nekola
Ondra 'Satai' Nekola
Kompatibilita a hlavně bezpečnost?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze