BlackBerry Motion
recenze

BlackBerry Motion

Jde to i bez kláves
8

BlackBerry si získalo řadu pozitivních ohlasů svým modelem KEYone, kupříkladu díky své povedené konstrukci, bezpečnému softwaru a pověstné hardwarové klávesnici. Nové BlackBerry Motion však klávesnici odhodilo ve prospěch jiných vlastností, jako je třeba voděodolnost či větší baterie a displej. A světe div se, není to úplně špatná změna.

Konektivita: vše zvládne

BlackBerry nezapomnělo na nic podstatného a vybavilo Motion Bluetooth 4.2, Wi-Fi ac či kompletním LTE. Nechybí mu ani NFC či spolehlivá A-GPS s podporou GLONASSu, která se nikdy dlouho nehledala. Pochválit lze také velmi čistý a hlasitý zvuk z telefonního sluchátka a stejně tak druhá strana potvrdila při volání kvalitní zvuk.

Líbilo se nám
 • nechybí NFC
 • spolehlivá A-GPS s GLONASS

Fotoaparát: není špatný

Na papíře BlackBerry nasadilo u Motionu stejný 12Mpx fotoaparát se světelností f/2.0, jaký najdeme v předchozím KEYone. Fotoaparát to vskutku není špatný a patří mezi ty lepší své třídy. Stejně jako u KEYone můžete očekávat hezky ostré a barevně vcelku věrné snímky. Žádná hitparádo to ale není a za podobné peníze seženete mnohem schopnější fotomobily. Fotoaplikace je ovšem nejen povedená a hezky přehledná, ale především rychlá, kdy ani Auto HDR není moc pomalé. Přední 8Mpx kamerka už poté podává velmi průměrné výsledky, ale potěší možnost přisvícení, kdy telefon na chvilku rozsvítí displej bílou obrazovkou.

Fotografie za jasného dne
Snímky za tmy, v interiérech a selfie na závěr

Snímky za horšího světla jsou ale poměrně často rozmazané a především se ukazuje výrazný šum. Lepší světelnost a optická stabilizace by se zejména za takových podmínek velmi hodily. Potěší však četné možnosti nastavení kvality videa, nebo funkce vyfocení fotky do speciální zabezpečené aplikace Trezor jednoduchým dotykem čtečky. Video můžete natáčet konkrétně až ve 4K a 30, nebo 24 FPS. Nabízí se však také Full HD v 60, 30 či 24 FPS, ale slušně fungující elektronická stabilizace se zapne až při natáčení od Full HD s 30 FPS.

Líbilo se nám
 • slušné snímky za dobrého světla
 • povedená a rychlá fotoaplikace
 • bohaté možnosti natáčení videa
Nelíbilo se nám
 • za horšího světla fotoaparát pokulhává
 • elektronická stabilizace až od Full HD videa při 30 FPS

Software: potřebuje trochu péče

Software patřil vždy mezi přednosti kanadských ostružin a ani Motion není výjimkou. Známé zabezpečení od BlackBerry tu má samozřejmě své místo, což může naznačovat třeba speciální aplikace Trezor, kam si můžete uzamykat vaše citlivá data pomocí otisků prstů a hesla. Pro mě však není ani tak předností zabezpečení, jako všechny užitečné funkce, které BlackBerry do prakticky čistého Androidu 7.1.2 Nougat přidalo, nebo v něm zkrátka jen využívá.

Na mysli mám gesta jako dvojité zmáčknutí vypínacího tlačítka pro zapnutí fotoaparátu, jež mnoho výrobců z čistého Androidu nepochopitelně nepřejímá, či stáhnutí notifikační lišty pomocí čtečky otisků prstů. To se u čtečky umístěné na přední straně skoro nikdy nevidí. Zároveň se můžete dotykem čtečky vrátit o krok zpět, takže se při ovládání telefonu nemusíte tolik natahovat, a dotyk ve fotoaparátu uloží fotku rovnou do trezoru.

Zmínit musím také funkce spjaté s programovatelným tlačítkem, možnost vybrat si mezi třemi typy zobrazení multitaskingu, zkratku pro otevření BlackBerry Hubu, vytváření různých systémových zkratek, které si můžete dát na plochu, a mnohé další. Výrobce si přitom přidal opravdu minimum aplikací, jako je třeba známý BlackBerry Hub, vlastní fotoaplikace či kalendář, Trezor nebo povedený Správce souborů. Zbytek aplikací ale spočívá na bedrech tradičního baličku Google aplikací.

Funkce a rozšíření systému zní dobře, ale všechno není tak růžové. Plynulost je sice většinou dobrá, ale ani na daný hardware to není úplně nejlepší a často se ukáže nějaké to škubnutí. Například loňský ASUS ZenFone 3 běží o poznání plynuleji. Otázkou ovšem je, zda můžeme za toto chování vinit ještě neodladěný předprodukční telefon, který máme k dispozici, nebo ne. Tak či tak jsem si ovšem jistý, že BlackBerry na běhu systému ještě dost zapracuje, jako to udělalo u KEYone, a koneckonců se může situace zlepšit i slíbenou aktualizací na Android 8.0 Oreo, která má přijít v prvním čtvrtletí příštího roku.

Líbilo se nám
 • prakticky čistý Android 7.1.2 Nougat
 • mnoho užitečných funkcí navíc
 • pověstné zabezpečení od BlackBerry
Nelíbilo se nám
 • na našem předprodukčním kusu není systém zcela plynulý
Diskuze ke článku
Peter
Veľmi zaujímavý pracant, ktorý sa nehrá na viac áno má. BTW v Samsungu u rady S nikdy naplánovali to tlačítko ako programovateľné a asi ani nebudú. Je to tlačítko, ktoré spúšťa Bixby a robí to dobre. Bixbyho používam denne, pričom pri použití alternatívnych launcherov by som ho spustil iba hlasom v prípade, ak by som tlačítku priradil inú funkciu. Kto Bixbyho nepoužíva ma však nepoužiteľné tlačidlo. V Samsungu by si skôr mali vziať príklad z baterky. Aj keď už nepoužívam BlackBerry telefóny, za ich HUB si rád mesačne to 1€ priplácam.
Blue Sun
Blue Sun
Docela by mě zajímalo, kam se asi poděl můj příspěvek, který jsem psal kolem osmé hodiny ranní. Redakce se už tak stydí za svou práci, že maže diskuse? Inu, taky dobře vědět...
Jiří
Chválím za vtipnou originalitu na konci. Podobných srandiček víc :D
Marek
Dikyvza dojy, ale napadají me 2 věci:
Je ok dělat recenzi s nefinalnim telefonem?
Je ok ji zveřejnit když zatim zadny weby svy recenze nevydaly? :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze